Yarwen Yarwen komentáře u knih

Andělské drápky Andělské drápky Alejandro Jodorowsky

Příběh Andělských drápků je nezřetelný, nějaký filozofický přesah žádný, kniha místy působí spíše jako zmatený kaleidoskop sexuálních snových výjevů. Hrdinka se na každé druhé stránce "definitivně" oprošťuje od všeho, co ji doposud svazovalo, aby o kousek dále nacházela něco dalšího, co ji stále drží při zemi. Kresba dílku ani neubírá, ani nepřidává, Moebius se zde dopouští pikantních logických kiksů, neboť velikost poprsí hlavní hrdinky je na různých stránkách brutálně odlišná - kdyby tohle fungovalo v reálu, nevyráběly by se prsní implantáty. Nakonec dávám dvě hvězdy, ale s odřenýma ušima. (33%)

01.07.2022 2 z 5

Prázdniny na sněhu Prázdniny na sněhu Ljuba Štíplová

Vtipné, veselé, z mého pohledu nejlepší číslo z prvních 12 vydání. Je poslední se starým formátem obálky - od příštího čísla už vycházel Čtyřlístek v podobě, v jaké ji známe dodnes. Toto číslo obsahuje pouze jeden velký sněžný příběh Čtyřlístku bez nijakých dalších komiksů, což je také naposled, stejně jako částečně černobílá kresba na některých stránkách - holt prvních 12 čísel mělo nejspíš úspěch a Čtyřlístek se tak etabloval coby projekt se slibnou budoucností - a dost možná tenkrát ani největší optimista nepředpokládal, že bude tak dlouhá a úspěšná.

13.06.2022 4 z 5

Ke třem planetám Ke třem planetám Ljuba Štíplová

Fifinka se nám konečně vybarvila a už nevypadá jako vysušená mumie, časopis pokračuje v nastoleném trendu z minulého čísla a celý sešit věnuje jen a pouze dobrodružství Čtyřlístku, opět vesmírnému. Je to až příliš infantilní, zákony fyziky musejí jít stranou, ale jedná se o čtení pro děti a takto je to třeba brát.

19.12.2021 2 z 5

Tomb Raider: Archivy S.1 Tomb Raider: Archivy S.1 Dan Jurgens

Autor kreseb v předmluvě uvádí, že nebýt tak výtečného scénáře, ani jeho malba by tolik nevynikla. Ani s jedním nesouhlasím. Scénář je místy naivní, místy stupidní, s kresbou pak závodí o to, kdo udělá více logických kiksů. Kresba je samo o sobě velkorysá - a to je hlavní důvod, který vytahuje kvalitu knihy přes 30% ke druhé hvězdě. Nicméně je třeba připustit, že Lara Croft v sobě vždy skrývala i jistý sex appeal - a přestože kreslíř nemaluje špatně, jeho neschopnost vtisknout Laře tento náboj je přímo žalostná - velká prsa ještě nejsou zárukou toho, že výsledkem bude přitažlivá kráska. Starší děti, případně náctiletí, tak dostanou v tomto komixu akční prostoduchou zábavu, pro mě to ale bylo poněkud plytké.

28.11.2021 2 z 5

Létající koberec Létající koberec Jaroslav Němeček

Podruhé věnovali autoři celé číslo jednomu velkému příběhu Čtyřlístku - psaný úvod i závěr jsou sice trochu zvláštní kombinací ke komiksu, ale budiž. V kreslené podobě pak sledujeme osudy jednotlivých postav ve světě pohádek, smysluplnost zde opět dostává občas na frak, nicméně číst se to dá a děti těch pár chyb řešit nebudou.

16.11.2021 2 z 5

Čtyřlístek v polárních krajích Čtyřlístek v polárních krajích Jaroslav Němeček

Hlavní příběh je tentokrát o Fifi - tady chápu, že je komix určen pro děti, ale nasekat v něm tolik logických kiksů je i tak příliš a výsledný dojem je špatný, stejně jako u komixu o Arthurovi. Co je třeba vyzvednou nejvýš, je psaný text o záchraně lodi v Indickém oceánu - velmi mi to připomíná Batličkovy povídky. Povedený je i příběh o výletu do Mamutova, který hezky nakreslil Adolf Born. Co si naopak zaslouží značku "odpad", je tradičně Pidivízek a tentokrát i Svetřík se svým Flikem. Celkově lepší jedna hvězda.

04.10.2021 1 z 5

Dokonalý obchod Dokonalý obchod Alex Drescher

Už dlouho jsem nečetl tak skvělou knihu - napínavé fantasy, u kterého jsem se uchechtával, neboť je naplněno vynikajícím suchým humorem. No, snad si zapamatuji aspoň pár hlášek. Dávám mimořádných pět hvězd a jdu si koupit celou sérii, tohle chci mít doma.

