Vidlička Vidlička komentáře u knih

Laboratoř času Laboratoř času Marcel Thiry

(SPOILER) Scificko ze 30. let z pera basnika predklada zase jiny nahled na pravo menit beh casu na rozdil od vetsiny "dnesnich nazoru". Poeticka prochazka Oestendem po pricinach a nasledcich ctenari prijemne provetra jeho vlastni nazory na cestovani casem. A me neprestane vrtat hlavou, kdoze to teda vlastne v "nasem svete" vyhral u toho Watterloo...

03.01.2021 4 z 5

222 tajemných míst do kapsy 222 tajemných míst do kapsy Petr Dvořáček

Pro trochu te inspirace urcite super. Jen bych uvitala mapky a geograficke razeni misto abecedniho...

60 poutních míst do kapsy 60 poutních míst do kapsy Petr Dvořáček

Inspirativni, nechybi data hlavnich pouti konanych k vybranym poutnim mistum. Co ale chybi jsou mapky. A razeni bych uprednostnila spis geograficke nez abecedni. Ale krasne fotky zvou k vyletu ci pouti bez debaty.

Skanzeny do kapsy Skanzeny do kapsy Petr Dvořáček

Prakticke, inspirativni, nechybi oteviraci doby, adresy atd. Chybi ale mapky, coz bych u pruvodce pro zakladni orientaci cekala, a take bych razeni volila spise geograficke nez abecedni... Ale fotky a i tematicky vhodne zvolena hneda barva knizky me lakaji k vyletum hned!

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

K hodnocení tohohle dílu se určitě ještě vrátím, až zjistím, co z toho vyleze dál, protože jinak červená knihovna hadr, což bylo po jedničce zklamání. Takže prozatím dvě * a uvidíme...

23.09.2020 2 z 5

Veselí občané sichemští Veselí občané sichemští Ernest Claes

Kromě adorovaného pana faráře byli všichni ti veselí občané pěkně škodolibý, zlý nebo hloupý potvory s uřvanym Bělohřívkem v čele. Nějak jsem tam někde nenašla takový to "milo", který u knížky tohoto druhu čekáte.

31.07.2020 2 z 5

Kniha třesků a plesků Kniha třesků a plesků Edward Lear

Pan Lear musel bejt hrozně zajímavej a fajn člověk. A velikej klobouček před překladatelem. Bravo!

02.07.2020 4 z 5

Jaký otec, takový syn Jaký otec, takový syn Robert Fulghum

Aneb jak si přihřát polívčičku na otcově jméně, jehož nadhledu a vtipu rozhodně nedosahuju... Snaha o sebeukázání, jak jsem úžasnej, milující a chápající otec. Klasicky americký - "nenápadně" moralizující.

02.07.2020 1 z 5

Město a hvězdy Město a hvězdy Arthur Charles Clarke

SPOILER:
Tak já nevim. Nejdřív chtěl ven, pak zas dovnitř, a pak už vůběc nevěděl co chce... Ale filozofie příběhu spočívá samozřejmě v tom nezahnít, nebát se otevřít novým možnostem, i když dopředu nevíte, jestli bude změna k dobrému bo naopak. Občasný nedotaženosti úplně pomíjím, protože pro příběh nebylo důležité mít dokonale vymyšlený celý svět, ale u Clarka bych se toho nenadála. Asi to bylo proto, že knížku přepisovat po letech a šel hlavně po smyslu než po detailech... Autora miluju, ale tohle se nějak úplně nepovedlo.

02.07.2020 2 z 5

Dick Francis - Žokej steeplechase Dick Francis - Žokej steeplechase Bryony Fuller

Jezdecká kariéra Dicka Francise, avšak zpracovaná hrozně nepřehledně a nezáživně. Neuškodilo by pár tabulek... Naštěstí doplněno alespoň spoustou fotek.

02.09.2019 1 z 5

Ňork Ňork Stephan Wul

Naivní způsob psaní (obzvlášť ta část s medvědem...) mě moc nechyt, ale vzhledem ke krátkosti dílka jsem tomu dala šanci až do konce, který to v mých očích trochu spravil. Nápad nebyl špatný (o což nám u SF jde, že), ale chybělo mi tam nějak víc vysvětlování. Autor řekl, co chtěl, ale za mě bohužel jen dvě...

28.08.2019 2 z 5

Dárek z pouti Dárek z pouti Luboš Kafka

Škoda tý tiskový chybajzny hned v úvodu, ale jinak knížka moc krásná, o nevšedním tématu a s atmosférou, která vás spolehlivě vezme do "starých zlatých časů". Jen, prosím, těch foteček příště klidně ještě jednou tolik!

