Yarwen Yarwen komentáře u knih

Co se v Praze všecko děje Co se v Praze všecko děje Jan Neruda

Výběr fejetonů Jana Nerudy - některé čtené s potěšením, jiné méně zajímavé, ale co vytahuje kvalitu knihy nahoru, je skvělá Nerudova práce s českým jazykem. Mimoto z textu čiší sympatická povaha Nerudova, ve které jsem se tak trochu našel i já. Nakonec tedy pro mě dobrá kniha a nadprůměrných 60%.

26.09.2017 3 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Přiznám se, že jsem při půjčování čekal tlustý román a zatím se mi v rukou ocitla malá útlá knížka divadelní hry. A musím přiznat, že příběh mi přišel příliš jednoduchý a nezábavný, ani pointa mě nijak zvlášť neoslovila. Přesto dávám pozitivní hodnocení, a to za patrně nejslavnější průnik českého jazyka do světa se slovem robot.

13.12.2016 3 z 5

Lovec hvězd Lovec hvězd Miloš Zapletal

Miloš Zeman dokáže dle mého názoru podat klukovská dobrodružství ještě sugestivněji než Foglar. Čtenář se rychle ztotožní s hlavní postavou a najde styčné body, v rámci kterých se mnohdy dostal do podobných situací. Lovec hvězd je pro mě brilantním dílkem, ve kterém nesmělý kluk, zápasící s vlastním sebevědomím, bojuje o svůj sen - mít svou maličkou hvězdárnu - i o přízeň hezké a chytré dívky. Neskutečně jsem mu fandil.

10.07.2016 5 z 5

Mezi zlatokopy Mezi zlatokopy Jack London

Výjimečná kniha, která čtenáři ukazuje, že slova jako charakter, přátelství a láska nejsou prázdná. Četl jsem v parném létě 1996 a posledních pár kapitol jsem si vychutnával s vědomím, že budu za chvíli smutnit nad tím, proč kniha nebyla aspoň o trochu tlustší...

26.05.2015 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Autor popisuje pátrání po vrahovi psa pohledem chlapce trpícího autismem. Příběh je poměrně jednoduchý, navíc každá druhá kapitola zachycuje myšlenkový pochod hlavní postavy ohledně nejrůznějších námětů - to čtenáři přibližuje pochopení toho, jak autista vnímá svět kolem sebe, jak myslí, ale na druhé straně činí příběh více nezáživným. Rovněž představa, že by někdo pobíhal po kolejišti metra v okamžiku, kdy metro přijíždí, bez toho, že by se všichni chovali, jako by se nic nestalo, je poměrně nereálná. Suma sumárum - zajímavý pohled do života postiženého člověka v průměrném příběhu - 50%.

20.04.2014 2 z 5

Pohádky Pohádky Wilhelm Hauff

Četl jsem jako malý a strašidelnost obsažená v některých pohádkách pro mě znamenala silný emociální zážitek. Vynikající.

15.02.2014 5 z 5

Přečetl jsem od Foglara téměř vše, ale cyklus okolo Stínadel je zřejmě to nejpovedenější, co napsal. Hned Záhada hlavolamu čtenáře okamžitě vtáhne do děje a nepustí ho, dokud se nedostane na poslední stránku. Absolutorium nejenom z pohledu dětské četby - z pohledu zážitku řadím toto dílo k tomu nejlepšímu, s čím jsem se při čtení setkal.

14.07.2013

Kaltské jeskyně Kaltské jeskyně Joe Dever

Zatímco v prvním díle se čtenář prodíral lesy (a v závěru městem) a ve druhém se dostal (mimo jiné) i na moře, třetí díl ho/ji zavede do mrazivého sněhu na sever. Série si stále drží vysokou kvalitu, nicméně začíná se zde projevovat rozdíl mezi tím, zda postava vlastní či nevlastní meč Sommerswerd - vzniká tady určitá nevyváženost a aby byl závěrečný souboj pro vlastníka Sommerswerdu výzvou, je vlastně uměle znevýhodněn. Jinak samozřejmě skvělý zážitek.

