Terva Terva komentáře u knih

Temné proroctví Temné proroctví Rick Riordan

BYL JEDEN APOLLÓN Olympský,
do sluje vtrhl se hrdinsky,
ohniváč pro tři,
v jeskyni modři,
smrt musel spolykat nelidsky.

MILUJI MLUVÍCÍ ZBRANĚ.. A tak jistě chápete mé obrovské zklamání, když zelený mluvící šíp, objevšící se (ležel na zemi) na konci knihy první, zde, ve knize druhé, nedostal skoro žádný prostor. Jeho chytrost a nehynoucí Shakespearovské vyjadřování mohlo tomuto příběhu nadělit spousty humoru. Ano, jeho „vysunutí“ do děje vždy přineslo nějaké to moudro. Leč, byl vysunovám z toulce velmi sporadicky a nemnoho. Toť škoda. Tak nezbude nic než jen doufat, že v poslední knize bude jeho moudrost moudře využita více.

Malá ochutnávka:
SRDCE MI BUŠILO. Nohy se mi třísly. Nenáviděl jsem své smrtelné tělo. Zažil jsem v něm spoustu otravných věcí jako strach, chlad, nevolnost, nutkání kvílet PROSÍM, NEZABÍJEJTE MĚ!

JSEM ZKLAMÁN. Příběh opět působí tak nějak nedodělaně. Bitva o „Odpočívadlo“ vlastně není. Je odsunuta někam do pozadí a neodhalena. Je tu znova několik pasáží končící slovy: to nechtějte vědět, nebo to je jiný příběh. Spisovatel vždy něco načne a pak nedodělá. I létající kovový drak tu nemá mnoho prostoru a já bych mu to tak přál. Je tudíž jasné, že tento druhý příběh je pro mě větším zklamáním, že kniha první.

Citát: No jasně, pořád člověk. Nenávidím se.

16.09.2019 2 z 5

Přesun duší Přesun duší Masaši Kišimoto

Jeho silnou stránkou
je boj z blízka.
Pokud si udržím vzdálenost,
budu v pohodě.
a potom můžu z dálky sledovat lov.

Mám takový pocit, že Techniku Pavučiny jsem ještě neviděl. Tady ji máme v akci hned v prvním sešitě, respektive v sešitě #191. Asi jsem Narutu trochu podcenil, protože mě opět dokázal překvapit. Jak si z touto technikou poradí? Musel jsem zatleskat. Ale i tak u mě vyhrává Sexy Technika!

Malé ochutnávka:
Sakra, sakra, co je to s těma vláknama?! Nejdou přeříznout!
Tahle vlákna dokáží fungovat samostatně. Vytvořená kombinací čakry a tělních tekutin. Zůstávají silná i po oddělení, plná čakry. Tohle rozhodně není běžná technika.

Na konci každého sešitu si můžete prohlédnout Nejlepší výtvory Kišimotovy soutěže o originální postavu. Těžko říci, která je ta nejoriginálnější, ale mě osobně se nejvíce líbila Rozkošné nindža duo Takeši Umemacu – Kanagawa. Najdete je mezi sešity #194 a #195 Bohužel však musím konstatovat, že celý svazek je jednotvárný. Ve své podstatě se zde opakují jen tři techniky, boje jsou jednoduché a celé je to vlastně velká nuda.

Citát: Snaž se vydržet alespoň tři minuty, než tě zabiju.

Tento svazek obsahuje sešity #191 - #199. Je to vlastně již pátý rok, kdy Masaši Kišimoto kreslí a vydává příběhy o Narutovi. Přo čtení jsem vybral šest citátů a při tom poslouchal death metalovou skupinu Illdisposed a jejich studiovku „To Those Who Walk Behind Us“ (2009)

11.09.2019 3 z 5

Hejna běsů Hejna běsů Cullen Bunn

...tak se jeden
každej z nás
stane obětí
její strašlivý
pomsty.

Tak tohle se mi ještě nestalo. Veškerá kresba kolem je velmi dobrá, tmavá a ponurá. Jenže pak přijdou na řadu obličeje lidí a to už tak povedené není. Kresba lidí v tomto příběhu mě nesedí. Překonává to však velmi dobrý scénář a, jak jsem již psal, kresba krajiny a běsů je dobrá. Tím se to celkem vyvažuje.

Malá ochutnávka:
Těm dobrým lidem z Harrow county se nakonec podařilo čarodějnici zabít....
...ale nebylo to vůbec snadné. Museli Hester Beckovou zastřelit, ubodat, utlouct....
...a nakonec oběsit na stromě.
Kdysi však bývala jednou z nich......
….sousedkou, přítelkyní
….jen kdyby déšť dočista nerozpil stránky písma svatého......

Jo, Emě jsem fandil a je celkem problém poznat, které běsy jsou zlé a které ne. Možná jsou povahově v tomto příběhu nejhorší lidé sami, možná je to něco jiného. Ema má sice zmatek, ale už pomalu jí vše dochází. Temné a ponuré a rychle se to čte, protože vás vpřed žene touha po vědění. Ale na to je ještě čas, toto byl teprve první příběh.