12.08.2019 5 z 5

Druhá derivace touhy Druhá derivace touhy Tomáš Sedláček

KÉŽ BY byl každý (a nejenom ekonom) takhle moudrý, skromný, pokorný, chytrý a vtipný a ještě ke všemu uměl takhle psát! Asi začnu číst Hospodářky. Jen tak dál, Tome!

15.07.2019 4 z 5

Ohromné maličkosti / (Obrany) Ohromné maličkosti / (Obrany) Gilbert Keith Chesterton

"Na krabici cínových vojáčků není nic špatného; nečekáme, že budou děti stejně potěšeny krásnou krabicí cínových filantropů." :-))))
Vtipného Chestertona najdete v knížce spoustu. Já ale pro tentokrát dám jen tři hvězdičky, protože hlubokomyslného Chestertona bylo na moje rozpoložení bohužel více. Pana GKC obdivuju, ale čekala jsem spíš něco jako Čapkovo O nejbližších věcech... Ale to je čistě můj problém.

13.05.2019 3 z 5

Protivné breberky Protivné breberky Nick Arnold

Vždycky mě zajímalo, jaký je rozdíl mezi stonožkou (má hlad) a mnohonožkou (má strach) - no, a teď už o konečně vím, a spoustu dalších věcí. A navíc jsem se nehorázně nagebila nad těma ilustracema!!! Tahle edice by měla rozhodně patřit do povinné četby.

07.05.2019 5 z 5

Trubači z Jericha Trubači z Jericha Ilja Hurník

Nevím, kde jsem vzala, že se jedná o "veselé příhody z nahrávání" než jsem začala číst, tudíž jsem čekala od knížky něco jiného, nicméně i tak jsem nebyla zklamaná. Formou i "dušičkou" mi povídky připomínaly něco z Čapka. Neuvěřitelná fantazie spisovatelova mě udivovala celé čtení - chápu, že hudbou žije, ale kde vzal tolik fakt chytrých a vtipných nápadů?! Jediné, co mi v momentálním rozpoložení bylo líto, že na mě dýchal z knížky trochu smutek. Cítím to jen já? Ale jinak spokojenost a obdiv k panu H.

24.04.2019 3 z 5

Let Sokola Let Sokola Daphne du Maurier

Postavy nesympatické (ale já nesnáším Italy, takže to byl celkem můj problém), děj nedějový a to, o co tam šlo, se nemuselo vléct přes třista stránek, a navíc to zas taková hrůza nebyla, ale to asi souvisí s dobou a místem, kde se příběh odehrával... Čekala jsem od autorky víc. Dám ještě šanci Mrtvé a živé a pak asi půjdu o poličku v knihovně dál.

05.03.2019 2 z 5

Navštivte planetu Zemi! Navštivte planetu Zemi! Jaroslav Veis

Antologie SF povídek miluju, ale tahle tentokrát nic moc. V podstatě se mi líbila akorát Stewartova Mikrobotika, protože povídku pozvedal typický anglický humor, a Návrat z nenávratna, který řešil oblíbený paradox cestování časem. Jinak sem tam dobrý nápad ale celkově nějak nic moc...

26.01.2019 2 z 5

Vegan kuchařka Vegan kuchařka Lea Sage Bílá

Neurazila - nenadchla. Na můj vkus jsou recepty v každé kapitolce moc na jedno brdo, takže nás "zkušené vegany" moc neobohatí. Na druhé straně jsou na začátku hezky rozdělené a popsané suroviny a jiné veganské výrobky. Za mě nic moc.

11.01.2019 2 z 5

Tajemství testamentů: Závěti slavných, mocných i nemocných Tajemství testamentů: Závěti slavných, mocných i nemocných Petr Kovařík

Zajímavé téma, protože dává nahlédnout do mysli zůstavitelů, kteří očekávají, že to, co v závěti uvádějí, se dostane ven až po jejich smrti, a tudíž už se nebudou muset zabývat tím, co jim k tomu řekne jejich okolí. A skutečně u pár osobností se ukázalo, jak moc bez/charakterní ve skutečnosti byli.
Kniha je rozdělena do dvou částí, kdy první se zabývá světovými historickými či kontroverzními osobnostmi, a ta mi připadala nějaká moc stručná. Autor se mohl klidně rozhovořit daleko více.
Druhá část pojednává o českých spisovatelích a ta se mi líbila moc. Jednak už mi připadala lépe zpracovaná a také jsem se dozvěděla spoustu nového i detaily již známého.
Určitě neztratíte čas, když si knížku přečtete, ale kvůli první části jsou to za mě pouze 3*-

11.01.2019 3 z 5