01.05.2013 4 z 5

Základy mužského šovinismu Základy mužského šovinismu Josef Hausmann

Postřehy v knize jsou trefné, na některé ženy padnou jako ulité a je určitě zajímavé o nich číst a dobré si je uvědomovat; na druhé straně jsem poznal řadu žen, na které popisované způsoby zcestného myšlení neplatí, případně jen z malé části - a dodávám naštěstí. Myšlenky knihy tak není možné zobecňovat, což je hlavní výtka z mé strany, byť autor na několika místech připouští, že jsou ženy, jež se chovají jinak. Název knihy je malou nadsázkou, neboť text sám o sobě ženy nezavrhuje, nesnaží se tedy o nějaký protipól feminismu - ten je tady spíše ukazován ve své nahotě, coby manipulace feministek s veřejným míněním, schovávání skrytých zájmů pod nablýskané pseudopravdy. A nelze říct, že my muži zde vycházíme jako "ta správná" polovina lidstva - každé pohlaví je své, tyto knihy by měly posloužit spíše k zamyšlení se nad sebou samým a k vyšší toleranci.

24.03.2013 3 z 5

Emanuela Emanuela Emanuelle Arsan

Pokud někdo touží po zážitku z dobře napsaných erotických scén, pak je tato kniha doboru volbou; erotika je zde líčena smyslně a vzrušujícím způsobem - ale to je vše, co se kladného hodnocení týče. Všechno ostatní, příběh a jeho reálnost, to vše se blíží čiročirému braku. Úplně nejhorší jsou autorčiny pokusy o filozofování na erotické téma, které jsou naivní a trapné. Protože na filozofování, hloubání a přemýšlení člověk potřebuje mít duševní kapacitu a spolykat během života pár kapek moudrosti.

25.10.2011 1 z 5

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

Baudelairovy básně jsou těžké, na které se čtenář musí soustředit, a protože je to má první kniha od tohoto básníka, nejsem s to říct, zda je to dáno překladem nebo originálem. Každopádně poezie to je kvalitní, mnohé kousky jsem si pro radost přečetl vícekrát, a pokud od knihy básní očekávám, že v ní najdu něco, co mě opravdu "chytí", tak i zde jsem se dočkal - to byly ty chvíle, kdy jsem uvažoval o čtvrté hvězdě, nakonec ale zůstanu u nadprůměrných tří... (65%)

01.06.2024 3 z 5

Čertův rypák / Tulipánek Čertův rypák / Tulipánek Jerome Charyn

Takové knihy by mohly skvěle fungovat jako povinná četba na středních školách - na jedné straně může být zábavná i pro ty, kteří moc nečtou, na straně druhé poměrně reálně zobrazuje zrůdnost a brutalitu komunistického režimu, čímž nabízí poučení pro dnešní mládež o tématu, na který se v dějepise většinou nedostává času.
V obou příbězích se prolíná Sovětský svaz a Amerika, scénář prezentuje realitu té doby a je podpořen slušnou kresbou. Měl jsem blízko k tomu, abych přidal čtvrtou hvězdu, ale obě povídky ve svém závěru trošku ubírají na reálnosti děje, jakkoliv představují důstojné (a akčně vrcholné) zakončení. Suma sumárum - kvalitní kniha pro všechny a poučná pro ty, kteří nemuseli socialismus zažít.

19.04.2024 3 z 5

Královna smrti Královna smrti Miroslav Žamboch

Teorie kolem m-pole je spíše složitá, než zábavná. Samotný souboj s novopečeným bohem je fraškovitý. A představit Krušovice jako elixír života, to se mě coby milovníka tohoto nápoje dotýká - v dnešní době mnoha kvalitních pivovarů s dobrými pivy rozmanitých stylů... Knize nelze upřít akční děj, ale v rámci m-pole je možné cokoliv, čímž si to autor sice hodně usnadnil, ale vybudované prostředí pak nestojí na žádných pravidlech, pro čtenáře je pak celý příběh těžko uvěřitelný. Je mi líto, jestli první díl nebyl dobrý, druhý je vysloveně špatný.

23.03.2024 1 z 5

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Stephen King opět roztáčí svůj vypravěčský um na plné obrátky - Edgar se po těžké nehodě a následném rozvodu snaží dát dohromady na zapomenutém ostrově u Floridy a začíná malovat obrazy, které jsou možná nádherné, ale zároveň i děsivé. Je mu souzeno odhalit zlo a utkat se s ním dříve, než bude pozdě.
Kniha natolik tlustá, že má čtenář čas si některé postavy oblíbit a pak si trochu stýská, že čte poslední stránku. Na druhé straně je zde méně napětí - celý děj se pomalu posunuje svým směrem a čtenář už tuší, jak to asi dopadne, na mnoho překvapení tak nenarazí. Palec nahoru za popis toho, jak se Edgar cítil, když měl vystoupit před obecenstvem ohledně vernisáže svých obrazů.
I na tuto knihu by se dal natočit solidní film - prostě kvalitní záležitost, u které jsem přemýšlel i nad čtvrtou hvězdou.

