tygřík2 tygřík2 komentáře u knih

Zaklínač – komplet 8 knih Zaklínač – komplet 8 knih Andrzej Sapkowski

V podání pana Martina Fingera je to koncert. A verze, kde Geralta mluví sexy hlasem pan Dvořák, také není k zahození!

24.08.2019 5 z 5

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Opět bezva čtení. Slupla jsem knížku na tři doby.
Jen by si pan autor nemusel o nás, čtenářích, myslet, že jsme až takoví sklerotici, abychom si nepamatovali, co se událo v předchozích dílech. Ty vycpávky mě vyloženě nebavily. Zdržují a snižují hodnotu jinak povedené knihy. Nechám pět hvězd, ale mám velkou chuť dát za to jednu dolů.

23.08.2019 5 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Už jako malá holčička jsem si nedovedla představit, že by mne naši posadili samotnou do vlaku, řekli průvodčímu -úplně cizímu člověku-, kde mám vystoupit a sbohem! A u babičky? Babička s dědou pořád zaneprázdnění prací pro družstvo, takže na vnoučka jim moc času nezbývalo. Jen tu duhovou kuličku jsem si strašlivě přála mít...:-)))

22.08.2019 2 z 5

Dvanáctka Dvanáctka Justin Cronin

Chvílemi jsem měla silný pocit, že autor píše spíš scénář k akčnímu filmu než čistokrevnou knihu. Ke konci se mi vynořila v duchu rodinka Limonádového Joea:-) Ale jinak- dobrý popis diktatury (ať už si dává jméno jaké chce), jejích metod ovládání lidí - vyvolávání strachu, používání všech druhů násilí, koncentráky (ať už se nazývají jak chtějí), snaha o zdání ochrany před imaginárním nepřítelem. Osvobození funguje také tak, jak popsáno - pár šílenců uvnitř a pomoc zvenčí.

20.08.2019 4 z 5

Kuchařka pro začátečníky Kuchařka pro začátečníky Stanislav Hejda

Kuchařka je sice určena primárně pro začátečníky, ale občas do ní, i po těch všech letech, jedním očkem ráda mrknu. (Ale nikde to na mne neříkejte:-))))

09.08.2019 5 z 5

Přechod Přechod Justin Cronin

Jednu hvězdu ubírám za rozvleklost některých pasáží, druhou za bezostyšnou výpůjčku viráků ( film i kniha Já, legenda). Avšak jednu zase přidávám za umístění části děje do Mojavské pouště a Twenty Nine Palms. Přímo na mne sálalo ze skal vedro, které tam panovalo, když jsem se po těch krajích potulovala, o virácích tehdy nic netuše.

09.08.2019 4 z 5

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

I když dobrá ukázka zhovadilosti rudého režimu, přece jen jsem na vojně za soudruhů, ani jindy:-), nebyla, takže mne tehdy, když se mi kniha dostala poprvé do ruky, tento druh humoru neoslovil. Zato mého ze všech nejlepšího manžela pobaví skvěle vždy a všude. (Je to asi podobné, jako když jen chemika pobaví H2SO5 nebo šachistu tah na G12.) Takže jsem obdržela sérii přednášek o tom, jak to chodilo, když vojna dělala z chlapců muže. Panebože!!! Klobouk dolů před každým, kdo to absolvoval, přežil a zachoval si psychické zdraví a rovnou páteř! Ona je to legrace teď , ale když v tom člověk musel žít...

23.07.2019 5 z 5

Angličan, který vylezl na kopec, ale slezl z hory Angličan, který vylezl na kopec, ale slezl z hory Christopher Monger

Když poslouchám tenhle bezva příběh prostřednictvím vlídného hlasu pana Čecha, jeho nedostižného a kultivovaného přednesu, dávajícího tušit i jeho smysl pro tento druh humoru, cítím, jak mne opouští nenálada, chmury balí kufry, všechna tíha ze mne padá a já se ocitám na vrcholku hory? kopce? ve Walesu. Čekám, co domorodci vymyslí za další kulišárnu, držím jim palce a užuž hledám motyčku, lopatu a zahradní kolečko, abych jim vyrazila na pomoc s jejich problémem.

22.07.2019 5 z 5

Kočka, která uměla číst pozpátku Kočka, která uměla číst pozpátku Lilian Jackson Braun

Neurazilo ani nenadchlo. Ale myslím, že to způsobil přednes Rikyho, který někteá slova polykal takoým stylem, až mi uši přeázely. Té ležérnosti bylo na mne moc. Myslím, že to zkusím znovu klasicky, hezky písmenko po písmenku. Protože Koko byl fantastický, dám mu ještě šanci :-)

19.07.2019 3 z 5

Vlivem šoku z povodně moje paměť nepodstatné věci vytěsnila, takže pár věcí jsem zapomněla. Snažím se je obnovit.
V této knize jsem nedočetla ani první kapitolu. Proč?
Hlavně mě iritovalo, že si autor vůbec nedal práci a před psaním se neseznámil dost dobře s reáliemi.
1. Staroegyptština nezná hlásku l, ale jedna z postav se klidně jmenuje Lostris, což je zřejmě řecká forma, a navíc její dívčí jméno zní Lanata, takže autor si z nás dělá blázny tuplovaně. Její mládenec se honosí jménem Tanus, k čemuž asi přišel někde v Římě.
2. Lovit hrochy lukem a šípy je holé šílenství a Staří Egypťané to tak, podle mnoha vyobrazení v hrobkách, nedělali. Na hrocha jedině s pořádným kopím.
3. Té báchorce s inovovaným lukem též nelze věřit. Z čistě fyzikálních důvodů.
4. Když autor přirovnal dvojici, která spadla do vody, k páru vyder, něco mi tam nesedělo. Jakpak je mohl Taita znát, když tam nikdy nežily?
5. Abych nezapomněla! Do kukuřičné placky se tehdy ve Starém Egyptě mohl sotva kdo zakousnout.
Možná jsem hnidopich, ale fakt mě to vytáčelo. Nehledě na to, že Taita mi byl od začátku nesympatický. Nehodlala jsem riskovat další zhůvěřilosti podobného typu a po pár stránkách jsem knihu rázně zaklapla a vrátila majiteli. Někdy není na škodu, když z hlavy něco vyšumí :-)))