Citát: Tohle není můj konec, já se vrátím!

Na konci příběhu jsou vloženy tři krátké hororově laděné Historky. „Křest“, „Co ztraceno jest“ a „Předvečer všech svatých“. Všechny je nakreslil Owen Gieni a všechny jsou strašidelné a opět temně nakreslené. Ale to ještě není konec. Následuje Skicář a ještě psaná verze Hejna běsů. Všechny tyto „doplňky“ tak zabírají čtvrtinu knihy.

12.04.2019 4 z 5

Hledači pokladů Hledači pokladů Jeff Smith

On je tvůrce
i ničitel.
Není života
bez smrti,
navždy kráčí ruku v ruce.

Asi na dvanácté straně tohoto příběhu najdeme krásnou dvojstránkovou kresbu. Chvilku se na ní zadívejte, kochejte se a smějte se věcem, které na ní po delším koukání najdete. Příkladem vám může třeba být malý aligátor s doutníkem v tlamě – boží. Hledejte.

Citát: Ten brouk (Ted) jako jediný dokáže najít cestu skrze přízračné kruhy.

Naše milé společníky dovedla cesta až do města. Na město Atheia se nejvíce těší Podfa. Prý jeho cesty budou dlážděny zlatem. Což sice není pravda, ale něco nám říká, že tu je poklad. Mají tady poklad, jinak ať se nejmenuju Podfukius P. Kůstek!
Spíš to tu dláždí nějakými splašky, ale nechme se překvapit.

Malá ochutnávka: DIALOG
PODFA: Přestrojení....Nechápu, jak chceš v tomhle být nenápadný.
Vždyť v té čapce vypadám jako pitomec!
…..FRODO (Pardón FERDA): Spíš mi připomínáš žalud.
PODFA: Jo ták? A co seš teda jako ty? Zahradní trpaslík?
…..FERDO: Nech si ty poznámky.

Sice je děj opět o něco vážnéjší, vyhlazení města je nablízku, armády jsou sjednoceny – jde o život. Přesto jsem se válel smíchy. Extempore Ferdy a Podfy Kůstkovic na tržišti mě rozbrečelo. Nejen, když Podfa zjistil, čím se ve městě platí, ale hlavně mě dostaly včely. To byl zase jednou úlet.

Citát: Slíbils, že už nebudeš píchat do lidí.

Jo, tohle není špatné, sice je tu vtipu méně, ale taky méně hluchých míst. Akce střídá reakci a Podfa se stará o srandu. Trochu stranou je tentokráte Švanda, ale ten má jiného přítele. Myslím, že jejich čas teprve přijde. Jen musí najít Korunu z rohů.

Při čtení tohoto příběhu jsem poslouchal CD Russian Roulette od skupiny Accept z roku 1986.

Citát: Co si počneme, pokud se tu zjeví velký Rudý drak?

07.12.2018 4 z 5

Tajemství mechanické mrtvoly (limitovaná edice) Tajemství mechanické mrtvoly (limitovaná edice) Joe Benitez (p)

Věhlasná lady Mechanika,
elegantní a ctnostná anglická hrdinka
„dodávající jinak necivilizovaným masám
alespoň špetku britské úrovně“.

Tuto knihu jsem si koupil z mnoha důvodů. Mám rád dobu Ocelových měst a Wild Wild Westú, dobu, kdy fungují věci, které možná ani nemohly být ještě vyrobené a hlavně lidé, kteří je používají tím nejsou ani překvapení. Druhým důvodem je kresba. V tomto příběhu jí má na svědomí Joe Benitez a svými temně steampunkgothickými barvami jej krásně doplňuje Peter Steigerwald. Jsem rád, že se tito dva umělci dohodli na vzniku Lady Mechaniky.

Malá ochutnávka:
Pátek třináctého. Pokud na tyhle věci věříte, není to nejpříznivější den na noční dobrodružství. Ale našli by jste lepší noc na lov „démona ze Satanovi uličky“?

Výuka plavání ve čtvrté kapitole mě rozesmála. Je to snad jedna z mála vtipných scén v tomto příběhu. Příběh je jinak celkem vážný až hororově laděný. Ale je to tajemné, dobrodružné a napínavé.

Citát: A jsi si naprosto jistá, že je to směr, kterým se chceš ubírat?

Na konci knihy je nezbytná Galerie obálek od různých autorů. Tady se čtenář může ještě dokochati, pokud to nestíhal příbězích samotných.

07.09.2018 5 z 5

Divné počasí Divné počasí Joe Hill (p)

Bylo vlhko
a svět se mračil
pod víkem
zamračené oblohy.

POZOR, POZOR!!!! Uživatel Dan napsal ke všem povídkám obsahy, ale krutě ve všem SPOILERUJE!!!

Ke všem povídkám jsem napsal obsah, vložil komentář, malou ochutnávku, nějaký ten citát a všechny jsem samostatně ohodnotil nezávisle na knize. Vše najdete v sekci povídky u této knihy.

