Vidlička Vidlička komentáře u knih

Dopisy Emilovi Dopisy Emilovi Milan Lasica

Tak už jsem splašila audio namluvené slovensky samotným panem L.! Pouštím si často, i jen tak jako kulisu třeba k mytí nádobí... Nutno říct, že takhle dobře už jsem se dlouho nepobavila! Zůstane natrvalo v mém PC. Je to totiž fakt prdel, tvůj Miro.

11.09.2018 5 z 5

Kalendář Kalendář Karel Čapek

Úžasné je pozorovat, jak byl pan Čapek neuvěřitelně všímavý a dokázal se kouzelně (ale i chytře samozřejmě) zamyslet kupříkladu nad takovým střechýlem! Nevíte, co je to střechýl? Tak to honem otevřete tuto knížku :-)

03.01.2018 5 z 5

Kronika mého života Kronika mého života Josef Lada

Pan Lada se jako junák taky docela nezdál! :-)) Úžasně kouzelný, kouzelně úžasný a hlavně i dost vtipný. Kde se jenom v našem národě bere taková spousta moudrejch, talentovanejch a fťypnejch lidí?!

11.12.2017 5 z 5

Sestřelen Sestřelen František Fajtl

Nejenže je pan Fajtl odvážný a čestný člověk, ale navíc je i dobrý vypravěč a spisovatel. Já osobně oceňuji na knize, samozřejmě kromě obsahu, i styl, jakým je psána. Je vždy příjemné začíst se do češtiny lidí narozených za první republiky.

01.11.2017 4 z 5

Natašin tanec: Kulturní historie Ruska Natašin tanec: Kulturní historie Ruska Orlando Figes

Opravdu skvělá a vyčerpávající kniha, která vám čtivou formou utřídí a rozšíří vaše znalosti ruské kultury a vůbec vývoje moderní společnosti. Nelze než doporučit.

13.10.2017 5 z 5

Na vlnách odvahy a dobrodružství Na vlnách odvahy a dobrodružství Otakar Batlička

Srdcovka z dětství. Nesmírně napínavé.

13.10.2017 5 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Kniha, kterou určitě stojí za to přečíst, už jen proto, aby dala dnešnímu čtenáři vhled do poměrně přelomových změn, zvratů a myšlenkových směrů, které hýbaly člověkem poloviny 19. století. Ovšem čtenářsky vděčná bude asi pouze pro člověka 19. století. Dnešního louskala asi stylisticky ani stylově již neosloví. Některé pasáže byly opravdu opravdu móóóc rozvláčné (což ovšem pranýřoval už i autor sám) a posunu děje moc nepomáhaly. Ovšem, podle mě, více než o děj šlo autorovi o myšlenky o sobě, ostatních, Bohu a Rusku, které chtěl čtenáři předat, což se povedlo. Za klad hodnotím opravdu krásně tragický a originální příběh lásky hrdiny k oběma hlavním hrdinkám, určitě v literatuře ojedinělý, a také Myškin mi byl opravdu sympatický, už jen proto, že byl prostě jen strašně hodný, a takových lidí mnoho není. Ačkoliv literaturu "století páry" mám moc ráda, tato klasika to bohužel nepotvrdila...

02.06.2017 2 z 5

Šťastný Jim Šťastný Jim Kingsley Amis

Nezlomitelný Jim (Dickerson/Dickinson a podobně komolen) si sice za většinu svých trablů může sám (jeho ksichty a imrvérní nasávání v jakékoliv situaci vede!),to mu ale neubírá nic na sympatičnosti, a na tom, jak mu celou knížku držíte palce, ať vyjde vítězně ze všech soubojů a karambolů, které si navařil on sám nebo život. Příběhu dominuje kouzelná anglická atmosféra, ale čtenáři je i jasné, že ve své době určitě kdejakou tu hladinu kniha rozčeřila. Každopádně jsem se smála nahlas i v metru...

