stanislava9718 komentáře u knih
Děkuji autorovi za napsání této knihy a souhlasím, že by měla být jako povinná četba ve školách na druhém stupni. Autor upozorňuje spolu s dalšími - profesory, politiky, aktivisty na pohodlnost, neschopnost dávat do souvislostí každodenní události, programové ignorování nepříjemných zpráv médii a dehonestace nepohodlných názorů, kdy můžeme lehko sklouznout do spirály čím dál tvrději potlačovaných občanských protestů, tak jako se to děje v západní Evropě. Naši politici svým konáním k této pohromě spěji.
Oddechová knížka o příbězích jednoho psího bulteriéra. Takové knihy se mi líbí. Vzpomínám na příběhy psa Robina od autorky Zdeny Frýbové.
Volné pokračování historických příběhů, Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku. Tyto příběhy byly zajímavější jak píše čtenářka níže Hotentotská Venuše, Pygmej vystavovaný v pavilonu opic a další. Příběhy byly kratší než v předchozí knize, jakoby je autor zveřejnil v některém bulvárním plátku.
Autor podal příběhy svým osobitým stylem. V jednotlivých příbězích se dočteme informace, které zajímavé, jindy trochu nepravděpodobné. Titul knihy zní dosti bulvárně, v tomto díle podal příběhy spíše z historie Británie a USA a přidal k tomu příběh Stalina.
Další historický díl o Petrovi ze Sioraku, hodně stránek prvních kapitol, díky archaické mluvě jsem se musela přemáhat, ale musela jsem se dočíst o další část historie Francie a sousedních malých království v tomto případě království Navarrského Jindřicha, který se stal i francouzským králem. Autor děj podal podrobně. Siroak se musel potýkat s různými nástrahami boje mezi Hugenoty a Katolíky a nástrahami u francouzského dvora. Pro toho, kdo se zajímá o historii je kniha zajímavá.
Historická postava naší Zdislavy z Lemberka je pro mě zajímavá. Její život v době Přemyslovců, nemohl být lehký. I když pocházela z významného rodu, žena v této době byla podřízena manželovi. Autorka napsala příběh, kde skutky a pohnutí paní Zdislavy osvětlila. Zdislava měla život krátký. Manžel Havel z Lemberka z rodu Markvarticů, ani její potomci se v historii českých zemí, neztratili.
Autor, podle mého názoru neúspěšný "Vlk z Wallstreet", nám ve druhém pokračování vylíčil pokračování svého příběhu po nuceném opuštění Ruska., jeho životě ve Velké Británii a jeho putování po kancelářích amerických senátorů, aby vyrobili Magnitského zákon na občany Ruska.
Říká se není pravdy trochu na každém šprochu. Obdivuji autora, že měl odvahu zveřejnit praktiky izraelské tajné služby. Věřím, že i další tajné státní služby používají podobné praktiky. Je dobré takové skutečnosti vědět.
Po přečtení jsem dlouho přemýšlela, jaký komentář napsat. Autor se rozhodl stát se dalším "vlkem z Wall Street", neuspěl ve své domovině, vybral si dosti velké sousto, podojit nově se uvolňující bohatství podniků a továren v 90 letech v Rusku. Nevěřím, že jeho firmy byly úspěšné pouze pomocí znalostí trojčlenky. A tím pádem se nedivím, že si ruská strana nenechala vytunelovat významné podniky. Zkoušela jsem si na internetu ověřovat některá autorova tvrzení, ale moc údajů není k dohledání. To je škoda, ráda znám informace a tvrzení od obou stran.
Horoskopy také nejsou můj šálek kávy. Pečlivě jsem prostudovala své a manželovo znamení, ba i synů. Myslím, že autorka se snažila optimisticky podat soulady a nesoulady jednotlivých znamení. Krásné odpočinkové téma.
Ano souhlasím, že by se kniha měla číst, jako povinná četba, ale s mnoha výhradami. Autor je americký historik, do knihy vložil mnoho faktů, ale mnoho faktů opomněl, jestli záměrně nebo ne, to ponechám na úvahách čtenářů. Knihu zařazuji jako bázi historického zkoumání a osobního pojetí a vyprávění autora, kdy uvádí protichůdná a rozporuplná fakta o historickém dění Sovětského svazu a nástupci Rusko. Můj dojem po přečtení "Za vším hledejme agresivní Rusko". Prý k nejhoršímu obratu Ruska nové "studené válce", vůči Západu a Americe, došlo v roce 2010. Autor si vyložil snahu prezidenta Putina po vlastním prostoru a bezpečí Ruska, jako důkaz nepřátelského myšlení. Rusku nejde nasazovat "psí hlavu", jak se o to autor ve svém rozsáhlé knize snaží, tak historie není.
