vlkodlaq vlkodlaq komentáře u knih

Rolf zálesák Rolf zálesák Ernest Thompson Seton

Čím starší jsem, tím větším vzorem se pro mě Seton stává. U některých jeho knih mi až slza ukápne, jak jsou krásné, a to jsem tvrdej chlap, zrovna včera jsem si vrazil třísku pod nehet, ani jsem nepíp, ale Seton? To je zosobnění mých zásad, lásky k přírodě a toho nejlepšího možného způsobu života. Žít čestně, dokázat se radovat z krás přírody a snažit se ji zachovat. Rolf Zálesák patří k mým nejoblíbenějším knihám, každých pár let se k ní vracím a čtu zas a zas. Samozřejmě, že mě první část (před válkou) baví více, ale kniha mi nabízí čtenářské uspokojení i jako celek.

01.08.2020 5 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Pan Kotleta je (už skoro podobně jako pan Kulhánek) mistrem jednolinkové akční sci-fi. Jednoduché linie, ale velice spádné a velmi čtivé. Underground nabízí děsivou realitu nedaleké budoucnosti, která je, až na některé drobnosti, klidně možná, některé části jsou smutnou realitou už dnes, vezměme si příklad třeba z Agrofertu a vlivu, který má, myslím, že na to autor naraží. Velmi věrně vykreslený svět i postavy jasně značí Kotletův autorský vývoj, za který jsem rád. Méně porna, ale stále dost, aby to okořenilo příběh, hlubší myšlenky a výraznější pointa. Co se mě týče, Kotleta se už nesmazatelně vryl do literárního kamene české skály a vytvořil novou "svatou sci-fi trojici" Kulhánek, Žamboch, Kotleta.

15.05.2020 5 z 5

Dobrák Dobrák Jiří Kulhánek

Po letech jsem neodolal a vzal do ruky zas, že si jen přečtu několik oblíbených pasáží, no samozřejmě ji čtu zase celou. Běžná technika roku 2060 z dnešního pohledu působí úsměvně (monočlánková svítilna s vyteklými bateriemi, počítač IBM tak akorát do ruky atd.), ale o to přece nejde, i přes drobné kosmetické vady (opravdu jsem napsal vady u Kulhánkova díla?? Později se za trest přivážu k topení) je to stále jedno z nejlepších postapo kousků a dokonce bych řekl, že nejlepší postapo série českého původu.

24.03.2020 5 z 5

Stalingrad Stalingrad František Kotleta (p)

Tradiční Kotleta, jak ho známe. Naštěstí to není takové porno, jako Perunovi krve a swingersparty, oproti spadu je ho tu pořád dost. I vulgarismy je kniha prodchnutá, nicméně tady mi to v rámci příběhu tak nějak pasuje. Co je třeba zmínit, je tradiční Kotletovská čtivost, zas až tak moc se toho nestane, ale zhltnul jsem to za pár dnů.

22.09.2019 4 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Takže čtu už po třetí a tentokrát si dělám zápisky a zmíněné filmy, staré hry, knihy a hudbu hledám, sleduju, poslouchám, čtu a hraju a cítím se být vtažen do prostředí knihy o to více. Až si za nějakou dobu playera přečtu zas, budu u těchto zmínek jen moudře/znalecky pokyvovat hlavou a třeba právě zmiňovanou hudbu si pustím jako pozadí. Každopádně jsem tak narazil na zajímavé filmy i knihy, které rozhodně stojí za pozornost. Filmy sice působí archaicky a po stránce efektů uboze, když ale tohle člověk velkomyslně přehlíží, příběhy mají hloubku. Dnes jsou filmy na oko tak úžasné, že člověk jen těžko sleduje vlastní děj a za pár dní už skoro neví, o čem to bylo, jen že to bylo SUPER!

20.06.2017 5 z 5

Chata v Jezerní kotlině Chata v Jezerní kotlině Jaroslav Foglar

Přes lehce archaický styl má nejoblíbenější foglarovka a jedna z nejoblíbenějších knih mého dětství. I když se neodehrávala hlubokých lesích koloniálního západu, měla své čestné místo vedle Rolfa zálesáka, Verneovek, U táborového ohně a podobných pokladů. S radostí čtu po cca dvaceti letech znovu a baví mě tak moc, až se tomu sám divím a překvapuje mě, kolik z toho kluka ve mě zůstalo dodnes.

31.12.2016 5 z 5

Minehava Minehava Eduard Štorch

Štorcha jsem jako kluk přímo žral (ano, některé knihy měly okousané rohy :-) ) a jednoznačně patří k mému literárnímu vývoji a tak se znatelně podílel na tvorbě mé osobnosti. Co by snad desetiletý jsem si tak vyráběl pazourkové sekyry, oštěpy a lovil, co se jen na poli za domem mihlo, ale polní křeček není debil a nikdy se chytit nenechal :-).