Úplně jsem zajásal, když jsem zjistil, že Joe Hill opět napsal knihu. Bál jsem se, že mi mistr King pomalu přestane psát a jeho syn Hill nezvládne jít v tátovo stopách. Opak je však pravdou. Trochu mě zklamalo, když jsem zjistil, že Divné počasí vlastně není knihou, ale sbírkou povídek. Respektive čtyřech povídek. S povídkama mám vždycky problém a nějak moc extra mě nelákají. Jenže, napsal to Joe a tak bych to koupil i kdybych předem věděl, že se jedná o povídky.

První povídka „Momentka“ mě celkem zklamala. Její obsah je profláknutý a už možná i někde použitý. Druhý příběh “Nabito“ byl bomba. Tedy spíš zbraň, ale obsahově to byla šleha. Nejlepší povídka z těch čtyř. Ani třetí příběh není špatný. Bohužel „V nebi“ mělo krásný začátek, dobrou myšlenku, ale čím víc jsem četl, tím víc mě to nudilo a nepřekvapovalo. Poslední, čtvrtý příběh „Déšť“ je postapo. Nebo spíš příběh začíná v den, který znamená pro lidstvo konec normálního života. Velmi povedená povídka.

Vybar jsem spoustu citátů, vložil je na profil Joa Hilla a přidal jsem i několik zajímavostí ohledně každé povídky. Asi nejzajímavější zajímavostí je sdělení, že všechny tyto povídky byly napsány ručně a ne na psacím stroji nebo počítači.

Citát: Žít rychle a nechat za sebou hezkou mrtvolu je sice mizerný cíl pro lidský život, ale docela dobrý plán pro příběh.

18.05.2018 4 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Světová hororová klasika. Tohle je prostě příklad, jak Stephen King dokáže manipulovat z lidskou psychikou. Jednoduchý námět, obrovský příběh.

21.04.2015 5 z 5

Puls Puls Stephen King

Tuhle knihu jsem četl již čtyřikrát a pokaždé mě překvapuje svou Kingovskou jednoduchostí
Malá ochutnávka:
Civilizace uklouzla na louži krve a upadla do druhého období temna,
což nikoho nepřekvapilo, ale stalo se to rychlostí, kterou nepředvídali
ani ti nejpesimističtější futurologové. Jako by to všechno bylo na spadnutí.
1. října Bůh dlel na nebesích, burza hlásila 10.140 a většina letadel letěla na čas
(kromě těch v Chicagu, jak jinak). Za čtrnáct dní nebesa patřila znovu ptákům
a burza byla vzpomínkou. Do svátku Všech svatých páchlo každé větší město
od New Yorku po Moskvu jako žumpa a svět, jak ho známe, se stal minulostí.

19.04.2015 5 z 5

Na ostřích čepelí Na ostřích čepelí Miroslav Žamboch

Opět další Koniáš. Naprostá legenda z pera Miroslava Žambocha.
Velmi dobře čtivý dobrodružný příběh.
Malá ochutnávka:
Cestou domů jsem se zastavil v hospodě U tlusťocha,
vyhlášenou svou kuchyní, a dal jsem si místní specialitu:
hovězí maso nakrájené na nudličky máčené v ostrém nálevu.
Jako přílohu podávali ještě teplý žitný chléb. Jednu porci
jsem snědl hned a druhou jsem si se sebezapřením dal zabalit.
Do hostince jsem se opět vrátil, až když už všichni spali.
Není nad to ubytovat se ve slušném podniku.
Z posledních sil jsem se vyškrábal až nahoru do nejvyššího patra,
kde jsem měl pokoj, vstoupil jsem dovnitř a zaklel.
Úplně jsem zapomněl na dva mrtvé, které jsem tu včera nechal......

18.04.2015 4 z 5

Čarodejnice z bažin I: Baron d'Escarlat Čarodejnice z bažin I: Baron d'Escarlat Jean-Pierre Garen (p)

„Vy lidé jste
stejně divné bytosti.
Žijete jen krátce
a ještě si ten život
zkracujete všelijakými boji.“

Tohle je asi nejhorší příběh v této sérii. Je to hlavně dáno tím, že se jedná o první díl ze dvou. Proto se tu nic moc neděje a je to spíš příprava na druhý díl. Není to nudný, ale je to jen dobrodružný. Žádné napětí, žádný sex, jen souboje a chození. Zrodí se tu další muž v již tak širokém spektru Garenovo příběhů, jehož někdo našel v lese. Přistála hvězda, zrodilo se dítě a nalezence pak vychová kolemjdoucí. Ano, připomíná to zrod Tora, ale ne, tento nalezenec se jmenuje Yvain, později baron d´Escarlat.

Malá ochutnávka:
Yvain byl nadšený jako kluk, když najde novou hračku. Udělal několik kroků. Brnění ho tížilo, ale byl natolik statný, že se v něm pohyboval celkem snadno.
„Už chybí jen meč a štít“ prohodil.
„Tady je máš.“
Meč je dlouhý a široký a měl zdobený jílec.
„Je skvělý. Hezčí dárek si mi ani nemohl dát.“
„Vezmi si ještě štít.“
Štít byl tmavomodrý a uprostřed měl bílou hvězdu.
„Co znamená ten erb?“
„Tvoje matka chtěla, abys ho nosil. Nikdy mi nevysvětlila proč.

