TaLu TaLu komentáře u knih

Po setmění Po setmění Phillip Margolin

Nejlépe vykreslená scéna amerického soudu, kterou jsem četla. Přesné, přehledné a svým způsobem strhující, i když někomu ten popis může připadat zdlouhavý. Trestní právo očima soudců, obhájců i žalobců připravuje kulisy pro samotný případ vražd. Pomocí důkazů rozplétané klubko, které se zašmodrchá nanovo. A to hned několikrát. Jedno podezření vyšlo.
Líbil se mi i samotný závěr.
Jsem ráda, že trest smrti byl u nás zrušen. Všechny důvody "pro" smete jeden justiční omyl - život nahradit nelze. A pokud bude lidstvo omylné, což bude vždy, pak by trest smrti existovat neměl.
Zároveň ale platí, že někdo by měl zůstat ve vězení navždy. Bez možnosti propuštění.
Zajímavé, vyvolávající otázky. Rozhodně stojí za přečtení.

11.01.2023 5 z 5

Audience Audience Václav Havel

Vždy jsem si říkala, že tvorbě pana Václava Havla nebudu nikdy tak úplně rozumět.
A po dočtení si říkám- no tak nerozumím všemu, no a co ? Atmosféra tohoto minipříběhu je silná. A ve světě, v době, kdy naše země byla součástí života "za železnou oponou" těmto slovům rozuměli. Doma člověk prorokem nebývá. Zásadní je, že svými postoji pomáhal vybudovat svobodu, pravdu a demokracii. Mnoho režimů padlo pod tíhou slov. A za to jsem vděčná, že naše děti a vnuci nemusejí žít v totalitě.

15.12.2022 4 z 5

Než udeří stín Než udeří stín J. D. Robb (p)

Padesát jedna dílů v červeném hodnocení. Už jen to je obdivuhodné. další obdiv cítím k autorce za to, že nám tuto báječnou partu, která si nahrazuje mnohdy rodinu, přivedla do života. Nechává nás s nimi prožívat vyšetřování, policejní práci a originální případy.
Myslím, že by bylo pro sérii přínosem, kdyby Eva zase jednou vyšetřovala "obyčejnou" sérii vražd, která by nezasahovala do osobních životů a navytahovala minulost. Pro nás fanoušky je dobré, že se potkáváme s mnoha lidmi z předchozích dílů, ale přece jen by to chtělo trochu svěžího nového nasměrování.
Hvězdičku tentokráte strhávám za závěrečné pěstní souboje, protože mi to přišlo hodně nereálné, že by se všichni na tomto postupu shodli.
Kapitán v terénu zvedal laťku, to bylo nečekaně příjemné, mít ho uprostřed dění.

14.06.2022 4 z 5

Ve vteřině Ve vteřině Suzanne Redfearn

Ve vteřině, ve které se zpomalí tok času, takže trvá nekonečně dlouho, se navždy změní život mnoha postav.
A o naprosto strhující sondě do života a charakterů osob, je tato kniha.
Do příběhu nás autorka vyloženě ponoří. Jsme určitou částí své bytosti tam.
Cítíme hrůzu.
Vnímáme chlad.
Bojujeme s pochybami.
A hlavně si celou dobu říkám......co já, jak bych já ???
Netradiční pohled vypravěče umocňuje atmosféru.
Jen poslední třetina knihy s rozuzlením trochu ztrácí dech a vyznívá poněkud nepravděpodobně.
Hodnocení je hvězdné, takže ta jedna hvězda minus, za poslední část, se v tom množství úplně ztratí.
Doporučuji !

21.04.2022 5 z 5

Naděje a osud Naděje a osud Ulrike Schweikert

Odpočinkový román z lékařského prostředí, který začíná při epidemii cholery v Berlíně roku 1831. Skutečné i fiktivní postavy autorka nechává svádět nekončící boj v legendární nemocnici Charité. Osudy nemocných, pečujících i lékařů se proplétají, a příliš často vyhrává smrt. Popisy zákroků a operací jsou velmi poutavé. Čím vším si nemocní procházeli v té době ! Při dnešních poznatcích nám může připadat neuvěřitelné, že nikoho nenapadlo, co je příčinou horečky po porodu. Líbila se mi i nevtíravá romantická linka, vždyť přes těžkou mnohahodinovou dřinu při práci v nemocnici, žili tenkrát lidé určitě i osobními dramaty.

