xflori01 xflori01 komentáře u knih

Oko světa Oko světa Robert Jordan (p)

Stejně jako mnozí jsem si první díl Kolo času přečetl (a pořídil) až po odvysílání seriálu - ale v merku jsem ho měl už léta před tím. Jak předloha, tak seriál nejsou dokonalé. U knihy je někdy příliš moc popisu; autor pojal moc mužů a žen (a to jak se k sobě navzájem chovají) v jeho světě hodně zvláštně; a taky má čtenář delší dobu problém se do knížky začíst, protože autor vystavuje příběh (celé pozadí - chování, historie, motivace) postav velmi pomalu a někdy si člověk musí určité věci vyvozovat. Jenže i přes tyto a mnohé další chyby je putování Morain, Randa a ostatních poutavé a R. Jordan vytvořil zajímavý a v dnešním světě přehlcené fantasy nevšední svět.

06.01.2023 4 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Třetí díl příběhů detektiva Servaze nelze nazvat pravým kriminálním příběhem. Celou první polovinu knížky je děj zaměřen spíše na reportérku Christine, která je psychicky vydírána a neví se kým. Osobně mi psychická manipulace nedělá vůbec dobře, takže jsem měl problém se čtením pokračovat, ale chtěl jsem vědět, kdo za tím stojí. Celkové vyústění zápletky bylo dokonalé. Takže knížce zase bez problému dám čtyři hvězdičky.

19.05.2019 4 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Od Keplera jsem ještě nic nečetl, ale už o něm slýchávám delší dobu, takže jsem si vzal na paškál jeho první knihu ze série o Joonu Linnovi. No a musím říct, že očekáváním to nedostálo. Četlo se to dobře a po dočtení bych to hodnotil jako průměrnou "detektivku". Ale oproti jiným detektivkám, které mám rád, to nemělo správný "drive" - do knihy jsem se nezačetl, nepotřeboval jsem co nejrychleji vědět, jak to dopadne - což není vizitka dobré knihy. Místo tahu na branku jsme se museli prokousat minulostí Erika, která byla z mého pohledu moc natahovaná - sice potřebná, ale zkrátit se dala. Podobně i celé vyústění s Josefem Ekem bylo meh. Další knihu si možná přečtu, ale určitě se pro mě Kepler nedostal mezi oblíbené autory.

11.05.2019 3 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Kniha se četla dobře, ale na můj vkus to bylo natáhlé, až moc se popisovalo okolí a děj negradoval.
Postavy Cormorana a Robin byly sympatické.
Ale určitě se vrhnu do dalšího dílu.

02.06.2017 4 z 5

Neviditelní Neviditelní Vlastimil Vondruška

Vlastimila Vondrušku mám delší dobu v merku. Jenže píše často obsáhlé historické série, takže jsem se mu prozatím vyhýbal. Když jsem narazil na kratičké Neviditelní, neváhal jsem a přečetl si ho. Předně musím pochválit velkou čtivost a velmi zdařile vytvořený svět. Tyto dvě věci mě neustále držely, abych v četbě pokračoval. Jenže tím pozitiva končí. Příběhově a zápletkou se jedná o prostičký příběh bez nějakých velkých složitostí. Romantická linka to samé. Víc než 60 procent tomu dát nemůžu.

03.10.2023 3 z 5

Případ losangeleské sériové vraždy B. B. Případ losangeleské sériové vraždy B. B. Cugumi Óba (p)

(SPOILER) Na tuto novelu jsem byl zvědavý. České provedení chválím a to primárně obálku, na kterou je radost pohledět. Obsahem je to slabší. Žádné napětí, gradování. Postavy se přesouvají akorát z jednoho místa činu na druhé. Detektivní myšlenkové pochody sice zvládnuté na jedničku, ale to, že vždy Rjúzaki vedl tyto pochody Misory bez toho, aniž by na něco sama přišla, už bylo ke konci nezáživné. A autor ji nakonec kvůli tomu, že si to nakonec uvědomí a "vyřeší" tak případ, chválí až do nebes (spíš hurá, že jí to nakonec došlo). Ale oceňuji nečekaný závěr, kdy si čtenář Death Notu celou dobu myslel, že se v knize vyskytuje L (mimo telefonní volání) a ono nakonec ne. Plus easter eggy na další důležité případy, které ovlivnily L, N a další. No, suma sumárum, jsem rád, že to tady vyšlo, nelituji, že jsem to přečetl, ale už se k tomu pravděpodobně nevrátím. Light novela z Tokya Ghoulu byla o dost záživnější (takže komu se tento japonský žánr líbí, doporučuji).

