soukroma soukroma komentáře u knih

Záhada mrtvých mužů Záhada mrtvých mužů Robert Ryan

Příběh byl zpočátku dost utahaný a příliš sentimentální, pak se toho zase seběhlo až moc. A scéna na mostě není nijak originální.
V každém případě nevím, proč chtějí někteří autoři stavět na dvojici Holmes-Watson a pokračovat jakoby v případech od A.C.Doyla - tihle hrdinové jsou nesmrtelní i bez epigonů a kvalitou mistra Doyla nikdo nepřekoná. Sice je to svůdná možnost pro současné spisovatele, ale zavání značnou leností (staví na pevných základech a odkazují na něco, s čím neměli žádnou práci) a spoléháním na lákavost pro čtenáře původních příběhů.

14.07.2017 3 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Skvělá jízda - sice děsivé, úchylné a o krvi (jako vždycky), ale ve srovnání s jinými podobnými moderními thrillery vlastně méně hrůzné a vcelku i méně krvavé, prostě oddech (autor sem netahá každodenní realitu, ale jen výjimečný horor, který hned tak každého nepotrefí). Početla jsem si, ačkoli podobně jako jiní čtenáři jsem byla ku konci přesvědčena o jiném vyústění, když už to autor začal natahovat a přidávat další indicie rušící předchozí jednoznačné závěry. Jen kdyby ty knihy nebyly tak nehorázně těžké do ruky...89%
(Pozn.: před Žízní jsem četla Lovce králíků, a i když se neřadím ani mezi skalní příznivce norského HH ani finsko-švédského Joony Linny, nýbrž dánského Carla a oddělení Q, tak u mě na celé čáře vítězí tentokrát Nesbø).

09.07.2017 4 z 5

Tichý řezník Tichý řezník Manuela Martini

Tak napětí mi rozhodně nechybělo, naopak jsem byla překvapená, jak mistrně se stupňovalo až do samotného závěru, protože nebylo do posleních stran jasné, který z dvou podezřelých je vlastně ten pravý (proto jsem shltla knihu na posezení). A do toho bylo ještě pár dalších (osobních) zápletek ke zvýšení pozornosti. Velmi zajímavé bylo umístění hlavního děje do Darwinu, s nímž se v románech setkáváme opravdu zřídka.
Celá tato pětidílná série se mi velice líbila, a to nejen tím australským prostředím, které německá autorka dovede cizinci pěkně přiblížit (v rámci napínavého děje), jak krajinu, města, tak aboriginy a jejich minulost i současnost a většinové obyvatelstvo. Škoda, že tuto detektivní linii autorka již patrně opustila - O'Connora poslala do penze.

24.06.2017 5 z 5

Temná komora Damoklova Temná komora Damoklova Willem Frederik Hermans

Románem jsem se cílevědomě prokousala, vyzbrojena informacemi o autorovi a Kunderovou recenzí, která v našem vydání tvoří jakýsi doslov (prozrazující ale víc než třeba). Chvílemi se mi ta absurdita situací i líbila, ale povětšinou jsem nevěděla, na čem jsem. Těch identit, mrtvých, (zlo)činů bylo tolik, že mě to zavalilo. Navíc hlavní hrdina byl pro mě zcela neuchopitelný, jak konal bez jakéhokoli povědomí o tom proč a bez jakéhokoli svědomí (okamžitě byl nejen ochoten, ale přímo schopen pozabíjet kdekoho). Špionážní thriller to tedy opravdu není, ale čtenář si užije pořádné napětí ve vlastní mysli, protože ho autor tak či onak dohání k šílenství.
Škoda že autor více nevytěžil ze slibného tématu temné komory.
Po další úvaze jsem došla k děsivému závěru, že vlastně autor cynicky zlehčil a rozmetal celý nizozemský odboj, když svého hrdinu nechal dělat to, co dělal, jak v Kocourkově, čímž svým chováním za (jiné) války ještě výrazně překonal našeho Švejka - v důsledku padaly hlavy nevinných odbojářů.

19.06.2017 3 z 5

Bílý oheň Bílý oheň Lincoln Child

Naprosto skvělé - jak si čtenář může odpočinout i při děsivých scénách s požáry a pojídáním lidí (není jich moc a snese to i citlivá povaha). Pro mě jeden z nejlepších, ne-li nejlepší díl série - velmi reálné, v reálné zajímavé scenérii Coloradských hor a bývalého hornického městečka, s reálnými postavami včetně důležitého Oscara Wildea a A. C. Doylea a s realitou otrav těžkými kovy.
Zařazení nevydaného rukopisu posledního případu s Holmesem inspirovaného právě děsivými událostmi v americkém hornickém městečku a přesunutého do Anglie byl skvělý tah.

31.05.2017 5 z 5

Nevracej se Nevracej se Lee Child

Parádní propletenec intrik, který po velmi dramatických peripetiích skončil téměř "Holmesovsky", v doupěti.

