Dvůr trnů a růží

Dvůr trnů a růží
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/540563/bmid_dvur-trnu-a-ruzi.jpg 4 4564 4564

Když devatenáctiletá lovkyně Feyre zabije v lese vlka, zaútočí na ni podivný tvor. Odvleče ji do svého doupěte, které se ukáže být jiným světem. Tam zjišťuje, že tajemným únoscem je jedna z nesmrtelných bytostí, které kdysi vládly světu. Nenávist se postupně mění v lásku. Feyre čeká těžký úkol - musí přijít na způsob, jak zachránit tajuplný svět i svého únosce.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , CooBoo

A Court of Thorns and Roses, 2015

Hobitka
12.06.2021 3 z 5

Hned ze začátku chci říct, že jsem se do čtení téhle knihy pustila až po shlédnutí spoilerových reakcí - a šla jsem do ní s tím, že to bude čtivá oddechovka, která mě vtáhne, ale nijak extra neokouzlí. No a to se taky stalo :D

Z celého svazku mám dojem, že se původně jednalo o dva zcela různé náměty, které se autorka nakonec rozhodla splácanout dohromady. Líbily se mi obě části, jen nechápu proč jsou v jednom příběhu a ne ve dvou samostatných.

Vykreslení vnímání světa pomocí barev mi k Feyre sklvěle sedělo, na což si naopak jiní čtenáři hodně stěžovali. Pro mě jí to dávalo na uvěřitelnosti - vám v hlavě nikdy nenaskakují věci, o kterých víte, že jsou v tu chvíli naprosto nemístné, ale i tak se mršky objevují?

Do druhého dílu se pouštím se stejným očekáváním jako do prvního, tož uvidíme :)
Mmch myslím si, že kdyby tento počin byl stand-alone vůbec nic by se taky nestalo :D

SknihouVrukách
05.06.2021 3 z 5

No, ako začať. Z knihy mám veľmi zmiešané pocity a aj keď som sa na ňu tešila tak mi prišla priemerná.

Na knihe sa mi najviac páčil ten svet. Pre mňa mal veľmi tajomný a nebezpečný nádych a nemôžem sa dočkať, keď sa v ďalších dieloch dozviem o ňom viac informácií.

Prvá polovica bola pre mňa nudná a pomerne nezáživná. Feyre mi nebola až tak sympatická a neobľúbila som si žiadnu mužskú postavu. Pre mňa bola obyčajná YA hrdinka, ktorá nemala ani veľa inteligencie. Veľmi som nechápala jej rodinným vzťahom. Vzťah Feyre a Tamlina mi prišiel nútený, ale v druhej polovici už bol trošku viac uveriteľný. K prvej polovici. Miestami som zvažovala, že by som knihu odložila, ale našťastie som sa nenechala odradiť. V druhej polovici sa už dialo veľa vecí a už som knihu nevedela odložiť. V druhej polovici sa už objavuje aj Rhysand, na ktorého ešte nemám názor a najprv ho musím trošku viac spoznať. Koniec je plný akcie a ku koncu ma to riadne bavilo.

Pokiaľ poznáte štýl písania Sarah J. Maas tak viete, že je veľmi oddychový a ja ho mám rada. Príbeh bol napísaný temno, ale za mňa nebol až taký drsný. Avšak, myslím si, že v ďalších častiach by to mohla nabrať na obrátkach. Čo ma posúvalo ďalej bola čtivosť. Neskutočne rýchlo sa to čítalo. Škoda, že tento prvý diel je dosť predvídateľný a nič ma tam nešokovalo. Koniec som priam očakávala.

