Vidlička Vidlička komentáře u knih

Atlas zemí, které neexistují Atlas zemí, které neexistují Nick Middleton

Nádherně graficky zpracovaná knížka. Obzvlášť se mi líbil nápad s měřítkem na protilehlé stránce k mapce a výřez tvaru území. Textové zpracování ale bohužel pokulhávalo za nápadem. Jako inspirace pro brouzdání na webu dobrý, ale když už čučim do knížky, tak z ní chci, himl, vyčučet taky ňáky informace...! Ale moc se mi líbila poslední kapitolka o zemích bez území, poněváč jsem vůbec netušila, že něco takového existuje. Celkově pěkné, ale trochu nedotažené.

27.05.2022 3 z 5

Tkalci gobelínů Tkalci gobelínů Andreas Eschbach

(SPOILER) Další nenapínavá knížka podle mého gusta! Na napínavosti ubírá způsob vyprávění prostřednictvím ne jednoho hlavního hrdiny, ale postupně se pravdy dobíráme v příbězích několika zainteresovaných, což mě ale vyhovuje, a musím říct, že i přesto už jsem byla ke konci napjatá jak ty příslovečné kšandy. Dočkáme se i netradičního a sympatického románku. Navíc se povedlo na nevelkém rozsahu nastínit moc zajímavý kus vesmíru. A rozuzlení? Tak to by mě teda ani ve snu nenapadlo!

28.04.2022 4 z 5

Garfield se užírá Garfield se užírá Jim Davis

"Jaká je tvoje životní filozofie, Garfielde?"
"Celý svět je krabice cukroví a všichni muži a ženy jsou pouhé drobky."
"A co myslíš, že jsi ty?"
"Já jsem náhodou čokoládový bonbónek."

"Ležet celý týden v posteli bylo bezva. Ale já toužím po větší rozmanitosti. Myslím, že teď zas strávím celý týden v tomhle křesílku."

"Ani bych neřekl, že jsi tlustý, Garfielde, ale kdybys držel dietu, dvě rozvojové země by měly co jíst."

Ztotožňuju se s tímhle bonbónkem sešit od sešitu víc a víc!

18.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Spoiler! Aspoň pro mě vtipnější než jednička, ale hlavně bombový ilustrace. Jak tam Áda hajluje s hůlkou a prej "Avada Kedavra", tak to se řežu ještě teď!!!

25.01.2022 4 z 5

Delikatesy Delikatesy Jan Vodňanský

Vodňanský zase perlí a Huptych mu dokonale sekunduje svými kolážemi, kvůli kterým jsem si knížku koupila. Doufám, že mě trochu nakopnou a inspirují v mé vlastní tvorbě.

Nevím, jestli je to u všech výtisků, ale můj kus má asi na deseti stránkách tiskovou chybu - tisk je vzhůru nohama a useknutý tak, že chybí začátky řádků i koláží. Veliká škoda, ale dá se to přežít i vyluštit...

14.10.2021 5 z 5

Revoluce Revoluce František Kotleta (p)

Lepší než jednička - více hlášek, více nechuťáren ("Eau de Mrtvý Potkan" si beru za své!), jen toho sexu nějak ubývá (že by libido klesající věkem? ;-)). Čeho taky ubývá je napětí a motivace jednání postav, a vůbec už to celkově s tím naším Řízečkem jde z kopce, ale při tom množství, co chrlí... Revoluce každopádně dobrá.

06.09.2021 4 z 5

Moje Británie Moje Británie Karel Kyncl

Určité formáty holt ztrácí na kouzlu, když jsou převedeny do formátů jiných, což je i případ těchto páně Kyncla rozhlasových promluv. Také jeho nezaměnitelný hlas si musí čtenář pouze domýšlet. Co však nechybí jednoznačně, je autorova moudrost, laskavost a smysl pro humor i přes to všechno, co si musel zažít. Naopak, místo aby zahořkl, ještě svoje posluchače vybízí k životnímu optimismu. Pro mě je to navíc nostalgický výlet do raných devadesátých, a po třiceti letech se může čtenář i ohlédnout, kudy jsme šli a kam jsme to nakonec dopracovali. Což bohužel ten optimismus zase trochu zkrouhne... no nic, jdu na další kolekci autorových promluv.