09.11.2021 4 z 5

Krotitel bouří Krotitel bouří Christina Diaz Gonzalez

Druhá polovina této série je dobrodružná, zajímavě propracovaná a příběhu nic nechybí. Přesto by bylo lepší, pokud by šlo o samostatnou sérii, protože se nepodařilo navázat na strhující tempo a skvělý příběh první poloviny. Zbytečně často se objevují popisy, co se děje, když je třeba vyvolat spirituální zvíře, nebo když je zapotřebí ho skrýt. Až v úplném závěru nabírá kniha tempo a nechybí překvapující zvrat.
Spoiler:
A zase nemají naši přátelé nic. Klopotná práce a výsledky opět sklidí někdo jiný. Přísežníci nejsou těmi negativními hrdiny, na které jsem byla zvyklá z předchozích dílů. Jsou to vlastně jen žoldáci a boj s nimi není tak přesvědčivý. Nevytváří sami zlo ( až na výjimky) , ale plní rozkazy, takže mi boj s nimi nepřijde vyloženě správný. Ale uvidíme, co přinese poslední díl, možná se ještě těmi negativními hrdiny stanou .

27.09.2021 4 z 5

Dotek zla Dotek zla František Niedl

S autorem jsem se seznámila skrze Rytíře z Vřesova a chtěla jsem poznat jeho další tvorbu. Detektivka silně připomíná nepřemožitelného agenta 007. Určitě by tato kniha byla smysluplnější, postupným čtení série, protože jsem se dozvěděla úryvky z minulých případů, ale tentokráte mi to nevadilo. Odpočinula jsem si u dobrodružného pátrání, mrtví přibývali jak na běžícím pásu, kanadská krajina vytvářela hezký rámec. Pokud bude v knihovně další díl, tak si ho ráda přečtu. Hodnocení tak na tři a půl hvězdičky. Zaokrouhlila jsem dolů, protože jsem nemohla rozdýchat, že ve vodním víru bylo "y" . Já to prostě nechápu, jak mohou být v textech knih hrubky. Ale za to autor nemůže. Rytíři mě zaujali více, ale kdo máte rádi Jamese Bonda, určitě se vám bude líbit hrdina podobného ražení, navíc s českými kořeny.

14.01.2021 3 z 5

Sestřičky na příjmu Sestřičky na příjmu Donna Douglas

Když mezi tuto sérii vložíte několik jiných knih, věřím, že stejně jako já, znovu velmi rádi otevřete dveře nemocnice Nightingale. Sestřičky nám prošly školou života i školou nemocnice až ke zkouškám. Autorka vždy přidá další postavy, které zařadí do jiných ročníků a vše je pospojováno rodinnými vazbami nebo budovami internátu a nemocniční praxí. Jess je určitě osvěžením, velmi dobře zpracovaná nová postava i její příběh a Effie komplikuje život svůj i své sestry opravdu vytrvale.
Návrat otčíma byl překvapením, ale už bylo načase vytáhnout pravdu na světlo, pro dobro maminky i celé rodiny.
Přerod Lucy a její matky byl trochu neuvěřitelně rychlý, ale abych pravdu řekla, tak mi to nevadilo. Mám ráda, když se vše v dobré obrací. A na sestřičky čeká nelehká doba, válka už co nevidět změní i mnohá pravidla, budou určitě zapotřebí i vdané sestry.
Tak zase příště. Už se těším.

20.09.2020 5 z 5

Dědečkové Dědečkové Pavel Čech

Moji dědečkové výrazným způsobem formovali můj život. Proto je mi líto těch člověků, kteří tento dar neměli. Autor promíchal na paletě své touhy, sny a přání a "stvořil" si své dědečky sám. Určitě s nimi prožil krásné chvíle. A díky jeho něžnému a dech beroucímu umění se i jeho čtenáři ( nebo spíše pozorovatelé, protože textu je v knize malinko), mohou vydat na dobrodružnou výpravu za moudrostí stáří. Úsměv mě neopouštěl u statečného dědouška z povídky Hruška a slovy nedokážu vyjádřit, jak hluboce na mě zapůsobil Knoflík.
Nezapomeňte na ilustraci na zadní straně ! Je úžasná !!

