tygřík2 tygřík2 komentáře u knih

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Já tušila, že Enti existují!!!

13.05.2019 5 z 5

Nokturna Nokturna Kazuo Ishiguro

O obyčejných lidských snech, o neschopnosti je naplnit, o sobectví, o ochotě vzdát se pro vnější pozlátko své lásky...a ještě o mnohém jiném napsal pan autor jemné povídky plné citlivého pozorování, ze kterých na mne vane neurčitý smutek. Za něčím, co mohlo být a nebylo.

10.05.2019 4 z 5

Najděte si svého marťana Najděte si svého marťana Marek Herman

Pro budoucí rodiče a pro ty, jimž se mnoho lásky nedostávalo, veliký pomocník.
Jednu hvězdu ubírám za nechutnou pitvu mojí milované Popelky. To jste si, pane autor, nemoh´ vybrat jinou oběť? :-))))

19.04.2019 4 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Objevila jsem dalšího autora, kterého jsem uvedla do kruhu mých oblíbených. Série o Hynkovi Tasovi z Boru se čte jako když mažu máslo na chleba. Je v ní napětí, humor, trochu tajemna, láska, postavy se hezky vyvíjejí, bohatý děj se řítí časem a já při čtení přestávám o čas dbát. Střízlivý pohled na dobu husitů i na ně samotné. Jak nazvat kovbojku, odehrávající se v Čechách ve středověku? Tasovka? Celá série je moc fajn, druhé dva díly ještě o kapku lepší. (Nějak se nemohu zbavit vlezlé myšlenky, že by nám takových charakterů bylo třeba i ve skutečnosti.)
Jedinou chybičkou na kráse je, že se korektorům občas pletou jména vedlejších postav - Zdeněk jako Zbyšek, Tereza jako Kateřina...

15.04.2019 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Panebože, to napsal pan Čapek už tak dávno? Ne dneska?

14.04.2019 5 z 5

Žiješ iba dvakrát Žiješ iba dvakrát Dominik Dán

Tentokrát jsem tušila, kam to vede, hnedle, jak se začalo mluvit o sanitce. Je pravda, že bez slovenštiny a hlasu a přednesu pana M.G. by to tentokrát bylo asi o hvězdu méně, ale i tak opět výtečná detektivka.

14.04.2019 5 z 5

Básník Básník Dominik Dán

Můj ze všech nejlepší manžel pravil, že je moc rád, že konečně někdo podpořil jeho teorii o tom, že ti, co píší básně, jsou nebezpeční :-)))

Něžná fata morgána Něžná fata morgána Dominik Dán

Můj bože! A my, naivky, si mysleli, že Sametová byla počátkem svobody! A ono, dle indícíí v této výborné detektivce, jen popuštěné vodítko...

18.03.2019 5 z 5

Maryčka Magdonova Maryčka Magdonova Petr Bezruč (p)

Nemám Bezruče, z vícero důvodů, vůbec ráda, ale Maryčka je působivé dílo. Tak působivé, že nelze zapomenout. To se panu básníkovi musí nechat.

18.03.2019 4 z 5

Jednou nohou v hrobe Jednou nohou v hrobe Dominik Dán

Takto napsaná a namluvená kniha se mi nikdy nemůže oposlouchat. Zaujme, pobaví, postraší, tu a tam poučí. Oba páni ( spisovatel i interpret) si stále drží svůj, nutno podotknout velmi vysoký, standard. Nuda se jich bojí a zdaleka se jim vyhýbá.

Krev není voda Krev není voda Dominik Dán

Čo povedať viac o perfektne napísanej detektívke a o úžasnej interpretácii? Napadá mi iba príslovie: Dobré zboží se chválí samo.

Popel všechny zarovná Popel všechny zarovná Dominik Dán

Mráz po chrbte.

06.03.2019 5 z 5

Takto si soudruzi představovali budoucnost pod jejich vedením. Všichni jako ovce, které jsou vděčné za vymoženosti, co jim naservírují. Měl-li někdo jinou představu o životě, byl lump, darebák a osel. Dětem jsem touto průhlednou propagandou komunistických vizí hlavičky nezatěžovala.

17.02.2019 odpad!

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

Nejsympatičtější postavou se mi v dětství zdála malenka Medunka, která všechno léčila medem a tichem. Moc se mi líbilo, že městečko se jmenovalo Kvítečkov a všechny ulice nesly jména květin. Neználek se mi zdál moc hloupý, Všeználek protivně přechytralý. Nikdy později mi nechyběli. Dětem jsem nečetla. Byly lepší knihy, se kterými jsem je chtěla seznámit.

16.02.2019 3 z 5

Cigaretka na dva ťahy Cigaretka na dva ťahy Dominik Dán

Nemám než superlatívy. Cigaretka bola na dva ťahy, ja som audioknihu prehltla na ťah iba jeden. Umenie spisovatelské a umenie interpretačné tu sú dokonalé a neoddelitelné. (Skúšala som iba čítat. Pekné, no nebolo to to pravé. Stále som počula prednes pána M.G.)
A "krpatá Mazda" mi znie v mozgu cez celý deň. A počas celého dňa sa musím usmievať. :-))

07.02.2019 5 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

1. Pán doktor, že Vy ste nepozerali českú rozprávku Princezna ze mlejna? To sú iba integrály a fraktály a životné múdrosti kde sú? Aj maličký čertík z menovaného filmu by Vám povedal: "Vieš, čo baby vedia?"

2. Kto že by asi tak mohol byť predlohou detektíva Krauza? :-)

07.02.2019 5 z 5

Kočičí hra Kočičí hra István Örkény

Znám jako divadlo. Viděno mnohokrát. V průběhu let pokaždé jinýma očima.
Pokaždé nádherný zážitek.

31.01.2019 5 z 5

List zo záhrobia List zo záhrobia Dominik Dán

Opať som čítala ušami, opať, ako inak, v slovenčině. Aj tento raz dvojica DD+MG. Aj tento raz skvelý zážitok. Veĺmi sugestívne popísané kriminálne činy. Brrr!!! Krásna práca so slovíčkom "no".
Teraz rozmýšlam, či slovo gargol z úslovia "liať dole gargolom" má čo spoločného s tým architektonickým prvkom gargoylom :-))

25.01.2019 5 z 5

Uzel Uzel Dominik Dán

Audiokniha. Slovensky. Páni Dominik Dán a Marián Geišberg. A už v tom jedu, už se vezu. Není mi pomoci.
Do frasa!

23.01.2019 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Horrory nejsou můj šálek čaje. Jednak ve mně většinou vyvolávají záchvaty smíchu a to by, tuším, asi být nemělo ( z toho důvodu na ně nemohu ani chodit do kina ), druhak si myslím, že na světě vezdejším je toho, čeho je třeba se bát, víc než dost. Ale protože mladá slovenská literární scéna mne začíná zajímat čím dál, tím víc, zkusila jsem toto dílko. Užila jsem si Trhlinu v audio podobě, tentokrát v češtině, v bezvadném přednesu pana Josefa Kaluži, který jí "pristane".
A fakt dobrý! Způsob vyprávění páně Karikovo jest blízké vyprávění páně Howeyho a jeho Silu. Síla spočívá v napínavém podrobném popisu všeho a v jeho civilnosti.
Trhlina je taková sci-fi detektivka šmrnclá horrorem ( neb jak pravila jednou jedna televizní hlasatelka - horrorovitá :-) ). Bavila mne, i když jsem se nebála.

16.01.2019 4 z 5