tygřík2 tygřík2 komentáře u knih

Soukromá pacientka Soukromá pacientka P. D. James (p)

Je to překladem nebo se mi jen zdá, že tento román je trochu odlišný jazykem i stylem od předešlých detektivek? Objevila jsem pár vět, které usvědčují autorku ze sklonů, které bych u ní nehledala, ze sklonů k přírodní lyrice: ,,Byl ještě podzim, ale teď jel pod oslnivou bílou koulí slunce s roztřepeným okrajem na nebi modrém jako v letní den." Nebo: ,,Bílé ranní světlo zimního slunce změkčilo a vyhladilo kmeny buků a koupalo kameny zámku ve stříbrném lesku, až se zdálo, jakoby se chvěl a průzračněl jako vidina."
Také mě pobavilo, jak šikovně do příběhu paní spisovatelka vpašovala kritické poznámky k současné britské společnosti.
Početla jsem si hezky. Jen trochu pridlhé.

18.02.2020 4 z 5

Mŕtvy na Pekelnom vrchu Mŕtvy na Pekelnom vrchu Juraj Červenák

I když český překlad je výborný, přesto se tetelím blahem, ánšto jsem si opatřila audioverzi v originálním jazyce a pán Marek Geišberg, syn pána Mariána Geišberga (dej mu Pánbu věčnou slávu), válel tak isto na jedničku s hvězdičkou. (Tak dobře, že jsem zpočátku nezpozorovala velký rozdíl, dokud mě na to neupozornila zde jedna dobrá duše :-))))

04.02.2020

Kat lidumil Kat lidumil Jiří Hanibal

Zajímavý příběh zajímavé osobnosti. Přivítala bych, kdyby autor šel trochu víc do hloubky.

20.01.2020 4 z 5

Les prízrakov Les prízrakov Juraj Červenák

Úplně vidím paní Magdalénu Steinovou, jak mhouří oči do škvírek a slyším ji, jak říká: ,,Joachime..." :-)))

12.01.2020 5 z 5

Pravěká příroda Pravěká příroda Josef Beneš

Objevila jsem tenhle malý šperk mezi knihami, které nikdo nechtěl. Alespoň jsem se o ni nemusela s nikým tahat:-))) Stala se ozdobou mé knihovničky.

06.01.2020 5 z 5

Nepřítel v domě Nepřítel v domě Lindsey Davis

Ano, autorka výrazně přidala. Mimo jiné mne těší, že Flavia pochytila od rodičů osobitý styl humoru.

04.01.2020 5 z 5

Svátek hojnosti Svátek hojnosti Lindsey Davis

Seznamovací večírek s Flavií Albiou. (Na rozjezd budiž, ale v příštích pokračováních bych ráda neodhalila pachatele na několika prvních stránkách :-)). ) Je dobrou dcerou i pokračovatelkou Falcona a Heleny, má ráda lišky a možná se na ní z dáli usmívá láska. Fandím.

04.01.2020 4 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Pan Crichton neskonale lepší pana Spielberga.

16.12.2019 5 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Ano, pan Ishiguro se tímto definitivně stal jedním z mých literárních oblíbenců.
Příběh o několika rovinách. Zaujala mne i ta politická. Takový střípek do mozaiky Mnichov 1938.

14.12.2019 5 z 5

Zimní pohádka Zimní pohádka William Shakespeare

A já pořád dumala nad tím, odkud berou tvůrci jihoamerických telenovel náměty :-)))
Ovšem verše , které na začátku pronáší Čas, tak ty beru!

11.12.2019 3 z 5

Vzpoura Vzpoura Kevin J. Anderson

Druhý díl trilogie má, tuším, 560 stránek. Kdyby neustále neopakovali, co se dělo v díle prvním, stačilo by jich bohatě 200. Takhle se nápaditý příběh rozmělnil a ty vycpávky vyloženě otravovaly. Lehké zklamání..

07.12.2019 3 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Na Den trifidů má málokterá sci-fi!

04.12.2019 5 z 5

Na příběhy JKJ o třech kamarádech a psu nedám dopustit. Jemný humor, vyjádřený v dokonale vytvářených větách a mistrně gradovaný, není určen primárně k popukání břišního svalstva, ale k tomu, aby se v duši rozlila záře pohody. Čtenář, jehož pronásledují chmury, přestane vidět svět v černých barvách. Čtenáři, který takové potíže nemá, svět rozkvete do barev přímo dovádivých. Takových knih je nám třeba jako soli.

23.11.2019 5 z 5

Pekelná díra Pekelná díra Kevin J. Anderson

Trochu pomalejší rozjezd, ale pak! Příběh se rozvíjí z několika stran, nápad stíhá nápad. Svět Vzdálených planet je zajímavý. Ale lístek na iperionovou dráhu na Pekelnou díru si nekoupím, mám svých vlastních brouků v hlavě dost. :-)))

20.11.2019 5 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Milý Hastings je v tomto případu obzvláště nedovtipný:-)))
Přečteno panem Medunou, dabérem seriálového Poirota, absolutně nedostižně. Proto jsem toho chytrého mužíčka téměř viděla před sebou.

16.11.2019 4 z 5

Cranford: Cranfordské dámy Cranford: Cranfordské dámy Elizabeth Gaskell

Takové miloučké povídání o dámách, jež se nám dnes mohou jevit jako pošetilé. Ony se se však chovaly podle tehdejších, na dnešní dobu mnohdy nepochopitelných, pravidel. Jen to trochu moc řešily a připadaly si dokonale vychované. (Člověku je jich někdy až líto.) A paní spisovatelka si z nich dělá laskavou legraci. Seriál na motivy této knížky je, řekla bych, životnější.

12.11.2019 3 z 5

Knoflíková válka Knoflíková válka Louis Pergaud

Věta "Kdybysem to byl bejval věděl, tak bysem tam byl bejval nechodil." se stala trvalou součástí mé slovní zásoby :-)))

08.11.2019 5 z 5

Schůzka se smrtí Schůzka se smrtí Agatha Christie

Paní Christie mi vyprávěla napínavý psychologický thriller hlasem paní Růženy Merunkové a bylo to poposloucháníčko!

08.11.2019 5 z 5

Audio načtené, tuším, panem Frejem je úžasné. Velmi mě pobavilo Poirotovo ohodnocení bájného jmenovce:-)))

06.11.2019 4 z 5

Svět Ptavvů Svět Ptavvů Larry Niven

I s přihlédnutím k úctyhodnému věku dílka nejde dát více hvězd. Nápady dobré, ale způsob, jakým jsou zpracovány, mi krutě nevyhovuje. Je trochu zmatený a roztříštěný. Možná by prospělo, kdyby se toho mohli ujmout filmaři...

06.11.2019 3 z 5