Knihu hodnotím ako priemer, ale môžem to odporučiť ako oddychovku. Som zvedavá na ďalšie diely, ktoré už mám doma a na vývoj všetkých postáv. Pokiaľ sa nemýlim v ďalších častiach sú aj nejaké nové. 3/5

Pidulka
31.05.2021 5 z 5

Velmi povedená young adult fantasy! Autorka na mě vykukovala z mnoha koutů už delší dobu a jsem moc ráda, že jsem se odhodlala ji zkusit. Je to čtivé, napínavé a postavy jsou sympatické. Po dlouhé době zase YA, kde se hlavní hrdinka nechová jako hloupá pipka, tak jí můžu fandit. Jsem opravdu spokojená, pustím se do dalšího dílu :-)

Laf
28.05.2021 4 z 5

Celkově knihu hodnotím jak výbornou, ale bylo tam pár věcí, které ubrali na hodnocení. První půlku knihy jsem měla problém se začíst. Někdy jsem to už vzdávala s tím, že knihu prostě odložím. Naštěstí autorka píše poutavým stylem, takže moji pozornost si stránky udržely. Nakonec jsem ráda, že jsem tento nešťastný začátek přečkala, protože druhá půlka byla prostě super a plná zvratů, a to už jsem knihu jen hltala stránku za stránkou. Teď už jen doufám, že s takto vysoko nastavenou laťkou pokračovala autorka v dalších dílech :)

Rodaw
16.05.2021 5 z 5

DVŮR TRNŮ A RŮŽÍ
Hodnocení Knihánkova: 4,5 ⭐
Tak jsem se KONEČNĚ (!!!) pustila do série Dvorů. Moje maminka této sérii naprosto a úplně propadla tuším 2 roky zpátky a mně je svým způsobem líto, že jsem se do čtení nepustila už tenkrát, mohly jsme to prožívat spolu:). Ale lepší pozdě, než nikdy!!! Tento první díl považuji za skvělý rozjezd série, kterou si myslím, že budu milovat. Škoda všech spoilerů na internetu, kterým se moc nedá vyhnout. Kdybych je nevěděla, první díl bych si užila asi o krapet více. Takhle jsem už v hlavě měla "škatulky" a mé vědomí vědělo, že tenhle takto a tamten naopak tohleto... :D ... Každopádně jsem moc spokojená. Styl psaní Sarah J. Maas mi neskutečně sedl, je to taková temná a dobrodružná pohádka, která mě poměrně dosti překvapila svou brutalitou (mučení a spol) - není to tu popsáno, ale je to tu zmíněno. Celý ten příběh je hodně temný, třeba les plný krvežíznivých a zlých stvůr byl naprosto super!!! :-) Kráska a Zvíře - pohádka, kterou mám moc ráda:) - je z příběhu 100 % cítit. 19letá Feyre jde lovit a zabije vlka, který však nebyl "obyčejným" vlkem. Za trest odchází žít do světa víl. Seznamujeme se s vládcem Jarního dvora - Tamlinem - a jeho věrným společníkem Lucienem. Feyre poznává nový svět, zamiluje se a přichází i na temnou minulost a nebezpečí, které se blíží víc a víc... Překvapilo mě, že se k Feyre vílí kluci (:P :D) chovali tak hezky, pak jsem však vše pochopila a za vysvětlení jsem byla moc ráda, jinak by mi to totiž přišlo lehce nelogické. Svět Prythianu je úžasný (a to si myslím, že ho daleko lépe ještě poznáme v příštích dílech): krásné víly, nádherná sídla, luxus a bohatství. Celý svět mě moc bavil a na 99,9 % jsem si jistá, že i nadále bavit bude (a ještě víc!). Vnímám to fakt jako příjemný rozjezd něčeho hodně velkého, uvidíme, moc se těším! Hádanka ze strany 325 je moc krásná, ale já osobně jsem ji odhalila celkem rychle:). Každopádně mám ji opsanou i ve svém čtenářském deníku, fakt moc pěkná je:). Moc se mi líbila i věta, kterou řekl jeden hrdina naší Feyre: "Buď vděčná za své lidské srdce, Feyre. Lituj ty, kdo necítí vůbec nic." ... V této knížce je překrásné i poděkování na konci - Sarah laskavě píše o své fenečce Annie a o svém manželovi:). Já moc doporučuji všem, kteří se chtějí ponořit do pohádkového (ale temného) světa. Já jsem velmi spokojená a hned teď se jdu pustit do druhého dílu! :-)
Více brzy na mém YouTube :-)