Tento Escarlat, když začne bojovat nosí tmavomodrý štít s bílou hvězdou uprostřed. Evokuje to Marka Stonea a jeho štít. Ale pravda je trochu někde jinde. Jen dodám, že na Wikipedii je tato dvojkniha zařazena v časové chronologii jako první příběh v této řadě. Není tomu tak. Zde se totiž zjevují postavy ze Služby pro dohled nad primitivními planetami a jak už víme, tato služba se zrodila až někdy v desáté knize psaných příběhů. Takže bych tento příběh klidně zařadil až jako poslední, podle roku napsání (2001) a nebo kamkoliv mezi příběhy z Markem Stoneem. Ten se objevuje tuším až ve třinácté knize této série. Čarodějnice z bažin I. je příběhem, kde Mark Stone nevystupuje, ale již existuje Služba pro dohled nad primitivními planetami.

Citát: S prázdným žaludkem se bojuje lépe, když člověk ví, že u nepřítele najde jídlo.

16.06.2024 3 z 5

Zabiják 2 (druhá část) a 3 Zabiják 2 (druhá část) a 3 Matz (p)

Můj společník, můj přítel,
můj rádce, můj bankéř . . .
všechna vajíčka
v jednom košíku.
(Ozubená kolečka 2)

Ozubená kolečka příběh druhý začíná tam, kde skončil příběh první. Tedy na horách. Hlavní hrdina si sice chce dát pauzu, ale na dovolené stejně přijme zakázku. A to je dobře, protože čtenář nebyl zvědavý na nějaké nudné lyžování. Tak že se to rozjede pěkně z kopečka a hned od začátku. Navíc je v tom dost mouder. Skoro každá věta, kterou Zabiják vysloví by se dala použít jako citát. Jako například oznámení, že objednatel vraždy je stejně vinen jako ten, kdo stiskne spoušť. Osobně se mi líbil výrok s Adolfem Hitlerem. Tento příběh je o pomstě.

Malá ochutnávka:
Kdo není připravený na smrt, nesmí tohle řemeslo dělat. Není na to stavěný a nejde mu to, ať už je na kterékoli straně. Zločinec nebo ne. Ať věří čemukoli. A jestli chcete znát můj názor: Všichni lidé ať dělají cokoli a ve kterékoli chvíli v životě, by měli být připraveni podívat se smrti do očí.

Dalším příběhem v této sérii je Dluh. Dluh je vlastně pokračováním, nebo lépe řečeno, důsledkem Ozubených koleček. Všechno navazuje na jedno a základem je povolání Zabijáka. A jak už jsem několikrát slyšel jedno zásadní heslo: Když to hodně dá, na nic se neptej. No, jest-li to někdy není chyba. A když vám prozradím, že v tomhle příběhu maj prsty Kolumbijci, každý tuší nějaký průser. Co se týče kresby tady je to na pováženou. Není to poutavá kresba, je jen účelová. Vlastně tu nenajdete jediný zapamatovatelný obraz nebo situaci. Tak že asi nejzajímavější je krokodýl na titulní straně.

Citát: Nakonec je jedno, kdo je zadavatel. Pořád stejná práce. (Dluh)

08.04.2024 3 z 5

Star Wars omnibus: X-Wing: Eskadra Rogue 1 Star Wars omnibus: X-Wing: Eskadra Rogue 1 Michael A. Stackpole

T-65 X-Wing
Stíhací letoun
vesmírné převahy
Výrobce:
Ingom Corporation

Neváhal jsem a nechal se vtáhnout do těch nejimpozantnějších vesmírných soubojů, jakých jsem kdy v galaxii Star Wars mohl být svědkem. Svazek obsahuje tři soubojové příběhy z různých planet, prostředí a časů, plus jednu dokonalou příručku o Rogues. Odehrávající se po bitvě o Endor. Toto jsou příběhy Rogues.... V mnoha různých bitevních strojích a v neustále obměňované sestavě držela eskadra Rogue na uzdě zbytky imperiálních sil a tím poskytla rodící se Nové republice čas upevnit své politické i vojenské postavení.

Citát: Bitva o Endor navždy zůstane rozhodujícím okamžikem téhle války. (Velitel Rogue)

X-Wing je hlavní jednomístnou stíhačkou povstalců. Jeho název je odvozen z dvojice dvouvrstvých křídel, které se při boji rozevírají do důvěrně známého tvaru X. Při normálním podsvětelném letu zůstávají dvouvrstvá křídla zavřená, tak že se zdá, že stíhačka má pouze dvě křídla..... Krásný technický a velmi detailní náčrtek můžete spatřit hned před první povídkou tohoto svazku. Studie není nutná, ale hodně vám toho řekne.