30.07.2021 5 z 5

Renegát Renegát Tomáš Bartoš

Zajisté jeden z nejlepších dílů s výbornou a propracovanou zápletkou. Ke konci knihy krapet chaotické, na druhé straně, zmrtvýchvstání pro mnohé určitě oblíbené postavy směruje můj palec nahoru - oddělení Bytewské vypadá jak po náletu, tak snad se oživená postava vrátí tento tým posílit... (72%)

12.06.2021 4 z 5

Čtyřlístek mezi piráty Čtyřlístek mezi piráty Jaroslav Němeček

Druhé číslo už zaznamenává kvalitativní posun nahoru, hlavní příběh Čtyřlístku má smysluplnější děj, byť je stále podprůměrný. Bohužel toto se nedá říct o komiksech, které toto číslo doprovázejí - některé bych se nebál označit za stupidní. Nahoru tak kvalitu vytahuje psaný příběh z Etiopie (ale spíš pro starší děti) a nadchla mě rovněž stránka o filumenistice, tedy sběratelství zápalkových nálepek. To je dávná historie, ale tenkrát to byla pro mého tátu docela zábava. (34%)

19.02.2021 2 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Má první audiokniha, jež mě v autě provázela na dálnicích i úzkých cestičkách. Zpočátku to vypadalo na průměrné akční dílko, které ovšem postupně nabralo dech, aby v závěru atakovalo čtyři hvězdy. Musím přiznat, že některým hláškám jsem se hlasitě zasmál, což už se mi tak často při četbě neděje. Možná tomu dodal i přednes. Postapokalyptický svět českých krajin nabízí drsnou atmosféru, která v závěru graduje v bitce o Brno s Japončíky. Česká vlajka nechť vlaje, za mě 69 % a jdu na druhý díl.

13.07.2020 3 z 5

Velmistrova závěť Velmistrova závěť Ljuba Štíplová

Z tohoto čísla bych vyzdvihl především známý příběh Káti a Škubánka, kteří si domů pořídili robota - jako malý mě to fascinovalo. A další komix, kterému bych udělil i čtyři hvězdy, je Jáchym, který se se svým malým společníkem vydává zjistit, jak se vyráběl pergamen - zábavnou a napínavou formou je zde malému čtenáři předána i edukativní část, toto kvituji. Co tady máme dále - Čtyřlístek se nám vydává do podzemí za pokladem a též závěrečná básnička je nadprůměrná a krásně malovaná. Jediné, co se nepovedlo, je pohádka o sedlákovi uřezávajícím nosy nádeníkům - ani pohádka by se neměla pouštět do nesmyslů. Celkově vydařené číslo, ročník 1988 je velmi povedený.

18.04.2020 3 z 5

Nekonečně malý svět Nekonečně malý svět Ljuba Štíplová

Celému číslu dominuje příběh Oldy a Poldy, kteří se rozhodnou jít raději na letecký den než na svatbu, ale nakonec stihnou obojí, a Jáchym, který se svým šotkem tentokrát míří do starobylého Egypta. Také samotný komix Čtyřlístku je docela vydařený, byť se vešel do malé kapky vody, vtip nelze upřít ani pohádce o čápovi, který hledá účel svého létání. Celé bych to ohodnotil mimořádnými čtyřmi hvězdami, nebýt závěrečné básničky, jež je hanebně odbytá. Takto to stačí pouze na tři, ale stále nadprůměrné hvězdy.

10.04.2020 3 z 5

Do každé kapsy Do každé kapsy Ljuba Štíplová

Docela povedené číslo, ve kterém je hlavní příběh Čtyřlístku zrovna tím nejslabším, neboť odkazuje na komunistickou éru, kdy kradl téměř každý, kdo mohl. Naopak Koko, vydávající se na romantický vandr, je velmi vtipný, Jáchym s tiskařským šotkem si tentokrát ve starodávném Egyptě najdou krokodýlího "kamaráda" a Polda s Oldou úspěšně uvedou do našeho světa hejkala.

21.03.2020 3 z 5

Ohnivá řeka Ohnivá řeka Ljuba Štíplová

Po dlouhé době výjimečně povedené číslo, které tentokrát táhne Káťa se Škubánkem, jenž je odvlečen zlobivou opicí do Afriky, dále pak třeskutě vtipný Koko, ležící na dvoře, s nožkama nahoře, a kupodivu i závěrečná básnička je tentokrát prostě skvělá, výborně napsaná. A aby toho nebylo málo, i zbylé příběhy jsou nadprůměrné - náš Čtyřlístek tentokrát zpovzdálí hasí obrovský požár a příběh o Dudbrandovi, který měnil tak dlouho, až neměl nic, asi všichni známe - "Ale za ty peníze to stojí!"