04.12.2020 3 z 5

Halt v nebezpečí Halt v nebezpečí John Flanagan

Už trošku se ubírá na kvalitě. Ale pořád krásné čtivo, které tě velmi zaujme. Doporučuji. 4 hvězdičky jen kvůli odlišení kvality dílů. Ale pokud bych měl srovnávat s jinými knihami - jasných 5 hvězdiček.

21.06.2013 4 z 5

Vyvolený Vyvolený Marianne Curley

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek z dětství. V té době bych dal 5*, ale po přečtení v dospělosti musím hodnocení snížit. Je to napsáno velmi jednoduše a autor nejde v ničem vůbec do hloubky. Základní zápletky a poutavost děje ale bohatě stačí na skvělé oddechové čtení.

25.08.2021 4 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha I. Spát v moři hvězd. Kniha I. Christopher Paolini

Těžce vydobyté čtyři hvězdy. Na dalšího Paoliniho jsem se těšil. Bylo mi jasné, že nemám mít úplně velká očekávání, jelikož autor přesídlil k sci-fi a cílí na mnohem dospělejší publikum. Což nemuselo vyjít. Po přečtení knihy jsem ale spokojený. Kniha se četla velmi dobře. Charaktery postav byly skvělé napsané a různorodé. Má to ale i velké mínusy. Paolini už nepíše tak jednoduše jak za časů Eragona, což je na jednu stranu dobře, na druhou stranu byly často vzpomínky mimozemšťana špatně čtivé (což bylo i možná i cílem, ale na čtenáře to působí rušivě). Největším mínusem je ale celá zápletka knížky, která mi nepřišla nijak extra zajímavá. Popravdě celá knížka neměla v sobě žádné napětí. Tu touhu, díky které bych knížku nejradši neodložil, dokud nebude přečtená. Ta tam nebyla. Také je nutné počítat, že se opravdu jedná o rozpůlenou knížku, kdy v tomhle díle dostaneme jenom jednu polovinu bez žádného ukončení. Těším se ale už na druhou část.

17.01.2021 4 z 5

Rudé svitky magie Rudé svitky magie Cassandra Clare (p)

Také jsem nad čtyřmi hvězdami váhal. Vždycky si rád přečtu další příběh ze světa lovců stínů, ale prozatím tahle kniha byla nejslabší. První půlka byla docela nezáživná, ale poté to nabralo spád a druhou půlku jsem musel přečíst naráz. Další potíží či pozitivem knížky je homosexualita - co jiného čekat od romantické dovolené Magnuse a Aleka :) Holt nezbývá než pasáže muchlování rychle přeskákat, protože se mi nechce číst o hebké tváři a vlasech Aleka a o mužném Magnusově těle s úžasným parfémem santalového dřeva. Ale zase pro homosexuály podobné knížky na trhu chybí, takže se to nesmí brát jako mínus.

28.12.2020 4 z 5

Vážka v jantaru Vážka v jantaru Diana Gabaldon

Kniha se mi četla ještě lépe než ta předchozí. Asi bych dal i pět hvězdiček , jenže ta velikost knihy byla fakt velká. Plně bych si ji užil, když by byla o tak 200 stran menší. Ale už se těším na další díl :) který má být zase ještě o dost větší :(

21.09.2017 4 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Kniha se čte dobře, i přesto že děj není až tak zajímavý a strhující. Postavy Claire a Jaimiho jsou sympatické a čekal jsem, kdy se už konečně spolu vyspí. No, jenže od té doby, co k tomu došlo, tam najednou na můj vkus bylo sexu až moc, až mi to vadilo. Náročnej jsem!! :D Ale i přes nějaké výhrady je to jedna z lepších knížek. Už se těším na druhý díl.

