tygřík2 tygřík2 komentáře u knih

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Bohužel, nepochopila jsem jednání ani jedné postavy.

09.10.2018 2 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

V kategorii "čtení pro ženy" (kterýžto název mne silně irituje neb naznačuje, že ženy jsou ducha mdlého a nic jiného než příběhy o tom, kterak chudá holka ke štěstí přišla, nepochopí) je Cizinka asi na jedné z vyšších příček stupnice (jak se zdá podle převažujícího zdejšího hodnocení). Ale Bronteová nebo Austinová to prostě není, neboť většinou klouže po povrchu.
Co mi vadilo, byl naprosto zbytečný překlad libozvučného a výstižného Sassenach jako Sassenachová. Jamie Claire přece neříkal Cizincová (Sasová, Angličanová), ale Cizinko (Sasko, Anglánko).
Jednoduše - Sassenach ( což je, mimochodem, v podání seriálového Jamieho lahůdka :-) ).
Co mě hodně iritovalo, byla nevěrohodnost historická i nevěrohodnost psychologie postav, z čehož pramenily nelogičnosti v ději.

29.08.2018 3 z 5

Pohádky z tisíce a jedné noci Pohádky z tisíce a jedné noci František Hrubín

...s růžemi voní jasmín ze zahrad a skryté harfy nepřestanou hrát...
Pohádky z Orientu převyprávěné básníkem jsou půvabné a chytré.
Nejkrásnější je však úvodní báseň, kterou jsem kdysi uměla z paměti. Je nejen stále krásná a vtipu má dosud za tři, ale také to byla má první lekce, jak jednat s nafoukanci :-)) .
Jdu zkusit, jestli ji ještě dám.

09.04.2018 5 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Jak praví název.
Čte se samo. Až si seženu neprůstřelnou vestu, jdu do dalšího dílu.

27.11.2017 5 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Jelikož jsem všechny tři části trilogie přečetla na jeden zátah, mžourám teď do slunečního světla jako krtek, kontroluji, jestli ještě stojí sousedovic domek, jestli mi někdo neočesal úrodičku rajčat a napadlo mne, že pořídit si flobertku není zas tak špatná myšlenka. Jsem ráda, že to dopadlo jak to dopadlo, protože kdyby to nedopadlo, měla bych depresi zlou.
Autor má vzácnou schopnost všechny věci i činnosti popisovat do podrobna, ale tak, že to nezdržuje a nenudí. Skoro bych řekla, že právě tohle mne vtahovalo do děje víc, než bych čekala.
Dílo se mi chvílemi jevilo jako podobenství. Taky vás mrazilo? A narodí se nám včas nějaká Jules?
A nesmím zapomenou pochválit přebaly. Moc se povedly.

A teď něco k překladu.
Panu překladateli bych drobné gramatické nedostatky odpustila. Ale formulace "budu se soustředit" mne přímo fyzicky bolí. Tahle větná vazba patří do angličtiny a pokaždé, když ji vidím nebo slyším používat v češtině, nadskočím. (A že nadskakuji dost často!) V češtině máme takové gramatické kategorie, jmenují se vidy. A mám dojem, že se učí už na základce. Ale zřejmě skoro nikdo nedával pozor.

18.09.2017 5 z 5

Vojna a mír I. Vojna a mír I. Lev Nikolajevič Tolstoj

Stojí za to vytrvat a dočíst až do konce - i díl druhý. Nenechat se odradit objemem, občasným filozofováním a dobou vzniku. Jedno z literárních děl, u kterých máte pocit, že autor byl u toho. Že žil všechny životy, které vylíčil. Sympatický je mi i mírný ironický podtón, který občas zaznívá např. ve vojenských pasážích.
Čestné místo v mé knihovničce.

10.03.2017 5 z 5

Zakliaty kláštor Zakliaty kláštor Juraj Červenák

Tři a půl. Zajímavý místopis i lokální dějiny, krásná slovenština (podkovy cvenžali - ten zvuk přímo slyším), výborná interpretace audioknihy, ale, bohužel, samotný příběh mě nedokázal nadchnout. Snad je to tím, že je to úvodní část série, dám tomu šanci. A uvidím jak se Šarkan vybarví dál, zatím mě v závěru rozesmál:-)

19.04.2023 3 z 5

Naprosto pozoruhodná věc Naprosto pozoruhodná věc Hank Green

Co se dnes všechno nedá označit jako sci-fi?!!! Mistři žánru se musí v literárním nebi smát od rána do večera! Na zadní straně obalu jsou oslavná doporučení knihy, člověk by zrovna myslel, že jde o dílo hodné nobelovky za literaturu. Hahá! Jsou to jen řeči! Never more...

06.08.2021 1 z 5

Tmavší než jantar Tmavší než jantar John D. MacDonald

Je fajn, když anotace detektivky (kdo hodlá toto dílko číst, za žádnou cenu se nedívejte výše) prozradí v podstatě vše, co si chtěl napětíchtivý čtenář užít pomalu a sám na stránkách knih:-)))
I když jsem zhruba věděla, co se bude dít, audioknihu jsem si užila. Interakce mezi dvěma kamarády byla zábavná.

