SonaH SonaH komentáře u knih

Všichni letí na koštěti Všichni letí na koštěti Julia Donaldson

Opakuji v podstatě to, co jsem napsala i u jejích ostatních knížek: Knížku jsem četla v angličtině, takže nemohu hodnotit překlad. Text jsem překládala 2,5leté dcerce sama a pouštím ji to i nazpívané na youtube v angličtině, protože je to moc pěkné. Nejdřív jsem si myslela, že to na ni bude moc složité, ale všechno pochopila a musím ji o čarodějnici vyprávět několikrát denně, stejně tak jako Gruffalinku a Gruffalo. Autorka ma i další nádherné knížky, takže u nás naprosto letí. V angličtině se dají koupit i tzv. Activity Books se samolepkami a úkoly. Opravdu moc hezké i pro tak malé dítě jako je to moje. Bohužel nemohu hodnotit v ČJ.

Gruffalinka Gruffalinka Julia Donaldson

Budu opakovat to, co jsem napsala u Gruffalo. Knížku jsem četla v angličtině, takže nemohu hodnotit překlad. Text jsem překládala 2,5leté dcerce sama volně. Nejdřív jsem si myslela, že to na ni bude moc složité, trošku se i bála, ale pak ho chtěla znovu a znovu a musím ho vyprávět několikrát denně, stejně tak jako Gruffalo a Všichni letí na koštěti. Autorka ma i další nádherné knížky, takže u nás naprosto letí. V angličtině se dají koupit i tzv. Activity Books se samolepkami a úkoly. Opravdu moc hezké i pro tak malé dítě jako je to moje. Bohužel nemohu hodnotit v ČJ.

Gruffalo Gruffalo Julia Donaldson

Knížku jsem četla v angličtině, takže nemohu hodnotit překlad. Text jsem překládala 2,5leté dcerce sama a pouštím ji to i nazpívané na youtube v angličtině, protože je to moc pěkné. Nejdřív jsem si myslela, že to na ni bude moc složité, trošku se i bála, ale pak ho chtěla znovu a znovu a musím ho vyprávět několikrát denně, stejně tak jako Gruffalinku a Všichni letí na koštěti. Autorka ma i další nádherné knížky, takže u nás naprosto letí. V angličtině se dají koupit i tzv. Activity Books se samolepkami a úkoly. Opravdu moc hezké i pro tak malé dítě jako je to moje. Bohužel nemohu hodnotit v ČJ.

Až na dno Až na dno Joy Fielding

Napínavé čtení na dovolenou, o ženě, která je donucena najít samu sebe - změnit vzhled, najít si práci a zároveň si zachránit svůj život.

16.02.2016 4 z 5

Ikariana Ikariana Věra Stiborová

Osobité povídky, které tvoří vesměs vzpomínková pásma s motivem návratu, nenaplněnosti života, míjení se s vlastním snem. Hezké, ale občas zldouhavé. Styl nekonečných souvětí.

16.02.2016 2 z 5

Jidiš pro radost Jidiš pro radost Leo Rosten

"Máš-li hlad, zpívej; máš-li bolest, směj se."

16.02.2016 5 z 5

Padesát odstínů svobody Padesát odstínů svobody E. L. James (p)

3.díl už byl dost nudný. Sice opět navazuje, ale neustálé prázdné ujišťování o lásce a chabý pokus o thriller mě tentokrát opravdu nepřesvědčily.

16.02.2016 1 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Přestože čtení stěžuje staročeština, člověk se s postavami lehko sžívá a vychutnává si středověkou loupežnickou atmosféru.

16.02.2016 4 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Kniha mě bavila, film se mi potom líbil, možná mě i více dojal. Každý se se smrtí vyrovnává jinak a tohle byl obdivuhodný krok, taková sebepomoc se ze všeho dostat. Nemít závazky, ráda bych si tuhle túru zkusila též.

15.02.2016 4 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Propracovaná kniha, zajímavý příběh, ale nečetlo se mi to jedním dechem.

15.02.2016 4 z 5

Co má umět předškolák (nauč se to také tak!): hry a hříčky, úkoly, dřív než půjdeš do školy Co má umět předškolák (nauč se to také tak!): hry a hříčky, úkoly, dřív než půjdeš do školy Martina Drijverová

Doporučuji pro maminky s malými dětmi. Koupila jsem dcerce v necelých 2,5 letech a přestože některé věci jsou pro ni ještě složité, tak dává knížce přednost před televizí. Sama si knížky Martiny Drijverové pamatuji ze svého dětství a určitě pořídím dceři další.
Jinak ještě, kniha je tvořena krátkým povídaním s obrázkem a zároveň aktivitiou pro maminku s dítětěm nebo krátkým interaktivním textem s otázkou. Provázíme tak holčičku Aničku a kluka Petra celým dnem, při výletě, o víkendu atd. Opravdu pěkné!

