Yorika Yorika komentáře u knih

Oranžová je nová černá - Můj rok v ženské věznici Oranžová je nová černá - Můj rok v ženské věznici Piper Kerman

K četbě této knihy mě přivedl stejnojmenný úžasný seriál.Bylo by však chybou knihu a seriál srovnávat.Jsou to dvě naprosto odlišné veličiny.Filmaři se příběhem nechali inspirovat jen velmi volně a hlavně v pozdějším období si seriál žije svým vlastním životem.Především oproti seriálu v knize chybí pestré charakteristiky postav a charismatická Alex.
Příběh v knize je čtivý,nenáročný ale bez špetky energie a v konečném důsledku nudný.Autorka sice nad svým osudem nefňuká ale na druhou stranu působí jako namyšlená žena,která si je jistá sama sebou a svět ji musí ležet u nohou.Piper Kerman je mi nesympatická stejně jako její kniha.

14.05.2016 2 z 5

Síla meče Síla meče Wilbur Smith

První polovina knihy mě bavila.Především část příběhu odehrávající se v africké divočině byla strhující.Bohužel druhá polovina knihy již tak netáhne.Měla jsem pocit, jakoby to autor chtěl mít co nejrychleji za sebou a děj pak působí jaksi uspěchaně a nedotaženě.Škoda.

12.05.2016 3 z 5

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

To byl tedy tanec! Toto bych si po přečtení této knihy ráda řekla.Jsem však trochu rozpačitá.Ten příběh pomalu ztrácí šťávu.Předlouhá kniha,které by neškodilo trochu ,,očesat" stránky.Autor se utápí v popisu věcí, pro děj ne až tak důležitých a zabíjí tak linii příběhu.Některé postavy baví více jiné bohužel méně.Především zamrzí linka Tyriona,jehož příběh už nemá takové grády jako dřív.I když je Martinův bájný svět stále fascinující, není už to taková pecka jako v prvních knihách série.Je to pochopitelné.Vše se časem okouká.

12.05.2016 3 z 5

Lesbianka - Zpověď lesby Lesbianka - Zpověď lesby Niki Fraitová

Z knihy je na každé stránce cítit touha po senzaci.Už jen ten popisek. ,,Tajemný svět leseb a homosexuálních celebrit"
Můžu vás uklidnit.Na této knize není nic tajemného.Právě naopak.V dnešní době, kdy už toto téma přestává být díky bohu tabu, nevidím na této knize nic šokujícího.O literární kvalitě tohoto dílka raději pomlčím.

12.05.2016 2 z 5

Fabrika Fabrika Kateřina Tučková

Kolikrát jsem okolo těchto míst procházela.V chvatu všedních dní, člověk nějak nemá čas se zastavit a rozhlédnout se kolem sebe.Po přečtení Fabriky se již nikdy na město nebudu dívat,tak jako dřív.Kdykoliv teď procházím těmito místy, vzpomenu si na rod Offermannů a jejich příběh.Přemýšlím o lidech,kteří kráčeli ulicemi Brna přede mnou.Přitom každý z nich prožíval svůj ojedinělý životní příběh,mnohdy spjatý právě s místními textilkami.Děkuji za tuto knihu.

12.05.2016 4 z 5

Vadí mi nulová charakteristika postav.
Vadí mi neustálé stereotypní ,,nadzvedávání suknic"
Vadí mi rychlost, s jakou jsou vydávány stále nové díly na úkor jejich kvality.
Vadí mi,že Vondruška se stává čím dál víc předvídatelným a jeho knihy mě nudí.
Vadí mi toho hodně.A příliš nevěřím,že se to četbou dalších dílů epopeje změní.

10.05.2016 3 z 5

Růže od Stalina Růže od Stalina Monika Zgustová

Kniha se čte velice dobře.Je napsána lehkým stylem,bez zbytečných komplikací.Právě to je však trochu problém.Čekala jsem více informací a faktů.Přece jen Světlana nebyla obyčejná žena.Byla přinejmenším Stalinovou dcerou.Také mě udivovala její naivita a slabá vůle.Nevím jestli to byl autorčin úmysl ale u ženy,která se dokázala vzepřít totalitnímu režimu a emigrovat do Ameriky, bych čekala větší rozhodnost.

08.01.2016 3 z 5

Smetanová revoluce Smetanová revoluce Ivan Landsmann

Knihu jsem četla v podstatě jen kvůli dialektu, který mi je jako rodačce blízký.Bohužel, toto je jedno z mála pozitiv tohoto dílka.Hlavní postava Josef, je typický buran,hospodský povaleč a ješita.Človíček, který po revoluci ztratil své jistoty a s novou dobou se vyrovnává jen velice těžce.Myslím, že každý z nás má v okruhu svých známých někoho podobného.Stačí se jen rozhlédnout kolem sebe.Bohužel,asi to není tak silné téma,nebo ho spíš autor nedokázal uchopit tím správným způsobem, aby v čtenáři zanechal nějakou hlubší stopu.Zabaví ale za týden si na knihu už nevzpomenete.

