Yarwen Yarwen komentáře u knih

Dracula Dracula Bram Stoker

I kdyby někdo neholdoval hororům, pak pokud chce prohlašovat, že má všeobecný knižní přehled skrze různé žánry, pak nemůže minout možná nejslavnější hororový kousek, kterým je Dracula. Osobně jsem se k němu dostal pozdě - až jako teenager - ale užil jsem si ho měrou vrchovatou a zaslouží si nejvyšší hodnocení. A pokud mohu doporučit filmové zpracování, pak Coppolovu verzi z roku 1992...

29.01.2016 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Přemýšlím, zda je toto Kingovo dílo tak kvalitní, nebo získalo svou popularitu skvělým filmem. Z mého hlediska patří každopádně k tomu (možná nej)lepšímu, co King napsal, byť příběh působí těžkopádně, děj je velmi jednoduchý a neustále opakování textu/posledního děje na začátku každé nové části je poněkud zbytečné, byť je to dáno vydáváním jednotlivých částí na pokračování.
To, co ale - alespoň pro mě - vytahuje knihu ke čtyřem hvězdám, jsou kapky moudrosti, které King tu a tam roztrousil v textu, nad kterými se čtenář zamyslí a vážně, často smutně, pokýve hlavou...

18.10.2015 4 z 5

Vzpomínky z dětství Vzpomínky z dětství Josef Lada

Měl jsem to velké štěstí, že jsem knihu četl ještě jako malý kluk. Mohl jsem se tak bát v kapitole o strašidlech, prožívat s Ladou jeho učňovské začátky, to nejlepší ale byla velkolepá bitva mezi kluky z vesnice, kde si dva vůdci (z nichž jeden byl Lada) postavili každý svou armádu o několika jednotkách pěšáků, střelců i dělostřelců... Nu, kdo vyhrál, to už si přečtěte sami.

24.04.2015 5 z 5

Zelekova dobrodružství - Zlodhův hrad Zelekova dobrodružství - Zlodhův hrad Libor Pavel

Nejlepší gamebook, který jsem zatím četl, a že se mi jich pod ruky dostala spousta. Čtenáři se nabízí volný pohyb po hradu, čímž se hodně přibližuje Dračímu doupěti. Autorovi se podařilo nastínit výbornou atmosféru, originální a chytrý systém boje, to vše okořeněné zábavnými rýmovačkami, které uzavírají ty "neúspěšné konce". A na čtenáři je, aby sám objevil záhadu, která se ve Zlodhově hradu skrývá.
Jedinou skvrnou na tomto vynikajícím počinu je fakt, že se jedná o první z pěti dílů. Co se mi podařilo zjistit, autor má druhý díl připravený k vydání a třetí díl napsaný. Žel bohu Zlodhův hrad patrně nesklidil příliš velký komerční úspěch, s druhým dílem se dlouho otálelo, až skončil v šuplíku, ve kterém leží už dvacet let, což nedává velké naděje na vydání. Pro mě osobně je to obrovská škoda, holt ne všechno se v životě vydaří.

25.02.2015 5 z 5

... a bude hůř ... a bude hůř Jan Pelc

Po zhlédnutém filmu jsem čekal příběh disidenta bojujícího proti komunistické zlovůli, okořeněný o kus sprostoty a sexu. Skutečnost však odpovídá spíše opačnému pořadí. Osobně Olina vnímám jako lempla, kterému se nechce pracovat a své světlé záblesky prozření a sebereflexe střídá s alkoholem, pomocí kterého utíká od reality i sám od sebe. Přesto je v knize mnoho silných momentů, které se mnou zamávaly - příběh Lesniho muže, Oty a Oliny, Josefa, ten malý plyšový medvídek, který zbyl po té malé holce s klukem, kteří utíkali do Itálie, vražedná bitva v italském táboře, do toho incest, nekrofilie... Čtenář má o čem přemýšlet a já sám na leccos nezapomenu. Pátou hvězdu nedávám jen z důvodu odlišného náhledu na některé věci.