02.05.2017

Jediný Jediný Richard David Bach

Před x lety jsem Bacha milovala, ale i když Jonathanu Livingstonovi bude navždy patřit čestné místo v mých nejmilovanějších knížkách, Jediný mne v tuto chvíli již neoslovil. Přišlo mi to jako bohapusté (vlastně doslova, tak to nějak i autor myslí) plácání pátého přes deváteho.
Do poloviny jsem to ještě jakž takž skousla a snažila se v tom něco najít, víceméně marně, ale pak začaly sáhodlouhé (proti)válečné tirády, a to bylo prostě moc. Kniha byla napsaná před 30 lety, kdy situace ve světě byla zcela jiná a válečné obavy byly všude na místě; dneska je situace mnohem horší, ale nejde ani tak o válečné obavy světového kalibru, ale spíše o terorismus a náboženské konflikty, které každého z nás mohou dostinout doslova kdekoliv a kdykoliv - o to jsou obavy horší, ale o vyhlazení jednoho národa jiným se úplně nejedná (pokud KLDR nějak nepřekvapí celý svět...).
Takže ve výsledku pro mne zklamání, ale skoro jsem to i čekala - člověk se za léta mění...

20.04.2017 3 z 5

Až přijde noc Až přijde noc Favel Parrett

Těšila jsem se na knihu moc - australská Tasmánie a zásobovací loď pro antarktické stanice (plující nejen mezi Hobartem a Antarktidou, ale občas až do domovského Dánska), pro mě neodolatelná kombinace. Ale ve výsledku jsem docela zklamaná: ani zážitky na lodi nebyly nic moc, z Antarktidy vůbec nic, převažoval rodinný příběh, který byl tak nejasný (a depresivní), že vše zabil. Přeskakování v čase i mezi vypravěči a místy děje bylo na tak krátký román velice nepříjemné a znemožnilo to jakýkoli ucelený dojem.
Nejzajímavější a nejautentičtější jsou pak v doslovu slova lidí spojených se skutečnou lodí Nella Dan (ale zase je čtenář ponechán na pochybách, jaký vztah k lodi přesně měli). Autorka získala zajímavé stipendium, aby napsala příběh této lodi, což jí zajistilo cestu do nejjižnějších končin a jiná dobrodružství, ale pro mne jako čtenáře z toho moc zajímavý literární zážitek nevznikl.

23.03.2017 3 z 5

Třetí hlas Třetí hlas Rolf Börjlind

Rozjezd skvělý, velice se mi líbil styl - krátké, až úsečné věty, i takto s kadencí zpracované myšlenky jednajících postav. Dokud se děj odehrával v Marseille, bylo to výborné, ale v druhé části knihy tahle linie na příliš dlouhou dobu vyšuměla, aby autoři mohli zapracovat do švédské části všechny možné (i nemožné) motivy, úchylky, poklesky a zločiny, což po nějaké době bylo vážně až moc. Ale za ten originální styl psaní si ode mne 75% určitě kniha zaslouží.

16.03.2017 4 z 5

Neklidné kosti Neklidné kosti Mel Starr

Četlo se to celkem dobře, ale zápletka a informační hodnota o místě a době byla slabě pod průměrem. (Nedá se to třeba srovnat s případy bratra Cadfaela - z doby ještě starší - kde se člověk opravdu dozví první poslední nejen o životě ve městě i v klášteře, o tehdejší léčbě neduhů, ale také o politické situaci v okolí). Hlavní hrdina, jakkoli vcelku příjemný, to sám neutáhne.

02.03.2017 3 z 5

Na břehu jezera Na břehu jezera Sara Gruen

Nedočteno, nedalo se - hlavní trojka Američanů, v čele s potácející se nemožnou vyzáblou krasotinkou, byla děsná, bezohledná, hloupá, chovala se nesnesitelně a hlavně vůbec nemyslela - na nic krom svého osobního pohodlí, bez práce, bez úsilí i bez ohledu na to, že jsou jako hosti na místě, které je skutečně ve válce (to USA už byly taky, ale tito mladíci se z toho vyvlékli, zato se nechali převézt přes Atlantik ve válečném konvoji, za osobním účelem na hony vzdáleným válečnému úsilí) a kde není vlastně nic k dispozici, jen spousta práce.
A kdybych se z anotace řádně dozvěděla, že nejde o ledajakou skotskou vesnici, ale o oblast kolem Loch Ness, určitě bych po takové knize nesáhla vůbec a ušetřila si nervy nad mizerným bezobsažným příběhem.

02.03.2017 2 z 5

Poslední hra Poslední hra Federico Axat

Zvláštní, matoucí, nepochopitelná, děsivá, hrůzná, neuvěřitelná a nakonec krajně znepokojivá. Taková je to kniha.

05.02.2017 4 z 5

Achillova smrt Achillova smrt Boris Akunin (p)

Velmi svižné a příjemné čtení, ale ten střih v druhé půli knihy do zcela jiného prostředí a času popisující poměrně obšírně celou historii osoby zabijáka mi připadal přiliš ostrý. Snesla bych spíš prokládání současnosti a pasáží ze života postavy, která se postupně ukáže být tím zloduchem, a linie vyprávění v minulosti a současnosti by se spojily jaksi přirozeně.