14.08.2017 4 z 5

Ztracený svět v podzemí Ztracený svět v podzemí Roderick Gordon

Celou sérii mám hodně rád. Série, která se liší od ostatních sci-fi (či fantasy) knížek.
Osobně pro mě ale příběh začíná bavit až, když se objeví Drake a Elliot. První díl jsem poprvé ani nedočetl. Až ostatní říkali, že série je dobrá, tak jsem si první díl dočetl a půjčil jsem si od kamaráda další díly. Ty mě tak nadchly, že jsem si zbývající díly dokoupil a určitě toho nemůžu litovat.
Ale jak říkám: první díl je nejslabší knížkou v celé sérii. 40%

29.12.2013 3 z 5

Vyděděnci Vyděděnci John Flanagan

Tuto knížku jsem si koupil v angličtině a je totálně dokonalá. Další skvělé počteníčko :D

21.06.2013 5 z 5

Sonáta pro Azazela Sonáta pro Azazela Dušan Fabian

Tak určitě zatím nejslabší díl. To, že se Dušan nesnaží úplně navodit stejnou atmosféru jak Pavlovský není úplně od věci. Knížka je hrozně jednoduchá, nejsou zde žádné vtípky, nic. Ale nemůžu říct, že by se to četlo špatně.

Největší mínus pro mne bylo: Felix s Klaudií odjíždí no Nitry, no a tam jsou přece Slováci.. Takže když ti česky mluvící Slovák řekne, že podle tvého českého přízvuku... Hrozný. Pro příště bych doporučil, nechat slovensky mluvící postavy v knížce mluvit slovensky. Není to tak vzdálený jazyk, je mu rozumět a kolik zahraničních autorů to tak provádí (pošlou hrdinu do Španělska a tam mluví domorodci španěsky a čtenář si to buď dohledá, nebo to přeskočí, ale krásně to navodí atmosféru dané země).

+ Co sakra měl být ten úryvek s Vincentem a W. Vždyť ti do děje vůbec nezasáhli. Buď měli alespoň přes dálku pomoc Felixovi nebo je měl Fabian nechat pod ledem.

20.06.2013 3 z 5

Prázdnota (light novel) Prázdnota (light novel) Sui Išida (p)

První díl light novely ze světa Tokijského ghúla byl skvělý a druhý je podle mého ještě lepší. Postavy se chovají stejně jako v manze a velmi mě zaujaly i nově vytvořené charaktery. Slabší povídkou byl akorát příběh o Hinami, jinak jsem vše zhltl plnými doušky. Ve srovnání s novelou z Death Note světa jsou novely z TG kvalitou řádově mnohem výše a já doufám, že se dočkáme i třetího dílu.

20.09.2021 5 z 5

Temnota Temnota Marianne Curley

25.08.2021 4 z 5

Kniha mečů Kniha mečů Gardner Dozois

Oproti Darebákům a Nebezpečných žen se jedná o slabší antologii. Skoro polovina povídek byla slabých. Někdy až velmi slabých a nechápu, jak si jejich autoři mohli se svými knihami udělat ve světě (nebo aspoň v Americe) jméno. A i když je pak druhá polovina povídek čtivá, žádná z nich mě nijak nezaujala (oproti zmíněným dvěma antologiím, ve kterých bych si rád v budoucnu znovu některé povídky přečetl).

18.04.2020 2 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Detektivky Rowlingové určitě nejsou špatné. Až do konce nevíte, kdo je oním pachatelem a knížky se čtou dobře. Bohužel jsou často příliš komplikované, tím pádem v některých pasážích až moc zdlouhavé. Taky by paní autorka mohla vymyslet trošku jiný "konec", ve kterým celý zločin vysvětlí. Na to, jak důmyslně má celou knížku promyšlenou, tak mě právě neoriginální konec mírně zklamal. Ale jinak knížku hodnotím velmi pozitivně. 75 %

21.03.2020 4 z 5

Smrtící odkaz Smrtící odkaz James R. Tuck

Generace zmijí byla mnohem lépe napsaná. V tomto díle autor sice umí pracovat s postavami ze seriálu, takže si je zase umíte naživo představit, ale knížce chybí jakékoli drama a zápletka. Autor postavy posílá z jedné akce do druhé, vyžívá se v líčení bojových scén, ale jakékoli napětí knížce chybí. O nějakou gradaci se sice autor pokouší, ale nejde mu to a všechny "odhalení" mi přišly jen jako důvodem, aby mohl psát další bojové scény. Číst se to dalo, knížka je malá, takže na odpolední rozptýlení dobré, ale už se k ní nevrátím.

26.02.2019 3 z 5