terinkha terinkha komentáře u knih

Podzemní železnice Podzemní železnice Colson Whitehead

Dlouho jsem ji sušila na nočním stolku, dlouho...A skončila jsem na straně 140. Nejde mi to, omlouvám se, měla bych to dočíst, když to má sakra Pulitzera! Ale ne, nebudu se trápit, někdy ani Pulitzer nestačí. Téma zajímavý, ale nějak jsem nebyla schopná se do toho začíst. Možná jindy a jinde, teď to prostě nejde. Hvězdičky nedávám, protože ani nevím, jak ji hodnotit. Omlouvám se ti, Coro. Snad se k tvému příběhu někdy vrátím.

03.07.2020

Dlouhý krok do tmy Dlouhý krok do tmy Tomáš Bandžuch

Musím dát plný počet.
Zaprvé, děj knihy se odehrává v pro mě známých krajích, protože v Turnově (potažmo Českém ráji) jsem vyrostla a v Liberci žiju teď.
Zadruhé, kniha mě donutila zajímat se víc o dějiny WW1 a o to, co se dělo v českém pohraničí.
Zatřetí, takhle skvěle vystavěný příběh na několika historických faktech, to je fakt něco.
Děkuju a vřele doporučuju, za mě 90 %!

28.05.2020 5 z 5

Nesnáším tě Nesnáším tě Vi Keeland

Hned na úvod - nejsem cílová skupina daného druhu literatury :-D Na druhou stranu - hoď kamenem, kdo nikdy nepřečetl ani jednu Lanczovou nebo nějakou harlekýnku! ;-)
Ale po všech detektivkách, sci-fi a a náročných tématech typu KKK nebo normalizační lágry jsem holt potřebovala něco, jak by v angličtině řekli "piece of cake".
A vlastně jsem byla docela příjemně překvapená. Jasně, není to bůhvíjakej výkvět jazykovej ani dějovej, nevrtáme se hluboce v myšlenkách a pocitech, ale bylo to fajn.
Jediný, co mě rušilo, byly takový ty lehce prostopášný věty, který byly pro mě navíc, jak kdyby to knize mělo dodat punc toho erotickýho románu. Blah.
Mělo to i vcelku hezkej a vůbec nějakej děj (což oceňuju) :-D
Tři hvězdy jsou za mě v tomto žánru naprostý maximum, co jsem ochotná dát :-)

23.04.2020 3 z 5

Četla jsem tuhle knihu celkem dlouho, částečně jsem se nemohla začíst a zároveň mi nejde takovýhle šílenosti číst na jeden zátah.
Některý názory jsou zcestný, u jiných myšlenek jsem se pozastavila.
Pro mě to byl velmi dobrý vhled do světa KKK a všeobecně konfliktu mezi černými a bílými v Americe.
Bohužel se tenhle konflikt propisuje do všech sfér, nutně se musím pozastavit třeba nad vraždami dětí v Atlantě v roce 1980, kdy černošská komunita brojila proti policii, která vyslovila názor, že vrahem je černoch...Předpokládali, že něco takového musí dělat KKK.
Ráda jsem si tuhle knihu přečetla, trochu mi osvětlila i chování lidí v Americe, se kterým jsem se před několika lety setkala.
Slabší 4 hvězdy, ale oceňuju to množství informací.

15.04.2020 4 z 5

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Začátek mě fakt bavil a nejednou jsem se smála nahlas (Kóta nás dokázal fakt krásně popsat). Když už psala převážně Veronika, bylo to spíš obyčejné vyprávění.
Ale rozhodně zajímavé! Myslím, že nejen já jsem se občas nad mentalitou a stylem životem Japonců pozastavila a je super, když "našinec" vstoupí do pro něj úplně neznámého světa a pak nás s ním knihou seznámí.
Tady jsou to lepší tři hvězdy (70 %), děkuju za vhled do života Japonců. Dalo nám to s manželem zase pár témat k hovoru a zamyšlení a toho si moc cením! :-)

17.02.2020 3 z 5

Čarodějnice Čarodějnice Camilla Läckberg

Prozatím poslední díl je za mnou! Jo, bylo to dobrý, líbila se mi historická linka i spousta linek ze současnosti, občas jsem se ztrácela ve jménech a bylo to na mě teda pekelně dlouhý. U odhalení vraha jsem ani neměla "wow efekt", což mě trochu mrzelo. Vlastně když to píšu, tak si uvědomuju, že je to spíš tak na lepší tři hvězdy (původně jsem měla 4).
Jestli sledujete osudy Patrika a Eriky, tak je to nutnost (ale spousta vět se tam donekonečna opakuje - Erika nechce dětem obětovat kariéru, Patrik si uvědomuje, jak je Erika skvělá a že by jí měl věnovat více času, tchyně je rejpavá ohledně jídel z krabiček atd. - tohle se dočteme v KAŽDÉ knize).
Sečteno podtrženo slabých 70% ;-)

