woodward woodward komentáře u knih

3x lord Petr 3x lord Petr Dorothy L. Sayers

Paní Sayersovou a její detektivky mám rád. Lord Petr jako detektiv nemá chybu; nejenom že mu to pálí, ale je to i vzdělaný člověk, což jaksi u dnešních čtenářů bývá spíš na škodu, ale čert je vem. Je to očividně sen všech paní a dívek, včetně autorky samotné, což je v pořádku; kde jinde by si člověk měl plnit své sny když ne ve vlastních knihách.
Ty příběhy jsou chytré, zábavné a vtipné, typicky anglické. Autorka nikdy neopomene čtenáři naznačit, že není třeba se nepřiměřeně rozrušovat, protože to není "doopravdy" ale jenom "jako". Například hned na začátku prvního příběhu lord Petr telefonuje se svou matkou, ovdovělou vévodkyní z Denveru, a volá na svého sluhu:
"Buntere, Její Milost mi tady povídá, že jeden počestný architekt z Battersea našel ve vaně mrtvolu."
Opravdu, mylorde? To je velmi potěšitelné!"
Typicky anglický přístup k příběhu, který má být napínavý, ale neměl by člověka vyděsit. Přesně ve stylu klasických filmových bondovek ze šedesátých let. Ovšem paní Sayersová tohle napsala o nějakých třicet let dřív.

Uloupená hvězda Uloupená hvězda Ed McBain

Ed McBain touto knihou políčil ohavnou past na všechny překladatele svého díla. Vkládat do textu úryvky z básně Žvahlav tak, aby logicky souzněly s příběhem a řešením záhady - to je od něj prostě schválnost. ;)

Podivuhodný svět Julese Verna Podivuhodný svět Julese Verna Ondřej Neff

Tento záslužný počin Ondřeje Neffa má v mé knihovně privilegované místo. Milovníků verneovek ubývá a jsem rád, že tato kniha vznikla "včas". Dneska by ji už nejspíš nikdo nevydal.

Ostrov Ostrov Robert Merle

Ostrov Pitcairn a jeho obyvatelé jsou natolik zvláštním jevem dějin lidské civilizace, že je s podivem, že o nich nebylo napsáno mnohem víc románů. Tenhle se Robertu Merlovi dost povedl - na čemž ovšem nic divného není.

28.09.2015 4 z 5

Smrt v Delfínu Smrt v Delfínu Ngaio Marsh

Ngaio Marshová má ráda divadlo a umí psát detektivky. Příběh o Shakespearově rukavici patří podle mě k nejzdařilejším detektivkám o inspektoru Alleynovi. Je to klasika, žádné sociální sondy, tepání nešvarů, temné stránky života okatě vystrkované do popředí, ani bezhlavé střílečky a honičky. Prostě anglická klasika postavená na logice, se špetkou humoru a napětí. A dokonalá znalost divadelního prostředí, jak je pro tuto autorku typické. Pět hvězd.

Ostrov pokladů Ostrov pokladů Robert Louis Stevenson

Ve vydání, které jsme měli doma - čert ví, kde je mu konec, nejspíš ho má některý z mých synovců - byla básnička Františka Hrubína určená "Nerozhodnému čtenáři":

Máš-li, jak já měl, dnešní kluku,
rád dávné zkazky o pirátech,
o dobrodružství mořských vlků,
o tajfunech a o pasátech,
o škunerech, jež zhltly vlny
na cestách moři dalekými,
kde vábí ostrov tajuplný
s dublony v písku pohřbenými,
pak vypluj se mnou bez váhání...

Dál si to nepamatuju, ale to co tu stojí, dokonale sedí. ;)

Nadešel čas poněkud tento komentář doplnit: Zjistil jsem, že je toto vydání z roku 1954 k mání u nás v antikvariátu za pouhých 30 Kč, no, nekupte to, tak jsem si udělal radost a dále jsem zjistil, že si po těch letech některé věci nepamatuju. Autorem básničky není František Hrubín, ale sám autor. Přeložil ji zřejmě, jako celou knihu, Prokop Voskovec.

Pro ty, kdo jsou schopni vnímat originál, vkládám původní verše - český překlad je spíš přebásněn "na motivy" originálu.

TO THE HESITATING PURCHASER

If sailor tales to sailor tunes,
Storm and adventure, heat and cold,
If schooners, islands, and maroons,
And buccaneers, and buried gold,
And all the old romance, retold
Exactly in the ancient way,
Can please, as me they pleased of old,
The wiser youngsters of today:

—So be it, and fall on! If not,
If studious youth no longer crave,
His ancient appetites forgot,
Kingston, or Ballantyne the brave,
Or Cooper of the wood and wave:
So be it, also! And may I
And all my pirates share the grave
Where these and their creations lie!

25.09.2015 5 z 5

Velitel šalupy Velitel šalupy Patrick O'Brian

Mám O'Brienovy příběhy o Jacku Aubreym radši než Hornblowera. A musím říct, že pan Křížek odvedl vynikající práci překladatele.

13.09.2015 5 z 5

Zlatá kniha fotbalu Zlatá kniha fotbalu Milan Macho

Je to zatím zřejmě nejdokonaleji zpracovaná fotbalová historie z pohledu evropského fotbalu. První část popisuje v chronologickém pořadí průběhy všech mistrovství světa a Evropy včetně kvalifikací, ve druhé části jsou podobně rozpracovány evropské pohárové soutěže. Pro fotbalového fanouška neznalého cizích jazyků je to jediný dostupný, takto ucelený zdroj informací.

