Yarwen Yarwen komentáře u knih

Nekonečně malý svět Nekonečně malý svět Ljuba Štíplová

Celému číslu dominuje příběh Oldy a Poldy, kteří se rozhodnou jít raději na letecký den než na svatbu, ale nakonec stihnou obojí, a Jáchym, který se svým šotkem tentokrát míří do starobylého Egypta. Také samotný komix Čtyřlístku je docela vydařený, byť se vešel do malé kapky vody, vtip nelze upřít ani pohádce o čápovi, který hledá účel svého létání. Celé bych to ohodnotil mimořádnými čtyřmi hvězdami, nebýt závěrečné básničky, jež je hanebně odbytá. Takto to stačí pouze na tři, ale stále nadprůměrné hvězdy.

10.04.2020 3 z 5

Do každé kapsy Do každé kapsy Ljuba Štíplová

Docela povedené číslo, ve kterém je hlavní příběh Čtyřlístku zrovna tím nejslabším, neboť odkazuje na komunistickou éru, kdy kradl téměř každý, kdo mohl. Naopak Koko, vydávající se na romantický vandr, je velmi vtipný, Jáchym s tiskařským šotkem si tentokrát ve starodávném Egyptě najdou krokodýlího "kamaráda" a Polda s Oldou úspěšně uvedou do našeho světa hejkala.

21.03.2020 3 z 5

Ohnivá řeka Ohnivá řeka Ljuba Štíplová

Po dlouhé době výjimečně povedené číslo, které tentokrát táhne Káťa se Škubánkem, jenž je odvlečen zlobivou opicí do Afriky, dále pak třeskutě vtipný Koko, ležící na dvoře, s nožkama nahoře, a kupodivu i závěrečná básnička je tentokrát prostě skvělá, výborně napsaná. A aby toho nebylo málo, i zbylé příběhy jsou nadprůměrné - náš Čtyřlístek tentokrát zpovzdálí hasí obrovský požár a příběh o Dudbrandovi, který měnil tak dlouho, až neměl nic, asi všichni známe - "Ale za ty peníze to stojí!"

25.02.2020 4 z 5

Dlouhý sprint s ozvěnou Dlouhý sprint s ozvěnou Miroslav Žamboch

Bratr hlavního hrdiny umírá, a tak se on sám stává následníkem trůnu, což v kouzelnické zemi Vegaš znamená téměř jistou smrt. Originální námět, který by pod rukou autora s vyššími ambicemi mohl vydat na výbornou fantasy ságu. Stačilo by jen trochu rozpracovat psychologii zúčastněných postav, přidat další intriky a více si pohrát se světem, do kterého je děj zasazen. Už jen závěrečný epilog by mohl být samostatným dílem. Takto se jedná o bohapustě nevyužitý potenciál, což je velká škoda. Nemohu tak dát více než "jen" tři hvězdy za "pouze" dobrou knihu.

27.12.2019 3 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Palec nahoru za nápad a vypravěčský um. Naopak nelíbilo se mi zveličování - zbytečně teatrální smrti, Garratyho křeč v noze, jež by se dala rozepsat na tři odstavce, nikoliv na několik stránek (to bylo vskutku útrpné), označení Poea za pedofila (čtrnáctileté děvče je už fakt dávno za hranici zájmu pedofilů); nějakého filosofického přesahu se tady nedočkáme, tlachání mezi účastníky pochodu je o ničem, zakončení vlažné, naopak vykreslení bezhlavosti davu výborné - opravdu věřím, že by se našlo moře lidí, kteří by se touto trachtací náramně bavili, stejně jako by se každý rok objevilo sto jiných bláznů, kteří by do závodu šli. Za mě zhruba průměr (48%).