Citát: Tys změnil strany, protože se ti líbí naše stíhačky? (Opozice proti rebelům)

Jsou to plnohodnotná dobrodružství ze světa Star Wars. Plno soubojů, plno akce, ale také smrti a krve. Zažijete i spousty legrace a užijete si některé ironické vtipy. Poslední příběh vlastně není příběhem, ale příručkou. Příručka obsahuje spousty detailních informací o lidech žijících ve světě Star Wars a o letadlech použitých v těchto bitvách a příbězích. Komentáře ke všem povídkám najdete v sekci „povídky“ u této knihy a nebo zde:

Citát: Boj je můj životní styl! (Fantómová aféra)

18.06.2020 4 z 5

Čarodějova nevěsta 10 Čarodějova nevěsta 10 Kore Yamazaki

Vlastně se Sleigh Beggy rodí víc ne čarodějů,
jenže bývají fyzicky slabé,
přitahují nehody a mívají duševní potíže...
a právě z těchto důvodů
většinou brzy umírají.....

Číse se konečně dostává blíže svému snu a tím je chodit do školy. Má šanci na školu, kde se scházejí kouzelníci. Jenže ono to není zas tak jednoduché. Číse chce školu, škola chce Čisi. Vzájemná spolupráce přináší spousty zodpovědnosti, ale i zábavy. Děj se tedy posouvá, tedy spíše Čise se posouvá. Kresba opět nádherná a ani mi nevadí absence barev. Tenhle živý svět si rád v duchu přibarvuji. Zajímavá je kresba kapitoly #50. Té by naopak barva slušela.

Malá ochutnávka:
Kdybychom tě mohli prostudovat a přijít na to, jak tvoje tělo pracuje, možná bychom pak dokázali vytvořit umělou náhražku. Sleigh Beggy se totiž zkoumají hrozně těžko, a právě proto je většina kouzelníků radši spotřebuje. Ovšem kdyby se nám v akademii podařilo zjistit, jak fungují a vytvořit alternativu...potom by se už Číse a ostatní Sleigh Beggy nemusely kouzelníků obávat.

Ano, Číse musí v tomto příběhu zaujmout rázné stanovisko a přijmout tím také odpovědnost. Číse se rozhodne se obětovat, ale bude to mít následky. Tohle je dramatický příběh a asi zatím s nejvíce napětím, které jsem v této sérii zažil. Jen mi vadí, že zase budu delší dobu čekat na další knihu. Vybral jsem pár citátů a Kore Jamazaki už je má na svém profilu. Při čtení jsem poslouchal skupinu Nightwih.

Citát: Vítáme vás v novém školním roce.

Ale i v tak dramatickém příběhu jsem se musel zasmát. Rozesmála mě hlavní medička, Alexandra Heathová. Takhle jsem si vždycky představoval chirurga. Samá ruka, samá noha v každé skalpel a nitě na šití. Ale je zvláštní, že má docela velký kozy na housenku :-) Nějak mi tam tato postava nepasuje. Jako kdyby jí snad nenakreslila tvůrkyně příběhu, ale někdo jiný. Nuže, je to jen názor.

Citát: Taková krásná kostra! ♥

24.02.2020 4 z 5

Hryzání ve vnitřnostech Hryzání ve vnitřnostech Jason Aaron

Hollywood stojí za hovno, to víš, ne?
Ty jejich filmy jsou vycucaný z prdele.
Vláda po tobě chce, abys čuměl na ty vymyšlený srágory
a nevěnoval pozornost tomu,
co se ve světě doopravdy děje.

Další dny prožité v rezervaci Prérijní růže vás možná zabijí. Sex, drogy a alkohol a to vše v plné palbě. Nejmrazivější scéna, nebo spíše jedna z těch nejmrazivějších scén, je ta, kdy na Deshiella Zlého koně začne mluvit jeho vlastní zbraň. Když vám váš kolt řekne, že „všechno je vaše chyba“, tak máte chuť ochutnat hlaveň a zmáčknout spoušť. Opravdu mrazivá scéna a ještě teď mi stojí....chlupy na rukách.

Citát: Lidi jako my tady každej den chcípaj jako mouchy a ty chceš jít na Hvězdný války?

Jsi naše poslední naděje, řekla by Gina, ale ta už do toho nemá co kecat. V předcházejícím svazku o ní bylo rozhodnuto. Co se mi nejvíc líbí, je, že situace se zhoršuje a vlastně každý v této rezervaci i mimo ní, má obrovský problémy. Jenže každý své a vše se žene do nevyhnutelných katastrof. Kresba drsná a i když je tu trochu víc sexuálních scén, nejsou tak erotické, jak by možná každý očekával. Scénář opět brilantní, sprostý a plný výhrůžek a nedořešených situací.

Malá ochutnávka:
Nabízím ti povýšení.... ….a jediná tvoje povinnost bude dělat to, co ti kurva řeknu. Vezmi si volno, promysli si to. Až budeš znát odpověď, tak za mnou přijď. A co se týče mý dcery.... jestli jí chceš píchat, je to tvoje věc. Bůh ví, že všichni už to udělali. Ale musíš si uvědomit, že jestli od ní přebereš nějaký špatný návyky, tak se pro mě staneš přítěží. A to neodpouštím.