20.10.2015 2 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Román, který se inspiroval osudem rostovského řezníka Čikatila.I když...V knize řádí sice sériový vrah dětí s pohnutým dětstvím, zde ale všechna podobnost končí.Vraždy jsou šokující ale mnohem horší je krutý, nelidský režim, který v tehdejším sovětském svazu panoval.Stále mě udivuje čeho všeho jsou lidé schopni.A věřím, že něco podobného by se v Rusku mohlo dít zas.

21.03.2015 4 z 5

Po přečtení Staříka jsem byla na tuto knihu opravdu zvědavá.Až do půlky knihy mě příběh bavil.Autorův smysl pro absurdní humor a neuvěřitelné situace je obdivuhodný.Čím více jsem se však dopracovávala ke konci, tím více jsem se nudila.Závěr mi přišel až příliš překombinovaný a děj ztrácel šťávu.Stařík mě pobavil víc.

21.02.2015 2 z 5

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Jedna z nejznámějších knih zabývající se tématem 2.světové války a holokaustem.
Nelehké období strachu, nenávisti ale i odvahy a nezdolné vůle nepodlehnout a vytrvat, viděno očima dospívají dívky.
Kniha je zajímavá i z psychologického hlediska.Můžeme vidět jak soužití několika lidí různých povah a názorů , v malém uzavřeném prostoru, ovlivňuje jejich psychiku.
Bohužel jak všichni víme, příběh nedopadne dobře a zrůdnost lidí si opět vybere svou daň.

15.02.2015 3 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Velice silný příběh.Stále mě udivuje a děsí, jakých zvráceností jsou lidé schopni.Paní Sosnarová si zaslouží bezvýhradnou úctu a obdiv.

15.02.2015 5 z 5

Červenobílá Červenobílá Dalibor Vácha

Knih na toto téma mnoho není.Právě tento důvod mě přivedl k četbě tohoto dílka.
Pocity mám však rozpačité.Autor jakoby neustále přeskakuje v časové rovině příběhu, což působí poměrně rušivě a vyžaduje od čtenáře velkou soustředěnost.Charaktery postav nejdou do hloubky a jejich osudy mi byly lidově řečeno ,, šumák " . Na druhou stranu, jde však o autorovu prvotinu...doufejme, že jeho další román bude vyzrálejší.

15.02.2015 3 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Ta nádherná čeština, kterou je kniha napsána, je pro mě balzámem na duši.Řada čtenářů si stěžuje, že Vančurův jazyk je těžký a špatně čitelný.Dnešní čtenář je rozmazlený jednoduchou, přímočarou četbou,literatury , mnohdy pochybné kvality.Vančura nám dokazuje, jak barvitý a jedinečný je náš jazyk.Opravdu mu už dnešní lidé přestávají rozumět ?

19.10.2014 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

No...co říci o této knize ? Naivní červená knihovna, děj postrádající logiku.Boj Skotů o nezávislost je zde popsán jen velmi okrajově což chápu, neboť autorce nezbylo zřejmě kvůli popisu neustálého ,,šmajchlování" hlavních hrdinů již místo na nějaký zajímavý děj.Pro mě byla četba této knihy ztrátou času.

19.10.2014 1 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Autorova fantazie je neuvěřitelná a zápletka kniha od knihy komplikovanější.Celou dobu jsem myslela, že vím, kdo je vrah, jen abych nakonec zjistila, že jsem se mýlila. :) Nesbo je mistrem v tomto žánru a já se už těším na jeho další ,, krváky ".

02.10.2014 4 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Pohled na tehdejší dobu nevinnýma očima malého dítěte.Kniha je psána vtipně a skutečně nenudí.Přesto však divadelní představení s Bárou Hrzánovou je ještě o třídu lepší.

30.09.2014 4 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Čtivá detektivka s bizarní trojicí vyšetřovatelů, která opravdu baví.Líbí se mi autorův smysl pro humor se špetkou ironie i jeho schopnost psát napínavé, neotřelé příběhy.Zatím nejlepší kniha série.

29.09.2014 4 z 5

Ulička hanby Ulička hanby Vlastimil Vondruška

Klasická oddechovka od Vondrušky.Možná o fous lepší, než příběhy s Oldřichem z Chlumu.

29.09.2014 2 z 5

80 milionů očí 80 milionů očí Ed McBain

Stará, dobrá, klasická detektivka.Po četbě krvavých detektivek severských autorů, příjemná změna.

29.09.2014 3 z 5