ZuzanaZ83 ZuzanaZ83 komentáře u knih

Na špatném místě Na špatném místě Joy Fielding

Tohle byla jízda od začátku do konce. Kniha neměla jediné hluché místo, četla se sama.
V příběhu nechybí láska, zrada, intriky a spousta náhod.
Za mě parádní oddechovka, která nejde odložit.

22.09.2022 5 z 5

Stroje jako já Stroje jako já Ian McEwan

Stylem už z podstaty Odeonky náročnější čtení. První polovina se mi tak nějak vlekla, ale druhá část to vynahradila.
Kniha v alternativní historii z Anglie roku 1982, kdy si Charlie koupí umělého člověka Adama. On a jeho partnerka pak mají Adamovi naprogramovat vlastnosti.
Zamyšlení nad tím, jestli tato inteligentní forma může a má obstát v lidské společnosti.

21.09.2022 4 z 5

Doba temna Doba temna Adéla Elbel

Velmi čtivá autobiografie o tom, že každý umíme spadnout na ústa. A někdo opakovaně a dlouhodobě.
Přestože je kniha plná vtipné sebeironie, čtenář si uvědomí, že to "in real time" určitě nebyla sranda.
S některými postoji můžu nesouhlasit, můžu jim nerozumět, ale taky jsem si prošla temnem, takže respekt.

15.09.2022 4 z 5

V dobrém i zlém V dobrém i zlém Kimberly McCreight

Podařený thriller, který vypráví o smrti Amandy. Za její vraždu je zatčen Amandin manžel Zach. Ten požádá o pomoc dávnou kamarádku Lizzie.
Kniha je psaná z pohledu Lizzie, kapitoly se střídají se zápisy z vyšetřování i pohledem Amandy z doby před její smrtí.
Postupné zjišťování pravdy, několik linek vedoucích mimo a odhalování souvislostí je docela povedené.

14.09.2022 4 z 5

Kdo ví, kde budu zítra Kdo ví, kde budu zítra Jindřich Šídlo

Moc pěkně zpracovaný rozhovor dvou skvělých novinářů. Jindřich Šídlo zpovídá Tomáše Etzlera, který tak vypráví o tom, jak se dostal do USA, jak tam začínal, a jak se dostal do Číny. Na pozadí toho všeho se dotýká i soukromí.

09.09.2022 5 z 5

Bestie Bestie Mark E. Pocha (p)

Děsivý příběh na motivy života Štefana Svitka, ovšem v kulisách roku 2018. Autor se věnuje dětství a dospívání bestiálního vraha, které nezvratně ovlivnily jeho život v dospělosti.
A jak je napsáno v úvodu - pro starší 18 let, pokud máte silný žaludek...

09.09.2022 4 z 5

Čtvrtý přítel Čtvrtý přítel Joy Ellis

Mně tahle série prostě strašně moc baví. Dva hlavní detektivové jsou přesně tak akorát sympatičtí, zranitelní a lidští.
I tento případ se prolíná s druhým vyšetřováním, tentokrát je příběh spojen s Carterem, který při leteckém neštěstí přišel o čtyři kamarády a jako jediný přežil.
Tohle se čte samo.

07.09.2022 5 z 5

Ztracené dcery Ztracené dcery Joy Ellis

Velmi dobře napsaný příběh o ztracených i mrtvých dívkách i o vztazích uvnitř oddělení. Detektivní dvojice i celý tým jsou mi velmi sympatičtí.
Samotná kniha je psaná svižným tempem, čte se vlastně sama.

06.09.2022 5 z 5

Můj příběh Můj příběh Michelle Obama

Velmi zajímavý pohled do soukromí a zákulisí. Michelle Obama popisuje své dětství, mládí, setkání s Barackem, mateřství, ale i úskalí a zázemí související s pozicí první dámy USA.

