woodward woodward komentáře u knih

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Je to dobrodružství s velkým D. Jestli je to také pravdivé vylíčení autorových příhod, to je docela jiná otázka. Ale napsal to krásně a za to mu patří pět hvězd.

Dracula Dracula Bram Stoker

Úvodní část příběhu se příliš nevymyká běžným hororovým historkám své doby. Až s příchodem van Helsinga a jeho vědeckých metod potírání upírů se z tuctového hororu stane nesmrtelné dílo.

17.08.2015 4 z 5

Strach v hrsti prachu Strach v hrsti prachu John Ives

Docela dobré čtení na dovolenou - což dokonce odpovídá i názvu edice.

17.08.2015 4 z 5

Černá sága Černá sága Ludmila Vaňková

Na české poměry dosti netradiční námět a překrásně vyprávěný příběh.

Ferda Mravenec Ferda Mravenec Ondřej Sekora

Poslední dobou se mi zdá, že se nám tu přemnožili Brouci Pytlíci, co všechno viděli v kině... ;-p

Těžký prachy Těžký prachy Ed McBain

Chápu, že původní titul "King's Ransom" by neměl v českém překladu touž prvoplánovou údernost jako v originále, ale i tak by název "Královské výkupné" byl mnohem lepší a vhodnější než "Těžký prachy". Nicméně to je jen malá piha na kráse. Jinak je to McBain se vším všudy. Pět hvězd.

Záhada čínského hřebíku Záhada čínského hřebíku Robert van Gulik

Je vpravdě úžasné, jak si Van Gulik dokáže poradit s vyprávěním o hrůzách, tragédiích a surovostech, aniž by jeho příběhy působily přehnaně ponurým dojmem. Cesty výkonu práva a spravedlnosti ve staré Číně jsou drsné, mordy jsou krvavé, ale čte se to všechno v báječné pohodě. A tak má detektivka vypadat - jako pohádka pro dospělé. Detektiv je poslem Dobra, potírajícím Zlo. O ničem jiném to není - a ani nemá být.

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Nejlepší je pan Kelly, kterej rozhodně práci nevymyslel: "Hoši nepomůžou a my to s mámou sami nestrhneme."

16.08.2015 5 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Když si člověk uvědomí, že Tom a jeho kamarádi prováděli svoje rošťárny ještě před občanskou válkou, tedy nejpozději někdy v polovině devatenáctého století, je dost zřejmé, že se od té doby lidi nijak zvlášť nezměnili, i když se změnil svět kolem nich, i jejich zvyklosti a povinnosti. Myslím, že je to povzbudivé zjištění.

15.08.2015 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Když český člověk čte o vyčištění Kraje, nemůže ho nenapadnout, že právě tohle naší zemi (a některým jejím sousedům) chybělo, aby se velký příběh boje s hnusným zlem zakončil opravdovým happyendem. Jo, život není román.

15.08.2015 5 z 5

Ukolébavka Ukolébavka Ed McBain

McBain je prostě pan spisovatel. Který jiný autor umí takhle popsat zoufalou honičku stárnoucích policajtů za mladým, trénovaným klukem?

Carella se nerad za někým honil. A Meyer také ne. To se hodí do biografu. Ve filmu udělají honičku na čtyřicet záběrů, které po sestříhání vypadají jako jeden záběr, kde policajt uhání jako olympijský vítěz ve sprintu a zloděj běží jako ten, co získal jen bronzovou medaili. Ve skutečném životě je to všechno jen jeden záběr. Dupete po chodníku za klukem o patnáct, dvacet let mladším než jste vy a s mnohem lepší fyzičkou a doufáte, že ta jeho červená sportovní bunda nepatří běžeckému nebo baseballovému mužstvu. V opravdovém životě vás začnou bolet třísla a v prsou máte oheň a jako byste utíkali za někým, o kom víte, že ho nejspíš nikdy nedohoníte. Sledujete ztrácející se záda v červené bundě a jen taktak na ní rozluštíte nápis Prentissova akademie, který byste v takovém šeru a s očima staršíma třiceti let vůbec nepřečetli, kdybyste jej neznali už z dřívějška. Ve skutečném životě se musíte dívat, jak se vám ten maják červené bundy stále víc a víc vzdaluje...

