terinkha terinkha komentáře u knih

Cyklista Cyklista Tim Sullivan (p)

02/2023
Zjistila jsem, že mi tyhle poklidnější detektivky, kde to nejsou jatka, psychopatický masoví vrazi a tak dále, docela vyhovují. Cross je velmi specifickej brouk, ale jeho styl mě baví. Baví mě ten střet jeho reality s tou okolní. Baví mě i Otteyová, která se v tom partnerství konečně našla a snaží se mu v těch malých každodenních bojích pomoct. A za mě je to prostě super vhled do života "jiných" lidí. Není to bůhvíjakej trhák, ale třeba jako letní čtení doporučuju :-)

14.01.2023 4 z 5

Železný vlk Železný vlk Siri Pettersen

Ach, má milovaná Siri a její další počin
Havraní kruhy byly naprosto dokonalý a Železný vlk moje očekávání rozhodně nezklamal.
Na začátku jsem měla klasicky trochu problém se zorientovat a začíst, ale pak už to mělo spád a já nemohla přestat číst.
Líbily se mi hlavní postavy, charaktery, prostředí, zápletka, všechno. Drobnou vadou na kráse pro mě byl Rugen a některý jeho dost expresivní výrazy, to se mi tam jednoduše moc nehodilo, ale to už jsou moje osobní preference no :-)
Teď bych nutně potřebovala druhej díl, aby se tenhle solidně rozjetej vlak dostal do další stanice!
Doporučuju všema deseti, proti Maasový je tohle hotovej literární skvost, moje oko i srdce zaplesalo.
90 %, vlk se havranem nenechal zahanbit! :-)

21.06.2022 5 z 5

Hra s tajemstvím Hra s tajemstvím Naomi Wood

(SPOILER) S ohledem na to, že kniha vyšla na Velký knižní čtvrtek, vůbec jsem nečekala, že budu psát první komentář!
Nedařilo se mi na začátku do knihy začíst (proto jsem ji dočetla až předevčírem). Paul mi vlastně (takhle zpětně) nebyl moc sympatický a nějak jsem se s tím neuměla popasovat.
Zajímavý to pro mě začalo být až po incidentu v lázních, kdy to nabralo na obrátkách a rozjelo se to.
Rozhodně nejlepší pak byl děj odehrávající se v Berlíně, tam jsem se fakt začetla a čekala jsem, jaké bude rozuzlení. Ještě stále ve mně doznívají dojmy z dočtení, nerozhodla jsem se, kdo je klaďas a kdo ničema, díky uměleckýmu prostředí byla tahle kniha trochu jiná než ty, které běžně čtu, ale Bauhaus je pojem a já byla fakt zvědavá.
Za sebe doporučuju - hledejte si lidi a díla, o kterých se v knize píše! Trochu vám to pak přiblíží momentální náladu hrdinů :-)
Dávám 4 hvězdy, protože Hra s tajemstvím byla dobrá!

24.04.2022 4 z 5

Najdu odvahu: 770 km po trase hrdinů SNP Najdu odvahu: 770 km po trase hrdinů SNP Lenka Vacvalová

Proč pět hvězd?
Protože ultra je pro mě úplný scifi. Protože Lenka je krásná, i když uběhne 70 km za den. Protože pokorně přiznává, že někdy je protivná jako činže. Protože možná to není literární klenot, ale je to sonda do duše a hlavy nadšený běžkyně. Protože dělat něco nezištně a navíc pro dobrou věc je v dnešní době skoro sprostý slovo. Protože některý Lenky myšlenky ve mě hluboce zarezonovaly. A protože miluju Slovensko.

22.10.2021 5 z 5

Žít jako single Žít jako single * antologie

Z téhle edice jsem přečetla první knihu. Oceňuju možnost vidět různé styly jednotlivých autorů (a podle toho se třeba rozhodnout, jestli si od nich přečtu něco "většího"). Zcela upřímně si vybavím asi 2-3 povídky, dvě další pro mě byly vyloženě mimo.
A možná z toho nejsem tak nadšená už jen proto, že téma singles je omílaný pořád dokola.
Tři hvězdy, ale spíš ušmudlaný.

21.04.2021 3 z 5

Pech Pech Klára Aycox

Jako Liberečanda a vlastně i Turnovanda říkám na tenhle debut jedno velký JO!
Bavilo mě to, je to neotřelý, má to nápad a spád, netypickej konec.
Pokud nemáte rádi hovorovou češtinu, tak si radši vyberte jinou detektivku.
Za mě velká spokojenost a těším se na další počin od autorky :-)
Tenhle Pech chcete mít!