02.09.2023 3 z 5

Stopy ve sněhu / Kletba vikingova hrobu Stopy ve sněhu / Kletba vikingova hrobu Farley Mowat

Autor prožil kus svého života mezi kanadskými indiány a eskymáky a své zkušenosti využil v této knize. V první části sledujeme dobrodružství dvou kamarádů (Awasin, syn náčelníka, a Jamie, synovec bělošského usedlíka), kteří uvízli v severské pustině a snaží se v drsném kraji přežít, ve druhé části se tato dvojice rozšíří o Awasinovu sestru Angelinu a eskymáckého chlapce Peetyuka, kteří se vydávají pro vzácné artefakty do vikingského hrobu, aby prodejem nalezených věcí pomohli strádajícím eskymákům. Povedená kniha je plna dobrodružství, vzájemné obětavosti a hlavně popisu zajímavé přírody i způsobu života lidí žijících daleko na severu.

06.07.2023 3 z 5

Čerstvě deflorovaná dívka a jiné příběhy Čerstvě deflorovaná dívka a jiné příběhy Edward Gorey

Základem celé knihy je soubor pikantních ztrát panenství mladých žen (jenž dal celé knize název), kteréžto situace autor v podobě slečny Hyacinty Phyppsové vtipně glosuje. Naopak příběh Nebohé dítě je krutopřísný. Závěrečná Pátá abeceda (aneb Velkorysé krvácení z nosu, ale souvislost tohoto názvu s kresbami jsem nepochopil) je textově průměrná, prostě jeden obrázek ke každému písmenu abecedy (na českou diakritiku nespoléhejte) ale kresby ji táhnou výš.

26.05.2023 3 z 5

Pozemšťan! Pozemšťan! Mark Fearing

Malý Bud se omylem dostane mezi ufony a pokouší se dostat přes všechny překážky zpátky na Zem. Kresba mi moc nesedla, Bud zde vypadá jako dospělý trpajzlík, nicméně dá se na to zvyknout. O dost lepší je pak samotný příběh a věřím, že pro děti může být kniha napínavá a velmi zábavná. Ideální věc, jak je přilákat ke knížce.

18.12.2022 3 z 5

Hry Jaroslava Foglara Hry Jaroslava Foglara Jaroslav Foglar

Občas v diskuzi o foglarovkách tvrdím, že byť jsou super a mám je rád, tak Miloš Zapletal je ještě o fous lepší. V této knize to byl právě on, který se dvacet let probíral kronikami a články Jestřába, aby nakonec sestavil přehled her, které tenkrát Foglar se svými skauty hrával. Ovšem z mého pohledu je zlatým hřebem v této knize přehled dlouhodobých etapových her, s legendou, dohrávaných na letních táborech. Ech, jak rád bych si něco z toho prožil. Pro zájemce o toto téma doporučuji též "Etapové hry", případně "Encyklopedii her", ve kterých je pár dalších.

21.09.2022 4 z 5

Polda a Olda zase spolu Polda a Olda zase spolu Stanislav Havelka

Prostřední díl ze souborného vydání Oldy a Poldy, tentokrát z 80. let, jež považuji za zlatou éru Čtyřlístku. A jedním slovem - výborné. Příběhy mají vtip a i jako dospělý čtenář jsem se při nich skvěle bavil. Tady si prostě neodpustím přidat čtvrtou hvězdu. (85%)

28.08.2022 4 z 5

Mámino poslední objetí: Co nám emoce zvířat prozrazují o nás samých Mámino poslední objetí: Co nám emoce zvířat prozrazují o nás samých Frans de Waal

Kniha je o emocích - ty mé byly nejprve natěšené vzhledem k nadšeným ohlasům, které knihu provázejí, poté jsem byl zklamán, když jsem si říkal "Ale tohle přece není pro mě nic nového, takové schopnosti jsem u zvířat předpokládal", nakonec ale knihu pochválím, neboť autor jde v dalších kapitolách hloub, nabízí zajímavé postřehy a souvislosti (hlavně s naším lidským světem, třeba text o Trumpovi mi vykouzlil úsměv na líci) a dává čtenáři výzvy k zamyšlení se nad některými tématy. Po dočtení poslední stránky mám tedy pozitivní emoce a spokojený pocit...

16.08.2022 3 z 5