ZuzanaK. Online ZuzanaK. komentáře u knih

Nové Mikulášovy patálie – Sváteční oběd Nové Mikulášovy patálie – Sváteční oběd René Goscinny

Kroket jsme četli 3x a to nikoli proto, že by eM před koncem usnul. Právě naopak. Skvělá knížka pro malé, starší i ty úplně dospělé.

13.10.2022 5 z 5

Emil Běžec Emil Běžec Pavel Kosatík

Posloucháno na ČRo a autentické nahrávky byly určitě přínos pro celé vyznění. Hlasy, atmosféra, všechno to posune příběh tohoto muže o kus dál. Povýší celé Kosatíkovo dílo. Jako i v jiných jeho knihách cítím snahu upozadit svůj obdiv k osobě, o kterou se zajímá a tím poukázat na skutečnou podstatu daného člověka s jeho nedostatky, bolestmi, pochybami, názory, výstřednostmi, příklady a touto celistvostí ukázat celou osobnost bádaného člověka, tedy plastického člověka žijícího a tedy tvořeného dobou, kterou sám pomáhá tvořit, ať už se mu to líbí, chce, umí ... a nebo ne.

12.10.2022 4 z 5

Tři vánoční povídky Tři vánoční povídky Petr Šabach

Když máte málo času, který chcete využít nějak smysluplně, pak klidně sáhněte po této útlé knížce. Neurazí ani děti před spaním, ani v létě na dovolené, ani nikde jinde.

12.09.2022

Kameny bolesti Kameny bolesti Milena Agus

Hluboké, vtipné, někde vzadu něco nehmatatelného zůstalo. Snad vzpomínky na něco viděného, zažítého, společného ... Zpětně hodnoceno lepší než těsně po poslechu, neboť slyšeno příjemně načtené na ČRo.

26.08.2022 4 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Jak bych to jenom ... aspoň to nebylo dlouhé. Ne, že by na tom něco nebylo. Ale. Ten styl, ty příklady, celé to vyzvnění.
Evidentně jsme se s knihou nesešly v tu správnou chvíli.

20.07.2022 3 z 5

Hořkej svět Hořkej svět Josef Škvorecký

Soubor povídek o víře, jazzu, přátelství, láskách a obyčejných životech, kdy texty působí tak lehce, až jakoby jen klouzají po povrchu a tak těžce dopadají až propadají do nitra čtenářovy mysli a duše. Kniha, ve které pokaždé objevím něco pro sebe a nejspíše jsem ji nečetla naposledy.

30.10.2021 4 z 5

Stážista Stážista Robin Cook

Čtivý styl, zajímavé téma i zpracování. Jednoduchý příběh složitých situací, do kterých se většina z nás nechce dostat, ani na straně lékaře, ani na straně pacienta.
Pro mne první Cookova kniha a řekla bych, že určitě ne poslední, ale vzhledem k tomu, že většina komentářů je o tom, že to není typický styl, trochu se bojím :)
Hodně by mne zajímalo, jak by kniha působila, kdyby byla napsána dnes, kolik se toho změnilo a jak by vypadalo porovnání s českým prostředím.

30.09.2021

Automobilové povídky Automobilové povídky Karel Čapek

Značně nesourodá kompilace, ale čtení milé.

17.02.2021 3 z 5

Život Salvadora Dalího Život Salvadora Dalího Ian Gibson

Mám ráda životopisy bez přehnané adorace a slepého respektu. V této knize se podařilo autorovi obému vystříhat. Za mne kvalitní čtení se spoustou odkazů na zdroje (a to mám také ráda).

08.01.2021 4 z 5

Vyhasínání mozku Martina Kleina Vyhasínání mozku Martina Kleina J. Bernlef

Strhující. Čtení nejen pro ty, kteří mají v rodině člověka s Alzeihmerovou chorobou a i díky této knize mají větší šanci pochopit, co se uvnitř člověka odehrává.
Doporučuji i jako audioknihu načtenou J. Kačerem.

06.08.2020 5 z 5

Zdravá střeva Zdravá střeva Justin Sonnenburg

Pokud se o zdravé stravování zajímáte, nenajde mnoho toho, co byste se už nedočetli jinde. Ale jako zajímavý souhrn a úvod do tématu je to kniha určitě vhodná, ačkoli z mého pohledu mohla být ještě kratší, protože některé věci se v ní opakují.