06.11.2014 4 z 5

Bible Svatá Bible Svatá neznámý - neuveden

Jedno z nejstarších fantasy děl, dnešní autoři tohoto žánru se stále mají co učit a co by dnešní spisovatel dal za to, aby jeho kniha měla tak velký fanklub jako tato. Konkurenci v podobné věkové kategorii má snad jen v Koránu, kdoví, jestli to nenapsal stejný autor (ano, vím, Korán je přepsaná bible), kdyby tak byl věděl, že ho tolik lidí vezme vážně :-) A kdyby věděl, že se najdou tací, kteří bibli (a podobně) využijí jako nástroj moci k ovládání mas i jednotlivců, asi by své dílo radši nechal v šuplíku :) (pokud v té době už měli šuplíky..)

03.09.2014 odpad!

Kniha lesní moudrosti Kniha lesní moudrosti Ernest Thompson Seton

Aneb z čeho by se tvůrci příručky mladých svišťů mohli bohatě poučit :-) A pak začít úplně znova :-)
Tyhle knihy (u táborového ohně, dva divoši, Rolf zálesák...) mě utvářely po celé dětství a mají velký podíl na tom, jaký jsem dnes. Byť už jsem ve věku, kdy se přestává říkat mladý muž, stále (stále víc) jsem milovník přírody, zastánce zásad a hlavně srdcem zálesák.

25.07.2014 5 z 5

Sekáč Sekáč Terry Pratchett

Skvělý překlad od páně Kantůrka. Promyšlená hra s jazykem, která mě pobaví na každé stránce a skoro na každé stránce je hláška, která by si zasloužila jít na tričko, nebo přinejmenším do knihy citátů. Skoro se až divím, že jsem se do Sekáče pustil až teď.
V pozadí příběhu můžeme najít filozofické úvahy o životě a smrti, lidském údělu, konečnosti lidského bytí a využití omezeného času existence. Přitom autor tyhle věci neřeší, jen se o ně lehce otírá a nenuceně dává témata k zamyšlení.
A dělá si svým originálním způsobem srandu z náboženství, což mě těší v jakékoliv literatuře.

09.04.2024 4 z 5

Dobrodružství v Zemi nikoho Dobrodružství v Zemi nikoho Jaroslav Foglar

Po téměř třiceti letech jsem si tu malou knížku přečetl zas. Některé části mi samozřejmě tak docela nesedly, například přílišný (přehnaný) respekt k rodičům (já osobně jsem byl spíše rebel), pak to je samozřejmě méně logické uvažování kluků, nicméně tady se musím přiznat, že ve svých deseti nebo dvanácti letech jsem nejspíš nebyl jiný a pak nelze Foglarovi upřít autenticita. Nicméně to ostatní se příliš nezměnilo. Vyrostl jsem, dospěl, oženil jsem se a vesnici jsem z praktických důvodů vyměnil za město, ale dětská duše s nadšením z každé chvíle v přírodě zůstala. Pořád chodím na čundry kdykoliv to jde a průzkumy neznámých koutů stále patří k mým nejoblíbenějším. Stromy, skály, geologické průzkumy zaručeně zaženou chmury a starosti středního věku.

05.04.2024

Do pekla a zpět Do pekla a zpět Jakub Hoza

Není to sci-fi, není to fantasy, není to ani nový Kulhánek, jak někteří tvrdí, je to taková akční dobrodružná beletrie, ale co musím uznat velmi čtivá a se slušným spádem. Ačkoliv tedy trvám na tom, že se o nového Kulhánka nejedná, rozhodně se na páně Hozu zaměřím a pouštím se do další jeho knihy.

06.12.2021 4 z 5

Huckleberry Finn a samozřejmě i Tom Sawyer jsou velmi těsně spjati s mými dětskými dobrodružstvími, natolik těsně, že při čtení znovu prožívám to příjemné šimrání v útrobách. Znovu prožívám jejich i své příhody a už jen těžko rozeznávám hranici mezi nimi a nevadí mi to. Naopak, je mi to velice milé.
Znovu hledám cestu ven z jeskyně, znovu se na voru plavím po nekonečné Mississippi a znovu prožívám dobrodružství, jako bych tam byl. Ale já tam vlastně byl, je to můj příběh a je v mé hlavě, nikdo mi ho už nevezme, leda snad Alzheimer.