DanSha
08.05.2021 4 z 5

Z této knihy jsem byla rozpačitá. Během prvních 100 stránek jsem dokonce několikrát přemýšlela, že ji odložím. Přišlo mi, že autorka tak nějak kopíruje známé pohádkové příběhy a tvoří z nich nový, nicméně poněkud zmatený a nepříliš zajímavý příběh, kterému jsem jednoduše nedokázala přijít na chuť. Jenže já se jen tak nevzdávám :), takže jsem četla dál a nyní můžu s klidným srdcem prohlásit, že když ten začátek překonáte, série si nakonec své vysoké hodnocení obhájí... Právě jsem dočetla druhý díl a ten už byl nabitý zapletkami, vášní, emocemi... mám dalšího oblíbeného fantasy hrdinu, kterého bych si hrozně přála zhmotnit u sebe v obýváku (haha) a jsem zvědavá, kam se bude příběh dál ubírat. Sérii určitě dočtu do konce.

LindiO_o
06.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Feyre je 19 a už je takřka hlavou rodiny, protože se díky svým loveckým schopnostem stará o své dvě sestry a otce. Však za její snahu jí rodina moc vděku nedává, což Feyre vytáčí, ale dala slib a ten taky musí dodržet. Jednoho dne zabije vlka a tak ji Tamlin, řídící se podle úmluvy, odvleče do říše víl, kde se bude muset naučit žít. Pro Feyre je to nelehký úkol kvůli její nenávisti k vílám a kvůli slibu, který se odtamtud zdá neschopný splnit... Zvládne to?
Hodnocení: Byla to zajímavá knížka, mě fantasy moc nebere, ale ten svět a jeho složení se mi moc líbil. Měla jsem ráda i postavy, které byly opravdu osobité. Nejsem moc fanda Krásky a zvířete takže za to body nedávám. Vcelku dobrá kniha, ale 5 hvězd se mi dávat nechce, protože si myslím, že na mě někde čeká lepší kniha, která mě úplně uchvátí. Zatím nejlepší fantasy, hned vedle Zaklínače, co jsem četla, takže 4 hvězdy :)

Džungle_knih
29.04.2021 2 z 5

(SPOILER) Dočetla jsem na nátlak čtenářského klubíku.
Na harlekýnku ve vílím hávu, kde stále nechápu, proč to jsou víly, když by si mohli tykat s Jacobem ve Stmívání. Na autorskou tvořivost tu RANT dělat nechci. Klidně, ať jsou to víly s drápy, proč ne? Jsem pro invenci.
Svět Prythianu je místo víl, kde je na začátku nebezpečné vylézt před vrata zámku a na konci si v pohodě hlavní protagonistka dojde do jiného dvoru. Když je to fantazijní svět, kde pořád jenom večeří a jedí, proč stejným procesem neprošlo jídlo. To mi chcete říct, že nemají žádné speciální pokrmy a čtenáři se musí spokojit s vílím vínem, chlebem a horkou čokoládou.
Iritovalo mě spojení "lidská dívko" ve slovníku existuje i něco jako smrtelnice. Nenutilo, by mě to pokaždé chtít si vypíchnout oči, do Kotlíku. Např. "pošetilá lidská dívko" versus "pošetilá smrtelnice". Byla potřeba nahnat počet slov?
Možná by chtělo vědecky prozkoumat, jak "romantika" a "knižní milostné vztahy" trpí ve fantasy YA. To, že laťka je nízko, není šokující, ale samotná prezentace "láska až za hrob a mnohem dál" z toho se mi svírá kudla v kabelce. Proč to nenechat u toho, že Feyre ho chce a Tamlin nemá, co jiného dělat. To, že na sebe štěkají, a pak ji kousne, z toho není láska, ale poležení na infekčním. Autorka nedokáže vypěstovat přesvědčivý vztah mezi nimi, a to má k dispozici přes 400 stránek. Neodhaduju, co dělá ve zbylých dílech.
Hlavní záporák je jako stín, vypadá děsivě, ale pak se obrátíte na zdroj stínu a začnete se smát. Konec je uspěchaný. Co je mrtvé, mělo zůstat mrtvé. Za tím si stojím.

