syskas syskas komentáře u knih

Arthur & George Arthur & George Julian Barnes

Kombinácia fikcie a faktov. Slávny spisovateľ bojuje so "systémom", ktorý obvinil a 3 roky väznil nevinného človeka. Páči sa mi, že už od detstva sledujeme ich životy, prostredie, rodiny, v ktorých vyrastali. Zaujímavé je sledovať osobný život Doyla. Kniha je do istej miery jeho životopisom.

09.04.2017 4 z 5

Hrůzy lásky a nenávisti Hrůzy lásky a nenávisti Zdena Frýbová

Výborná kniha. Ale neodporúčam čítať pred spaním - veľmi ťažké a smutné. O to viac človeka desí, keď si uvedomí, že v tomto sa ani po páde komunizmu a za tie desiatky rokov, čo od vtedy prešli, vôbec nič nezmenilo. Len sa zmenila politická strana, ktorá to všetko kryje (teda, aspoň na Slovensku...).

04.04.2017 5 z 5

Sherlock Sherlock Graham Moore

Dva skvelé príbehy, ktoré sa nakoniec stretnú. Úžasná kombinácia faktov a fikcie (treba prečítať dodatok autora). Veľmi dobre sa čítalo.

30.03.2017 5 z 5

Záhada zavretej schránky Záhada zavretej schránky Sophie Hannah

Výborná detektívka, pekne zamotaná. Akurát tento Hercule Poirot stále nie je Hercule Poirot od Agathy. Keby si autorka vymyslela svojho vlastného detektíva, tak pokojne dám 5*.

27.03.2017 4 z 5

Za svoje děti si můžete sami Za svoje děti si můžete sami Larry Winget

Výborná kniha. Veľmi poučné čítanie nielen pre rodičov, ak chcú zo svojich detí vychovať zodpovedných, samostatných ľudí a nie nezodpovedných lajdákov.

26.03.2017 4 z 5

Vraždy s monogramem Vraždy s monogramem Sophie Hannah

Asi prvú polovicu knihy som sa nudila. Rozvláčne, stále o tom istom. Čítala som len preto, že som dúfala, že to bude lepšie. Dej neskôr síce nabral spád, ale záver bol príliš komplikovaný, zamotaný, nepôsobil uveriteľne. Nepáčilo sa mi to ani ako "obyčajná" detektívka.
No a Poirot? Ako keby to bol iba menovec Poirota od Agathy Christie. Kedy prestal milovať čaj a presedlal na kávu?

23.03.2017 1 z 5

Geniálna priateľka Geniálna priateľka Elena Ferrante

Pekný príbeh dvoch úplne odlišných kamarátiek. Som zvedavá na pokračovanie.

20.03.2017 4 z 5

Nuda v krematóriu Nuda v krematóriu Bohuš Bodacz

Niektoré poviedky boli fajn - Nuda v krematóriu, Ticho ťa milujem, Monos.
Ale niektoré som ledva dočítala. Mor bol pre mňa neskutočná nuda s divným záverom.

09.03.2017 3 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Dať si na objednávku vyrobiť dieťa zo skúmavky. Aby fungovalo ako zdroj "náhradných dielov" pre iné dieťa. Kontroverzná téma. Úžasne spracovaná. Pohľad všetkých, ktorých sa to týkalo. Nikto z nich nie je dobrý ani zlý. Život nie je čierny ani biely.
Záver prekvapil. Možno pôsobí trochu "umelo". Ale stávajú sa aj podivnejšie veci v živote. Veď ak chcete Boha rozosmiať, začnite si plánovať budúcnosť. A o tom viem svoje :-).

06.03.2017 5 z 5

Nech sneží: Tri uzimené ľúbostné príbehy Nech sneží: Tri uzimené ľúbostné príbehy Lauren Myracle

Prvé dva príbehy - príjemné, veselé, oddychové čítanie na víkend alebo zimné večery. Dokonca aj tá kaviareň je tam spomínaná tak v "primeranom" množstve.