Kniha čtena na základě odkazu Stanislava Motla z jeho knihy Nacisté pod ochranou, aneb Kdo vlastně prohrál válku. Autoři zveřejnili fakta o tajných operacích, na konci 2. světové války, kdy tajné služby vítězných mocností pomáhaly válečným zločincům, uniknout odpovědnosti a trestu. V knize autoři zveřejnili odtajněné dokumenty a dohody, jakým způsobem byli zločinci chráněni a následně diplomatickými cestami chráněni a odváženi mimo nebezpečí do Jižní, Severní Ameriky a do Austrálie, kde dožívali klidný někdy i aktivní život hlavně v zemích Jižní Ameriky. Silné téma pro mě byla pomoc zločincům ustašovského Chorvatska a zejména nechvalně známého nepotrestaného zločince Ante Paveliče s pomocí USA, Francie, Anglie a Vatikánu. Autoři zmiňují také špinavou hru při převratu v některých zemích včetně Československa.
Autorka ve třetím dílu krásně zakončila podzim života Eleonory Akvitánské. Toto období se týkalo jejího věznění svým manželem Jindřichem. Po jeho smrti je volná a ve svém požehnaném věku řídí anglické království, podporuje své děti, vnuky. Musí být silná žena, šlo o království a zachování rodu. Až po čtení této knihy jsem si uvědomila, že kladně vykreslovaný její syn Richard Lví srdce, tak kladný nebyl. Měl povahu po svém otci, kdy při jakémkoliv konfliktu nelenil a jel si vybojovat to, co chtěl, čímž těžce plenil královskou pokladnu. Nebylo tomu ani tak, když ho Eleonor musela vykoupit z vězení po neúspěšném taženo proti nevěřícím do Jeruzaléma. A zbývající král Jan Bezzemek, po smrti matky Eleonory o četná územní anglická přišel svou politikou. Všechny tři díly zůstávají v mé knihovně.
Ve druhém dílu o Eleonoře Akvitánské autorka pokračovala v líčení jejího napínavého životního období jako anglická královna, ani druhé manželství není rozhodně procházka růžovou zahradou. Král Jindřich je většinu času mimo Anglii, válčí, aby udržel své državy. Dospívající synové a dcery musejí poslouchat králova diplomatická a panovnická rozhodnutí, která, bohužel mnohokrát nejsou pro ně správná. Eleonor je mezi mlýnskými kameny, pro kterou stranu se rozhodnout. Po tragickém konci Tomáše Beckera je Jindřich popudlivý a jeho hněv se nevyhne ani Eleonor, dá jí uvěznit mimo její milovanou Akvitánii. Jindřich zkouší Eleonoru zlomit, návrhem zrušení sňatku a odchodem do kláštera. Čekám na další její životní příběhy ve třetím dílu Podzimní trůn.
Doplňuji si další historickou mozaiku o Eleonoře Akvitánské, vévodkyni Akvitánské, francouzské královně, vévodkyni Normandské, královně anglické a matce významných panovníků Anglie. Autorka pečlivě studovala dochované dokumenty o této panovnici a napsala historický román o Eleonoře, v tomto dílu o jejím dětství v rodné Akvitánii, její sňatek z rozumu s francouzským králem Ludvíkem, životem u francouzského dvora, její "boj" s matkou krále Francie, tažení s manželem do svaté země proti nevěřícím, návrat do Francie a její rozvod v té době velmi mimořádný a její nový sňatek s Normandským vévodou. Těším se na druhý díl Zimní královna.
Obdivuji vytrvalost autora, který celá léta neúnavně pátral po osudech nacistických válečných zločinců, kteří zůstali nepotrestání. V některých případech zůstávali v Československu a na rozdíl od obětí vedli spořádaný život. Autor nalezl i některá zdůvodnění, proč se tak nestalo. Na tuto tragickou historii nelze zapomenout.
Kniha splnila mé očekávání, autor mi svou knihou, doplnil historická data Španělska 15. století, respektive o maurském emirátu Al-Andalusu, běžný život té doby, ale i politické a vojenské snahy křesťanské i arabské strany. Popsal historická místa a krásně je zapracoval do děje své knihy.
Trochu jsem si odskočila od historických románů. Kniha napsaná ve svižném tempu, tak jak hlavní postava žije. Moc se mi líbily kapitoly o jejím cestování po zemi České, mrkla jsem při čtení, kudy hrdinka ve svém životním tempu prolétla, zažila s ní její dojmy a postřehy. Príma oddechové čtení.
No autorka sepsala příběhy žen významných panovníků Středověku, začala Mathyldou Flanderskou a žen dalších panovníků. Musela jistě pátrat v mnoha archivech, jelikož se toho ve středověku moc o ženách nepsalo. Těžce se informace četly a hůře vstřebávaly, přestože to je můj šálek kávy. Byla jsem ráda, když bylo dočteno, kniha v mé knihovně místo mít nebude.
Jedna z náročnějších knih od mé oblíbené autorky věnující se historii Anglie, Normandie a Francie. Hned první příběh o Matyldě Francouzské mě zaujal, měla jsem možnost navštívit historická místa Normandie včetně města Bayeux a výstavu tapisérie, kterou dala Matylda po vítězství svého manžela Viléma vyšít. Příběhy dalších královen Matyldy Skotské , Adelize Lovaňské, Matyldy Boulogneské, císařovny Maud jsem při čtení studovala ještě z jiných zdrojů, jelikož autorka do příběhů opět pečlivě zapracovala historická fakta, která nejsou moho známa, jak již zmínila v komentáři knihy.