29.07.2015 5 z 5

Ďáblova alternativa Ďáblova alternativa Frederick Forsyth

Jak tady čtu ostatní komentáře asi jsem měl štěstí, že všechny Forsythovy špionážní klasiky z doby studené války jsem přečetl dřív, než studená válka skončila. Byl jsem v emigraci a zpočátku jsem hodně chodil do knihovny, abych neutrácel za knížky. Ďáblova alternativa asi nepaří k absolutním vrcholům Forsythovy tvorby, ale pořád je to solidní thriller opírající se o autorovo "novinářské" vidění reality i o jeho schopnost domýšlet do důsledků politickou danost tehdejšího rozděleného světa.

24.07.2015 4 z 5

Smrt děvky Smrt děvky Rex Stout

Archie Goodwin by byl v šoku, kdyby se tu dočetl, že tenhle příběh je anoncován jako "román o práci detektiva" - zvlášť když hned pod tím je tučným písmem vyvedené jméno Nera Wolfa. Všichni přece vědí, že Wolfe práci nenávidí... Nicméně je to jeden z nejlepších příběhů o vládci pískovcového domu se skleníkem na střeše v Západní 35. ulici.

01.07.2015 5 z 5

Jak je důležité míti Filipa Jak je důležité míti Filipa Oscar Wilde

Oscar Wilde nejenom že vysvětlil, jak je důležité míti Filipa, ale vymyslel i důležité slovo "bunburizovat". Budiž mu za to dík a chvála na věčné časy.

Zelená kobyla Zelená kobyla Marcel Aymé

Velmi francouzské. Všechny pachy a vůně venkova v plném slunci. Kdo můžeš, přečti v originále.

Pobertové Pobertové William Faulkner

Rozmarné, zcela nefaulknerovsky projasněné vyprávění o ztřeštěné jízdě, o chlapeckém dospívání v době, kdy se auta nahazovala klikou, kdy trauma amerického jihu z utrpěné porážky bylo ještě živé a rasismus (ještě nadlouho) všudypřítomný.

Trosečníci polárního moře Trosečníci polárního moře František Běhounek

Nejenom že je to nejlepší Běhounkova kniha, ale asi i nejlepší zpracování všeho, co se kolem ztroskotání vzducholodi Italia událo. Samozřejmě je to knížka určená především dětem a mládeži, ale hlavní fakta celého příběhu předkládá jasně, uceleně a navíc s humorem, který pamětem Umberta Nobileho z pochopitelných důvodů chybí.

23.06.2015 5 z 5

Listy z mého mlýna Listy z mého mlýna Alphonse Daudet

Klasika s vůní tymiánu, prozářena provencálským sluncem. Z přívětivých historek Alphonse Daudeta se line teplo a aroma onoho kraje, i zvláštní světlo, jež dohnalo Van Gogha k šílenství. Důrazné varování pro všechny štvance akčního vidění světa: nic pro vás!

23.06.2015 5 z 5

Hrad orlů Hrad orlů Mark Felton

Napínavý skutečný příběh party postarších generálů, kteří se nesmířili se zajetím. Autor je vynikající vypravěč, ale překladatel by zasloužil skřipec nejskřipcovatější.

17.01.2021

Maska válečníka Maska válečníka Michael A. Stackpole

Přiznávám, že mě celá sága o "Havranu-Hawkinsovi" a pátrání po úlomcích dračí koruny zaujala hned od začátku a zhltnul jsem všech sedm dílů asi během čtyř dnů. Pan Stackpole psát umí, jeho postavy nejsou jen z papíru a zaujaly mě i některé poměrně originální prvky, které vnesl do žánru fantasy. Samozřejmě, je to o dracích a je tam spousta elfů - na tom není nic nového. Ale třeba urZrethiové a Gyrkymové, nebo chamtivý, leč nakonec veskrze "lidský" mořský bůh Tagothcha působí svěžím neotřelým dojmem. A na rozdíl od Eddingse a jiných tzv. "velikánů" žánru, když Stackpole píše o politikaření a o vztazích mezi vládci, o vojevůdcích, armádách a mocenských hrátkách, má to rozhodně hlavu a patu a člověk nemá pocit, že to pan autor odfláknul, protože ho tyhle věci moc nebavěj. Tedy - žádná intelektuálština ani velké umění to není (a nejspíš ani nemá být), ale rozhodně je to velmi poctivě odvedené řemeslo.
To ovšem nelze říci o kvalitě překladu, ten je mírně řečeno odfláknutý. Mimochodem, titul posledního dílu "Velká výprava" je nesmysl. V originále se to jmenuje Grand Crusade a je to o velkém, závěrečném boji proti Aurolanské vládkyni a jejím vojskům. Takže by se to nejspíš mohlo jmenovat "Velké tažení".

18.05.2017 5 z 5