Miri294
27.04.2021 5 z 5

Z knihy jsem nadšená. Jelikož mám příběh Krásky a zvířete ráda, knihu jsem přečetla jedním dechem. Už se nemůžu dočkat, až začnu číst další díl.

kimmi871
24.04.2021 4 z 5

První díl této fantasy série mě zaujal méně, než díly další. Z počátku mi vadila určitá podobnost se Hrou o trůny - Zeď, která rozděluje svět smrtelníků a nadpřirozených bytostí, obrovští vlci… Naštěstí se ale příběh začal brzy odlišovat a já jsem si nakonec sérii Dvorů zamilovala.

katasokolov
22.04.2021 4 z 5

Tak jsem dočetla další fae příběh a celkové zhodnocení tohoto dílka není úplně nejhorší. Od Maas jsem četla první tři knihy ze série Skleněný trůn a ta mě tedy zas až tak moc nechytla (byť je ten svět hezky propracovaný a děj zajímavý, pořád je tam spousta hluchých míst, což je dost nemilé, když má jedna kniha třeba 1000 stran :-D), Půlměsíční město (to u mě zatím vede a nemůžu se dočkat dalších dílů) a teď jsem teda zabředla i do dvorů :). Příběh je to vskutku jednodušší, odkazuje nám pěkně i na svět pohádek - Krásku a zvíře či Popelku. Ale světě div se, mně se to líbilo (i když třeba takový Krutý princ se mi líbil víc). Ze začátku jsem fandila Tamlinovi, no ale pak se objevil Rhysand že, a bylo vymalováno, já prostě tyhle “Lokiovské” týpky můžu :). Rozhodně se nebráním dalším dílům a knihu jako odpočinkovou literaturu vřele doporučuji. Jinak ale ta hádanka na konci byla celkem zklamáním, vždyť jsem to uhodla i já, a to jsem na tyhle věci úplně ťululum :-D.

Loriss
18.04.2021 3 z 5

Asi je to ve mně, ale knihám Sarah J. Mass nedokážu přijít na chuť a nedokážu pochopit ani relativně nadšené čtenářské recenze. Skleněný trůn mě opravdu nenadchl, ale říkám si, dám tomu ještě šanci, vždyť všichni jsou z ní nadšení a vydává tolik knih, tak to musí být super. Navíc retellingy klasických pohádek a bájí jsou aktuálně mojí posedlostí v žánru fantasy, takže Dvůr trnů a růží by pro mě měl být jako stvořený, ne? No…ne. Sarah J. Mass prostě není Naomi Novik ani Katherine Arden.
V průběhu čtení jsem opravdu několikrát zvažovala, že knihu odložím, protože se tam vůbec NIC nedělo. Ale pořád jsem si říkala, že se přece někdy musí něco stát. Že to nemůže být celé o nanicovaté love story, procházení se po loukách a o tom, jak hlavní hrdinka maluje. No nakonec se něco začalo dít a to zhruba v polovině (!) knihy během Noci ohňů. Od té chvíle už mě to celkem chytlo a dočetla jsem bez problémů. Navíc v druhé polovině se objevila postava Rhysanda, který byl aspoň trochu zajímavý a měl špetku charismatu, i když je to dle mého částečně okopírovaný Temnyj z Griši.
Do kolen jsem šla z té hádanky. Já na tyhle věci nejsem moc bystrá, takže pokud jsem odpověď znala dřív, než jsem hádanku dočetla, asi je něco špatně, a autorce se podařilo udělat z hlavní hrdinky i záporačky trošku tupá stvoření.
Navíc Feyre. Já vím, že tyhle YA fantasy hrdinky jsou teď strašně populární, v podstatě průměrné a tuctové holky. Ale u Feyre už to bylo moc, byla nezajímavá, s absencí smyslu pro humor a bez jakékoliv super schopnosti. Těžko pak hádat, čím tak uhranula hlavního hrdinu – vílího nadsamce.
Je to spíš na 2,5, ale nakonec dávám tři * za to, že děj ve druhé polovině už byl docela zábavný a napínavý, a také za postavu Rhyse.