08.10.2019 3 z 5

Mořská panna Mořská panna Camilla Läckberg

Bylo to psycho, ale dobrý psycho. Čekala jsem, že se z toho něco takového vyloupne, ale závěr mě stejně překvapil. Mám Camillu prostě ráda, některé díly jsou slabší, jiné vynikají a dohromady je to podle mě velmi dobrá autorka detektivek. 4 a kus hvězdy ;-)

26.08.2019 4 z 5

Marokánka Marokánka Christine Mangan

Dovolte mi knihu (nebo spíš vztah Alice a Lucy) ve zkratce popsat slovy Bohuše: "Kurva je to! Já ju znám, já s ňou žiju! Co žiju, žil jsem, už na ňu seru! Ona odešla? Ona je vážně pryč? Kurva, já ju mám rád..."
Budu se po stopadesátý opakovat, ale tyhle psycho hlavní hrdinky, já to nějak neumim zpracovat...Jedna křehká jako míšeňský porcelán a druhá tajemná a mazaná. Jako jo, zcela upřímně se mi dělalo až ouzko, když mi došlo, kam to všechno směřuje, ale jinak...
3,5 hvězdy. A líbí se mi, jak si překlad pohrál s překladem názvu (Tanger - Tangerine v originále, Maroko - Marokánka v překladu ;-) ).

16.08.2019 3 z 5

Vlastní spravedlnost Vlastní spravedlnost Camilla Läckberg

Musím se chtě nechtě ztotožnit s většinou komentářů tady. Pachatele jsem odhadla poměrně brzy, dějový linky z minulosti ani z TV show mě těžce neuspokojovaly...Ale mile mě překvapil vývoj Anny a otevřený konec z pátrání na půdě, takže se těším na další díl! :-)

27.05.2019 3 z 5

Ledová princezna Ledová princezna Camilla Läckberg

Camilla nepíše čistou detektivku, ale spíš román s detektivní zápletkou. Chce vás zasvětit do života policajtů, protože někdy víte akorát to, že je to chlap :-D Jestli netoužíte po více dějových linkách, flashbacích do minulosti a detailních popisech, není tahle série pro vás ;-)
Já jsem spokojená, hezky se to čte, zápletka byla super, zasloužený tři hvězdy!

26.02.2019 3 z 5

Dělám si to sám Dělám si to sám Martin Váša

Čekali jste od toho vrchol knižní tvorby? Já ne. A o to víc jsem si to užila. Martin píše deníkový záznamy zajímavě a chytlavě, vlastně jsem byla na každou jeho milostnou eskapádu šíleně natěšená, bavily mě jeho slovní obraty, zamyšlení, fórky...
Naprosto odpočinková kniha a na konci je to skoro jako Carrie a Petrovski...♥ Jen doufám, že s lepším koncem! :-)

13.02.2019 4 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Hned na začátek se asi hodí říct, že já nikdy nebyla fantasy holka (ale odkojenec Agathy Christie), navíc už mi dávno není -náct, ale Kostičas mě teda sakra vtáhnul do děje! Na začátku jsem měla trochu problém se všema novejma pojmama, ale pak to šlo ráz na ráz a měla jsem husinu, kdykoliv se Paige a Strážce ocitli v jedný místnosti :-) Líbí se mi propracovanost knihy, vykreslení jednotlivých postav, malé příběhy hlavních hrdinů, prostě všechno!

11.12.2017 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

13/2024
Poprvé jsem si dala rande s Kate Marshall a nebylo to vůbec špatný! Jak jsem celkem alergická na ty vyšinutý vrahouny, tak tady to mělo něco do sebe. Bavilo mě to, fanoušek teda mega blázen, ale rozhodně mě to nepřekvapilo. Celý to bylo vlastně dark & twisted, obzvlášť Peter a Enid (cože?!), ale nedivím se už ničemu :-D A mělo to fajn konec!
Dávám 4 hvězdy, 80 % a určitě si přečtu další díl :-)

26.04.2024 4 z 5

Mezi nimi Mezi nimi Veronika González

04/2024
V určitých chvílích bych nafackovala každý z hlavních postav, nejvíc teda Kristýně, ta mě rozčilovala neskutečně.
Tahle kniha pro mě určitě nenaskočila do současnýho českýho vlaku "rozbitejch, nefunkčních, traumatizovanejch rodin", bavilo mě to (hlavně vyprávění očima všech hlavních hrdinek). Ale zas a znovu se vracíme k tomu, že když spolu lidi nemluví a nejsou k sobě upřímný, stojí to pak za starou bačkoru. Tady děvčata jsou toho zářným příkladem. A David, to byl teda vykutálenej ptáček (ehm, kdo četl, pochopí) :-D
Hezký 4 hvězdy, tak 75 %.