Tretí príbeh - ledva som dočítala. Občas som sa nudila, občas som nevedela, čo tým chce autorka povedať a prečo to celé tak naťahuje. A hlavne - názov kaviarne v každej druhej vete. Z tejto poviedky mám doslova pocit, že ju autorka napísala na zákazku kaviarne a že jej zaplatili za každý jeden názov kaviarne, ktorý sa v nej objavil.

Ak by som hodnotila prvé dve poviedky, tak pokojne 4*, ale tá tretia to celé pokazila...

05.03.2017 3 z 5

Zasľúbená krajina Zasľúbená krajina Selma Lagerlöf

Krásna sága veľkej komunity, ideálne čítanie na dlhé zimné večery.

04.03.2017 4 z 5

Trinásťkrát vražda Trinásťkrát vražda * antologie

Pekný výber detektívnych príbehov od známych aj menej známych autorov.

26.02.2017 4 z 5

Izba Izba Emma Donoghue

Desivý príbeh, ťažká téma. Podobných prípadov nie je málo. Práve preto treba o tom písať. Aby ľudia mali oči a uši otvorené.

Príbeh robí ešte zaujímavejším to, že je rozprávaný očami 5 ročného chlapca. Okrem iného nás núti zamýšľať sa nad naším spôsobom života, nad konzumom a občas nezmyselnými pravidlami.

24.02.2017 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Otázka: Jak říkáme člověku pečujícímu o sad?
Odpoveď: Sadista.

Chápem, prečo americké ošetrovateľky žiadali, aby na obálke tejto knihy bolo varovanie. Vraj niektorí pacienti v pooperačných stavoch sa pri čítaní tak smiali, že by im mohli prasknúť stehy.

Úžasné oddychové čítanie. Kobúk dolu pred prekladateľom, ktorí v tomto prípade vlastne neprekladal, ale napísal úplne novú knihu.

21.02.2017 5 z 5

Zločin na Ostrove kostier Zločin na Ostrove kostier Anthony Horowitz

"Bondovky" nemám rada. Ale táto 14 ročná verzia Bonda ma príjemne prekvapila. Príjemné čítanie, dej mal spád, primerane postáv, takže som sa v tom nestrácala.

12.02.2017 4 z 5

Egypťan Sinuhe Egypťan Sinuhe Mika Waltari

Egypt a faraóni mi nič nehovoria. Ale na základe hodnotení knihy som sa rozhodla prečítať ju. A neľutujem. Je krásna, plná múdrostí, ktoré (žiaľ) platia aj dnes. Číta sa pomaly, lebo núti premýšľať. Sinuheho život nebol ľahký ani veselý a často ho donútil robiť veci, ktoré nechcel. Ale tak to už v živote chodí...

11.02.2017 5 z 5

Strašidlá najstrašnejšie Strašidlá najstrašnejšie * antologie

Dobre som sa bavila, najviac sa mi páčil Troll a Večer u Blackovcov.
Nemám rada katastrofické ani sci-fi. Príbeh Z morských hlbín je katastrofické sci-fi. Ale povedala som si, že mu dám šancu. A bol to výborný príbeh. Veľmi dobre sa čítal, vtiahol do deja. Bola som zvedavá, ako sa bude invázia stupňovať a ako sa to celé skončí.

23.01.2017 4 z 5

Až keď bude mama triezva Až keď bude mama triezva Ivana Furjelová

Šikovné dievča, na to, aká je mladá, dobre opísala život s alkoholičkou.
Akurát ten záver sa mi zdá príliš jednoduchý a až rozprávkový.

20.01.2017 4 z 5

Nepravidelný deník české rentiérky Nepravidelný deník české rentiérky Naďa Dubcová

Také obyčajné to bolo. Čakala som viac....

15.01.2017 2 z 5

Kto chytá tigra za chvost Kto chytá tigra za chvost René Lodge Brabazon Raymond

Výborne napísaná gangsterská kriminálka. V závere prestrelka s polícou a zopár mŕtvych. Nečakané rozuzlenie a vtip na záver.

12.01.2017 5 z 5