06.08.2020 3 z 5

Mirákl Mirákl Josef Škvorecký

Dějově se proplétající linky, skvělý popis doby, hledání skutečných předobrazů reálně vykreslených charakterů více či méně obyčejných životů. Mám ráda lehkost a přesto plnost textu, který se tak příjemně čte.

"Život je detektivka. Pachatelem je pravda. Je to špatná detektivka. Pachatel vždy unikne."

06.08.2020 4 z 5

Moje knížka o Krakonošovi Moje knížka o Krakonošovi Otfried Preussler

Čtivě psané příběhy nejen pro děti a to i předškolního věku, ale odpočinkové čtení i pro milovníky Krakonoše.

09.06.2020 4 z 5

Povětroň Povětroň Karel Čapek

Čapek mě baví, strhne myšlenkami, stylem, hladí češtinou. Čistá radost.

14.06.2024 4 z 5

Očarování Očarování Hermann Broch

Poetické, zdánlivě poklidné a vlekoucí se a právě proto tak nenápadně nebezpečné.
Četba na ČRo upoutala díky podání pana Meduny.
Za mne dobře shrnul @marlowe

13.06.2024 4 z 5

Parsifal Parsifal Jindřich Pokorný

Hutné, zajímavé, poučné, smutné, protože pravdivě o lidech a jejich charakterech a osudech.
Doporučuji a děkuji ČRo za zprostředkování poslechu a Janu Vlasákovi za skvělý přednes.

31.05.2024 5 z 5

Velký cirkus Velký cirkus Pierre Henri Clostermann

Zajímavé, poučné, čtivě napsané, zaujatě nestranné. Za mne skvělá kniha "deníkových" zápisků se spoustou doplňujících informací, které dovolí nahlédnout lehce za oponu. 9/10

14.05.2024 5 z 5

Profesor Neřád: Konec tyranův Profesor Neřád: Konec tyranův Heinrich Mann

Líbilo. Jazykově, protože všechna ta "baže arciť" a "arciže dozajista" a "věruže ovšem" ..., a neméně pro vykreslením postav a jejich vývojem.

03.04.2024 4 z 5

Léčení čaker Léčení čaker Doreen Virtue

No, jak bych to ... aspoň to nebylo dlouhé. Každopádně to s léčením čaker má asi tolik společného jako když budete praktikovat budhismus tak, že si oholíte hlavu.
Dobrý komentář od @madonna6956

25.03.2024

Můj příběh Můj příběh Michelle Obama

Krátce: Začátek mne mile překvapil, ač detailně, dobře se to poslouchalo a to až do doby, než se MO stala první dámou. Už předtím občas, dle mého zbytečně, zmiňovala, kdo má jakou barvu kůže, ačkoli to nebylo pro to konkrétní sdělení relevantní. Ale od zvolení jejího muže prezidentem nebyla stránka, kde by nezmínila, jak to má, vinou barvy své pleti, těžké a jak je víc pod drobnohledem.

Výše uvedené postřehy více rozebrány následují níže:
Upřímně bych si boj proti rasové segregaci představovala na takové úrovni přeci jen jinými prostředky, než neustálé zdůrazňování barvy své kůže, nota bene, když původních obyvatelích, hispáncích a asijských ji jiných přistěhovaleckých menšinách v knize zazní zmínek méně, než máte prstů.
Stálé opakování, jak všechny ty volby byly náročné a těžké (no jistě, nepřekvapivě) by byly pochopitelné, kdyby za tím zase nestálo, že proto, že jsou černí. Nikde jsem ale nepostřehla ani náznak myšlenky, že možná i právě kvůli tomu mohl být BO zvolen.
Jak autorku noviny sepsuli, že se dotkla královny, když to bylo přeci tak lidské. Ano, je to lidské a zároveň se ví, že se královny dotýkat prostě na veřejnosti nemá. Takže by si noviny vychutnali kažkého nejen MO, protože je afroameričanka.
Podobných, z mého pohledu, poněkud jednostranných "faktů" je v knize ještě spousta. Vlastně už na začátku mi přišlo, že se vůči bílé většině vymezuje a straní se jí.
A právě takové vymezování mi na celé knize vadilo nejvíce. Oceňuji pár zajímavých postřehů z chodu bílého domu, i práci, kterou se rozhodla dělat pro společnost nejen v oblasti stravování.
Ale po pravdě, nebýt velmi dobrého výkonu Zuzany Stivínové, coby interpretky (a tím mé spolucestující v autě), knihu nejspíš odložím.
4/10

13.03.2024