08.07.2019 2 z 5

Maigret a staříci Maigret a staříci Georges Simenon

Dověděla jsem se víc o vnitřním uspořádání mysli komisaře Maigreta než o aktérech zločinu. A nešlo si toho přemýšlivého introverta nezamilovat.

07.07.2019 5 z 5

Obchodník se smrtí Obchodník se smrtí Hugh Laurie

Ironie, sarkasmus, černý humor, to já ráda. Sama jím ale nedokážu častovat své bližní, i když bych si to někdy velice přála, a tak mi nezbývá, než se bavit tím, že to někdo umí a tiše závidět:-)))

05.07.2019 4 z 5

Zaslaná pošta Zaslaná pošta Terry Pratchett

Povinná četba pro všechny pošťáky :-))

05.07.2019 5 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

První díl série. Po zhltnutí čtyř dílů musím konstatovat, že k Tasovi přibyl další bezva hrdina. No, spíše hrdinové, protože v tomto příběhu si zamilujete když ne tři, tak alespoň dva týpky, co světem jdou, či jedou na koni, bez bázně a hany a se srdcem na pravém místě. Oblečeni do drátěných košil svým mečem a uměním jím vládnout napravují nespravedlnost a tvrdě trestají bezpráví neb jsou to praví rytíři navzdory tomu, že pocházejí z bezvýznamných tvrziček.
Mně osobně ne příliš sympatický desátý český král je tu vypodobněn z úplně jiného úhlu pohledu než u jiných, mně známých, autorů. Zato pan z Lipé to tentokrát škaredě odnesl, ale možná si to zasloužil. :-)
Pan Niedl píše lehkým, avšak ani náhodou plytkým, stylem, který mě chytl a už nepustil. Netrpělivě čekám na balíček s dvěma novými díly, protože se do dalších knih, čekajících na mém nočním stolku, nějak nedokážu začíst.

03.07.2019 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Člověk prý má zkusit všechno. Takže i já, i když už ne teenager, jsem se dala zlákat na fantasy. A musím říct, že po přečtení celé ságy jsem docela spokojená. Tohle dítě narozené z lásky sci-fi a pohádky se vydařilo.
Nedávno skončil seriál Hra o trůny. Nechci sahat autorům do svědomí, ale tu a tam se jistě inspirovali tímto dílem.
Tak, Geralte z Rivie, nakrm Klepnu, nalešti meče, doplň zásobu lektvarů, budeš mi dělat společnost na letošní dovolené. Tentokrát mi budeš šeptat své příběhy do ucha z audioknihy.

29.05.2019 5 z 5

Obrázky z českých dějin a pověstí Obrázky z českých dějin a pověstí Zdeněk Adla

Jasná inspirace Oprásků. Další bot pro tuhle zábavnou histórii.

25.05.2019 5 z 5

Hobit (alebo Cesta tam a späť) Hobit (alebo Cesta tam a späť) J. R. R. Tolkien

Hobita mám, i přes kouzelnou filmovou trilogii, spojeného s chvílemi, kdy moje dcerky, vykoupané, zalezlé pod peřinkou, nedočkavě volaly, abych už šla číst. Každý večer jsem usedala střídavě na postýlku jedné či druhé a otevírala stránky do velikého dobrodružství, které bylo tehdy nové i pro mne. Našla jsem každé postavě její hlas a styl mluvy. Asi jsem byla přesvědčivá, protože občas se z pod duchničky ozvalo: "Maminko, já se bojím!" To jsme si pak o tom, co se v příběhu odehrávalo, povídaly a povídaly, až strach odešel a děti spokojeně usnuly. Následující den jsme rituál opakovaly. A po celý život se k této útlé knížečce vracím, jednak pro její fantazii, krásnou řeč a moudrost, jednak pro vůni milých vzpomínek.

21.05.2019 5 z 5

Radúz a Mahulena Radúz a Mahulena Julius Zeyer

Krásná pohádka v dnes již zastaralém, ale úchvatném jazyce.
Jako mnohá díla klasiků je i tohle zařazeno do školních osnov nešťastně v nevhodný věk žáků. Pak vznikají kacířské průpovídky typu "Radúzi, Radúzi, pojď s námi na schůzi, ty tam nechoď Mahuleno, je tam hrozně nahuleno." A bývá to to jediné, co si žáčci ze základky o Zeyerovi odnesou :-))))

20.05.2019 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Humorné, lehce naivní, prostě od dvacetiletého mládence milé počtení. A tak to má být. Přeji autorovi, aby se na svých cestách i nadále setkával s lidmi dobrými a jeho anděl strážný byl stále ve střehu. (Napadlo mne, jak by asi kniha vypadala, kdyby autor nebyl XY ale XX.) Za ten sportovní výkon si pan Ladislav rozhodně zaslouží palec nahoru.

20.05.2019 3 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Čtu nebo poslouchám vždycky, když mám nějaký vlezlý splín. Spolu s Panem Kaplanem působí jako zázračné pilulky pro návrat k normálu.

17.05.2019 5 z 5