ZuzanaK. Online ZuzanaK. komentáře u knih

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Je znát, že je to psáno pro Američany, ale Evropané by si rozhodně tuhle útlou knížku měli přečíst skoro až povinně.

09.06.2020 5 z 5

Krajina roztavených zvonů Krajina roztavených zvonů Jan Štifter

Velkolepé.

14.06.2024 5 z 5

Hořím Hořím Simona Bagarová

Rozhodně doporučuji k přečtení/poslechu. Vše skvěle shrnula @Chesterton.

15.03.2024

Hlavolam Hlavolam Håkan Nesser

Líbilo. Nepřekombinované, svižné, lehký humor, postavy lidsky vykreslené. Za mne lepší, protože reálnější, než Nesbo.

29.02.2024 4 z 5

Děkuji, mám se výborně Děkuji, mám se výborně Ivan Medek

Velmi stručně, přehledně. Bez hany, s pokorou a úctou zdůrazněno to dobré.

01.02.2024 4 z 5

Děda Děda Jan Novák

Stručně: výborné. I lidech, jejich osudech a síle, kterou v sobě kdo a chce najít, i tom, jaké příběhy v sobě skrýváme.
Slyšeno na ČRo.

24.11.2023

12 pravidel pro život: Protilátka proti chaosu 12 pravidel pro život: Protilátka proti chaosu Jordan B. Peterson

Knihu jsem na podruhé doposlouchala, ale pořád mám pocit, že přes dobrý úmysl byla kniha zbytečně nafouklá, jako by měl autor chuť napsat úplně jinou knihu o něčem dost jiném, ale nikdo by to nečetl a proto to nějak napasoval takhle. Nevím. Idea není špatná, ba dokonce velmi dobrá, ale celkově to bylo až příliš ze široka. Skoro by se hodilo pravidlo 13. - neplýtvejte. Ani slovy, ani časem (o jídle nemluvě :).
Četba/poslech knihy plýtvání časem asi ani není, ale přeskočit pár stran semo tamo určitě, a to bez ztráty kontinuity a morálního ponaučení, lze.
5/10

06.09.2023 2 z 5

Dalajlamova kočka a umění příst Dalajlamova kočka a umění příst David Michie

Pohádkové čtení pro dospělé, kdy dobro je odměněno. Nevím. Myšlenka knihy vlastně není špatná, ale to podání je pro mne až příliž miloučké, možná trochu zapříčeněno i (na mne příliš rozněžnělým) podáním I. Jirešové, která načetla audioknihu.

09.08.2023

Katyně Katyně Pavel Kohout

Audioknihu, načtenou autorem, jsem musela po dvou půlhodinách opustit. Přednes mi vadil. Ale téma i styl, pro který mám autora ráda, se mi líbili a proto jsem se rozhodla knihu dočíst v papírové verzi. A dobře jsem udělala. Děj svižně plynul tam i zpět, přesto se v něm člověk neztratí, postavy se stávaly známější jak soused od naproti, se všími klady a také zápory, a pak přišlo velké Kohoutovské finále. Dobré to bylo.

30.06.2023 4 z 5

Úžasné příběhy Čtyřlístku: 1984-1987 Úžasné příběhy Čtyřlístku: 1984-1987 Ljuba Štíplová

Tyto staré příběhy, kdy Myšpulín vynalézá (což tehdy bylo mnohem snažší, než dřív, uznávám. Ostatně stejnou nemocí trpí i James Bond, kdy je nouze o skvělé vynálezy, které má k dispozici, všimli jste si?), neříkají si Myšpuldo a Bobčo, a příběhy jsou dětsky fantastické, nereálné.

28.06.2023 5 z 5

Prvních dvanáct příběhů Čtyřlístku: 1969-1970 Prvních dvanáct příběhů Čtyřlístku: 1969-1970 Ljuba Štíplová

Tyto příběhy pro mne byly zajímavé nejen co do grafické stránky. Skvělé.

10.05.2023

Hovězí kostky Hovězí kostky Emil Hakl (p)

Neurazí, nenadchne. Do vlaku dobré.

09.05.2023

Nemocná Amerika: Lekce o zdraví a svobodě Nemocná Amerika: Lekce o zdraví a svobodě Timothy Snyder

Od T. Snydera jsem čakala více. Příliš málo faktů, přílišné dštění síry, příliš černobílé pojetí. Asi tím, že to bylo pro autora příliš osobní téma.
4/10

Madeleine Madeleine Madeleine Albright

Od dětství po konec politické kariéry. Překvapivě čtivé, a to i pasáže o politických jednáních, ze kterých je stále cítit nehrané přesvědčení o správnosti svého úsudku i celé věci, o síle Spojených Států ... Upřímnost, sebejistota, nadhled, píle. Bylo zajímavé o všem číst, dotvořit si obrázek, poopravit názor/pohled na věc a přesto nesouhlasit (a tušit, že i tento nesouhlas by autorka ocenila).

Vendulka: Útěk za svobodou Vendulka: Útěk za svobodou Ondřej Kundra

Další, zase jiný a zase zajímavý, pohled na dobu světoválečnou přes osud dvou skutečně žijících lidí.
Uznávám, že název by mohl být zavádějící, ale proto máme u knih anotace.

12.04.2023

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

(SPOILER) Začátek velmi dobrý. Ale pak to nějak začalo drhnout. Navíc jsem měla pocit, že čtu americký dokument - opakování již řečeného po krátké reklamní pauze - a ten konec, kdy se vše semele a co hůř, zase přesně v tu správnou chvíli, aby ...
Hvězdu navíc bych dala za jmého Joona Linna, to se mi libí.

24.02.2023 3 z 5

Nejsem na tu knihu asi správně naladěná a to jsem ji dala opravdu dost času. Nečekala jsem internetový článek s 12 jednoduchými pravidly, ale vlastně ani zevruvný rozbor bible. Myslím, že se ke knize vrátím, znovu, od začátku, teď mne to trochu míjí. Asi jsem se ke knize měla dostat mnohem dřív, stejně jako k Citadele.

13.01.2023 2 z 5

Pestré vrstvy Pestré vrstvy Ivan Landsmann

Nebylo to špatné, ale ... myslím, že popsat složitost, svéráznost a tíhu života bývalo bylo šlo i s polovinou vulgarismů, pokud by autor věřil alespoň trochu v intelekt čtenářův. A to je vlastně to, co mi vadilo vejvíc. Nadbytečnost (nejen vulgarismů), příliš "zveličení", ale spíše sebe dobrého a zlého okolo.
Knihu bych nejspíš odložila, ale přednes N. Lichého mne u audioknihy udržel.

06.01.2023

Hurvínkova nebesíčka Hurvínkova nebesíčka Denisa Kirschnerová

Děj příjemně plyne, napětí nechybí. Jazykově bohaté, graficky dobře udělané. Pohodovka před spaním, která se i dětem dobře čte.

05.01.2023 4 z 5

Kniha džunglí Kniha džunglí Rudyard Kipling

Syna (8) kniha nezaujala, nechtěl ji dočíst. Skončli jsme za půlkou a přiznávám, že ani mne některé příběhy neoslovily, jiné byly naopak hodně povedené. Pravděpodobně knihu ještě dočtu později, ale spíše proto, že jsem naučená knihy dočítat, než z okouzlení knihou.

02.01.2023