soukroma soukroma komentáře u knih

Krámek s kouzly Krámek s kouzly James R. Doty

Před pár dny dočteno a zůstává víc než rozporuplný pocit: úvod a pár případů z autorovy neurochirurgické praxe mne zaujaly, stejně jako fakt, že v knize opravdu jde o krámek s kouzly (a není to jen nějaká metafora) - ale jeho hlavní role ustupuje autobiografii. A právě tam jsem měla velký problém - zatímco první část příběhu dvanáctiletého hocha byla pohádková, druhá část života dvacetiletého studenta byla téměř odstrašující - tolik arogance, sobeckosti a naprostého přesvědčení o vlastních právech bez ohledu na cokoli a kohokoli jiného, to mne značně poděsilo. A ve třetí části to vyvrcholilo...z miliardáře "chudákem".
I když některé myšlenky a zevšeobecněné rady jsou asi použitelné, mě nakonec doopravdy zaujala jen jediná pasáž ohledně vazby mozku a srdce (viz citáty). Ta kombinace různých stylů - poučení osobního rozvoje, autobiografie, medicína - mi vlastně nesedla.

09.04.2018 3 z 5

J jako Jestřáb J jako Jestřáb Helen Macdonald

Zvláštní kniha, spíš několik v jednom balení: není pouze o mimořádném dravci, který je málo k vidění, natož zblízka, je navíc o několika lidech (a tak trochu o člověčenstvu jako takovém, přírodě a divočině, světu minulém a budoucím) - o autorce, o jejím nedávno zemřelém otci a o Terence ("Tim") Hanbury Whiteovi, spisovateli, jehož dílo a život právě v souvislosti s jestřáby je v knize hojně citováno a rozebíráno.
Nejsem osobně příznivcem žádného ochočování (usurpování) divokých zvířat, tím méně jejich výcviku pro jakékoli účely, takže mě zajímala spíše stránka soužití a možného porozumění s dravcem popisovaným obecně jako trucovité povahy (to mě i autorku rozesmávalo). Pár věcí mi proto nesedělo, spoustě věcí (právě s ohledem na "sokolnictví") jsem vůbec nerozuměla (jeden dva nákresy by to dokonale spravily) a zhusta jsem nerozuměla ani samotné autorce-hrdince (jednou jí dokonce ujede dost nestoudná myšlenka: "Kvůli tomuhle jestřábici nepotřebuji." - není to tedy a nemůže to nikdy být nějaké rovnocenné partnerství, vždy je tedy člověk nadřazen něčemu k tomu nezpůsobilému... - ovládání divoké přírody versus domestikace). Přesto jsem v knize našla spoustu zajímavostí faktických až filosofických (viz citáty).
Samozřejmě přijde řeč - ale docela dost pozdě - na zabíjení ... dravcem ("Držím jestřábici na ruce. Osmset padesát gramů smrti v pernatém kabátě; bytost, jejíž svět je strukturován do zákresů a vektorů, které ji směrují ke konci životů.") a postavení člověka v něm. Lovec a kořist, dravec a lovná kořist, predátor a jídlo. Moc se nám o fungování a důsledcích tohoto uspořádání nechce běžně přemýšlet, ale pokud už vlastní někdo dravce k lovu, pak samozřejmě musí...a na vlastní kůži se s tím vypořádává.
Knize chybí k úplnosti jediné: barevná fotografie hlavní hrdinky, jestřábice Mabel.

03.04.2018 4 z 5

Hodina po půlnoci Hodina po půlnoci Hana Marie Körnerová (p)

Hodně romantický, méně dobrodružný a ještě méně historický román - romantický příběh zasazený do zajímavé doby, které ale bylo věnováno všehovšudy pár stran z celkem 650 (četla jsem tzv. "nezkrácené vydání (?)", což už samo o sobě leccos vypovídá). Čtivé to je, přínosné nijak zvlášť.
75%

28.03.2018 4 z 5

Amelia Earhartová Amelia Earhartová Jennifer Lesieur

Stručné, krátké a přitom výstižné - Flying for Fun: vždy, za všech okolností, nic jiného pro ni nemělo smysl. Zajímavý pohled na její dětství a mládí a setkání s letectvím a přeměnu v americkou hvězdu (když byla ještě jen pasažérkou).
V druhé půli se trochu opustil chronologický ráz popisu životaběhu A.E., autorka se podívala na zoubek jejímu muži, a pak už se nevyhnutelně schylovalo k závěru. Let kolem světa byl velmi barvitě a důkladně popsán, až k samotným pátracím akcím.
Dojetí ale přijde až u kratičkého, zcela fiktivního epilogu...Nebylo jí ani 40.