04.05.2017 4 z 5

Moskoviáda Moskoviáda Jurij Andruchovyč

V době vzniku trefné, z pohledu po roce 2022 strašidelně předvídavé. Celkově geniální.
Něco mezi satirou a magickým realismem, jednodenní chlastací road movie Moskvou. Otto von F. každopádně rozebere každého, kdo se mu dostane do cesty, nejvíc ovšem sám sebe a impérium.

Moje první Andruchiáda a jsem nadšená. Nevycházela jsem ze smíchu, ovšem podbarveného smutkem staženým žaludkem. Psáno v du-formě, kdy vypravěč oslovuje sám sebe a většinou si se sebou nebere servítky. Je tam bambilión hlášek, průpovídek a pravd, nelze vypsat vše, proto pro vaši inspiraci nabídnu jen zlomek, ale určitě doporučuju.

"Aby ses sem mohl dostat, musíš zaplatit rubl, clo pro Belzebuba, jehož zájmy zde představuje kriminogenní mladík v kdysi bílém oblečení, postávající u vchodu. Rubl, odevzdaný Belzebubovi, není ještě nenávratně ztracen. Vrací ti ho, dostane se ti ho v podobě ryby, pochmurné šedé mrtvé ryby, kterou bys nikdy nepozřel, kdybys měl právo dostat své pivo bez ní. To právo ale nemáš. Ryba je propustkou k pivnímu přijímání, sakrální a smradlavý symbol, který se zachoval snad ještě z raně křesťanských dob. Zachoval se a pokřivil, neboť zde probíhá jedna z rouhačských mší, apokalyptiká zábava pro hrdla a močové měchýře."

"Protože jsi ještě nevystoupil z té své zločinecké stany. Mluvíš tady o negativní energii a děláš, jako bys neviděl její prvotní zdroj. Do háje, proč jsi ještě nevystoupil? Ty víš, co si o tobě myslím. Ale jak u nich můžeš zůstávat po všech těch lidských střevech namotaných na tankový pásy?"

02.10.2024 5 z 5

Teranesie Teranesie Greg Egan

(SPOILER) Himlhergotdonerveterkrucajselement! Kdy už začnou ty anotace psát konečně pravdivě?
Nalákána zmutovanými motýly a předchozí četbou Eganových hard sci-fi povídek (kterých by se měl raději držet), krutě jsem trpěla. Celý SF námět, jeho postavení v příběhu a "řešení" by se klidně vešel do povídky na asi tak padesát stránek. A pak jsem se musela dalších tři sta brodit hrdinovým posttraumatických syndromem, syndromem vinny z přežití a já nevím čím ještě. Nic proti psychologickým románům, ale já je nerada, takže tohle vědět, do knížky se nepustím.
Jedinou odměnou mi bylo přece jen nějaké dobrání se několika zajímavých informací. Čtenář se mimo jiné například dozví i jedno z možných "přírodních" vysvětlení homosexuality (doufám, že jen proto byl protagonista gay, jinak už by to byl vrchol trapnosti - nebo je i autor, nevím, dohledávat nebudu).
Jinak je ale knížka napsána dobře, i "vysvětlovací rozhovory" nejsou trapně dřevný a "dobře se to četlo a stránky jen ubíhaly", jak je tady v oblibě hodnotit kvality literatury. Oceňuju taky prostředí (Indonésie), kde se většina děje odehrávala, a že hlavní postavy byly Indové. Fresh změna vedle všech těch Američanů. Ale autor je Australan, takže není divu...

Celkem: dobrá knížka, ale absolutně ne pro mě a dobrý konec to zabil úplně.

03.09.2024 2 z 5

Skythský jezdec a jiné novely Skythský jezdec a jiné novely František Kubka

Na můj vkus příliš melancholické a ovlivněné dobou vzniku. Sbírku povídek Karlštejnské vigilie od téhož autora mám raději a tu doporučuju ke čtení (a ke shlédnutí prvorepublikovou komedii Alena, natočenou podle jedné z povídek).