30.08.2021 5 z 5

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Neucelený, neuspořádaný a notně chaotický shluk myšlenek, názorů a pozorování a snaží se tvářit jako cestopis, což není. O zemích a místech se toho dozvíte pramálo, něco více o jídle, což někoho zajímá, mě nikoliv. Pokud bych to měl hodnotit ryze jako cestopis, pak by to musel být jednoznačně odpad. Pokud ale máte rádi Terezu Rambu jako osobnost a rádi nakouknete, co se jí děje v hlavě, jistě Vás to bude bavit. Pro mě je to velké zklamání a ztráta času.

23.10.2020 odpad!

Pouští a pralesem Pouští a pralesem Henryk Sienkiewicz

Na "Pouští a pralesem" jsem skoro zapomněl. Četl jsem ji coby možná třináctiletý a pamatuji si jen, jak strhující byla ta část, kde dorostenci putovali přírodou a bojovali o přežití. Dnes, když jsem knihu viděl v antikvariátu, zase jsem si vzpomněl a musel jsem ji mít. V brzké době si ji rád přečtu po více než dvaceti letech znovu.

18.08.2020

Mein Kampf Mein Kampf Adolf Hitler

Pokusme se odprostit od všeho, co autor způsobil a hodnotit knihu, no, jen jako knihu. Pak nelze přehlédnout, že pisatel byl sice sociopat a zřejmě trpěl i bipolární poruchou, naprosto postrádal náznak empatie, ale hloupý rozhodně nebyl, naopak, ukázal přehled a hluboké znalosti. Některé myšlenky jsou hluboké a hodnotné. Zbytek je bohužel propaganda, touha ovládat a ukázat, kdo je lepší. K tomu jeho filozofie je z velké části položena na bohu a silně upravené verzi křesťanství, jako krajní ateista se s tím nedokážu ztotožnit.
Co se týče psychologického profilu AH, velmi podobný má například Donald Trump, Putin a další "vládci". To stojí za zamyšlení.
Co se týče hodnocení, je to kniha od Hitlera, tak je přece špatná! Je společensky nepřijatelné Mein Kamf hodnotit kladně! Že?
Podobně jako Bible je z větší části snůška pomateného blábolení, ale je to vizitka věřících, takže přece nemůže být špatná! Když si někdo dovolí kritizovat Bibli, tak se do něj věřící pustí.
To je jen má skromná úvaha nad vnímáním knihy podle pozadí. Kdyby Mein Kampf nebyl od Hitlera, měl by možná mnohem vyšší hodnocení, že? Na druhou stranu by asi stejně zapadl v propadlišti průměrné literatury a těch pár dobrých částí by to nezachránilo.
Já mu dávám za těch několik málo dobrých myšlenek 2*

30.04.2020 2 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Takže mám nové prvenství. Protože jsem Robinsona četl už od dětství, přečetl jsem ho tuším celkem čtyřikrát, ale playera čtu po páté a ačkoli si děj vcelku živě pamatuju, pořád baví a pořád čtu až hltavě a tak je to má nejvíckrát čtená kniha. Nechci tvrdit, že je to nejlepší kniha, co jsem kdy četl, ale rozhodně patří do top 5 spolu s Moersem a Setonem. Když je venku sychravo, na mě jde splín a já mám čas, sáhnu po playerovi a ten mě vtáhne do děje a zaručeně mi spraví pocuchanou psýchu. 91% je plně zasloužených. (No pokud bible má 82%, tak aby hodnocení bylo fér, player by musel mít 145%..)

28.06.2018 5 z 5

Noční klub. Díl druhý Noční klub. Díl druhý Jiří Kulhánek

Po pár letech jsem neodolal a čtu zas. Přes roky, které mezitím utekly, si děj poměrně živě pamatuju (aby taky ne, když už to čtu po třetí), takže žádné překvapivé zvraty se nekonají, přesto čtu s nadšením a skoro až hltavě. Pořád jsem toho názoru, že noční klub je etalonem české sci-fi/fantasy liteartury a jedna z nejlepších knih tohoto žánru k doporučení. Pane Kulhánku, dopište prosím a vydejte další knihu, Vaši fanoušci si to jistě zaslouží a věřím, že bude skvělá. Ačkoli s ní Vy nejste spokojen a možná nikdy nebudete, nám se jistě líbit bude!

06.02.2018 5 z 5

Stroncium Stroncium Jiří Kulhánek

Po cca deseti letech jsem si stroncium přečetl znovu a ačkoliv jsem si většinu pamatoval, bavila stejně jako tehdy. Sice má jednoduchý přímočarý děj, ale svižně odsýpá a čte se jedna radost, akční řežba ani na chvíli nezakolísá. Jen by pan Kulhánek mohl vydat něco dalšího ze svého šuplíku, svým fanouškům by tím udělal velkou radost. Byl by to i pro něj pěkný dárek k padesátinám.

28.10.2017 5 z 5

Dva divoši Dva divoši Ernest Thompson Seton