Até wakhán thánka, mitháwa kin*, vybral jsem opět několik citátů, které jsou však spíš pro starší čtenáře, protože ti mladší by z toho mohli mít noční můry. Při čtení jsem poslouchal skupinu Angel Dust a jejich studiová alba „Intro The Dark Past“ (1986) a „To Dust You Will Decay“ (1987)

Citát: Je to trochu legrační, že někdo jako já myslel na to, že opustí planetu Zemi a vypraví se až na Měsíc. A při tom jsem ani nedokázal opustit posranej Shannonskej okres v Jižní Dakotě!

* Otče stvořiteli, velký duchu.

07.01.2020 4 z 5

Kasino v rytmu boogie Kasino v rytmu boogie Jason Aaron

Říká si Diesel.
Dieselový motor se podle něj rýmuje
s indiánským notor. To je básník,co?
Až na to, že ten kretén
je bílej jak majonéza od Hellmann´s.

Na páté straně této knihy, kde ještě nezačal příběh, je jedna zajímavost, která v knize první nebyla. Je tu totiž „překlad vět z Lakotštiny“. Tak že už například konečně vím co znamená „Mayá owičha pathákal“. Ještě jedna obrovská..., vlastně to není zajímavost, ale fakt, fakt je to takový, že po dlouhé době jsem narazil na komiksový příběh, který se nezaobírá nějakým super hrdinou v plášti, neřve tu Hulk, z temnoty prérie na mě nevybafne Batman, a nikdo zde nespěchá do Kůstkova. Tohle je syrové, surové, ryzí, lidské a skoro dokonalé dílo z prostředí, které mi tady u nás, zas tak moc neznáme.

Citát: Uzavřu tenhle případ za jeden měsíc.

Ti, kteří již příběh četli mi určitě dají za pravdu, že tohle za to stojí. Na troud vyschlá kresba, kterou tu R.M. Guéra předvádí, nádherně podporuje příběh napsaný Jasonem Aaronem. Tento Kriminálně/neowesternově/politicko/historicko/indiánsko/superbrutálně/černokomediální kriminální příběh nepotřebuje ke svému životu žádné rekvizity z ostatních žánrů. (Nevěděl jsem jak to napsat líp a tak jsem si některá slova půjčil z pera Gartha Enninse – díky mistře) No prostě a jednoduše, tohle je paráda, která vám vysuší hrdlo a sebere spánek, protože budete číst tak dlouho dokud nebudete na SKALPovaní...

Malá ochutnávka:
Vypadá to, že včera se v kuchyni vyplácela první výplata, takže polovina kuchařů dneska vůbec nepřišla do práce a ta druhá polovina se připotácela ožralá jako smečka dog. Mám osmnáct úpících hostů, co si stěžujou na otravu jídlem a dvoje toalety s ucpanejma záchodama......

Khandí lúta emákiyapi a tohle město je moje. Tak nějak to vše začalo. A Zlý kůň to možná ukončí. Nejkrásnějším fešákem v příběhu je Chevy Chevelle SS z roku 1970 s motorem LS6 V-8. Asi nejzajímavější postavu tohoto příběhu bych označil „Toho, kdo chytá“ Jeho vize jsou mrazivé.... Ale nepředbíhejme. Toto je teprve druhý svazek z deseti a určitě se vše ještě zamotá. Tohle rozhodně stojí za přečtení. Je to wašté. Tahle wahápí se vám bude líbit. Vybral jsem 13 citátů a vložil je mistru Jasonu Aaronovi do jeho profilu. Při čtení tohoto příběhu jsem poslouchal Německou zpěvačku Doro Pesch a její generační album Forever Warriors - Forever United (2018)

Citát: To, že se ožereš a začneš vidět přeludy, ještě neznamená, že máš vize.

Mayá owičha pathákal - Ten, který tě shodí z útesu

Jo, přitakal Holden.
Doufám, že ví,
co dělá, když svěřuje
tak delikátní záležitost
agentům chaosu, jako jsme my.

S tímto příběhem jsem se celkem trápil. Začátek je velmi povedený, katastrofický a opět umře spousta lidí. Tyto likvidační akce se spisovatelům Coreyům nedají vytknout. Prostě smrt jedince je tragédie, smrt milionů je jen statistika. Jenže to se jedná o první třetině knihy, nebo spíše příběhu. Další část je jedna obrovská politická fraška a nuda. Nic se neděje, jen se spekuluje a sem tam se rozhoří plamínek nějakého povstání.

Citát: Stiskni to tlačítko, ať už se pustíme do tý apokalypsy.

Poslední třetina knihy to je hrůza. Plno technických a výpočetních blábolů, děj se motá stále na stejné úrovni. Nic se nikam neposouvá, ba naopak. Jednání hlavního záporáka jsem už vůbec nechápal. Jedná se o stanici Medina. Nejdřív jí obsadí, pak, když zjistí, že na něj letí Holden, tak uteče, a pak se z mě nějakého divného důvodu zase rozhodne se vrátit a znovu zaútočit a ještě štěstí, že se Holden rozhodl, tak jak se rozhodl, protože jinak by bitva o Medinu trvala ještě další dvě knihy.