25.02.2020 4 z 5

Dlouhý sprint s ozvěnou Dlouhý sprint s ozvěnou Miroslav Žamboch

Bratr hlavního hrdiny umírá, a tak se on sám stává následníkem trůnu, což v kouzelnické zemi Vegaš znamená téměř jistou smrt. Originální námět, který by pod rukou autora s vyššími ambicemi mohl vydat na výbornou fantasy ságu. Stačilo by jen trochu rozpracovat psychologii zúčastněných postav, přidat další intriky a více si pohrát se světem, do kterého je děj zasazen. Už jen závěrečný epilog by mohl být samostatným dílem. Takto se jedná o bohapustě nevyužitý potenciál, což je velká škoda. Nemohu tak dát více než "jen" tři hvězdy za "pouze" dobrou knihu.

27.12.2019 3 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Palec nahoru za nápad a vypravěčský um. Naopak nelíbilo se mi zveličování - zbytečně teatrální smrti, Garratyho křeč v noze, jež by se dala rozepsat na tři odstavce, nikoliv na několik stránek (to bylo vskutku útrpné), označení Poea za pedofila (čtrnáctileté děvče je už fakt dávno za hranici zájmu pedofilů); nějakého filosofického přesahu se tady nedočkáme, tlachání mezi účastníky pochodu je o ničem, zakončení vlažné, naopak vykreslení bezhlavosti davu výborné - opravdu věřím, že by se našlo moře lidí, kteří by se touto trachtací náramně bavili, stejně jako by se každý rok objevilo sto jiných bláznů, kteří by do závodu šli. Za mě zhruba průměr (48%).

27.06.2019 2 z 5

Král musí zemřít Král musí zemřít Mary Challans Renault

Théseus je bezesporu jedním z nejslavnějších hrdinů řecko-římských bájí. Autorka k jeho příběhu přistoupila po svém - zasadila jej do reálného prostředí a pojala ho spíše jako historický román, prostý čehokoliv nadpřirozeného (vyjma božských znamení, což z tohoto přístupu dělá tak trochu kočkopsa). Jenže legenda o Théseovi JE o nadpřirozených bytostech, JE o nadpřirozených jevech a kouzlech, jakožto o božských zásazích do života hrdinů. Čtenář je tak ochuzen o řadu Théseových slavných činů, ve kterých figurují třeba obři, do jiných zase zasazuje obyčejné lidi a ohýbá legendu do takové míry, že se od ní mnohdy zásadně odvrací. Kniha není špatná, je z ní možno poznat řadu zvyků a způsobů života tehdejšího lidu, ale k tomu si mohla autorka vybrat nějakou no-name postavu, a ne zmršit slavnou pověst. Závěr knihy je pak notně zmatený, obrovská katarze na Krétě je popsaná v maličkém odstavci, opakují se i odporují si jednotlivé věty a pokud sami nevíte, po kom nese Egejské moře své jméno, budete těžce přemítat, co se vlastně na poslední stránce knihy stalo. Pro mě zklamání a slabší dvě hvězdy.

04.12.2018 2 z 5

Stín legendy Stín legendy Tomáš Němec

Tomáš Němec v sáze o JFK opět exceluje, jeho knihy patří v této sérii vskutku k tomu nejlepšímu. Příběh, který drží z pohledu logiky pohromadě a zároveň je napínavý, Kovář se chová jako Kovář, ne vše se mu podaří a zároveň to není účelové. Co bych vytknul, je zařazení Wolfganga do skupiny spřízněnců Bytewské, která ho snad má dokonce ráda, i když všechny předchozí díly ho označovaly za pěkného mizeru a vztah s Bytewskou byl velmi odtažitý. Tady si měl autor vymyslet novou postavu. Rovněž rozdělení příběhu na více dílů je naprosto zbytečné a jen tahá ze čtenářů peníze. Přesto dávám nadprůměrných 53%.

03.10.2018 3 z 5

Doba jedová 2 Doba jedová 2 Anna Strunecká

Zaplať pánbůh za takovéto knihy, jež i v době, kdy se třetina televizní reklamy točí okolo farmaceutického průmyslu, má odvahu jít proti proudu a poukazovat na nebezpečí a rizika spojená ať už s očkováním nebo s nejrůznějšími látkami kolem nás, jakožto s vedlejšími účinky léků, poukazováním na faktory ovlivňující vznik civilizačních chorob a dalších témat. Autoři věnují prostor i kritickým názorům oponentů, takže každý čtenář, který má trochu rozumu (a jestliže má vyšší ambice než čtení bulváru a sáhnul po naučné knize, tak ho nejspíš má), si učiní na věc vlastní názor. Za mě velmi poučné a zajímavé (70%).

15.09.2018 3 z 5

Angličtina pro jazykové školy I., 1. sešit Angličtina pro jazykové školy I., 1. sešit Jaroslav Peprník

Základní stavební kámen pro mou angličtinu v roce 1988, kdy se v první hodině ještě musel uvádět důvod, proč se našinec chce učit jazyku kapitalistické země...

28.02.2018 4 z 5