wiix wiix komentáře u knih

Kůň Převalského Kůň Převalského Maja Lunde

Maja Lunde opäť nesklamala. Nebola síce tak silná ako Príbeh včiel, ale emócie zostanú. Opäť išlo o 3 príbehy (minulosť, viac menej prítomnosť a apokalyptická budúcnosť) 3 ľudí, nadšencov koní. A zvierat všeobecne. A o to, ako ide naša zem a príroda do ...

19.10.2021 4 z 5

Nechci spinkat Nechci spinkat Marion Cocklico

Ako pri všetkých takýchto knižkách-dalo by sa z toho vyťažiť viac- minimálne stranovl. Vašak veľmi oceňujem otváracie okienka a koliečka, tiež rady pod čiarov pre rodičov, je super pred spaním.

12.10.2021 4 z 5

Vo vlnách Vo vlnách AJ Dungo

Tento grafický román určite nie je pre každého. Určite je však pre mňa. Ja som ho zhltla za jeden večer, aj keď slm to nemala v pláne. Je silný, minimalistický a tichý. Nie je v ňom veľa textu, vzletných rečí, metafor. Je plný obrázkov takých jednoduchých, pekných a takých sugestívnych, je plný krátkych a strohých viet, ale niekomu povie taaak veľa. Láska k vlnám, láska ku Kristen, smútok, život sám. To ponúka a pre mňa bola jednoducho wau!

14.08.2021 5 z 5

Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre Dominika Sakmárová

Mačací kožuch som registrovala už pár mesiacov no počkala som, kým sa názory naň ustália na hranici - super vtipná oddychovka a šla som do toho. Tiež ma presvedčili zaujímavé/vtipné/trefné/cestovateľské autorkine storyčka na IG. Je to taká znôška vtipných až nadnesených príbehov z Taiwanu a Číny, kde študovala. Na leto? Odporúčam. A vlastne aj potom.

12.08.2021 4 z 5

Holandský dom Holandský dom Ann Patchett

Nebolo to opäť také wau čítanie, ako už dlhšie hľadám, ale skôr oddychové, na deku, jemne ponuré až trpké, o živote. Holandský dom je ústredným motívom a akýmsi spojítkom medzi životmi ľudí, ktorí v ňom bývali, ktorí oň prišli a ktorí v ňom ďalej žili, načo právo nemali. Je o menej tradičnom živote lekára, ktorý lekárom nebol, snažil sa však žiť život svojho otca a jeho sestry, trochu zvláštnej chytrej slečny. Príbeh sa nabaľoval o nové situácie a zároveň rozuzľoval minulosť.

31.05.2021 4 z 5

Klub Mars Klub Mars Rachel Kushner

Ďalšia inaque kniha. Z väzeňského prostredia, o ženách, o osude. O životných podmienkach a výchove, ktoré určujú ďalšie kroky budúcnosti. A ešte o iných ľuďoch, nezištných, zvláštnych a hĺbavých. Jedna z tých kníh, ktoré nijak extra neuchvátia, ale ani neublížia. Príjemné čítanie.

24.05.2021 3 z 5

Rozbitý pohár Rozbitý pohár Alain Mabanckou

Knihy z vydavateľstva absynt mám v obľube rovnako ako z inaque či artforum a táto vyzerala byť zaujímavá, napísaná jednou vetou a taká chuťovka. Pravdou je, že ma rozbitypohar veľmi nezaujal. Príbeh bol zmesou zápiskov v zošite z prostredia jedného baru, kde vznikali najbizardnejšie a niekedy aj najnechutnejšie situácie, aké si 60 ročný Rozbitý pohár zapísal. Kniha však mala svoje silné a zaujímavé pasáže.

14.05.2021 3 z 5

Bez hanby o ohanbí Bez hanby o ohanbí Nina Brochmann

Trefná encyklopédia, ktorú by si mala prejsť každá žena. Nové informácie, staré a známe zhrnuté. Naozaj bez hanby.