Malá ochutnávka:
Celý ten proces byl přesně tím, co jsem vždycky nesnášel – všechny ty malicherné detaily a nuance, dohadování o přesném znění frází, o pořadí, v němž budou informace předloženy, formování něčeho, co sice nebylo přímo lží, ale zato ušito na míru nesprávné interpretace. Politika nejpolitikovatější...

Vrcholem toto všeho bahna je pak zcela podivný výpočet Naomi Nagaty a jeho realizace, kterou jsem vůbec nepochopil. Čtu hodně, vlastně převážně, sci-fi a i když si zde spisovatelé přidávají svá uměle vytvořená slova k pojmenování těch a těch částí, které ještě neexistují, termíny a slova, která jsou použita v poslední třetině příběhu mi prostě hlava nebrala. Toto se tak stalo nejhorším příběhem v sérii Expanze a docela se hrozím poslední knihy, kterou tu mám.

Citát: Udělám cokoliv, co budu moci, ale nejspíš se budete muset spokojit s vědomím, že budete pomstěni.

20.12.2019 2 z 5

Upíří rytíř 2 Upíří rytíř 2 Pat Mills

Svět obrácený naruby.
Tam, kde jsou na Zemi pevniny,
jsou ve Vzkříšení moře
a kde jsou na Zemi moře,
jsou ve Vzkříšení pevniny.

Když jsem od mistra Millse četl příběhy ze Slánie, bavilo mě to. Ale po čase se trochu změnil a přidal do svých příběhů satiru. Někdy se s ní dostane až na krev, na samotné dno satirické povahy. Krásně nám v Requiem vyjadřuje pohled na svět, který je celý naruby. Již v předešlém svazku, na jeho samotném konci je globus světa Vzkříšení, který je …. jak jinak opakem Země, tedy naruby. Vstoupil jsem do tohoto světa krve, ironie, satiry a černého humoru nejdříve s obavami, ale po pár krůčcích jsem se rozeběhl. Tenhle svět se mi líbí. Je geniální, nepokrytecký a najdete v něm spousty pravdy.

Citát: Když jsem říkal, že bych za noc s tebou dal pravou ruku, nečekal jsem, že to vezmeš tak doslova! (Kniha 4: Ples upírů)

Tento svazek druhý opět obsahuje tři knihy ze světa Vzkříšení s hlavním hrdinou Heinrichem. Najdeme zde knihu 4 – Ples upírů, knihu 5 – Dračí nálet a knihu 6 – Klub Pekelného ohně. Nutno dodat, že kniha 4, respektive kniha první v tomto svazku mě nějak významně nezaujala a zatím je to z mé strany nejníže hodnocený příběh. Prostřední kniha, kniha pátá, byla naopak zatím nejlepším příběhem a dal bych mu klidně 150%. Poslední kniha tohoto svazku má jistý útlum v ději a hodně poskakování mezi různými situacemi. Byl to takový ten klid před bitvou.

Citát: Jestli vydechneme naposled, alespoň vydechneme společně. (Kniha 5: Dračí nálet)

Celkově však dobrých 80% možná malinko víc, ale tady na DK to nějak stále nejde, tak za čtyři hvězdy. Na konci každé knihy je skicář, nepoužité kresby a Bestiář. V Bestiáři najdeme popis a chování a další detaily postav a zvířat žijící v Vzkříšení. Má být celkem třináct knih a tak jsme zhruba v půlce příběhu upíra Heinricha Requiena a já netrpělivě očekávám knihu další. Z tohoto svazku jsem vybral celkově symbolických třináct citátů a vlil je Millsovo hibernační rakve.

Citát: Vždycky ber smrt z té lepší stránky. (Kniha 6: Klub pekelného ohně)

P.S – Komentáře k samostatným knihám, Malé ochutnávky, nějaké ty citáty a hlavně hodnocení najdete zde:

04.11.2019 4 z 5

Čarodějova nevěsta 8 Čarodějova nevěsta 8 Kore Yamazaki

V polovině měsíce těsně před západem slunce
zapal svíce v barvě trávy,
sedmkrát usrkni jablečného vína s trochou soli
a na polštář si polož liliový květ
a snítku rozmarýnu.....

Hned na počátku příběhu jsem se musel zasmát. Číse tam za své extempore s drakem dostala pár facek. I jistý druh násilí se nevyhýbá těmto příběhům. Zdá se mi, že ubývá krve a vše je moc růžovoučké až dívčí. Ale ten proplesk mě pobavil. Zajímavý byl také příhod čarodějky nazvané Marielle. Rozhodně tajemná postava, která toho určitě ví víc, než řekla.

Citát: Prokletá jsem už nadvakrát a stejně s tím zatím žiju.