10.03.2018 4 z 5

Tess z d'Urbervillů Tess z d'Urbervillů Thomas Hardy

(O ději jsem předem nic nevěděla a film neviděla, takže jsem si mohla knihu užít úplně bez přípravy...)
První část se mi hodně líbila, jazyk, styl i samotný příběh se rozvinul zajímavě.
V druhé části to začalo nudit - Angel Clare, jeho postavení, vystupování a hlavně (ne)únavné nadbíhání Tess a dožadování se její ruky bylo až absurdní. A právě proto se možná nechala Tess udolat, neposlechla matčinu selskou (dobrou) radu, ale ani vlastní přesvědčení, takže tu nejpodstatnější informaci si nechala pro sebe, až už bylo pozdě - a manžel se zachoval tak, jak se u něj asi dalo čekat.
A v další části to celé nějak začínalo obzvlášť drhnout až se rozpadat: "prozřevší" hříšník zase kříží Tess cesty, když ta si se sebou navíc vůbec neví rady. Přitom právě zde mi připadaly mnohé repliky konečně věrohodné a přesné:
"Nevěřím na takové prudké obraty! Protiví se mi, že se mnou takhle mluvíte, když víte - když víte, jak jste mi ublížil! Vy a takoví jako vy si na světě užijete radosti do syta, podobným, jako jsem já, ztrpčíte život a uvrhnete je v zoufalství, a pak, když už máte všeho dost, je báječné se napravit a myslet na zabezpečení svých radostí i na nebesích! Pryč s takovými - nevěřím ve vás - nenávidím to!" - za tato slova bych Tess zatleskala, a to nejen kvůli obsahu, ale hlavně že konečně něco uviděla v pravých barvách a byla schopna to i nahlas zhodnotit.
"Ten jí neublíží. Ta duchem uvízla na jednom místě a nic s ní nehne, tak jako nic nehne s vozem, když zapadne do jámy. Bože na nebesích, jak jednou ženskou něco posedne, tak na ni neplatí ani dvoření, ani kázání, ani sedm svatých hromů" - takto ji však velice trefně ovšem ve stejnou chvíli hodnotí její nejbližší kamarádka, takže se nic s Tess nemění.

Tess byla po celou dobu pro mě hodně neuchopitelná, na jednu stranu selský rozum, šikovná a schopná, nakonec i s tím největším trápením si poradila jako hodně mladá, ale s přibývajícími roky jakoby ne a ne dospět a dostát svým zásadám a nenechat sebou lomcovat tím jediným, dokonalým a pravým (jak ho viděla), který ji vlastně odvrhl (čemuž zákonitě nemohla porozumět). Oba si prostě usmysleli, jaký je ten druhý, a když se obraz upravil podle skutečnosti, už nevěděli, co s tím. Teprve později vlastně vyšlo najevo, jak Tess načerpala spoustu "myšlenek" z Angelova odpadlického světonázoru, kterým ale nemohla rozumět (jen je papouškovat), a tudíž je vzít opravdu za své. A pak je citovala ("polemické sylogismy"!) svému ďábelskému pokušiteli.
A závěr jejího příběhu? Ten mi připadal úplně nevěrohodný: možná sice jen dotvrdil její neukotvenost, neschopnost se správně rozhodnout, věci vyřešit, a hlavně žít, ale takové jednání (v afektu?) se čekat nedalo, ani to, co ještě natahovaně následovalo.

Ve mně tedy kniha vyvolala jen pocit nedůvěry k celému osudu hlavní hrdinky, a tedy pocit zklamání nad stráveným časem nad knihou. Ani hlavní hrdinové, ani jejich prostřednictvím mírně zobecněný pohled na ženy a muže mi neseděl, byť ta všeprostupující zásadní prohlášení "Vy jste způsobila, že jsem sešel na scestí..." a "Všechno zlo na vaši půvabnou hlavu" na světě bylo, je a asi ještě dlouho bude, protože do vztahů a chápání světa vstupuje nejen psýché, ale fyzično.

07.03.2018 3 z 5

Senzační sestry Turnerovy Senzační sestry Turnerovy Juliette Fay

Čtivý příběh z "dávné doby" - před filmy a televizí, kdy se lidé chodili bavit do menších divadel, na vaudeville. A tyhle čtyři sestry se prosadily (původně z nutnosti) a oblíbily si pobyt na jevištích a cestování mezi nimi, stále dirigované matkou. Každá z holek je jiná, má jiné ambice, proto i jejich soukromé příběhy se hodně liší - někdy je to trochu červená knihovna, ale pořád je to zajímavé až dramatické. Nevyhnou se jim ani tragédie, ale zuby nehty se drží optimistické lajny.

