vejnar vejnar komentáře u knih

Muž na vlastní křižovatce Muž na vlastní křižovatce Ivan Kraus

Krátké povídečky, které rozesmějí. Kraus si všímá všedních životních situací a změn zejména v soužití s druhou polovičkou. Dobře napsané. Nejvíce jsem se nasmál u povídky Jazyk.

04.04.2017 4 z 5

Docela překvapení tato kniha, chtěl jsem si jen prohlédnout obrázky, ale nakonec jsem přečetl všech 600 stránek:) Jak tu píšou ostatní, Arnie se tu trochu vytahuje, ale je to vtipné, zajímavé, místy i poučné a hlavně čtivé! Za knihou i za Arnieho životní kariérou je cítit tvrdá dřina a to se mi líbí. Arnie píše, že při volbách dostal radu: "Lidé si nepamatují cos říkal, jen jestli ses jim líbil nebo ne." A to je aktuální skoro vždy, když se s někým bavíme;)

15.11.2014 4 z 5

Groteska Groteska Kurt Vonnegut Jr.

Nejprve mi to přišlo jako taková přemýšlivo-humorná autobiografie, ale poslední třetina přerostla v bohapustou utopii, jejíž ironický tón mi byl sice stále blízký, ale bylo to už trochu přitažené za vlasy a roztříštěné.. Haj hou:)

02.06.2013 3 z 5

Čtyři muži na vodě aneb Opilé banány se vracejí Čtyři muži na vodě aneb Opilé banány se vracejí Petr Šabach

Ale jo, párkrát jsem se hodně zasmál:) Nicméně jako celek dost jednoduché, hodnotím 3,5 hvězdičkami;)

30.06.2012 3 z 5

Mít nebo být? Mít nebo být? Erich Fromm

Konec mě už příliš nebavil, ale jinak jsem si toho hodně podtrhal a přepsal; je fajn, když za vás někdo formuluje myšlenky;) Dávám čtyři a půl hvězdy.. a 'mám' pokoj:)

27.06.2012 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Koukám, že na knížku jsou docela rozporuplné reakce, nedivím se:) No mě celkem zaujala, více jsem o tom napsal tu http://blog.vejnar.com/kdo-chyta-v-zite.htm - Kniha inspirující k vraždě Johna Lennona?

12.01.2012 4 z 5

Rybí muž Rybí muž Martin Strel

Dal jsem sice jen tři hvězdy, protože v porovnání s ostatními knihami by to jinak nešlo, ale každopádně velmi zajímavá knížka o jednom neuvěřitelném výkonu, kterému se ani nechce věřit! 70%

11.01.2012 3 z 5

Křídla radosti Křídla radosti Sri Chinmoy

Velmi pěkná kniha, kterou jsem si přečetl díky meditačnímu centru v Praze u Kritarthy Brady, který moc hezky vypráví o životě a meditaci.. Pasáže, co mě zaujaly nejvíce:

Bojujeme, protože hluboko uvnitř nás je nesoulad, strach, úzkost a obavy. Dokud nebudeme mít mír hluboko uvnitř sebe, nemůžeme nikdy doufat v mír ve vnějším světě. Když budete mít mír vy, já, on i ona, přirozeně zasvitne univerzální mír. Když budeme mít mír, radost, dokonalost a naplnění, nebudeme válčit.

Neúspěch pokládáme za opak našeho očekávání, avšak neúspěch je něco, co nás pohání kupředu. Jde o část procesu zkušenosti.

Pokora znamená jednotu se zbytkem světa. Pýcha rozděluje, pokora sjednocuje. Pokora je v nejčistším smyslu slova schopnost přijímat. Svou pravou pokoru ukazujeme, když dáme ostatním pocítit, že jsou stejně důležití nebo důležitější.

Během hluboké meditace působí pouze srdce, činnost mysli je zcela utišena. Tak jako máte v kapse peníze, můžete mít ve svém srdci mír. Váš vnitřní mír dokáže snadno pohltit podráždění, které způsobil někdo druhý.

Představte si, že vaše mysl je nádoba. Nejprve jí vyprázdněte a potom počkejte až sestoupí mír, světlo a blaženost. Pokud ji nevyprázdníte od strachu, nemohou vejít. Nenajdeš-li mír ve svém vlastním srdci, nenajdeš ho nikde jinde na zemi.