Navíc jde zase úplně mimo mě, proč jsou všichni tak stašně odvaření z té naší Božky...

28.08.2024 3 z 5

Lidé, návod k použití Lidé, návod k použití Barbara Capponi

Ale jó. Kdo má tu chlupatou sebranku doma, tak se od srdce zasměje. Mě se hlavně líbilo označování dvounožců jako opice, primáti apod...

28.08.2024 4 z 5

Adrian Mole a zbraně hromadného ničení Adrian Mole a zbraně hromadného ničení Sue Townsend

(SPOILER) Hřímající Michael Flowers a distinguovaný miláček Carlton-Hayes jsou nepopiratelně hvězdami tohohle dílu! Adrian válí jako vždy, ale překrásnou Nigellu se mu sbalit nakonec přece jen podařilo. Tenhle krtek zpestřuje moje čtení průběžně už desítky let a jsem strašně ráda, že to už je holt můj osud.

A nezbytné varování: nezapomeňte, že labuť dokáže člověku zlomit i ruku!!

12.08.2024 5 z 5

Ztracené deníky Adriana Molea 1999–2001 Ztracené deníky Adriana Molea 1999–2001 Sue Townsend

Do půlky to ještě jakž takž šlo, ale potom Sue buď jeblo nebo nevim. Nafrkala tam spoustu rozličných, často i na Aidyho šílených nápadů, ale skoro žádný nedovedla k nějakému vyvrcholení. A hlavně tam špatně navazuje ta linka dvojmanželství Moleovi/Braithwaiteovi. Ne nadarmo se říká v nejlepším přestat! Mrzí mě to obzvlášť proto, že Adrian je moje srdcovka provázející mě skoro celým životem. Je už holt můj osud.
S hořkou slinou na jazyku ale bohužel nemůžu víc jak tři...

11.07.2024 3 z 5

Myš v 11. patře aneb Fejetony o překvapeních všedního dne Myš v 11. patře aneb Fejetony o překvapeních všedního dne Rudolf Křesťan

Asi se dám na křesťanství!

Jak nejsem na lyriku, tak v téhle sbírce mě skoro slzu donutil zamáčknout z Ladových obrázků vystupující Ponocný. Vrcholná páně Rudolfova forma ovšem čiší z mého oblíbeného Čudlíku:

ČUDLÍK
Určitě nejsem sám, kdo neví, co to přesně je - čudlík. Případně čudlik nebo čudl. Když mi ale někdo řekne, abych "zmáčknul tamten čudlík", zvládnu úkol poměrně spolehlivě. Doberu se cíle. Nevím sice, co to vlastně čudlík je, nicméně jej nezaměním za jiný předmět.
...
Zvláště mě udivuje, že je přehlížejí i umělci, o nichž se obvykle soudí, že jsou lidmi vnímavými. Ale zátiší s čudlíkem zatím nikdo nenamaloval.
...

Mistře, ač nejsem umělkyně, jako ilustrátor Vladimír Nagaj, ale jdu na něj! Jak to bude, zašlu. Nevíte, lidičky, náhodou někdo, které 11. patro to je?