05.09.2022 5 z 5

Neviditelná knihovna Neviditelná knihovna Genevieve Cogman

Kniha a obrovským potenciálem, pro mě úplně nevyužitým. Děj mě moc nebavil, až na drobné vtipné narážky. S postavami jsem se nesžila, necítila jsem sympatie ani antipatie. Určitě se do dalšího dílu jen tak nepohrnu.
Některé věty mi patrně vinou překladu nedávaly smysl, korekce lehce zaspala.

01.09.2022 3 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Vlastně mě to nijak nezaujalo. Hlavní postavy mi byly naprosto protivné, nereálné. Celkově velké zklamání.

26.08.2022 1 z 5

Dům na útesu Dům na útesu Rachel Abbott

Příběh, ve kterém dojde k zabití muže, který svou partnerku týral. Jeho sestra je na něj až nezdravě fixovaná a nenávidí všechny ženy jeho života. Ale kdo je násilník a kdo je vrah?
Napínavý thriller, kde až do konce nevíte, kde je pravda.

25.08.2022 4 z 5

Návrat z nicoty Návrat z nicoty Martin Pistorius

Neuvěřitelný příběh neskutečně silného kluka a muže.
Vůbec nevím, jak bych se s touhle situací vyrovnala já sama. Ta bezmoc musela být děsivá. Jak pro Martina, tak pro jeho rodinu a blízké. Z pocitu, že vnímám, ale nikdo to neví, by mi asi přeskočilo.
Hluboce obdivuji nejen Martina, ale i jeho blízké a manželku.

24.08.2022 5 z 5

Neznámý v pozadí Neznámý v pozadí Mary Higgins Clark

Podařené napínavé dílo, ve kterém tedy trest smrti nehraje úplně hlavní roli, nicméně na možnost chyby určitě upozorňuje.
Za mě tedy povedená oddechovka, která má spád.

23.08.2022 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

(SPOILER) Příběh o tom, jak by taky mohla vypadat situace u nás, kdyby se v listopadu 1989 nepovedla revoluce.
V téhle realitě "nepokoje" vedou k zatýkání a většímu posílení strany. Maja, matka Magdaleny a Jakuba, je poslána do vězení na 15 let, její muž zmizel. Jakuba si odvede jeho biologický otec, a tak Maja zůstává silná jen díky víře, že na ni u rodičů čeká dcera. Jenže všechno je jinak...
Příběh plný bolesti, iluzí a deziluzí. Tahle realita není tak nemožná, o to víc je děsivější.

23.08.2022 4 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Moc dobře napsaný thriller, v němž vystupuje mladý inspektor plný ideálů a o něco starší tatérka, která i přes odpor k policii pomůže vypátrat sériového vraha.
Děj měl spád, první díl série mě rozhodně zaujal.

22.08.2022 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Další dobré dílo Shari Lapeny. Postavy i děj v podstatě uvěřitelné, postupný rozvoj zápletky. "Pachatel" předvídatelný, i přesto to bylo ještě trochu jinak, než jsem myslela.
Takže za mě spokojenost a doporučení.

20.08.2022 4 z 5

Všude kolem černý les Všude kolem černý les Ruth Ware (p)

Eleanora před deseti lety úplně změnila svůj život. Nyní dostává pozvánku na rozlučku se svobodou své tehdejší nejlepší kamarádky a kostlivci vylézají ze skříně...
Nápad fajn, kniha se četla dobře, nicméně celkově průměr, chyběl mi pocit, že nemůžu přestat číst.... Charaktery postav trochu nedotažené. Slušných 3,5*.

19.08.2022 3 z 5

Zajímavé medailonky o zajímavých ženách. Kniha se mi moc líbila, některá jména jsem si vypsala, dohledávala podrobnosti a budu si k nim hledat další literaturu. Jen mi přijde smutné, že o mnoha z nich se dodnes pořádně neví, ani se o nich neučí.
Rozhodně doporučuji.

17.08.2022 5 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Takový lehčí průměr. Příběh mě docela bavil, klasická Lapena, jen jakoby trochu horkou jehlou. Četlo se to dobře, ale něco tam chybělo.

17.08.2022 3 z 5