08.09.2015 5 z 5

Slabikář Slabikář Jarmila Hřebejková

Kromě (některých) říkanek k jednotlivým písmenům abecedy jsem si z této knihy zapamatoval důležité sdělení: TÁTO TA PILA JE TUPÁ ;)

06.09.2015 5 z 5

Jindřich IV.: Život francouzského krále Jindřicha IV. Jindřich IV.: Život francouzského krále Jindřicha IV. Michel de Decker

Jindřich Navarrský je jednou z významných postav, které pomáhaly utvářet moderní mapu Evropy. Těšil jsem se na příběh o záchraně Francie před totálním rozkladem, o tom, jak španělské (a habsburské) snahy o hegemonii po zkáze Neporazitelné armády u anglických břehů narazily na zeď i ve Francii. Jenže v téhle knize je jen spousta ženských a proklatě málo politiky a historie. Já vím, že Jindřich IV byl na ženské, ale takovéhle zpracování jeho životopisu mi připadá nedůstojné. Je to jako kdyby někdo v životopisu Karla IV. ponechal stranou jeho politickou obratnost i státnickou moudrost a soustředil se jen na projevy zbožnosti, jimiž byl sice proslulý, ale určitě to není hlavní charakteristika, jež z něj činí velkého krále.

06.09.2015 3 z 5

Tři vojevůdci Togó, Jamamoto, Jamašita Tři vojevůdci Togó, Jamamoto, Jamašita Edwin Palmer Hoyt

Dávám této knize čtyři hvězdy, protože svým námětem je v české produkci zatím ojedinělá a fakta o životech tří významných vojenských osobností moderního Japonského císařství poskytuje v dostatečné míře a nezkreslená. Nicméně plný počet dát nemohu, protože poněkud přihlouplá zaujatost a naprostá neschopnost nestranného pohledu i na záležitosti, které s velkým americko-japonským konfliktem za druhé světové války nesouvisejí, jsou mírně řečeno únavné.

27.08.2015 4 z 5

Nemusí být vždycky kaviár Nemusí být vždycky kaviár Johannes Mario Simmel

Tohle mě vážně pobavilo. I když kdoví, kolik (jestli vůbec něco) z toho je pravda - ale na tom až tak nesejde. Skvělý příběh, skvěle vyprávěný a jako přívažek spousta zajímavých receptů.

20.08.2015 5 z 5

Zlaté rouno Zlaté rouno Robert Graves

Parádní vyprávění o výpravě do Kolchidy. Starodávní hrdinové bez pozlátka, přiblblý Hérakles, co hází ohlodanými kostmi po vlaštovkách, prostě dokonale zvládnuté "přestrojení" starobylé legendy do střízlivých šatů moderní literatury. Robert Graves je borec.

Žít v New Yorku Žít v New Yorku Miroslav Holub

Je fakt, že časy se mění. Stačí si přečíst, jak pozitivním zážitkem byl pro autora první "blackout" v New Yorku. Když vypadla elektřina a všechno zhaslo, Newyorčané se začali sami od sebe "zapojovat" do nejrůznějších aktivit, ve snaze zabránit panice a škodám. Máničky v ulicích řídí dopravu, aby se zabránilo zácpám a případné kverulanty, co nechtějí poslechnout, stačí zpacifikovat policie, která není nikdy daleko.
Je třeba dodat, že když po letech došlo k podobné situaci znovu, neobešlo se to už bez rabování a násilností... Každopádně druhá knížka Miroslava Holuba o Americe šedesátých let je básnické dílo, které se během času stalo zajímavým a cenným dokumentem.

Zánik jezera Zánik jezera Arthur William Upfield

Upfield nám vybral další přírodní podivuhodnosti australského kontinentu - vysychající jezero a davové šílenství králíků, a samozřejmě u toho nechybí neomylný, neuspěchaný inspektor Bonaparte.

Zákulisí Bílého domu Zákulisí Bílého domu Ronald Kessler

Ronald Kessler vždycky ví, o čem píše, ať je to Bílý dům, FBI nebo cokoliv jiného.

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Poirot poprvé vstupuje na scénu a sluší se smeknout - i když pozdější příběhy paní Agathy o muži s knírkem a nepřekonatelnými šedými buňkami jsou často mnohem lepší než tahle záhada.

Případ Raffael Případ Raffael Iain Pears

Celá tahle série o nedostatečně vybavených a honorovaných "specialistech" italské policie na zloděje a pašeráky uměleckých děl je sice nenápadná, ale velmi svěže a chytře napsaná. Dávám plný počet hvězdiček všem jednotlivým knihám.

Žabákova dobrodružství Žabákova dobrodružství Kenneth Grahame

Angličani a dětské knížky, to prostě patří k sobě, a Žabákova dobrodružství patří k nejzářnějším důkazům.

Vzhůru přes oceán Vzhůru přes oceán Charles Kingsley

Je to dosti starožitná oslava udatnosti britských námořníků, plavících se do Západní Indie, což nejde "pod fousy" Španělům a také proto se schyluje k válce se Španělskem. Dnes již klasické dílo Charlese Kingsleyho samozřejmě vrcholí zničením Neporazitelné Armady, kteréžto zničení zařídila především příroda, ale i tak je tam spousta úchvatných dělostřeleckých soubojů, složitého manévrování a námořnické hantýrky pro všechny, kdo milují hrdinské příběhy o moři a námořnících.