30.01.2024 4 z 5

Klíčotepci Klíčotepci Robert Jackson Bennett

(SPOILER) 03/2024
Monumentální zakončení trilogie Záhutí.
Od začátku do toho Bennett šlape. Trochu jsem doplácela na to, že Světatvůrce jsem četla už dost dávno, ale kniha naštěstí funguje i bez přesných znalostí předešlých dílů.
Bavilo mě to ohromně. Neskutečně to utíkalo, děj byl napínavý, postavy jako vždy skvělý, všechny fíčury fakt neskutečně vymyšlený (ale tohle obdivuju na všech autorech sci-fi a fantasy, co dokážou vymyslet).
Užila jsem si to, (před)závěr epickej, jen ten konec...Achich, to byla trochu bolavá noha. Vlastně to tak vyšumělo do ztracena a těžce mě to neuspokojilo.
Dva poznatky:
1. Kadence - tohle je naprosto skvělý! Takovej vynález bychom potřebovali ve společnosti, jak by nám bylo, kdyby se lidi pořád nedohadovali (i když ono by stačilo trochu víc komunikovat...).
2. Asi mi nějak uteklo, co se stalo s lidmi, na které historicky použili čisticí hůlku...Přece nezůstala jen jedna osoba! Takže mi moc nesedí, že jen jedinej člověk byl bit na tom, že na něj použili čisticí hůlku...
Záhutí bylo skvělý a i když nejsem nadšená z konce, musím dát plnej počet, protože mě to fakt velmi bavilo.
90 % a doporučuju všem!

30.01.2024 5 z 5

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

37/2023
Četla jsem ji fakt mega dlouho, přiznám se, že jsem se nemohla úplně začíst (což možná úzce souvisí i s mou čtecí krizí). Ale když se to zlomilo, už se Vlaštovka četla skoro sama.
Bavilo mě to, i když Magdu bych nejradši v jednu chvíli zabila a v druhý zabalila do pořádnýho medvědího objetí :-) Barbora je vlastně pořád stejná jako v Lososovi, líbí se mi to prolínání osudů z předchozích knih.
Knihy od Markéty doporučuju všechny, všechny jsou milý a není to takový psycho jako knihy od jiných českých autorek současné prózy :-)
Dávám plnej počet a 90 %, doporučuju!

28.12.2023 5 z 5

Zubař Zubař Tim Sullivan (p)

20/2022
Detektiv s Aspergerem.
Jasný, je to další z řady detektivek "jak to udělat, aby se to kupovalo". Ale bylo to dobrý, Cross je pro mě roztomilej podivín, nic složitýho ani náročnýho, oddechovka.
Není to taková pecka, ale letní čtení why not.
75%.

28.08.2023 4 z 5

Když spadne maska Když spadne maska Samantha Shannon

30/2022
V první řadě nutno podotknout, že tuhle sérii miluju, takže jí trochu nadržuju.
Je to překombinovaný, složitý, Tom Cruise se může jít zahrabat, někteří jsou podle mě trojití agenti.
Ale je to pořád dobrý a (protože recenzi píšu až po roce) těším se na další díl moc! Akorát tu sérii budu dočítat asi ve 40, nebudu na fantasy už krapítko stará?
80%, protože Paige s Arcturem no :-)

28.08.2023 4 z 5

Odpočítávač Odpočítávač Amy Suiter Clarke

37/2022
Z tohohle jsem si asi tolik na zadek nesedla. Čekala jsem na ni v knihovně předlouho a pak to bylo trochu...meh.
Všeci jsou z toho nadšení, pro mě to byla taková dost průměrná detektivka, líbil se mi styl psaní (vyprávění, přepis podcastu), ale jinak?
Ella mi byla jako hlavní hrdinka strašně nesympatická a někdy, někdy bych ji fakt přetáhla polínkem po hlavě...
Za mě tak 65%, víc nemůžu.

28.08.2023 3 z 5

Světatvůrci Světatvůrci Robert Jackson Bennett

10/2022
Druhej díl byl rozhodně slabší než ten první, nápad asi dobrej, ale bylo to takový plytký a zdlouhavý, prostě jen most tam, kam se autor potřebuje ke třetímu dílu dostat (vyjde už v říjnu, mrk mrk!).
Nic to ale nemění na tom, že se to skvěle čte a atmosféra je skvělá!

07.08.2023 4 z 5