18.04.2021 5 z 5

Pohádky o Krakonošovi Pohádky o Krakonošovi Marie Kubátová

Nám se to s mužem moc líbilo! Několikrát jsme se smáli nahlas, nářečí nám ke knize vyloženě pasovalo, příběhy jsou hezký a tak nenásilně provázaný s obyčejnou lidovou moudrostí. Moc krásný, fakt ♥
K téhle knize se rozhodně budeme vracet pravidelně!

22.01.2021 5 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Bylo to víc než fantastický zakončení týhle dvoudílný série :-) Četla jsem skoro jedním dechem, bavila se, bála se, prožívala s hrdinama jejich lásky, strachy i zklamání a jsem upřímně ráda, že konec byl takový, jaký byl. Trochu jsem se bála, aby nepřišlo zase nějaký umělý natahování na další díl, ale takhle jsem maximálně spokojená.
Ani nevím, koho bych vyhlásila jako svýho nej hrdinu, protože každej měl něco do sebe, bavilo mě sledovat hlavně vývoj Wylana.
Připadám si na tyhle knihy sice trochu stará, ale co už :-) Zase plný počet, parádní to bylo ♥

23.09.2020 5 z 5

Dřív než půjdu spát Dřív než půjdu spát S. J. Watson

Čula jsem tam nějakou lumpárnu vlastně už od začátku a finální rozuzlení mě sice nepřekvapilo, ale i tak to bylo super.
Kniha se moc hezky četla, námět rozhodně zajímavý a jako taková lehce psycho odpočinková četba na léto proč ne :-)
Zasloužený 4 hvězdy, 85 % dle hodnocení je podle mě vypovídajících ;-)

10.08.2020 4 z 5

Dáma z dobré rodiny Dáma z dobré rodiny Therese Anne Fowler

Kniha, která poskytuje úžasný vhled do konce 19. století v bohaté vrstvě americké společnosti. Alvu jsem obdivovala, líbilo se mi, že nejde s proudem, že si stála za svými názory, nebála se zahodit konvenční myšlení a její boj za ženská práva byl opravdu neskutečný.
Další malý střípek z historie, o které jsem toho tolik nevěděla.
Pět hvězd za dokonalý popis doby, příjemnou čtivost a hlavně za román na motivy života Alvy, která byla ženou s velkým Ž.

03.08.2020 5 z 5

Věštcův rok Věštcův rok Charles Soule

Rozhodně zajímavá kniha, námět, pohledy jednotlivých postav...Vlastně se mi to dost líbilo, oblíbila jsem si Miko a zajímavě se to vyvíjelo. Občas se to teda táhlo jak tejden před vejplatou a měla jsem pocit, že je to jen vata, závěr mi přišel dost uspěchanej a v porovnání s celým dějem takovej...nedomrlej. Navíc mi chyběla odpověď na otázku, kde se teda věštby vzaly. A je fakt, že jsem ani v nejmenším nečekala, KDE si Hosiah Branson opepří svůj steak :-D
Jsou to ušmudlaný 4 hvězdy, měla jsem 3, ale je to debut a zaujalo mě to, takže jsem to nakonec zvedla :-)

06.05.2020 4 z 5

Vox Vox Christina Dalcher

Jelikož jsem příběh služebnice nečetla, nemůžu srovnávat.
Líbilo se mi, jak byla Jean od rány. Žádný crcání a hraní si na dokonalej život. Díky jejímu přístupu k tomu, co přišlo, jsem si to vlastně dokázala celkem živě představit.
A chvílema mě až mrazilo, protože "ztrátu hlasu" můžete aplikovat na spoustu jiných situací.
Jasně, konec byl takovej vyloženě americkej, ale ve mně pocit z téhle knihy bude ještě nějakou dobu rezonovat.
A hlavně citát od E. Burke: "K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama."
Zaslouženě 4 hvězdy, už jen proto, abychom si vážili toho, co máme za přirozené a o co můžeme tak snadno přijít. Třeba o vlastní hlas.

10.02.2020 4 z 5

Pandemie Pandemie A.G. Riddle

Já na tyhle apokalyptický knihy nikdy úplně nebyla, ale jednou za čas si je ráda přečtu. Příběh byl skvělý (ale dost zdlouhavý), postav spousta, na konci už mi přišlo, že to bylo dost vyšroubovaný a trochu nereálný (všichni se znaj se všema a ve všem mají prsty), ale jinak jsem vlastně dost spoko!
Líbil se mi příběh Desmonda provázaný s historickými událostmi (Silicon Valley, akcie atd.) a vhled do práce epidemiologů.
Slabší 4 hvězdy, ale rozhodně žádná ostuda!