01.03.2018 4 z 5

Italské boty Italské boty Henning Mankell

Ze zajímavého prostředí, se zajímavými zvraty, ale až přespříliš pesimistické, na můj vkus.

20.02.2018 3 z 5

Prameny touhy Prameny touhy Ellen Alpsten

Rozhodně spíše romantický příběh než dobrodružný, tím méně cestopisný a historický. Přitom Sir Samuel White Baker byla skutečná postava, významný cestovatel a průzkumník, a jeho vztah k Florence, která bývala bílá otrokyně, byl také na tehdejší dobu víc než zvláštní. Škoda, že autorka z toho udělala jen sladkobolný román.
Navíc překlad je dost odbytý, např. laterna zůstala tak, aniž by ji někdo přeložil jako lampu, ale ještě horší to bylo právě s místopisnými názvy: Georgia místo Gruzie, Železné brány místo Železných vrat...
Celkově 55% - hlavně za připomínku dalších průzkumných afrických expedic a cestovatelů-průzkumníků druhé poloviny 19. století.

08.02.2018 3 z 5

Vražda potřebuje reklamu Vražda potřebuje reklamu Dorothy L. Sayers

Jak se mi to kdysi dávno líbilo, tak mě to po letech tak otrávilo, že jsem prostě nechápala, co se mezitím vlastně stalo - se mnou, s detektivkami, literárním stylem a vůbec. Zatímco očtená Christie se mi líbí čím dál víc, tady u mě došlo k totálnímu propadu a neladu.

01.02.2018 3 z 5

Takhle velká ryba a další příběhy z Kanady Takhle velká ryba a další příběhy z Kanady Liba Švrčinová-Cunnings

Úžasné čtení - dá se i napřeskáčku, krátké historky ze života a hlavně cestování různými způsoby na nejrůznější místa Kanady, od západu až po východní výspy. Velmi akční: chytání ryb i výlety třeba na běžkách většinou vyžadovaly od účastníků nervy ze železa, rychlý úsudek a skvělou kondičku - na vodě vysoké vlny, peřeje, popadané kmeny, tábořiště v nedohlednu a příliš blízko jeden či dva medvědi. Skoro vždy se bojovalo s vichry, sněhem, ledem, špatnou viditelností, horší dostupností..., o nepředstavitelných vzdálenostech (často bez živáčka) nemluvě.
Kanada v tomto podání rozhodně nezve k procházce v sandálech se slunečními brýlemi od kavárny ke kavárně, ale vyžaduje celého člověka, zdatného, poučeného, odolného a ostříleného.
Mapky, černobílé i barevné fotografie pěkně doplňují a dokreslují momentální atmosféru.
Doporučuji všem milovníkům adrenalinového (byť ne vyhledávaně!) cestování, nedotčené přírody, hor, sněhu, ledu, lidí v odlehlých končinách a samozřejmě zejména milovníkům Kanady.

01.02.2018 5 z 5

Vražda v Hell's Kitchen Vražda v Hell's Kitchen Lee Harris (p)

Před časem jsem četla druhý díl (Alphabet City), který mě nijak zvlášť nezaujal, takže jsem byla příjemně překvapená dílem prvním: pečlivé postupné propátrávání vychladlého případu, který vedl k mnoha dalším dosud neidentifikovaným zločinům.
Sice konec je poněkud bláznivý, nechybí špionáž a Číňané, ale jinak to pátrání bylo pěkně propracované. Jen mi stále vadí taková bezčasost autorčiných detektivek - tady nemají mobily ani internet (budiž), ale policisté nepoužívají nic jiného než psací stroje, přitom o počítačích je tu zmínka již v rámci toho případu v minulosti...
85%

29.01.2018 4 z 5

Případ rodu Masudů Případ rodu Masudů Ingrid J. Parker

Jako druhý přečtený ze série se mi tento četl mnohem lépe, napětí a vývoj nejen šetření, ale i vztahů byl od samotného začátku svižný a o překvapení nebyla nouze. Násilí v knize tedy ani na tehdejší poměry nebylo nijak přehnané, na dítěti už vůbec ne.
Ke konci je sice rozuzlení už hodně hutné všemi postavami a jejich vztahy (stařec, mrtvý syn, živé snachy jedna a dvě, jejich děti a chůva se synem, mrtvá konkubína a její syn, do toho ještě další zazobaný milenec konkubíny), několika rozptýlenými místy děje a do toho se ještě vzbouří přírodní živly...