Modlitba a meditace jsou jako dvě strany jedné mince. Když se modlím, já hovořím a Bůh naslouchá. Když medituji, Bůh hovoří a já naslouchám. Když se modlíme, jdeme vzhůru k Bohu. Když meditujeme, Bůh přichází dolů k nám. Nakonec je to jedno a to samé.

10.11.2022 4 z 5

Přehodnocení nevěry - kniha pro každého, kdo někdy miloval Přehodnocení nevěry - kniha pro každého, kdo někdy miloval Esther Perel

Dárek k mým čtyřicátinám od mé kamarádky a budoucí maminky Kristýny;) Autorka na množství příkladů ukazuje zkušenosti s nevěrou, pídí se po příčinách, zjišťuje následky a hledá řešení..

Je snadné vidět zradu na straně člověka, který šel se svými zmařenými touhami jinam. Těžší už je zaměřit se na to, jak tomu lhostejný partner možná napomáhal svým nezájmem.

Když si v rámci vztahu navzájem ceníme svobody, možná nás to pak nebude nutit, abychom ji hledali jinde.

Průběžná výzva pro stabilní páry spočívá v nalezení způsobu, jak v hřešení spolupracovat, místo aby se prohřešili jeden proti druhému nebo svému vztahu. Závazek a svoboda se spolu vyživují.

Lpíme na svém vlastním vnímání reality a vzpíráme se jejímu možnému zhroucení v tváří v tvář nevyvratitelným důkazům.

Zabiják vztahů - soud, hodnocení, nárok. Vztahy posiluje respekt. Respektuju, jak se cítíš. Každého pocity jsou pro něj ty správné. Vytváříme si náhradní okruhy uspokojení.

23.09.2022 4 z 5

7 klíčů ke štěstí 7 klíčů ke štěstí Deepak Chopra

Dárek k Vánocům od sestry a švagra. Kniha se mi celkem líbila a vypsal jsem si z ní pár postřehu:

Opravdové štěstí nemá žádnou příčinu. Často se mu říká blaženost. Je to štěstí, které vám nikdo nevezme (narozdíl od štěstí závislého na vnějších okolnostech - vztahy, hmotné statky). Blaženost nepotřebuje příčinu, dá se prožít jen v přítomném okamžiku.

Pokud nedokážete uspokojit sebe, nemůžete uspokojit ani druhého.

Každá emoce je ještě škodlivější, pokud ji potlačujete. Jakmile ji vyjádříte, uvolníte se a tím pročistíte tělo a mysl.

Když něco začíná být příliš komplikované, mohlo by to vést jen k dalším potížím. Cílem je zbavovat se zbytečných věcí, které nás zatěžují.

Lidé nejsou šťastní a vysílají své negativní pocity do okolí. A tím posilují stav chaosu zmatení a konflikty. Změňte sami sebe, protože vaše zloba a násilí jsou příčinami všech válek. K vyléčení této planety nejvíc přispěji, když budu šťastný. Jestliže šířím štěstí všude, kde jsem, vytvářím léčivé reakce.

09.02.2022 3 z 5

Citové pouto Citové pouto Amir Levine

Spolu s knihou Pět jazyků lásky vnímám tyto knihy jako nejzásadnější a nejpřínosnější tituly o partnerských vztazích. Recenzi a citace jsem napsal do samostatného článku. http://blog.vejnar.com/kniha-citove-pouto.htm

10.12.2021 5 z 5

Pokrok: Deset důvodů, proč se těšit na budoucnost Pokrok: Deset důvodů, proč se těšit na budoucnost Johan Norberg

Některé pasáže s procentuálním vyjádřením vývoje v různých částech světa mohly být kratší. Jinak dobrá kniha shrnující, jak se lidstvo zejména v posledních desetiletích zlepšilo v míře chudoby, násilí, tolerance menšin a žen, věku dožití, zdravotní péče, produkce CO2. Máme spoustu volného času a nemusíme se jen pachtit za potravou, abychom přežili;)

06.07.2021 2 z 5

Karneval paměťových buněk Karneval paměťových buněk Karel Šíp

Bohužel zklamání, i když jako moderátora mám Karla Šípa velice oblíbeného a viděl jsem většinu jeho úžasných Všechnopárty!