09.02.2015 4 z 5

Ocelové žezlo Ocelové žezlo Juraj Červenák

Autor na pozadí historických událostí na konci prvního tisíciletí našeho věku staví příběh o Ilji Muromcovi, vysmívanému mrzákovi, jenž se nadpřirozeným řízením osudu stává mocným bohatýrem a vydává se po boku kyjevského knížete na válečné tažení proti Bulharům. Text se čte příjemně a svižně, mé první setkání se slovenskou fantasy tak dopadlo velmi dobře.

28.07.2013 4 z 5

Mariňáci Mariňáci Robert Fabian

Název knihy velmi přesně vystihuje i svůj obsah - jedná se o akční sci-fi s jednoduchým, ale čtivým dějem, takovou příjemnou oddychovku. Mně se do ruky dostalo třetí vydání, ke kterému autor přidal bonusové povídky vážícími se k původnímu příběhu. Z kreseb různých bojových droidů a ručních palných zbraní jakožto ze jmenného seznamu všech 37 členů čety je zřejmé, že na knize bylo důkladně zapracováno, což je nutno autorovi přičíst ke cti.

30.04.2013 4 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Rutinně napsaný postkatastrofický román s hororovými prvky, odehrávající se na území USA. 99% americké populace vymře na superchřipkový virus a ti, kteří přežijí, stanou na straně dobra nebo zla proti sobě. Čtenář si při otáčení stránek vzpomene na Wyndhamův Den trifidů nebo film 28 dní poté, nicméně zápletka je zde originální a značná obsáhlost dovolí autorovi poměrně široký záběr, pomocí kterého splétá množství dějových linek do velkého klubíčka. Knihu řadím mezi lepší polovinu Kingových děl, byť zde ani tu druhou půlku nelze považovat za slabou.
A musím říct, že mě těší množství hodnocení k této knize, že se lidé ještě nebojí tlustých bichlí. Já si ovšem musel Svědectví půjčit v knihovně nadvakrát...

23.01.2013 3 z 5

Patnáctiletý kapitán Patnáctiletý kapitán Jules Verne

Moje první verneovka mě pohltila do děje a stala se základním kamenem několika dalších desítek knih tohoto spisovatele, nad kterými jsem strávil krásné chvíle.

29.07.2012 5 z 5

Lovec jelenů Lovec jelenů James Fenimore Cooper

První díl pentalogie, který zastihuje hlavního hrdinu na začátku jeho zálesácké dráhy. První souboje s Huróny, první vítězství, se kterým si ještě neví úplně rady. Setkáváme se zde s mladým Čingačgůkem, budoucím posledním Mohykánem. Děj se odehrává v zásadě na jednom místě, někomu se může zdát zdlouhavý, nicméně je poutavý a má stále - i po tolika letech - čtenáři co nabídnout.

05.07.2012 4 z 5

Všichni krásní koně Všichni krásní koně Cormac McCarthy

Po těžkopádném rozjezdu se kniha nejprve malinko vyšvihne nad průměr, aby nakonec čtenáře připoutala ke svým stránkám natolik, že se od nich těžko odtrhává, dávám tak nakonec 75%. Navíc napsáno bez sentimentality a s nenápadnými morálními otázkami, nad kterými se člověk zamyslí. Co autorovi vytknout, je nešvar uvádění přímé řeči bez uvozovek, kdy člověk mnohokrát neví, kdo mluví a jestli vůbec někdo mluví. Nakladatelství Argo zde sklízí ostudu, neboť dát překlady některých španělských vět na konec knihy, aby čtenář musel neustále vyhledávat přeložený ekvivalent, a ještě k tomu připojit chybné odkazy na čísla stránek je vskutku nešťastné.