16.02.2021 4 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Tady platí přísloví "Líná huba holé neštěstí". Pořád jsem měla totiž pocit, že kdyby přece jen řekl něco z toho, co se mu honilo hlavou... Ale v tomhle případě by to bylo stejně asi marný. Psychologický romány nejsou nic pro mě, ale tady zaúřadovala čapkovina a asi i to, že jsem stejný střevo jako Juraj, takže jsem mu hodně rozuměla a v jeho mudrování si libovala. Navíc jsem si zároveň promítala v hlavě film pro pamětníky, kde Jaroslav Vojta jako Hordubal byla naprosto přesná volba. Doporučuju shlídnout. Ponurá atmosféra by se dala krájet stejně jako v knize.

23.09.2020 4 z 5

Egyptologové Egyptologové Kingsley Amis

Nekonečná vynalézavost v blábolení a nudění k smrti, kterou pánové předvádějí, mě uchlácholila za nehezký účel, ke kterému to vše vymysleli. Stanovy klubu a jejich precizní dodržování krásně zachovává ten známý britský starosvětský klubový svět. A akce Nefertiti/podprsenka všemu nasazuje korunu! Amis a anglický humor v nejlepší formě. A kdo to chce tuplovaně, tomu doporučuju zhlídnout českou inscenaci stejného názvu z roku 1974. Kopecký, Sovák, Adamíra a Vinklář jako gentlemanští záletníci - to snad mluví za vše...

13.08.2020 4 z 5

Dražby Dražby Dick Francis (p)

Jak to jen ten Dickoušek dělá, že hlavní hrdina, ač jednoznačnej klaďas, je vždycky tak sympatickej a neotravnej! Kéž by člověk měl jejich charakter a odvahu...
Opět úžasný počtení, nemůžu dát jinak než 5*.

06.08.2020 5 z 5

Kronika Pickwickova klubu I Kronika Pickwickova klubu I Charles Dickens

Tak tohle je perla perel, jedna z mých nejoblíbenějších knížek (nelze nazvat "knihou", i když má několik set stran)! Banda joudů, kteří bez bázně a hany vyrážejí bojovat proti blbosti tehdejších Angličanů (a co si budeme povídat, lze to napasovat na jakýkoliv národ či věk) a díky nezlomně kouzelnému optimismu se z každého dobrodružství vracejí se štítem (a ne na něm) a navíc i s několika novými přáteli a životními zkušenostmi. Ironické, servítky si neberoucí, ale velmi velmi laskavě a vtipně podané. Klenot!

14.01.2020 5 z 5

Rady Čechům, jak se hravě přiučiti češtině Rady Čechům, jak se hravě přiučiti češtině Pavel Eisner

Čeština je krásná a ještě krásnější je, když ji někdo dokonale ovládá a navíc si s ní umí ještě hrát. A pro ty, co to neumí, různé škrabaly a bástevníky, používá PE dokonalý složeniny vlastních jmen jako Ctibor Straširybka, Neklan Petržilka nebo Slavoj Kucmoch... Krása střídá nádheru!

08.11.2019 4 z 5

Etologie: Biologie chování zvířat Etologie: Biologie chování zvířat Zdeněk Veselovský

Mám ráda úhledně roztříděný věci a tady je to splněno dokonale. I drbání lze někam zařadit. Doporučuju každýmu, kdo si rád utřídí znalosti a dozví se nějaký nový. Věděli jste třeba, že se zvířátka dělí na "tulivá" a "netulivá", že studenokrevný živočich může mít daleko větší teplotu než teplokrevný (a proto tohle rozlišení už biologové nepoužívají) nebo že pštrose chrní s nohama nataženýma dozadu za sebe (ha ha)? Tohle všechno a mraky a mraky dalšího se dozvíte, když přelouskáte tuhle bichličku.

07.10.2019 5 z 5

Inkognito v Praze Inkognito v Praze Ephraim Kishon

Zlomená v pase od začátku do konce!

Budu volně parafrázovat nejlepší hlášku, která mi utkvěla:
Pan EK zjistil, že když zapne doma holicí strojek do zásuvky, sousedovi odvedle přestane hrát rádio, které je celou dobu ruší...
"Otevřely se netušené možnosti."

:-D :-D :-D !!!!!

22.03.2019 5 z 5

Na prahu neznámých světů Na prahu neznámých světů Milan Bauman

Tak tohle je móóóc zajímavá knížka, a to hned ze dvou důvodů:

1) líbil se mi nápad každé téma naťuknout nejdřív krátkou SF povídkou či spíš takovou črtou, a pak s ním autor čtenáře seznámí důkladně na základě znalostí té doby, to vše na konci doplněno názorem příslušného odborníka. Je sice pravda, že tehdejší znalosti (rok 1981) jsou dnes krutě zastaralé a pro dnešního čtenáře už v podstatě nezajímavé, ale:

2) zase nám dává možnost proletět se tak trochu strojem času, kdy máme možnost porovnat názory tehdejších vědců na vývoj všech možných oborů s tím, jak to skutečně po téměř čtyřiceti letech dopadlo!