13.06.2020 4 z 5

Kuchařka pro začátečníky Kuchařka pro začátečníky Stanislav Hejda

Kuchařka je sice určena primárně pro začátečníky, ale občas do ní, i po těch všech letech, jedním očkem ráda mrknu. (Ale nikde to na mne neříkejte:-))))

09.08.2019 5 z 5

Přechod Přechod Justin Cronin

Jednu hvězdu ubírám za rozvleklost některých pasáží, druhou za bezostyšnou výpůjčku viráků ( film i kniha Já, legenda). Avšak jednu zase přidávám za umístění části děje do Mojavské pouště a Twenty Nine Palms. Přímo na mne sálalo ze skal vedro, které tam panovalo, když jsem se po těch krajích potulovala, o virácích tehdy nic netuše.

09.08.2019 4 z 5

Splav Splav Fráňa Šrámek

" V poledním lese kdo miluje, srdce své neunese" sice není ani trochu pravdivé tvrzení (empiricky ověřeno), ale panu Šrámkovi to odpouštím, protože to tak krásně zní. Ta slova dokáží vyvolat pocit letního vedra na pasece plné vůně smolných borovic.
Poezii sice moc nedám, avšak tenhle Básník je jeden z mála, jehož verše se staly součástí mého literárního světa.

25.07.2018 5 z 5

Fakt hustej nářez Fakt hustej nářez František Kotleta (p)

Raději jsem z poza rohu moc nevystrkovala hlavu, protože vyměnili Desert Eagla za slonobijku a vzali si větší a průraznější ráži střeliva. Moje fešácká neprůstřelná vesta by mi byla houby platná. Mrknu se, jestli někde nezbyly nějaké nanity. Mám tuchu, že až parašutistickým kotoulem vlítnu do třetího pokračování, budu je zatraceně potřebovat!

29.11.2017 5 z 5

Chrám i tvrz Chrám i tvrz Pavel Eisner

Krása, krása, krása.
Krása českého jazyka, krása psaní pana Eisnera, krása, že mám tuto knihu v knihovničce a mohu si ji kdykoli otevřít. Sice stařičkou a notně odrbanou, leč stále dobrou. Nořím se do ní vždy, když mne udolají "profesionální výkony" televizních hlav jakéhokoli druhu.
Ráda si připomínám způsob, kterým se učil češtinu německý pan inženýr:-)))

30.11.2016 5 z 5

Egyptská kniha mrtvých I. Egyptská kniha mrtvých I. Jaromír Kozák

Tato publikace (všechny díly) zůstává v mojí knihovně z jediného důvodu. Mé, tehdy školou povinné, dcerky chtěly své bláznivé matce, která obdivuje hrobky, mumie, klikyháky, hromady otesaných šutrů a pomalované sochy v daleké zemi, udělat radost a škudlily z kapesného, aby mi mohly koupit skvělý dárek. Tak mocnou bezbřehou záři měly tenkrát v očích, když mi ji s tajemnými úsměvy na tvářičkách předávaly, že jsem jim dodnes nedokázala říct, že to není ta pravá egyptologie:-) A myslím, že se to ode mne nikdy nedovědí...

25.04.2023 2 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Naprosto dokonalé.

02.08.2022 5 z 5

Malér Malér Friedrich Dürrenmatt

Viděno jako tv inscenace (Ortel) a vyslechnuto jako rozhlasová hra (Porucha). Obé provedeno skvěle, podáno vynikajícími herci. Nosná idea? Prý kritika měšťáků a jejich způsobu života. Možná. Mně se zdálo, že to spíš bylo: Není radno si zahrávat se životy druhých.

02.07.2021 5 z 5

Alenka v říši divů / Alice in Wonderland Alenka v říši divů / Alice in Wonderland Lewis Carroll (p)

Alenku jsem potkala až jako dospělá, kdy mi tahle pohádka posloužila k překonávání nedostatků v angličtině. Pan Carroll měl opravdu bujnou fantazii! Nevím, jestli ji dnešní děti dost ocení, přece jen mentalita lidí v Anglii ve viktoriánské době byla trochu odlišná od té naší dnešní.

02.01.2021 4 z 5

Abeceda Vánoc Abeceda Vánoc Valburga Vavřinová

Maličká , miloučká knížtička obsahující zajímavé základní informace o původu Vánoc a původu vánočních zvyků. Užitečná. Překvapilo mě, kolik "starobylých" rituálů je vlastně ještě skoro mladých a co se jich zachovalo až ze starého Říma a od Keltů. Veselé a o znalosti bohatší Vánoce, přátelé!

18.12.2020 4 z 5

Nokturna Nokturna Kazuo Ishiguro

O obyčejných lidských snech, o neschopnosti je naplnit, o sobectví, o ochotě vzdát se pro vnější pozlátko své lásky...a ještě o mnohém jiném napsal pan autor jemné povídky plné citlivého pozorování, ze kterých na mne vane neurčitý smutek. Za něčím, co mohlo být a nebylo.

10.05.2019 4 z 5