08.11.2011 4 z 5

Čáslavská Čáslavská Jan Novák

Věru Čáslavskou považuji za velkou osobnost jak po stránce morální, tak sportovní. Její pád ze slávy do perzekucí komunistického režimu po boku podlého a násilnického manžela se pro knižní či filmové zpracování přímo nabízí. Ale tento komiks není Věry hoden.
Text se hlavně v první polovině knihy často zabývá banalitami, které jsou místy trapné. Autoři se chlubí, že mají s komiksy dobré zkušenosti, ale pořadí textových bublin je náhodné, takže si často přečtete nejdříve odpověď a pak otázku.
To nejhorší je ovšem kresba. Pan Švejdík si vystačí se třemi barvami, na pozadí rovnou zapomeňte, naopak, neváhá stejné obrázky použít několikrát, akorát na jednom má obličej modrou tvář na žlutém pozadí a na druhém červenou na modrém. Postavy vypadají podobně a Věru Čáslavskou lze poznat hlavně podle (většinou) žlutých vlasů. Zatím jsem se nesetkal s tak mizernou a odbytou kresbou, jakkoliv by malíř nejspíš tvrdil, že tohle provedení byl jeho záměr.
Zatímco příběh Věry je pětihvězdičkový, provedení vydá tak na jednu hvězdu. Na druhé straně i jednooký je mezi slepými králem a výběr knih o Věře Čáslavské není valný - některé jsou zcenzurované, jiné zaměřené jinam než na biografii. Tato kniha se snaží informace podávat objektivně, a za to jí jednu hvězdu přidám.

25.08.2023 2 z 5

Dora a medvěd Dora a medvěd Helena Šmahelová

Byl jsem ještě malý klouček, když jsem narazil na knihu "Dobrá mysl", ve které musí Dora pobývat na starém hradě, kde její tatínek restauruje obrazy. Neskutečně se mi to tenkrát líbilo. A před nějakou dobou jsem zjistil, že autorka napsala o Doře knih daleko víc. A tak jsem se vrátil do dětských let, a začal tímto dílkem, ve kterém je Dora ještě předškolní děvčátko, kterému tatínek odjede za velkou louži a jí zůstane jen vycpaný medvěd.
Je to trochu poetické, trochu něžné, autorce se krásně podařilo dívat se na svět kolem dětskýma očima. Na druhé straně se nejedná ani tak o ucelený příběh, jako o kaleidoskop Dořiných zážitků. Medvěd byl na můj vkus až příliš velký bručoun. Ale obrázky, jež knížku doprovázejí, jsou naopak více než zdařilé.

15.09.2022 3 z 5

Odplata 1 - Země prokletých Odplata 1 - Země prokletých Jan Hlávka

Druhý autorův příspěvek do série JFK a na rozdíl od toho prvního úspěšný - Kovář je psychologicky správně uchopený, je přesně takový, jakého ho známe, navíc se nachází v poměrně originálním prostředí. Zajímavá zápletka a dokonce i rozšíření universa JFK (nová postava jako Hawkův učitel) pak vyznívá jasně pro vynikající čtyři hvězdy. (75%)

16.03.2022 4 z 5

Vzpomínky ledu Vzpomínky ledu Steven Erikson (p)

Velké, mistrovské dílo! Téměř tisícistránková bichle, nabízející napětí, velkolepé bitvy, vítězství i pocity marnosti, statečnost skromných lidí i chvíle k zamyšlení. Spousta příběhů v široce rozvětveném vyprávění, které autor dokázal všechny precizně uzavřít, a mnohé dosavadní náznaky vysvětlit (snad jen Buka mi tam ještě někde poletuje). Těžko hledat slova chvály, abych vystihl zážitek, který mi kniha dala. Kvůli tomuto třetímu dílu bych si koupil celou sérii, kdyby to bylo ještě možné. Třeba to vyjde někdy znovu...

16.11.2021 5 z 5

Velké dobrodružství Čtyřlístku Velké dobrodružství Čtyřlístku Ljuba Štíplová

Na první pohled se může zdát hezké, že celé číslo je věnováno dlouhému příběhu Čtyřlístku (Pinďa a Fifinka tentokrát v hlavní roli), ale co je to platné, když se jedná o tak bezduchý a hloupý příběh ve stylu Toma a Jerryho. Jedna věc je napsat komiks pro děti, druhá pak zachovat určitý mantinel dětské naivity, pod který by neměl výtvor klesnout. Tady se to nepodařilo.