05.05.2021 4 z 5

Bez hanby o ohanbí Bez hanby o ohanbí Nina Brochmann

05.05.2021 4 z 5

Sedem dobrých rokov Sedem dobrých rokov Etgar Keret

Od tohto autora som už niečo čítala a vtedy som bola na poviedky asi viac naladená‍️Knihu som zhltla za dva dni, nečítala sa zle, nehovorím! no do zajtra asi zabudnem, o čom bola. Veľmi minimalistická, na oddych fajn, no nič viac v človeku nenechá.

05.05.2021 3 z 5

Americká zem Americká zem Jeanine Cummins

Takéto príbehy nie sú prvoplánovo v mojom hľadáčiku a väčšinou ma nezaujmú, som totiž taký knižný tragéd a romantik v jednom. Ale Americká zem nie je len o Mexiku, kartele, narkobarónoch a o úteku. Je tiež o rodine, vzťahoch, živote v Mexiku. Bolo tam napätie, zvraty aj klišé a dobre sa to čítalo.

23.04.2021 4 z 5

Drobnosti Drobnosti Tereza Konupčíková

V tomto sa nájde veľa párov a preto je to také chytľavé a milé a veselé.

25.11.2020 4 z 5

Emil z hôr Emil z hôr Juraj Raýman

Úžasné! Pre staršie deti s dospelých je v knihe tá správna dávka sarkazmu, vtipu, krkolomných (alebo skôr jazykolomných) viet a kreativity. Nebudete sa nudiť.

13.08.2020 5 z 5

Ako som sa stal starostom Reykjavíku a chcel zmeniť svet Ako som sa stal starostom Reykjavíku a chcel zmeniť svet Jón Gnarr

Neprišlo mi to vtipné ani zaujímavé, nič pre mňa. Čakala som niečo vtipné a severské, no v podstate šlo o denník dospelého muža, ktorý nejakým zázrakom načrel do politiky z ktorej si robil (v jeho podaní) žarty.

12.08.2020 1 z 5

Zviazaní Zviazaní Domenico Starnone

Zaujímavá kniha. Veľa emócií, málo deja, hĺbavé myšlienky a pravdy.
"Jediné, čo nás zväzovalo a na čom našim záležalo, sú putá, ktorými sa po celý život vzájomne mučili."

13.07.2020 3 z 5

Jeden den Jeden den David Nicholls

Ja veľmi knihy romantické a knihy o láske nečítam, no toto bolo krásne, nežné a citlivé a zároveň to nebolo nasilu, ani patetické. Príjemné, oddychové čítanie.

07.05.2020 4 z 5

Príbeh o Áste Príbeh o Áste Jón Kalman Stefánsson

Trošičku sa mi to zdalo menej pútavé, menej islandské a melancholické ako jeho rodová sága, ale možno sa mi to zdalo, keďže som to čítala hneď po sebe a už som bola utlmená. Každopádne stojí za to venovať tomu čas, jesenné či jarné pochmúrne večery a zamyslenia.

30.04.2020 4 z 5

Modrá Modrá Maja Lunde

Trochu slabšie ako Príbeh včiel, no veľmi aktuálne (je jar a už tri týždne nepršalo a je vyše 20 stupňov), na zamyslenie, silné.

11.04.2020 4 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Toto je presne tá kniha, ktorá ma najskôr namotala - aj keď hlavná postava a jej konanie mi bolo vrcholne nesympatické - a po polovici už hnevala a nakoniec až nudila. Ten záver. Neviem, som z toho zatiaľ len nahnevaná. Aj keď mala kniha veľmi svetlé body a myšlienky čo sa týka rasy, pohlavia a rôznosti národov, príbeh som si predstavovala viac emocionálny, asi som taký potrebovala.

25.03.2020 3 z 5

Pevné puto Pevné puto Alice Sebold

Na rozdiel od filmu sa v knihe vyzdvihuje skôr téma vyrovnanie sa so smrťou ako samotná vražda, poukazuje na psychiku a čarovno rôznych osobností ako na krutý svet, no i napriek tomu bola kniha napísaná dosť plocho a prvoplánovo.

11.03.2020 3 z 5