26.01.2018 4 z 5

Ocelový polibek Ocelový polibek Jeffery Deaver

Do poloviny jsem si pěkně početla, výborný námět (jak bezpečnostní rizika čehokoli připojeného na internet, tak příprava na soudní při o náhradu škody), pak mi začaly vadit vložené a souběžné případy, které byly až do konce značně nadbytečné (Nick, Ron) i zbytečné vsuvky jako šachová partie, která nic nepřinesla do vyšetřování ani čtenáři, který pro tento "sport" nehoruje. Ta kniha má 656! stran, pokud by se vyhodily - dle mého zbytečné - vsuvky, zůstane hlavní napínavý obsah na mnohem přijatelnějších 400+ stranách, které by čtenář jako já opravdu přečetl s chutí na jeden zátah...

06.01.2018 4 z 5

Sběratel kůží Sběratel kůží Jeffery Deaver

Já už Deavera (Rhyma) čtu hlavně pro pobavení a poučení: pobavení 1) z toho, jakou komplikovanost dal autor zase na 500+ stranách dohromady (většinou nezbedný pachatel cílí na Rhyma nebo Amélii, takže není divu, že ho nakonec odhalí, jiná věc ale bývá ho dopadnout), 2) z toho, jak na jednu stranu znalý a jednostranně specializovaný Rhyme a šikovná, rozumná a samostatná Amélie se dají nachytat vážně na švestkách (když už to samotný čtenář pozná z kilometru daleko) a poučení z nějaké oblasti, které se daný případ dotýká (zde o tetování a jedech, zejména přírodních - např. půl čajové lžičky botulotoxinu zlikviduje obyvatelstvo USA, k neuvěření; a samozřejmě o lidech trhlých, kterým se to samotným ale vůbec nezdá - nebývají duševně nemocní, ale vyšinutí rozhodně - nábožensky, militantně, rasisticky i jinak, tady se mj. kmitla organizace Americká rodina na prvním místě).

05.01.2018 3 z 5

Přísně tajná Přísně tajná Janet Evanovich

Milovala jsem Stephanii "švestkovou", když se dostala k nám v prvních dílech své série, obdivovala jsem drzost, sarkasmus, lehkost a vtip její, jejího okolí i její podivuhodné rodiny. Jenže ... naši vydavatelé nám zatajili celý další mandel dílů a od toho posledního posloupně vydaného dílu u nás uběhlo asi 16 let, a to už je prostě znát - nasednout do 21. vagonu místo 7. v našem naplno rozjetém lidském i krimirománovém časoprostoru je prostě safra znát.
Jakoby se kouzlo vytratilo (když nebylo dlouho kultivováno). Už jsem se zdaleka tolik nesmála, vlastně jen velice výjimečně, změť postav a mrtvol a akcí zahrnující místní i ruskou mafii, polonium, zápalné bomby, rozervané byty, domy i auta..., to už bylo na mě trochu moc, takže natěšené očekávání až nedočkavost přinesla spíše lehké zklamání 66%.

27.12.2017 3 z 5

Let duchů Let duchů Bear Grylls (p)

Bylo to napínavé a zajímavé, ale dle mého tam autor zapracoval až moc prvků, když by úplně stačila džungle, indiáni a snaha o přežití (v čem se autor dobře vyzná). Takhle v tom byly ještě různé vojenské síly, temné síly...nacisti a dozvuky 2. světové války. Rodinná situace hlavního hrdiny také trochu zavání klišé - a zdá se, že se ani v dalších dílech série nevyřeší ...
Ale na prvotinu v žánru dobrodružně-vojenského thrilleru velmi dobré: 80%.

22.12.2017 4 z 5

Amnézie Amnézie Michael Robotham

Nezaujalo, téma ani postavy mě nebavily, pokud se mi přímo neprotivily, včetně Ruize (Joseph O'Loughlin tam sice také je, ale tak nějak v pozadí - nesrovnatelné s V podezření a Střepy).

21.12.2017 2 z 5

Mámení Mámení Jon Fosse

I když to nebyla jediná věta, která tvořila celé dílo, tak pro mě to čtení tedy nebylo - jak to bylo krátké, tak to bylo nadbytečné, po všech stránkách.

20.12.2017 2 z 5

Mise zapomnění Mise zapomnění María Dueñas

Pro mne jako milovnici všeho španělského a "přespolního" hispánského byla kniha velice příjemná a přínosná (připomněla mi vlastní pocity z navštívených míst - neodehrávala se zase až tak v dávné minulosti). Ale některé pasáže (i konverzační) byly někdy moc podrobně popisné, až nudné, a i když kniha nebyla tak obsáhlá jako Čas mezi šitím, byla příliš dlouhá. 79%

20.12.2017 4 z 5

Jehla v kupce sena Jehla v kupce sena Ernesto Mallo

Nezaujalo - zvláštní doba a prostředí, podivný styl, forma textu a zejména dialogů mě nakonec odradila od čtení...

19.12.2017 2 z 5