07.11.2021 1 z 5

Muž pro Oklahomu Muž pro Oklahomu Mirko Pašek

Tato kniha mi přinesla velké překvapení, navíc příjemné - nečekal až tak vydařený kousek ze série KOD, kde kvalita knížek má poměrně široký rozptyl. Ale tady - příběh Quanaha, který se stává obětním beránkem lupičů, filutů a falešných lidí, příběh, ve kterém pro mě doposavad neznámý autor utrousil i pár kapek moudrostí a kde má i mladý čtenář šanci postřehnout kvality i zákeřnosti lidské povahy, ten (příběh) se mi líbil. Vynikající čtyři hvězdy.

05.10.2021 4 z 5

Prérie Prérie James Fenimore Cooper

Tak jsem dočetl poslední díl vynikající pentalogie, která, byť je napsaná tak dávno, stále je skvělá jak svým vyprávěním, tak kvalitou svého jazyka. Pátý díl napsal Cooper tuším jako třetí v pořadí a týká se posledních dnů našeho oblíbeného hrdiny, ať už mu chceme říkat Jelenobijce, Sokolí oko, Stopař, Kožená punčocha či Traper. Daleko na západ od děje prvního dílu se opět dočkáme boje s/mezi Indiány, tentokrát to už však nebudou Delawaři, Mohykáni nebo Huróni (či Tuskarovové anebo Mohawkové), nýbrž Pawneeové (v českém jazyce se používá Póniové) a Siouxové. Krásná kniha, která v sobě obsahuje pár kapek moudrosti o lidské spravedlnosti, chtivosti, odvaze, čestnosti i zákeřnosti a zbabělosti. Dávám knize vysokých 76% a věřte, že vím za co.

02.10.2020 4 z 5

Věk mloků Věk mloků Karolina Francová

Příběh samotný je docela dobrý, co ale autorka ostudně podcenila, je samotná zápletka - každý rozumný člověk v situaci Nikity by se obrátil na Agenturu, jež má zdroje a vědce, schopné najít či zajistit lék, a neriskoval by cestu do jiného světa, kde nikoho nezná, a kde řešení ani nemusí být k dispozici. Rovněž Kovářovi stačily dvě věty s naivními argumenty, aby šel Nikitu doprovázet - jakoby by byl čerstvě po lobotomii. Takže za mě dvě hvězdy jako maximum - ovšem následný příběh o zrození X-Hawka je natolik dobrý, že ty tři hvězdy nakonec dávám.

22.02.2020 3 z 5

Zajatci Japonců: Váleční zajatci druhé světové války v Tichomoří Zajatci Japonců: Váleční zajatci druhé světové války v Tichomoří Gavan Daws

Ne, tohle není příjemné čtení, na druhé straně je nesmírně dobře, že tato kniha vznikla. Japonci se na svých válečných zajatcích i domorodcích na okupovaných územích dopustili neuvěřitelných zvěrstev: zabíjení pro zábavu, kruté bití, minimální dávky jídla, mučení, týrání, lékařské pokusy a vivisekce, rozřezávání zaživa, pochody smrti - a za tyto zločiny se nikdy neomluvili, nikdy neodškodnili přeživší. A co víc, zatímco v Německu je nacismus mimo zákon, v Japonsku válečné zločince adorují. Bohužel ani mateřské země těch, kteří trpěli v zajateckých táborech, jim nijak nepomohly a vždy ignorovaly jejich snahy o nějakou omluvu z japonské strany, natožpak odškodnění. Tato kniha vznikla bez jakýchkoliv grantů, jedná se o mnohaleté velké dílo Dawse, který shromáždil a prostudoval za více než deset let neuvěřitelné množství dokumentů a podstoupil množství rozhovorů. Zajatci Japonců jsou mementem pro nás, abychom nezapomněli, pomníkem pro ty, kteří krutě zahynuli a hanbou pro Japonce, kteří se k tomu, co se stalo, nikdy nepostavili odpovědně čelem a v učebnicích dějepisu dětem rozebírají 2. světovou válku na pouhopouhých dvou stranách, kde označují Japonsko za "oběť agresora"...

27.10.2018 4 z 5