27.06.2019 2 z 5

Král musí zemřít Král musí zemřít Mary Challans Renault

Théseus je bezesporu jedním z nejslavnějších hrdinů řecko-římských bájí. Autorka k jeho příběhu přistoupila po svém - zasadila jej do reálného prostředí a pojala ho spíše jako historický román, prostý čehokoliv nadpřirozeného (vyjma božských znamení, což z tohoto přístupu dělá tak trochu kočkopsa). Jenže legenda o Théseovi JE o nadpřirozených bytostech, JE o nadpřirozených jevech a kouzlech, jakožto o božských zásazích do života hrdinů. Čtenář je tak ochuzen o řadu Théseových slavných činů, ve kterých figurují třeba obři, do jiných zase zasazuje obyčejné lidi a ohýbá legendu do takové míry, že se od ní mnohdy zásadně odvrací. Kniha není špatná, je z ní možno poznat řadu zvyků a způsobů života tehdejšího lidu, ale k tomu si mohla autorka vybrat nějakou no-name postavu, a ne zmršit slavnou pověst. Závěr knihy je pak notně zmatený, obrovská katarze na Krétě je popsaná v maličkém odstavci, opakují se i odporují si jednotlivé věty a pokud sami nevíte, po kom nese Egejské moře své jméno, budete těžce přemítat, co se vlastně na poslední stránce knihy stalo. Pro mě zklamání a slabší dvě hvězdy.

04.12.2018 2 z 5

Stín legendy Stín legendy Tomáš Němec

Tomáš Němec v sáze o JFK opět exceluje, jeho knihy patří v této sérii vskutku k tomu nejlepšímu. Příběh, který drží z pohledu logiky pohromadě a zároveň je napínavý, Kovář se chová jako Kovář, ne vše se mu podaří a zároveň to není účelové. Co bych vytknul, je zařazení Wolfganga do skupiny spřízněnců Bytewské, která ho snad má dokonce ráda, i když všechny předchozí díly ho označovaly za pěkného mizeru a vztah s Bytewskou byl velmi odtažitý. Tady si měl autor vymyslet novou postavu. Rovněž rozdělení příběhu na více dílů je naprosto zbytečné a jen tahá ze čtenářů peníze. Přesto dávám nadprůměrných 53%.

03.10.2018 3 z 5

Doba jedová 2 Doba jedová 2 Anna Strunecká

Zaplať pánbůh za takovéto knihy, jež i v době, kdy se třetina televizní reklamy točí okolo farmaceutického průmyslu, má odvahu jít proti proudu a poukazovat na nebezpečí a rizika spojená ať už s očkováním nebo s nejrůznějšími látkami kolem nás, jakožto s vedlejšími účinky léků, poukazováním na faktory ovlivňující vznik civilizačních chorob a dalších témat. Autoři věnují prostor i kritickým názorům oponentů, takže každý čtenář, který má trochu rozumu (a jestliže má vyšší ambice než čtení bulváru a sáhnul po naučné knize, tak ho nejspíš má), si učiní na věc vlastní názor. Za mě velmi poučné a zajímavé (70%).

15.09.2018 3 z 5

Angličtina pro jazykové školy I., 1. sešit Angličtina pro jazykové školy I., 1. sešit Jaroslav Peprník

Základní stavební kámen pro mou angličtinu v roce 1988, kdy se v první hodině ještě musel uvádět důvod, proč se našinec chce učit jazyku kapitalistické země...

28.02.2018 4 z 5

Lovy, lovci, zvířata Lovy, lovci, zvířata Vladimír Paulišta

Nádherná kniha, jež si zaslouží výjimečné hodnocení. V době komunismu se na Západ dostal málokdo, Vladimír Paulišta se však zabýval organizováním loveckých výprav, v rámci kterých v Československu utráceli své drahocenné valuty západní hosté. Zároveň pracoval ve francouzské lovecké kanceláři a jezdil s lovci po Evropě, Africe i Americe, projezdil téměř celý svět. Říkal jsem si, to bude asi notně protekční člověk, ale naštěstí tomu tak není - autor v knize velmi zajímavě vypráví své příběhy z cest, o myslivosti, lovech i fotografování, o zvycích lidí žijících mimo civilizovaný svět, vkládá do nich svou životní zkušenost i svou moudrost. Velmi působivé, pro čtenáře hloubavé. Za mě mimořádných 95%.

