ujira ujira komentáře u knih

Milé dítě Milé dítě Romy Hausmann

Příběh unesené a uvězněné ženy, která díky třem porodům během 14let vytvoří se svým únoscem a věznitelem velmi kontroverzní a úzce spjatou rodinu a posléze je, po smrti, nahrazena dalšími matkami a je neustále hledána vlastním otcem, který si svou ztracenou dceru idealizuje. Zajímavou linkou příběhu je psychologické vykreslení vlivu takové neobvyklé situaci na vývoj dětí. Občas příběh ztrácí kontinuitu, ale v audioknize a díky způsobu vyprávění z pohledu různých postav to tak nevadí. Asi by se to hůř četlo, leč téma je zajímavé.

02.02.2022 5 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Na začátku jsem si říkala, že snad tohle sci-fi nedoposlouchám, přišlo mi to hloupě praštěné, bez nápadu a nebýt kocoura nepokračuji, ale od další kapitoly jsem se zaposlouchala a nechala se do vyprávění vtáhnout a přehodnotila jsem autorovo rozehrané a vtipné cestování v čase za účelem pomsty.

23.01.2022 3 z 5

Údolí včel Údolí včel Vladimír Körner

Vladimír Körner je znamenitý vypravěč.

23.01.2022 5 z 5

Hotel New Hampshire Hotel New Hampshire John Irving

Bizarní, ztřeštěné, ale zároveň krásné čtení o jednom velkém snu a jedné velké rodině.

19.01.2022 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Úžasná naučná kniha o stromech a lese. Až do doby, než jsem se dostala k přečtení knihy od Wohllebena jsem netušila, co vše se o stromech a lesním ekosystému ví a co vše se dá v lese pozorovat a zjistit. Pro mne byl les vždy trochu tajemné místo, vzbuzující pokoru a působící klid. Nyní si, tohoto pro lidi nepostradatelného bohatství budu ještě více vážit a přát mu i lidem, kteří se o stromy starají, aby se jim dobře vedlo. Knihu doporučuji všem.

13.01.2022 5 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Nebylo to špatné fantasy, ale trochu mi to připomínalo Metro, ovšem tohle působilo více pohádkově a méně důvěryhodně.

13.01.2022 3 z 5

Elizino tajemství Elizino tajemství Dominik W. Rettinger

Další z pohledů na způsob přežívání v koncentračním táboře, zajímavý je ten přesah do poválečné doby a vyrovnávání se s poznáním, jak tento vyhlazovací moloch fungoval a s vědomím německé matky, že její syn se toho účastnil.

08.01.2022 4 z 5

Loučení k panně Loučení k panně Ludvík Vaculík

Autor píše vtipně a lyricky, jeho jazyk asi současnému čtenáři nebude zcela vyhovovat, ale mně zní lahodně, jako milostná lidová píseň. Pravda, téma milostného vztahu stárnoucího spisovatele a mladičké nábožensky poblouzněné dívky může působit nereálně až směšně, ale třeba je to autorův způsob, jak se vyrovnat s neodvratným stárnutím a výhledem na věci konečné, prostě typický Vaculík.

07.01.2022 4 z 5

Medvídek Pú (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

Četla jsem jako dítě, ale zcela nepřekonatelná je audioverze, ve které čte a zpívá vlastní písně Marek Eben. S touto verzí usínaly mé děti i já. Nic lepšího než toto zpracování není.

06.01.2022

Velmistři špionáže Velmistři špionáže Karel Pacner

Velmi zajímavá sonda do utajovaných oblastí. Karel Pacner nepíše povrchně, téma má prostudované.

Všecky krásy světa Všecky krásy světa Jaroslav Seifert

Velký básník, úžasný člověk, nádherné barvité vzpomínky - to se mi vybaví při vyslovení jména Jaroslav Seifert a s touto knihou ještě vzpomínka na milého přítele, taktéž úžasného člověka a sochaře,který mi ji doporučil a půjčil.

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Byla to moje seznamovací kniha s dánským autorem severské krimi, s jeho Případy oddělení Q a byla to dobrá volba.

Už zase skáču přes kaluže Už zase skáču přes kaluže Alan Marshall

Další kniha, čtená v dospívání, která na mne silně zapůsobila. Silný příběh s autobiografickými prvky o překonávání překážek a také o vztahu dítě a kůň.

Heidi, děvčátko z hor Heidi, děvčátko z hor Johanna Spyri

Nádherný příběh pro děti o hledání cesty k soužití dědečka a vnučky v lůně panenské přírody a hor. Mé dětství tento příběh silně ovlivnil.

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Opět dokonalý námět, tentokrát fanatická náboženská dvojice - mstitelka, řeznice, která prahne po očištění své dcery a následně žen, jež se měly nějakým způsobem pošpinit, spolu s bratrem - únoscem, hlídačem a sexuálním úchylem. Proti nim osvědčená dvojice Luc a jeho kolegyně Ava, dobří a lidsky obyčejní kriminalisté .

Hvězdy na cestě Hvězdy na cestě Karin Krajčo Babinská

Hezky napsané, ale nic průlomového.

29.12.2021 3 z 5

Nevšední doteky dějin Nevšední doteky dějin Karel Pacner

Velmi neobvyklá kniha o místech v dějinách, o kterých se neučí, nepíše a přitom doplňují mozaiku zajímavých lidských osudů a potvrzují, že historie není černobílá.

29.12.2021 5 z 5

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

Moderní, lyricko-epický, jazykově bohatý(asi také dobrý překlad), místy humorný román v e-mailech popisující vývoj zcela náhodného vztahu muže a ženy.

28.12.2021 5 z 5

Intimní schránka Sabriny B. (final cut) Intimní schránka Sabriny B. (final cut) Emil Hakl (p)

Dobře napsaný český současný román, jen trochu moc vztahových a pracovních bezvýchodností na tak mladé Pražáky. Ale třeba to tak mají jen kreativci.

27.12.2021 3 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Trochu línější dějová linka, ale knize to na zajímavosti neubírá. Změna prostředí prospěla autorovi i Harrymu.

25.12.2021 3 z 5