tygřík2 tygřík2 komentáře u knih

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Nalejem si pětatřicet!

29.08.2020 5 z 5

Italské pohádky Italské pohádky Italo Calvino

K některým z těchto pohádek by měl člověk znát něco málo z dějin Itálie. Pak pochopí, například, proč hrdinové jezdí do Francie a tam si tropí z místních mocipánů šašky. Některé příběhy pocházejí z nějakého pradávného celosvětového fondu pohádek, jen jsou přizpůsobeny lokálnímu prostředí i temperamentu obyvatel. Některé jsou krásné, vtipné a chytré, jiné méně. Ale způsob, jakým jsou vyprávěny, je pro odchovankyni naší paní Boženy a pana Karla Jaromíra takový strohý, nepoetický a občas uspěchaný.

19.08.2020 3 z 5

Poklad byzantského kupce Poklad byzantského kupce Václav Erben

Moje babička byla vášnivá čtenářka a každý čtvrtek si nosila od spřátelené knihkupky horu podpultovek. Čím ji podmazávala, netuším. V té obyčejné skříni v rohu u okna, povýšené na knihovnu, která po otevření hrála nejvíce modrou a zelenou barvou, byl jedním z ceněných exponátů i Poklad byzantského kupce. (Knihy jsem sice nezdědila, ale vášeň pro detektivky mi má předkyně přes mou maminku předala beze zbytku.)
Příběhy o kapitánu Exnerovi mne baví, vane z nich určitá starosvětskost, jsou vtipné a čtou se lehce, nejlépe pod jabloní, s voňavými letními jablky na dosah ruky...

31.07.2020 5 z 5

Syn lovce medvědů Syn lovce medvědů Karel May

Čteno v mých jedenácti letech, pod peřinou při baterce, když už jsem měla dávno spát. Zůstalo mi to. Sůvení nad knihami i láska k příběhům s Vinnetouem :-)))

25.07.2020 5 z 5

Cyrano z Bergeracu Cyrano z Bergeracu Edmond Rostand

Krásné verše. Ale co to vlastně bystrý, moudrý, cituplný Cyrano viděl na té povrchní husičce Roxaně, to jsem nikdy nepochopila.

25.07.2020 5 z 5

Cit slečny Smilly pre sneh Cit slečny Smilly pre sneh Peter Høeg

Člověk čte, aby se v knihách něčemu přiučil. Tady mi šla hlava kolem z množství zajímavých informací o sněhu a ledu. Konečně jsem pochopila, co jsou čísla reálná, racionální, celá...:-)))
Slečna Smilla, to ledové iracionální číslo, si mé sympatie nezískala.

26.06.2020 3 z 5

Tmavší než jantar Tmavší než jantar John D. MacDonald

Je fajn, když anotace detektivky (kdo hodlá toto dílko číst, za žádnou cenu se nedívejte výše) prozradí v podstatě vše, co si chtěl napětíchtivý čtenář užít pomalu a sám na stránkách knih:-)))
I když jsem zhruba věděla, co se bude dít, audioknihu jsem si užila. Interakce mezi dvěma kamarády byla zábavná.

13.06.2020 4 z 5

Dejte lidem peníze Dejte lidem peníze Annie Lowrey

Jako jedna z mála knih, nedočteno. Proč se tito ,,zapálení odborníci" (vynechme otázku v jakém oboru) nepoučí z dějin východoevropských národů (historia magistra vitae)? Věděli by hned, že tyhle teorie jsou jen naivním snem a nefungují z mnoha příčin (jednou z nich je chování člověka). Experiment podle Utopie T. Moora proběhl v Kanadě a byl v roce 2018 vyhodnocen jako neudržitelný. Nejsou ti experti oni spíš ignoranti?

08.06.2020 odpad!

Tři knihy o Pavím Očku Tři knihy o Pavím Očku Bohumila Sílová

Paví Očko, jeho sestřička, zvířátka, zurčící říčka Janebo...Jako maličká holčička jsem byla tehdy s nimi pod příkrovem africké džungle a všechna dobrodružství prožívala s nimi tak opravdově, jak to dokáže jen dětská dušička s velikou fantazií. Bohužel, kniha byla bráchova, takže jsem ji na dloooouhýýýý čas musela oželet. Až do dneška, dokud jsem nejukla do tunajšího bazaru :-))) Strašně se na ni těšíííím!!!