Neříkám, že takováto kniha zaujme každého, ale já určitě času u ní stráveného nelituji.

11.01.2019 4 z 5

Prezident v zajetí Prezident v zajetí Vít Machálek

To, že byl teprve po válce z Háchy učiněn kolaborant a zrádce národa, mi bylo už dávno jasné. Ale tato kniha mi dala nahlédnout, jak nesmírně moudrý, hodný, čestný a morální muž to byl - ne nadarmo ho autor v závěru přirovnává (možná trochu nadneseně ale spravedlivě) ke svatému Václavovi či dokonce Ježíši Kristu. Má ale pravdu, neboť jen tací se dokáží rozhodnout (a dodržet) jako Hácha: "Uchránit národ před deformací totality v duchovně mravním smyslu, ale zachránit i co nejvíce lidských životů za cenu vlastního ponížení."
To hlavní, co ve mě po přečtení přetrvává je hnus nad tím, jaké samice vepřů expresivně dokáží lidé být, a čím vším nechají projít ty ostatní, kteří takoví nejsou. Proč jenom ten společný předek slézal z toho stromu...!!!
Kniha je i báječně zpracovaná, plná citací dobových dokůmentů a výpovědí Háchových přátel a současníků, ze kterých skutečně cítíte tu úctu, kterou by měl k tomuto muži pocítit snad každý.

22.03.2018 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Kotleta prostě časem bohužel vyměk'. Ale pořád se vyplatí přečíst si jakoukoliv další knížku, kotletovka je to každopádně, jen těch drsňáren a hlavně HLÁŠEK(!!!) ubývá a ubývá a postavy jsou čím dál sympatičtější... Co naplat. Ale SPAD dobrej.

13.07.2017 4 z 5

Po delší době, kdy Kotleta jakoby ztrácel dech (a to i u prvního dílu), se mu opět povedla klasika, pro kterou ho asi máme rádi. Neuvěřitelné honičky a střílečky po Praze, nadpřirození nadpřirozenci, co mají už jen krůček k ovládnutí či zničení světa a trošku trotloidní hrdina, který na konec všechny přemůže, všechno vyřeší a všechny vojede. Jen tak dál, Franto.

07.04.2017 4 z 5

O dracích a lidech O dracích a lidech Tereza Kadečková

Takže, draci nejsou šmakovití, spíš meddědovití, a potřebovalo by to, aby si to autorka po sobě znovu přečetla. Jednání, city a inteligence postav se mění na každý stránce dvakrát, děj je příšerně naivní, plnej nelogičností a děr a rozuzlení je takový vycucaný z prstu. Jakýs takýs poselství to má, ale nic převratně filozofickýho. Oceňuju jedině, že postavy se moc neserou se zabíjením protivníků a obejde se to bez obvyklého patetického několikastránkového žvanění.
Nemám se ráda, když píšu takovéhle komentáře, protože sama napíšu tak maximálně vzkaz, že jsem šla pro mlíko, ale načteno už přece jenom něco mám.
Knížka nemá vlastně žádnou přidanou hodnotu a ilustrace jsou jak ze Smolíkovejch...

08.09.2024 2 z 5

7.9.1836 - Ferdinand V.: Poslední pražská korunovace 7.9.1836 - Ferdinand V.: Poslední pražská korunovace Milada Sekyrková

Trochu jsem se bála, že to bude jen dost nudný popis průvodů a ceremonií, a i když i ty se tam samozřejmě nachází, knížka obsahuje i spoustu jiného. A přesně jako los pode mnou, i já se dozvěděla spoustu zajímavostí.
Mě nejvíc z jistých důvodů upoutal seznam předmětů zakoupených císařským párem a jejich doprovodem na výstavě pořádané Jednotou ku povzbuzení průmyslu v Čechách, včetně částek za balné, které se někteří vystavující nebáli nakouřit ani svému králi!
Jen na můj vkus autorka moc vyzdvihovala Ferdinandovu zaostalost, ačkoliv má v pramenech Hollerovu knihu, kde on toto relativně přesvědčivě vyvrací.
Nakonec docela príma zajímavé čtení!

28.08.2024 4 z 5