14.01.2018 5 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Jednoduchý, ale slavný klasický kousek o cti, zradě a pomstě. Četl jsem a čekal, kdy přijde to nadšení a zážitek jako u Romea a Julie, ale nic nepřišlo. Navíc s blížícím se závěrem paní Smrt máchá se svou kosou až v příliš širokém záběru, tohle Shakespeare na můj vkus trochu přepískl. Dávám nakonec 52% s tím, že to, co knížku vytahuje nad průměr, jsou kapky moudrosti, jež autor tu a tam v textu utrousil a z nichž některé jsem si opsal do svého "deníčku moudrých vět".

08.11.2017 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Novinář Mikael Blomkvist s hackerkou Lisbeth Salanderovou se pokoušejí rozmotat klubko záhady okolo zločinu spáchaném v rodině Vangerových před několika desítkami let. A nejen proto má toto klubko notně prohnilý střed.
Z mého pohledu je třeba vyzdvihnout solidní příběh i složitost zápletky, jakožto dobrou dedukci v pátrání. Na druhé straně autor ohýbá reálnost děje i chování postav tak, aby mu to zapadalo do mozaiky, nevyvaroval se ani včlenění svých feministických a demagogických názorů do textu, jakkoli má na to právo - nicméně v míře, kterou lze akceptovat, byť např. názor, že u mladého děvčete je zcela běžné, aby během pár let vystřídala 50 partnerů, považuji za extrém. Za mě 50% a do dalších dílů půjdu, když už jsem jako dárek dostal ten čtvrtý...:)

30.08.2017 2 z 5

Christina Christina Stephen King

Poměrně jednoduchý příběh dokázal King svým skvělým vypravěčským umem rozvinout do výborného výsledku. Byl jsem zvědavý na konec, zda udrží kvalitu a v závěru ji nezařízne, ale spíše to byla zlatá tečka na závěr. Za mě jeden z nejvydařenějších Kingových románů.

08.04.2017 4 z 5

Přijela k nám pouť Přijela k nám pouť Věra Plívová-Šimková

Předně je třeba uvést, že kniha je se svým obsahem téměř shodná s filmovým zpracováním - ale stejně krásná. A i když jsem se k ní dostal až jako čtyřicátník, stejně byla pro mě její četba velmi příjemná. A zvláštní melancholický nádech pro mě měla postava Tonyho, Žanetina strýce, jenž platonicky miloval její mámu i po mnoha letech od chvíle, kdy odešla. Jak se říká, ti, co jsme měli rádi, mohou navěky žít v našich srdcích, i když už mezi námi nejsou.

20.08.2016 4 z 5

Red Nails / Rudé hřeby Red Nails / Rudé hřeby Robert Ervin Howard

Howard nás tentokrát prostřednictvím Conana a Valerie zavede do tajuplného starobylého města plného nenávisti, temných čar a zrady. Zatímco méně zdatní autoři by si vystačili s jednou zápletkou, Howardův příběh je jako studánka nevyčerpatelných nápadů, ze které vyrůstá a rozmanitě se kroutí silný fantasy stonek s množstvím postranních výrůstků. Osobně dávám u tohoto autora přednost neconanovským povídkám, ale tahle se povedla výtečně.

11.07.2016 4 z 5

Jeruzalémský masakr motorovou pilou Jeruzalémský masakr motorovou pilou Ondřej Neff

Se zarděním na líci jsem zjistil, že jsem od Neffa do této doby ještě nic nečetl, přitom jsem jeho jméno mnohokrát slyšel. Myslel jsem, že sérii JFK pozvedne na vyšší kulturní úroveň, ale hořce jsem se spletl. Hlavní zápletka je do té míry naivní, že není ani tak k smíchu, jako spíš k zlosti. Text a rozhovory působí, jakoby je napsal někdo, kdo ještě nenosí v kapse občanku. Napětí rovněž žádná sláva a psychologické uchopení Kováře se také nepovedlo - tohle není Kovář (podobně jako u předchozího dílu od Hlávky, tam se Kovář vůbec nepovedl). Suma sumárum mi tenhle díl vychází zatím jako nejslabší z celé série. Howgh.