11.09.2020 5 z 5

Překvapující pokračování vyvolávající otázky.
Známe ty, které označujeme za blízké lidi?
Věříme, pokud nás někdo požádá, i když vše vypadá jinak?
Dokáže Mika pracovat, když mu hlavou víří úplně jiné myšlenky?
Jak může policista přežít bez úhony ve vazbě a kolik to bude stát ?
Na autorových knihách toho mám ráda hodně, například to, že nemusí popsat 800 stran, aby nás, své čtenáře, udržel v napětí a vysvětlil vše potřebné. Pokračování mám naštěstí připravené. Miko je sympaťák, jen ve vztazích se ženami mu to moc nevychází....,
Na Tonyho to určitě někdo nalíčil, otázkou zůstává proč, zřejmě se zase oba do něčeho zapletli.

01.07.2020 5 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Vybrala jsem si knihu do Čtenářské výzvy a zjistila jsem, že vysněné povolání již mám. Poznala jsem se téměř na každé stránce !
Naprosto dokonale vystižená radost z knih, kterou nechápající nazývají závislostí :o))
Také vnitřně svádím tuhý boj, když mám půjčit knihu, také v kině vyšiluji, jak mohli tak zničit dokonalou předlohu. Dokonce znám i touhu koupit si stejnou knihu v novém vydání. Miluji knihy ošuntělé, na kterých hlodal zub času už v době mého dětství a ráda mám i knihy nové, nečtené. Každá osobitě voní, v každé se ukrývá příběh, jež se stane mou součástí. Všude s sebou vláčím velkou kabelku, kam se vejde kniha, někdy knih několik, protože hrozí, že knihu při čekání u lékaře dočtu a z dalších si potřebuji vybrat, kterou číst začnu.
Výtisk, jež se mi dostal díky práci v knihovně do ruky je uvnitř vložen obráceně. Netuším, zda je to vada jedné konkrétní knihy, či se jedná o záměr, ale rozhodli jsme se knihu nereklamovat, protože je díky tomu ještě zajímavější.

30.03.2020 5 z 5

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

V příběhu Ondřeje nejde jen o dobrodružství. Tentokráte nám autor přiblížil těžbu rudy a výrobu železa. Velmi zajímavé.
Jednotlivé boje umí pan spisovatel slovem vykreslit živě a přesvědčivě.
Trochu mi zatím drhnou rozhovory ústřední dvojice.
Také vzpomínání se nevyhneme, ale mohla jsem se díky tomu potkat s Čeňkem, to jsem ráda. Propojení s minulou sérií je milé, jen by nemuselo být popisováno tolik věcí z minulosti. Ale to je už takový podpis pana spisovatele, budu si muset na to opakování děje zvyknout, protože další díl si přečtu opět ráda.

04.10.2022 4 z 5

Kluk a pes Kluk a pes Ivona Březinová

(SPOILER) Krásný příběh, ve kterém se dozvíme podrobnosti z výcviku asistenčního psa. Díky životu se svým psem, má Julin možnost, prožívat běžná dobrodružství, i když se jimi proplétá na invalidním vozíku. Líbil se mi přístup kamarádů. Tak by to mělo vypadat, žádný výsměch, jen budovaná přátelství. Jsem moc ráda, že autorka takto přibližuje těžkosti života ostatním dětem. Asistenční pes slepé dívky ji zbavil strachu a podobně. Určitě doporučuji. Silné, krásné a obyčejně pravdivé. Nebo neobyčejně?

08.09.2022 5 z 5

Kukačka aneb Já vím své Kukačka aneb Já vím své Jarmila Dědková

Autorka nabízí čtenářkám vždy nějaký příběh, který umí velmi dobře rozvinout. Nechává své hrdinky prožívat nelehké situace a životní zápasy, a skrze to získávají sílu, jít dál. Překvapuje mě nízké hodnocení, u nás v knihovně je autorka oblíbená napříč generacemi. Útloučká kniha. Podobným tématem by někteří autoři naplnili 600 stran a nedosáhli by lepšího výsledku.

12.07.2022 5 z 5

Hodinky Hodinky Veronika Jonešová

Spíše než příběh vnímám sled myšlenek napříč běžícího času.
Čas života.
Hodiny.
Minuty.
Pokud musíme tento čas prožívat ve všudypřítomném pocitu ztráty, plyne úplně jinak. A časem, opravdu až časem, zjistíme, že jsme si na troskách a střepech minulosti, vybudovali nový domov.
Pro mě je také domov tam, kde jsou moji lidé. Je úplně jedno, zda s nimi spím v hotelovém pokoji, nebo pod hvězdami.
Myšlenkami vystavěný děj, logiku ani uvěřitelnost bych neřešila.
U snů je také neřešíme.