06.06.2020 5 z 5

Všichni žijem' v blázinci Všichni žijem' v blázinci Radkin Honzák

Je hezké, když přelouskáte knihu od psychiatra a zjistíte, že i přesto, že žijete v blázinci, jste naprosto v pořádku:-))))

01.06.2020 5 z 5

Walden aneb Život v lesích Walden aneb Život v lesích Henry David Thoreau

Často slýchám, že dnešní doba i lidé jsou hrozní. Tahle kniha byla napsána v roce 1854. Z textů vyplývá, že tehdy se většina lidí honila za iluzemi a majetkem. K životu jim stačila jedna naroubovaná myšlenka, ke šťastné plavbě životem jeden vůdce, kterého by mohli zarytě následovat, i kdyby je šidil sebevíc. A lidé, kteří byli požehnáni ( i když často pochybuji, že to požehnání je:-))) špetkou toho rozumu a občas se zamysleli, by nejraději od toho všeho lidského bláznění utekli do hlubokých lesů. Takže - změnilo se vůbec něco? :-))))

29.05.2020 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Takový pokus o novodobého Phila Marlowa či Jesseho Stona. Ale tady příběh rozmělňuje příliš mnoho slov, příliš mnoho odboček, příliš mnoho příliš podrobných informací. Při poslechu audioknihy (i přesto, že pan Oliva čte úžasně) jsem se občas přistihla, že přemýšlím, co udělám zítra k obědu:-))), a přesto jsem neztratila nit.

26.05.2020 2 z 5

Dějiny psané Římem Dějiny psané Římem Vojtech Zamarovský

I když kniha drobátko zastarala, například výzkum Etrusků pokročil a výběr odborníků na římské dějiny, od kterých jsou čerpány citace a teorie, také není zrovna trendy, pořád má co říci. Interpretace se ujal pan Pavel Soukup a jeho, tu mírně patetický tu jemně ironický, projev dodává tomuto dílu tu pravou atmosféru. Ráda se k tomuto stručnému shrnutí římských dějin, které znám od dětství a které autor v průběhu let postupně aktualizoval, vracím. Proč? Je poctivé a netváří se, že jen ono je to pravé.

25.05.2020 4 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Skvělé. Všichni úžasní, ale trpaslíci, trpaslíci vedou :-)))) Recept na jejich kyselicu mě dokáže rozesmát i o půlnoci. A nemalou vinu na tom mají pan překladatel a pan Finger :-)))

25.05.2020 5 z 5

Opatova protivenství Opatova protivenství Pavel Hrdlička

Příjemná procházka světovým i lokálním děním na konci 12. století. V létě se vypravím obhlédnout Milevsko. Jedna hvězda za překrásné ilustrace přesně vystihující atmosféru v příběhu popsanou.

15.05.2020 5 z 5

Slavné příběhy anglických dějin Slavné příběhy anglických dějin Robert Lacey

S některými závěry (namátkou kapitolka o mírotvorci Chamberlainovi) autora nesouhlasím, ale vcelku zajímavé čtení. Opět se mi pár věcí, které dlouho ležely v mé databázi pouze jako položky kdysi do hlavy nacpané, propojilo a utvořilo další puclík do obrazu zvaného historie.

25.03.2020 4 z 5

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

Doporučuji číst při hodinách dějepisu místo moření dětí suchými fakty. Myslím, že zájem o historii našeho nárůdku by se v našem nárůdku rapidně zvýšil. Jinak mne, bohužel, na tomto díle nic nezaujalo. renefer mi mluví z duše.

16.03.2020 3 z 5

Davitina harfa Davitina harfa Chaim Potok

Moje úplně první kniha od pana Potoka. Jsem zasažena do srdce. Křehké a zároveň silné, velice intimní vyprávění. Některé pasáže, ve kterých jsou popsány citové a myšlenkové pochody hrdinek, zvedly, z nánosu dějů za léta, v mém vědomí vzpomínky tam uložené. Ano, chvílemi jsem byla Hana, chvílemi Davita. Až jsem pana autora začala podezírat, jestli on nebyl v minulém životě holčička. :-))

10.03.2020 5 z 5

Nikomu ani slovo Nikomu ani slovo Harlan Coben

Nemohu si pomoci, jako doktora Becka vidím před sebou Harrisona Forda (snad pod vlivem filmu Uprchlík) :-)))
Napínavé, čtivé, takzvaně sůvící:-)))

24.02.2020 4 z 5