24.10.2019 4 z 5

Jepice Jepice James Hazel

Jednotlivé hlavní postavy mi byly fakt sympatické, dějová linka se po prvních 100 stranách začala odvíjet fakt parádně, tipy na to, jak to dopadne, jsem taky měla, ale stejně mě to překvapilo (jak se to dokáže všechno zamotat a provázat...)! Přečetla jsem za víkend a popravdě se těším na další pokračování, Kazatel je prostě týpek ;-) 4,5 hvězdy!

05.08.2019 4 z 5

Pankhart Pankhart Camilla Läckberg

Tento díl se mi moc líbil! Naťuknutí v předchozím díle mě navnadilo a nakonec mě Elsyino tajemství nezklamalo ani v nejmenším! Líbila se mi historická linka, už cca od půlky jsem začala tušit, co se stalo, ale i tak mě vyšetřování a finále moc bavilo! Baví mě vývoj Mellberga a mám radost z nových postav :-)
Těším se na další knihu ze série!

25.06.2019 4 z 5

Hodinky od Ašera Hodinky od Ašera Zuzana Dostálová

Už od prvních stránek jsem byla fakt na nervy z těch krátkých vět a říkala si, že to asi neskousnu. Ale pak se začal řešit vztah Oliny a já měla pocit, že ty holý věty úplně přesně reflektují všechno, co se děje. Život, strach, nepochopení, hledání se...
Někteří říkají, že jim vadilo, jak se z Heleny ve vztahu s Karlem stala slepice, co myslela akorát na to, jak musí zhubnout. Takže ruku na srdce - neříká si to o nějaké části těla každá z nás? Menší nos, útlej pas, pevnější zadek...Jasně, asi bych si v reálu neměla s Helenou co říct, ale kniha se mi líbila.
Možná i proto, že před čtenáře postavila tolik běžných problémů - domácím násilím počínaje, přes neschopnost upřímně komunikovat až existenciální a pracovní krizí konče...
Za mě jsou to slabší 4 hvězdy, hlavně proto, že jsem v tom místy viděla nejen sebe, ale spoustu kamarádů a lidí, co znám.

24.05.2019 4 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Louisa se v tom plácá jak slimák v kaluži. Já tyhle sebemrskačský a záchranářský (trochu paradox?) sklony nemám moc ráda. Obětuju se pro všechno, budu se utápět ve svým žalu a v životě už nebudu šťastná, abych jednoho dne neskončila nešťastná...
Je to čtivě napsaný, o tom žádná, neměla jsem problém číst do noci, ale že by mě kniha nějak hodně chytla za srdce...
Každopádně, hodně mě bavila maminka Josie a Lily byla taky slušnej materiál :-D

21.03.2019 3 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Úvod, super. Sama jsem byla zvědavá, jak to dopadne. A čím víc stran jsem přečetla, tím víc jsem kroutila hlavou. Konec už byl vyloženě balast, úplně to zazdilo celou tu knihu.
Achjo. Myslela jsem, že mě to navnadí na autorčin hit Manželé odvedle, ale nějak ani nemám zájem...

26.01.2019 3 z 5

Síla Síla Siri Pettersen

Jako! Zpětně uznávám, že druhý díl byl slabší, protože tento do toho šlapal už od začátku! Milovala jsem nenávist Skerri, to, jak se postupně odkrývaly všechny karty a hlavně to, jak Hirka dospěla, jak se vzepřela standardům slepých a ukázala jim, kdo je opravdový Umpiri! A jak brilantně vyřešila celou situaci, prostě je to správná trojmíšenka :-)
Bavilo mě to od začátku do konce a posledních 25% jsem dala skoro na jeden zátah, protože se prostě nešlo odtrhnout.
Jo, konec je otevřenej a upřímně se přiznám, že by mě to kliďánko zajímalo :-D
Díky! Fantasy mě nikdy nelákalo, ale celá série mi prostě poskytla nádhernej výlet do tohohle světa a asi fantasy zařadím do pravidelnější četby ;-)

10.01.2018 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Už je to poměrně dávno, co jsem tuhle knihu četla, ale i tak mi přijde, že vzpomínky na ni jsou téměř živý, jako bych ji četla včera (i proto jsem si ji stáhla do čtečky a chystám se na ni znovu).
Když řeknu, že jsem neváhala tuhle knihu vláčet z Liberce do Brna autobusem, jen abych si mohla číst, vyjadřuje to dostatečně moje nadšení?
Každý přerušení nebo zavření knihy jsem provázela vrčením a dokud jsem nedočetla, nebyla se mnou řeč.
Víc takových knih, prosím! Naprosto ultimátní skvěle vystavěnej příběh, kterej vám dává pocit, že jste tichý společník Poutníka na jeho cestě.
Přečíst tuhle knihu by měla být skoro povinnost! :-)

13.12.2017 5 z 5