Iris02
13.04.2021 5 z 5

Příběh byl velmi čtivý a knihu jsem přečetla jedním dechem. Děj jako takový byl sice jednodušší, zato popis a příběh jednotlivých postav mi to vynahradil. Hádanku jsem teda měl vyřešenou hned, ale co si budeme, o čem by to bylo kdyby Feyre vysypala odpověď hned :) Už teď vím, že Rhys bude prostě láska :D
Doporučuji a těším se na další díl :)

katkaq
11.04.2021 3 z 5

Tahle série má potenciál. Chvíli mi trvalo než jsem se začetla, ale rozhodně zajímavý příběh. Nemohla jsem si pomoc, ale i když byl Tamlin vylíčen jako neodolatelná šelma a téměř jako by nás autorka postrkovala, abychom si ho zamilovali, já si mnohem více oblíbila Luciena a později i Rhysanda.
PLUSY: zajímavý svět, vyvíjející se postavy, zajímavá zápletka
MÍNUSY: chvílemi jsem se musela hlídat, abych táhlejší pasáže nepřeskočila

Ahmose
10.04.2021 4 z 5

Na Dvore z trňov a ruží je prvý diel série na motív Krásky a Zviera so štipkou Popolušky a myslím, že ako úvodný diel postavil celkom solídny základ. Ako som sa už presvedčil pri Meste Luny, Maas naozaj vie písať. Svet Férov, ktorý vytvorila je zaujímavý, originálny, nie je síce až tak dopodrobna vykreslený, ale je to prvý diel, takže sa to dá odpustiť. Dej je pútavý, má spád takže sa to číta v podstate samo. Hviezdu dolu dávam za to, že to bolo dosť predvídateľné. Chýbal mi tam moment prekvapenia, ktorý by ma „posadil na zadok.“ Čo sa týka hlavnej hrdinky, tak mam svoje výhrady. Feyre je silná, odhodlaná, krásna, ale má celú knihu podstatne viac šťastia, než rozumu. Som veľmi zvedavý na ďalší vývoj postáv. Hlavne Luciena a Rhysanda. Celkovo mám z knihy veľmi dobrý dojem. Milovníkom fantasy odporúčam !

sun.from.ibiza
06.04.2021 3 z 5

První polovina knihy mi přišla nudná a hlavní hrdinka mi dost lezla na nervy. Potom jsem k tomu začala přistupovat jako k příběhu, který je udělaný podle známé pohádky a začalo se to maličko lepšit. Po přečtení jsem vážně zvažovala, jestli se pustím i do dalšího dílu a musím říct, že by byla chyba, kdybych to neudělala. Moc mě potěšilo, jakým směrem se nakonec příběh vydá.

Blanka29
30.03.2021 5 z 5

První díl knižní série, který je inspirován příběhem Krásky a Zvířete. Zajímavě vykreslen kouzelný svět se všemi postavami, který je pro nás smrtelníky neskutečný...

Knihomollla
23.03.2021 3 z 5

Dobrý začátek větší série. Je to takový, dá se říct, pro mě rozjezdový díl.

Tejuna
23.03.2021 5 z 5

Nádherný příběh na motivy krásky a zvířete.
Styl autorčina psaní je famózní a neuvěřitelně mě dokázala vtáhnout do děje. Musím přiznat, že prvních 100 stran se mi trochu vleklo, ale pak už jsem nemohla přestat číst.

Moc se mi líbilo, jak se mi z nejoblíbenější postavy postupně stávala postava kterou nemůžu vystát (ten kdo četl asi tuší).

Lussy239
16.03.2021 5 z 5

Moc se mi líbilo propojení světa nadpřirozených bytostí a světa lidí. Pro mě byl děj chvílemi opravdu nepředvídatelný a překvapivý.
Co mi trošku vadilo byly někdy až zbytečně dlouhé části, kde hlavní hrdinka přemýšlela nebo popisování něčeho. Takové části určitě napomohli představivosti a vžití se do děje ale někdy byly zbytečně zdlouhavé a měla jsem občas nutkání je přeskočit.
V celku ale byla kniha super čtením, kdy se člověk nemohl odtrhnout a hltal děj se vzrušením jak příběh skončí. Rozjezd byl pomalejší ale dál byla kniha velmi čtivá.