14.04.2021 2 z 5

Proč máme rádi sex? Proč máme rádi sex? Jared Diamond

Kniha mě bavila více ze začátku, kdy jsem se dozvěděl, že většina savčích samců neposkytuje svým mláďatům rodičovskou péči (z důvodu předání co nejvíce svých genů je většina zvířat vlastně promiskuitní). Poté se tu probírá význam skryté ovulace a její souvislost s partnerským soužitím (monogamie, promiskuita, harém), smysl menopauzy, sexuální signály.. Vše je demonstrováno zejména na zvířatech a pak v krátkosti u lidí.

18.02.2021 2 z 5

Lüneburská varianta Lüneburská varianta Paolo Maurensig

Dárek od švagra. Velmi napínavá a čtivá kniha s drsným koncem..:/

06.01.2021 5 z 5

Chyby se staly (ale ne mou vinou) Chyby se staly (ale ne mou vinou) Carol Tavris

Vypsal jsem si pár zajímavých citací: Když chytrý, slušný člověk udělá chybu, zůstává slušným a chytrým člověkem a chyba zůstává chybou.

Přiznání chyby a rezignace na sebeospravedlňování jsou prospěšné pro duši a vztahy.

Naučit se vkládat okamžik na přemýšlení mezi nějaký náš pocit a reakci na něj.

Jakmile si vytvoříte nějakou implicitní teorii, začne pracovat konfirmační zkreslení a přestanete být schopni vidět skutečnosti, které do ní nezapadají.

Nepřítelem spravedlnosti je nadměrná sebedůvěra, nikoliv pochybnosti.

Vzpomínky se vyvíjejí v čase, měníme je podle potřeby našeho příběhu, aby vyzněly v náš prospěch.

Člověk si začne být jistější svou pravdou v něčem, co právě udělal, pokud již není cesta zpátky. Neodvolatelnost rozhodnutí.

Když lidé ventilují své pocity agresivním způsobem, cítí se potom hůře. Pokud člověk opakovaně lže, stává se to pro něj pravdou.

Podstoupí-li člověk dobrovolně těžkou nebo bolestnou záležitost, aby dosáhl cíle nebo záměru, pak se mu tento cíl stává cennější.

Kognitivní disonance je stav mysli, který vzniká rozporem mezi postojem a skutečným stavem věci.

25.12.2020 4 z 5

Závěrka aneb ztížená možnost happy-endu Závěrka aneb ztížená možnost happy-endu Miloš Urban

Od knihy z knihobudky jsem moc nečekal, takže docela překvapení:) Čtivé, bavilo mě to, málo nudných pasáží a jelikož také občas fotím holky - podnětné s tím zase začít;)

06.03.2020 3 z 5

Láska a tma Láska a tma Mika Waltari

"Žár těla nikdy nemůže zvítězit nad žárem v hlavě. Přiložil jsem ruce k obličeji. Tváře jsem měl horké. Duše sálající v obličeji. Něco většího než já."

14.11.2019 3 z 5

Láska bez podmínek Láska bez podmínek John Powell

Příjemná knížka. Přikládám pár citací:
"Smysluplný život může vyrůst jedině z prožitku lásky. • Základem lásky je projevit starost o štěstí milovaného a dát mu jistotu, že mi na jeho štěstí doopravdy záleží. • Láska sice dělí životní břemena na polovic, ale odpovědnost každého násobí dvěma.
• Nestojíš o lásku pokud: Nechceš přervat pouta, která tě vážou k sobě samému, a zříci se sebestřednosti. Nechceš odložit osobní uspokojení a uspokojovat potřeby druhého. Nechceš pracovat na křehkém umění dialogu a rozhodování ve dvou..."

03.02.2019

Julius a Albert Julius a Albert Miroslav Horníček

Mně se dílo líbilo a pobavilo. Svým sarkastickým přístupem a tématem mi připomnělo knihu Roucho pana de Balzac od Vladimíra Neffa!

17.07.2018 4 z 5