30.01.2017 4 z 5

Power play - Nátlaková hra Power play - Nátlaková hra Joseph Finder

Originální nápad (proveditelný i v reálu), uvěřitelní hrdinové, výborný styl udržující stále napětí, i když postupně v různých prostředích (dobře propracovaných a opět uvěřitelných) s různými souvisejícími zápletkami.

25.01.2017 5 z 5

Temné tajemství Temné tajemství John Francome

Moc postav, moc zápletek, moc slov, ale málo koní! Toto bych tedy nenazvala ani vzdáleně detektivkou z dostihového prostředí - ano pár žokejů, jeden dva koně, jeden dva dostihy se podařilo autorům vkloubit, ale o nic týkajícího se dostihového sportu se vůbec nejedná, zápletky jsou úplně o něčem jiném. Do poloviny mě to nudilo, pak se to konečně rozjelo, aby dávno před koncem byl pachatel zřejmý. Nicméně přesto nebylo vše objasněno a dotaženo, navíc - jak už zmíněno níže - nemesis byla jak deus ex machina. 51%

23.01.2017 3 z 5

Leviatan Leviatan Boris Akunin (p)

Ke komentáři pod tímto přidám ještě spokojenost nad trefným vyobrazením typických stereotypů různých národností - škrobení Britové, škudliví Holanďané, podivní Japonci ad. - a vzájemných (povětšinou nepříliš pozitivních) vztahů mezi příslušníky různých zemí.

22.01.2017 4 z 5

Závod se smrtí Závod se smrtí Brett Hoffmann

Čtivý dobrodružný thriller s celkem příjemnou dvojicí finančních auditorů (a nuceně amatérských vyšetřovatelů), kteří jsou popoháněni po příletu z USA po jižní Evropě na pěkná místa: Milano, Řím, Nice (tady tedy ujel autor nebo překladatel s Andělskou promenádou: v Nice je Andělská zátoka a Anglická promenáda) a hlavně Malta (kdo tam byl, připomene si s hrdiny celou řadu míst na ostrově). Samotné téma pokladu maltézských rytířů je ovšem trochu slabší a o jejich řádu se čtenář prakticky nic nedozví.

01.01.2017 4 z 5

Zpackaný únos Zpackaný únos Donald E. Westlake

Příjemný návrat k Westlakovým smolařům - pomalejší rozjezd a celkem předvídatelný konec, jinak tak akorát konverzační a situační komedie. Ale nic extra, to ukradená banka byla velice originální.

12.12.2016 4 z 5

Zlatá střední cesta Zlatá střední cesta Annabel Lyon

Osvěžující čtení, přitom úplně jiné, než jsem čekala: není to o Alexandrovi, není to o válčení, není to ani o "velké filosofii". Je to o Aristotelovi jako člověku, o životě, který ho utvářel, a o životě, který utvářel on sám sobě i nejbližším. O svobodě rozhodování i nesmírných bolestech (často doslovných), při němž se svobodné rozhodnutí často rodí. Filosofie v knize zabudovaná je čistě lidská: především zdraví (oba velikání měli problémy s "hlavou") a vše s tím spojené (anatomie, léčba, duševní vývoj), zvládání vlastního těla i myšlenek v různých životních situacích, smutek, stesk, touhy...nekonečné hledání rovnováhy. Aristoteles ani Alexandr, který je hodně v pozadí, mají s tím posledním jako vysoce inteligentní a cílevědomí jedinci samozřejmě veliký problém.
Autorka si dobře pohrála s vyjádřením příběhu - probíhá trochu v náznacích, trochu poeticky a pak zase přízemně, podle potřeby. 90%
(Doslov obsahuje citát z Aristotelovy závěti, která začíná slovy: "Brzy bude dobře". Toto mistrné filosofické vyjádření v sobě zahrnuje vše.)

22.11.2016 5 z 5

Poslední z Králů Poslední z Králů Michael Curtis Ford

Pokud se chcete prodírat přehlídkou úspěchů, vítězných bitev a vojenských tažení, pak vězte, že v této knize paradoxně naleznete pravý opak - ano, Mithridates štval Řím (a obráceně), ale tato kniha ukazuje, že to bylo za cenu velmi trpkých porážek, a to na hlavu, kdy král v neúspěšných bojích přicházel donekonečna, opětovně a definitivně, o celou svou armádu, a občas také dezercí o své nejbližší spolupracovníky, pokrevní i nepokrevní příbuzné. Nevzdával se, jeho záměr byl (pro něj samotného) stále jasný, často ale musel couvat, prchat, využívat nejrůznější triky a trpět, přičemž různorodému utrpení vystavoval nejen sebe a své nejbližší okolí, ale celá města i národ.

21.11.2016 4 z 5