10.02.2016 5 z 5

Dům v Bretani Dům v Bretani Marta Davouze

Líbilo se mi a četlo se to velice snadno a přečtu si ráda další knížku, ALE... musím souhlasit s mnohými komentáři... přestože obdivuji energii, přirozenost, humor a celkovou osobnost paní Davouze a sama žiji v zahraničí s cizincem, chybí mi u ní trochu pokory, neztotožňuji se zcela s jejími názory a neubranim se pojmu "světáctví". Také se domnívám, že její knížky či životní zkušenosti mají potenciál mnohé ženy oslovit, dodat jim odvahu začít znovu i v pozdním věku, ale čím více se začítáme tím více chápeme, že na to všechno musí taky člověk mít. To i ten chlap se rád nechá sbalit. :-)

04.11.2015 4 z 5

Bílá vlčice Bílá vlčice Theresa Révay

Skvělá knížka, četla se mi jedním dechem a souhlasim s tim, co se tu píše o výborně podaných historických souvislostech. Začínám hned číst pokračovaní: Všechny sny světa a objednala jsem si i další knížky od této autorky, bohužel zatím jen v němčině. Komu se líbilo doporučuji přečíst Měděného jezdce od Paulliny Simons.

05.03.2015 5 z 5

Padesát odstínů temnoty Padesát odstínů temnoty E. L. James (p)

Je to taková dost čtivá blbost. Četla jsem v originále a 2. díl dobře navazoval a pěkně se rozvíjel. Nicméně, knížku bych si nekoupila. Navíc, erotické čtení se mi líbí, nejsem puritán, ale tady mi nesedí, nudí a dokonce mi i trošku vadí.

Ještě přidávám poznámku ke 3.dílu, který jsem právě dočetla a jsem zklamaná. Sice opět navazuje, ale neustálé prázdné ujišťování o lásce a chabý pokus o thriller mě tentokrát opravdu nepřesvědčilo.

08.02.2013 3 z 5

Xenofobní průvodce - Češi Xenofobní průvodce - Češi Aleš Palán

Jak trefné, vtipné a pravdivé. Strašně jsem se nasmála a samozřejmě, někdy se i poznala. Skvělá knížka, jsem zvědavá, jaké to bude číst i o jiných národech.

Namátkou:
Jistým druhem národního sportu je řízení auta bez řidičského oprávnění. Za půl roku přistihla policie přes 8000 řidičů bez řidičáku.

S Čechem můžete hovořit na jakékoli téma, avšak s jistou dávkou opatrnosti. U politických či sportovních témat je moudré nejprve si diplomatickými otázkami ověřit, na či stranu se dotyčný přiklání, a předstírat, že jsme s ním zajedno. Někdy se ale i tak nevinné téma jako je počasí ukáže být kontraverzní. Typický Čech je k hádce vždy připraven: hlasitě, bez zábran a o čemkoli. Čím méně předmětu sporu rozumí – tím lépe. A tak v diskuzích nakonec nevítězí ten, kdo použije nejlepší argumenty, ale ten, kdo víc křičí.

31.01.2013 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Adept na nejhorší knihu to určitě není (něco mezi 2-3*). Vzhledem k jednoduchému stylu a námětu je to čtivé a odpočinkové, ikdyž výhradně pro dámy (spíše mladší). Vadilo mi opakování, zejm. části "smlouvy" 3x a některé pasáže byly nudnější, vyloženě jsem měla někdy tendenci k rychločtení nebo přeskakování, což samo o sobě je trochu hodnocením. Mělo to ale hlavu a patu, takže dám dalším dvěma dílům šanci, tentokrát v originále.

29.01.2013 3 z 5

Panenky z ráje Panenky z ráje Barbara Wood

Skvělá knížka. Právě jsem ji dočetla jedním dechem. Spousta rodinných tajemství, silné ženy, jiná kultura, všechno mě to nutilo číst dál a dál a všude. :-)

04.01.2013 5 z 5

Zvonokosy Zvonokosy Gabriel Chevallier

Klasika, která se mi líbila moc... až tak, že jsem se při svém pobytu ve Francii jela do této vesničky podívat. Záchodky tam s pýchou stojí pro všechny příznivce Gabriela Chevalliera.

02.01.2013 4 z 5

Budeš tam? Budeš tam? Guillaume Musso

Když jsem slyšela, že je to o cestování v čase, tak se mi do toho moc nechtělo, ale přečetla jsem jedním dechem. Odpočinkové i na zamyšlení s krásnými citáty u každé kapitoly.

02.01.2013 5 z 5

Lišky na vinici Lišky na vinici Lion Feuchtwanger

Moc se mi do té bichle nechtělo, ke všemu v tom byla politika, ale je to vynikající román, který mi nenásilně přiblížil jedny z nejdůležitějších událostí francouzských dějin.

02.01.2013 5 z 5