20.05.2024 5 z 5

Přemožitelé času 05 Přemožitelé času 05 Milan Codr

Nato, že už jsme v roce 1988, tak pořád spousta příspěvků byla neuvěřitelně podbízivá režimu a totálně zkreslovala motivace a jednání popisovaných osobností. Ale je to autor od autora. Takže bláboly kolikrát hrozný, ale zase jsem se dozvěděla o dalších lidech, o kterých jsem třeba neměla ani tušení, nebo je znala jen podle jména. Kvůli skleróze si je tu zaznamenám:
- Henri Dunant - zakladatel Červeného kříže
- Max Planck - objevitel kvantové teorie
- František Burian - jeden ze zakladatelů plastické chirurgie (ČSR byla první zemí na světě, kde byla plastická chirurgie v roce 1939 uznána jako samostatný medicínský obor)
- Tadeáš Hájek z Hájku - renesanční přírodovědec
- Aleš Hrdlička - světově proslulý antropolog
- Anton Leeuwenhoek - vynálezce mikroskopu se zajímavým životaběhem
- Alois Senefelder - objevitel kamenotisku
- Tadeáš Haenke - přírodovědec a bojovník za osvobození Latinské Ameriky
- Benedikt Roezl - zahradník a cestovatel po Latinské Americe

20.05.2024 2 z 5

Skřetí spár Skřetí spár Michal Špaček

Rozhodně titul pro ty, kteří si stěžovali, že v Pánu prstenů je málo akce a bitvy jsou oproti filmu takové krátké! Tady nic jinýho než bitvy a akce nebylo. Ale byla to docela sranda. Skřeti a skuruti si furt jen nadávali nebo žrali koninu, ale o pár z nich by se dalo říct, že měli něco jako náznak charakteru (jeden byl dokonce i básník!). Literárně je to sice bída s nouzí, neustálej kolovrátek dobývání a přesunů, a pokus zaplnit bílá místa v historii Středozemě je opravdu jen pokusem. Nicméně od titulu jsem čekala méně než málo, tudíž na mě sem tam vykouklo i nějaké něco hodné hvězdiček. Za sympatické znevážení Tolkiena boduju "líbilo = tři hvězdičky".

06.05.2024 3 z 5

Planeta Praha Planeta Praha David Storch

Jedna z těch knížek, po jejichž přečtení už se nebudete dívat kolem sebe tak jako dřív. Mě třeba překvapilo, kolik druhů, o kterých jsem si myslela, že jsou "přece jasně český", jsou náplavy! Nevím teda, kolik toho dá její přečtení těm, co nejsou z Prahe, ale i v jiných městech se dají určitě vysledovat podobné modely.

Překvapením není, že knížka bývá obvykle lepší než film, ale skutečně mě to překvapilo u dokumentárního filmu z přírody. V knížce je toho prostě bambilión a navíc je opravdu krásně typograficky vypravená.

Kromě spousty faktů a informací se při čtení navíc i dost pobavíte, protože texty jsou psány přirozenou, odlehčenou formou, prostě jak autorům zobák narost, a jsou prošpikovány haldou fórků a špílců.

"Do Evropské zelené dohody (známé jako green deal), jakkoli kritizované, z části nereálné, nicméně aspoň v úvahách zodpovědné, hodil v roce 2022 vidle novodobý car Putin, zvaný Chujlo."

Jednoznačně doporučuju!

"Tam za vodou v rákosííí...!"

29.04.2024 5 z 5

Srpen s bejbinkou Srpen s bejbinkou František Nepil

Paní Nepilová je, ostatně jako skoro každá ženská v literatuře, výrazně na pěst :-) Myšák jako obvykle válí!

15.03.2024 4 z 5

Jóga pro všechny Jóga pro všechny Patrick Broome

Nedivím se, že maj lidi jogíny za pošuky a spoustu lidí odradí ty ezo kecy. Ono je to samozřejmě všechno pravda, mám to odzkoušeno, zkušenost je ale holt nepřenositelná. Ale myslím, že by se to dalo vyjádřit i civilněji a ne tak hipízácky jako v případě téhle publikace.
Jinak ale super. Sestavy smysluplně sestavené, vše krásně popsáno a vysvětleno. Nechybí ani plakát jako pomůcka pro plynulejší cvičení.
Za co strhavám hvězdičku jsou významové chyby v textu, jako je třeba záměna slov nádech/ výdech nebo rostlinný/živočišný. Začátečník neznalec by si musel klepat na čelo.
Tak a teď hurá vzhůru dolů na podložku!

23.12.2023 4 z 5