Opět je tu jistý druh chaosu a přeskakování v ději. Jenže na to si už asi čtenář zvyknul. Já s tím mám trochu problém a někdy mě to i dokáže zmátnout. Jenže zase na druhou stranu, je to hravé a jistý chaos tomu sluší. Kresba je nádherná, jen někdy škoda, že není příběh barevný. Vybarvené titulní strany přebalu tomu nasvědčují a čtenář tak může do tohoto světa nahlédnout i v barvách.

Malá ochutnávka:
Eliasi, jsem hloupá, ale myslíš, že spolu vymyslíme, jak to udělat, abych mohla zůstat s tebou? Nedokážu se jen tak nazdařbůh rozeběhnout jako ty, ale můžeme kráčet společně a zjistit, jak na to. Jen mě musíš vždycky vzít s sebou.....

Tento svazek obsahuje sešity #36 - #40. Tedy pět příběhů ze světa Číse. Nutno dodat, že od redakce Crew opět pět nepřeložených názvů. Já prostě tento počin stále nechápu. Vybral jsem pět citátů a vložil je Kore Jamazakimu na jeho profil. Při čtení tohoto osmého svazku jsem poslouchal skupinu Ribspreader a jejich studiové albm „Crawl and Slither“ z roku 2019

Citát: Rozhodně netoužím po životě tak moc, abych kvůli sobě obětovala někoho jiného!!

03.10.2019 4 z 5

Neodpustitelné Neodpustitelné Masaši Kišimoto

Naruto,
tohle je mé životní přání....
prosím, prosím,
přiveď Sasukeho
zpátky...

Sasuke se mi od začátku nelíbil. Byl jsem rád, že mu v předešlém svazku dal Naruto pěkně na prdel. Ale v tomto svazku už Sasuke zase prudí. Sice to není Naruto (skoro), ale tady si zahrává z láskou. A láska je pěkná svině, hlavně když se zamilovaná dívka naštve. Toto jsou příběhy plné vzteku, zášti, podvodů a životních slibů.. Je to citovější, než předchozí příběhy.

Malá ochutnávka:
Vaše prokletá pečeť je zatím v první fázi. Tyhle pilulky uspíší vývoj a odemknou druhou fázi. Pokud by k tomu nedošlo bez pomoci, byla by to jistá smrt.

Při čtení těchto příběhů jsem poslouchal Norskou Black Metalovou skupinu 1349 a jejich studiové album Massive Cauldron of Chaos z roku 2014. Trochu tvrdá hudba na něžného Narutu, ale k některým soubojům se to naopak hodilo :-) :-) :-) Tento svazek obsahuje sešity # 181 - #190. Vybral jsem z nich šest citátů a vložil je mistru Kišimotovi do profilu. Při čtení se mi odlepila hlavní strana. Musel jsem zase lepit.

Citát: Pro jednou musíte zemřít!

11.09.2019 2 z 5

Dobrodružství Luthera Arkwrighta Dobrodružství Luthera Arkwrighta Bryan Talbot

Luther Arkwright
je synem osudu...
jeho nástrojem,
ovlivňujícím samotný běh dějin...
tak bylo předpovězeno...

PARA 00-72-87 PETROHRAD, NE 29. ZÁŘÍ 1984, 10:35 (07:35 GMT)
Tuhle knihu jsem si asi před sedmi lety půjčil. Moc mi čtení nešlo. Příběh je zmatečný, neustále se zde přeskakuje mezi paralelami a různými časy i městy a ačkoliv jsem obrovský fanda cestováním časem, tohle jsem moc nedával. Často jsem se musel vracet a mnohdy jsem i zabloudil. Navíc kresba je také někdy dost nepřehledná a chaotická. Ale podstata příběhu tady je a ta se mi líbila. Zpracování už je horší, leč myšlenka geniální.

PARA 00-39-21 LONDÝN, HYDE PARK, NE 29. BŘEZNA 1981, 07:00
….za oběť plamenů padla také francouzskou vládou zapůjčená nevyčíslitelně cenná tapisérie z Bayeux. Přestože se jednalo o ve své době pouhý propagandistický komiksový strip, jenž měl ospravedlnit neospravedlnitelný vpád Viléma Dobyvatele do Anglie....byla dokonalou ukázkou středověké dovednosti a překrásným uměleckým dílem...

PARA 01-32-69 SEVERNÍ AMERIKA, PRUDKÉ OTŘESY NA ZLOMU SAN ANDREAS
Kresba není nic extra. Minimum celostránkových kreseb, vše je spíše soustředěno na řadu roztříštěných obdélníků na pozadí žijících stránek. Čtenář tak má více času se věnovat ději. A u těchto příběhů je to dost potřeba. Jak jsem již psal, cesty časem jsou nevyzpytatelné a je třeba pozorně je studovat. Zajímavá kresba se nachází na straně 10 čtvrtého příběhu, nazvaného „Černé úterý“. Je jedna z mála celostránkových, kterou Bryan Talbot nakreslil v roce 1989. Čítá spousty detailů a vyžaduje si více pozorni ke zkoumání. Asi nejlepší kresba v tomto příběhu.

Citát: I kráčel mezi nimi a oni jej nepoznali.

10.05.2019 3 z 5