17.06.2016 1 z 5

Sbohem, a díky za ryby Sbohem, a díky za ryby Douglas Adams

Tento kousek je jako bárka, pohupující se na vlně pohody. Do plachet jí fouká větřík inteligentního a citlivého humoru - ne toho prvoplánovitého, kdy jakoby měl umělý smích upozornit na to, že se máte zasmát - spíše se bavíte uvnitř své hlavy, zatímco je vám na rtech vidět mírný úsměv... V hlavní roli Arthur Dent se svou láskou Fenchurch, pátrající po tom, proč zmizeli z "nové" Země delfíni. Příběh jako vždy jednoduchý a napětí zde fakt nehledejte - tahle kniha sbírá body někde jinde. Příjemné počtení. A jedna pozitivní Marvinova věta na závěr.

10.04.2016 3 z 5

Vražda na golfovém hřišti Vražda na golfovém hřišti Agatha Christie

Agatha Christie se ve svých knihách snaží o co nejvíce zauzlovaný příběh s co nejpřekvapivějším odhalením nejlépe na poslední stránce knihy. Tomu je ochotna obětovat reálnost děje, chování svých hrdinů i samotnou zápletku. Nejinak je tomu i v tomto dílku - zpočátku se čte příjemně, čtenář absorbuje jednotlivé indicie, přemýšlí o pozadí a pohnutkách činů, aby v závěru sledoval hektické hypotézy, kdy jedna přebíjí druhou, vše se stává zamotané, zmatené, nedobré. Zamilování hlavního hrdiny do jedné z postav už působí čiročirou fraškou a její útěk nastavovanou kaší - přesto samotný konec zůstává utnutý, jakoby nenaplněný. Dlouho to vypadalo na tři hvězdy, ale tahle kniha si nezaslouží ani dvě. Za mě 16% a (zatím?) nejhorší kniha od této autorky.

12.02.2016 1 z 5

Vlk Vlk Shaun Ellis

Nádherná kniha o nádherných zvířatech. Shaun Ellis zde shrnul postřehy ze svého studia života vlků, se kterými strávil značnou dobu. Píše o vnitřním uspořádání smečky a rolí jednotlivých vlků v ní, o jejich lovu, výchově mláďat, o zbytečném strachu a nepřátelství lidí vůči nim. Monty Sloan pak připojil velké množství krásných fotografií - snad nejpozoruhodnější z nich je uprostřed knihy, na které poklidně ležící vlk otevírá tlamu, do které mu přilétává pod úhlem 45 stupňů jakýsi křeček. Zajímalo by mě, jak tahle fotka vznikla - možná existuje vlčí ráj, ve kterém létají opečení křečci vlkům rovnou do tlamy...

16.01.2016 5 z 5

Cesta k Černým modlám / Bílé zlato Cesta k Černým modlám / Bílé zlato Dmitrij Narkisovič Mamin-Sibirjak (p)

První povídka knihy líčí strastiplnou cestu řidiče náklaďáku, který veze čerpadlo zasypaným kutačům zlata, jejich jedinou záchranu - jeho jízdu se mu snaží překazit duo kriminálníků, kteří horníky zasypali. Příběh se čte dobře a nepostrádá napětí.
Druhá povídka se týká rýžovačů platiny. Žijí v neskutečné bídě, nicméně narazí na bohaté naleziště a objeví se peníze. Tohle není ani tak o příběhu, jako spíše o zajímavé sondáži do mysli lidí nezvyklých na peníze, jak si s novou situací poradí - zvládne to lépe mladý Kirjuška, náhle přemístěný z bídy do (z jeho pohledu) bohaté rodiny, nebo děda Jelizar, který drží otěže své rodiny pevně v rukou?
Za mě dobré čtivo a dávám palec nahoru (64%).

18.10.2015 3 z 5