24.05.2022 4 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Mé obavy se nenaplnily. Druhý díl série je strhující, plný zvratů, nevydařených plánů, promyšlený, s výborně vytvořeným světem.
Město zběsile se otáčející v rytmu rulety s poskakující kuličkou připomínající tlukot srdce. Všudypřítomný boj o přežití dalšího dne. Město zkažené, pohlcující nevinné. Město vytvářející hrdiny, kterým by nikdo tímto slovem neříkal. Město řídící se zvláštními pravidly obchodu, pletich, lží a polopravd. Město, které zabíjí. A také město, které lze využít k záchraně, když vše ostatní selhalo.
Uprostřed nemocí, špíny, mrtvol a polomrtvých, čtenář vnímá sílící světélko zrozené z přátelství.
Konec je nostalgický. Jedním z důvodů mé nostalgie byl fakt, že je tento nevšední příběh u konce.

28.01.2022 5 z 5

Zmizení Edwina Lindy Zmizení Edwina Lindy David Jan Žák

(SPOILER) Napínavý úvod příběhu byl až moc napěchován přívlastky a tím částečně o napětí přišel. Samotný děj je dobrodružný a milovníci knih a fantazy si přijdou na své, při výčtu knih v knihovničce hlavních postav. Podle jejich věku by byla kniha vhodná pro děti kolem deseti let. Já bych ale této věkové kategorii knihu nedoporučila, protože je na mnoha stranách podrobný popis hnusné šikany, kterou musel přetrpět chlapec, který se potýká se ztrátami v rodině a dalšími problémy. Sice mu pomáhá věrná kamarádka, ale kde je zapojení dospělých, kteří by v takovém případě měli pomoci? Dědečkova úvaha, že některé bitvy si musí každé dítě vybojovat samo, mi ani trochu nesedla. I "slepota" tělocvikáře, kterému muselo být jasné, proč ho Edwin žádá o speciální trénink. A spolužáci se víceméně dívali stranou. Chápu, že je to nosná dějová linka, ale já se s tím nějak nemohla vyrovnat. Zkazilo mi to celkový dojem. Chci věřit, že skutečnost by byla jiná.

11.05.2021 3 z 5

Husa Líza Husa Líza Petr Horáček

Naprosto úžasné ilustrace doprovází krátký, vtipný a moudrý text. Aneb - jak husa doskákala, docákala a doklouzala k moudrosti. Až se zase budu chovat jako husa, tak si vzpomenu, že jí nemusím být pořád. Uuuuuááááágag !

02.03.2021 5 z 5

Nejkrásnější místo na světě Nejkrásnější místo na světě Petr Horáček

V něžné a kouzelné knížce pro nejmenší, je srozumitelný text s hlubokou myšlenkou sladěný s úžasnými ilustracemi. Mnohdy se podaří buď jedno nebo druhé. V této knize, která se určitě v naší knihovničce zařadí mezi ty "ohmatané", se podařilo obojí. To je pak radost odchytit nějaké to mládě, co právě běží doma kolem nás, a začít číst.

01.03.2021 5 z 5

Sestřičky Sestřičky Donna Douglas

Odpočinkové čtení, které nepostrádá myšlenku. Nebo jinak řečeno: zamyslíte se, ale zároveň si příjemně odpočinete.
Příběh dívek, které se z různých důvodů rozhodly stát zdravotními sestřičkami. Sledujeme jejich osudy, důvody, rodinná zázemí, jejich boje, vítězství, prohry a vztahy. V přípravném kurzu, a po jeho zvládnutí na oddělení, kde mladé ženy zahájí tříleté studium. Autorka velmi dobře propojila různé stupně studia například kolektivem na pokojích. Jediné, co je trochu náročnější je množství postav, ale je to pochopitelné vzhledem k dalším dílům série. Jsem moc ráda, že druhý díl je již na cestě ke mně, a budu se moci znovu setkat se společenstvím sestřiček. Občas jsem těžce nesla, že se situace v rodinách nevyvíjela jinak. Nejvíce se to týkalo rodiny Dory. Děj je zasazen do třicátých let minulého století, a tak mnohá jednání postav jsou jiná než dnes. Určovaná společností, uskupením a řádem v rodinách a podobně. Doporučuji.

17.05.2020 5 z 5