Dvůr trnů a růží

Dvůr trnů a růží
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/540563/bmid_dvur-trnu-a-ruzi.jpg 4 4564 4564

Když devatenáctiletá lovkyně Feyre zabije v lese vlka, zaútočí na ni podivný tvor. Odvleče ji do svého doupěte, které se ukáže být jiným světem. Tam zjišťuje, že tajemným únoscem je jedna z nesmrtelných bytostí, které kdysi vládly světu. Nenávist se postupně mění v lásku. Feyre čeká těžký úkol - musí přijít na způsob, jak zachránit tajuplný svět i svého únosce.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , CooBoo

A Court of Thorns and Roses, 2015

helsinka_05
26.01.2021 4 z 5

Mnohem lepší než skleněný trůn, ale přijde mi, že to je spíš takový "rozjezd" pro pokračování. Stojí rozhodně za přečtení.

ZapisnikTerky
22.01.2021 5 z 5

Moc doporučuju. Díky knize zapomenete, že žijete v našem světě. Tohle prostě S. J. Maas umí. Že mám jít uklidit? Tak to se teď prostě neodtrhnu :D. Začínám číst druhý díl a vidím, že to bude ještě jízda.

Libris_Na_Ex
16.01.2021 1 z 5

(SPOILER) Fuuuu, mám toho v sobě po přečtení hodně. A potřebuju se z toho vypsat. Takže tady budou Spoilery nejen na Dvůr trnů a růží. Ale i na Dvůr mlhy a hněvu. Byli jste varováni.
Poprvé jsem jí četla v létě, když vyšla v roce 2015, a totálně jsem se do toho zamilovala. Když jsem četla nedávno znovu Dvůr mlhy a hněvu, který jsem nakonec ohodnotila 3 hvězdičkami, měla jsem chuť si znovu přečíst i první díl. A to byla chyba.
Já se u toho tak strašně nudila. A ne jenom v té části, kde je s Tamlinem, ale i když je Feyre Pod horou. Ale nebudeme si nalhávat, že podstatně nudnější (a bohužel i delší) je Feyre na Jarním dvoře.
Romantice mezi ní a Tamlinem mi přišla strašně umělá a nezaznamenala jsem tam nic, co by mi řeklo, že ta láska je opravdová. Což ale samozřejmě může být tím, že jsem četla už i dvojku a tam Tamlina opravdu člověk nemůže mít rád. Ale nejsem schopná říct, jak by to vypadalo, kdybych to četla poprvé.
Může mi někdo říct, kde v ACOMAF zmizel Lucien z ACOTARu? Tady byl Lucien sarkastický, nebál se říct Tamlinovi svůj názor a obcházel jeho nařízení. Ve dvojce nám pořád jenom dokola opakuje, že Tamlin je tady vladař a on nemůže nic dělat.
K tomu, že se Feyre stane vílou – tohle jsem čekala už když jsem to četla poprvé a nijak mě to nepřekvapilo a nenaštvalo. Prostě jsem to přešla s myšlenkou: Jak jinak.
Ale v návaznosti na vílí Feyru mám otázku – jaký je rozdíl mezi její silou, která má být větší než všech ostatních vladařů, protože má kousek moci každého z nich? Po přečtení dvojky jsem žila v domnění, že každý vladař má svou specifickou moc v návaznosti na jejich dvůr – Tamlin má moc přeměni, Rhysand umí vniknout do mysli ostatních a mizet v temnotě, vladař Letního dvora má vodu, vladař Podzimního dvora oheň atd. Ale tady zjišťuji, že Tamlin může po libosti měnit vzpomínky smrtelníků a Rhysand se přeměňovat taky. Takže…Je vůbec něco, co vladař neumí? A co umí navíc všemocná Feyre?
Když jsem se do Dvorů pouštěla znova, tak mi bylo jasné, že tak odvařená z toho už nebudu, ale že to bude až takhle špatné jsem nečekala. A je mi to hooodně líto. Na celou sérii mám hodně krásných vzpomínek a byly to moje začátky s YA fantasy. Tohle čtení pro mě bylo tudíž velmi bolestné a musela jsem ho zajíst malinovým sorbetem.
Zároveň tam porád ale vidím, co na tom ostatní tolik milují. Je to psané neskutečně líbivě a na ruku čtenářům, což já úplně nevidím nutně jako chybu. Sama jsem s tímhle postojem četla třetí díl a novelu a relativně jsem si to užila. Teď mě to už ale bohužel u série neudrží.

laura
16.01.2021 5 z 5

Tak jako jo - i já jsem tomu propadla :)

Čtivé, lehce romantické, napínavé (i když první polovina knihy do toho napětí měla daleko) a nabité překvapivými zvraty. Vlastně mě bavil i ten začátek, kdy se celkem nic moc nedělo. Ale to vzájemné oťukávání, ten odvěký tanec, kdy ti dva kolem sebe krouží, bojují a nenávidí, aby posléze zjistili, že to, s čím bojují, je vlastně...

...láska?

Skvělé. Nemělo to chybu. Hned se vrhám na další díl...

chodícírohožka
14.01.2021 5 z 5

Přestože mě kniha nějakou dobu lákala, dlouho jsem váhala, protože jsem se bála, že bude stejná jako knihy ze série Skleněný trůn, co se mi moc nelíbily (a především jsem většinu času nemohla vystát hlavní hrdinku). Dvůr trnů a růží je však něco docela jiného. Až na víly a hlavního vílího nadsamce (zřejmě autorčina úchylka) se všechno lišilo. Hrdinové této pohádky pro dospělé byli skvělí, prostředí kouzelné a celý příběh, přestože využíval prvků z jiných příběhů, naprosto jedinečný. Netušila jsem, že by se mi jakákoli kniha od S. J. Maas mohla tak moc líbit (nicméně teď opravdu nutně potřebuju další díl - i když je ten první docela ukončený)! Žádná romantická fantasy duše by tohle dílo podle mě neměla minout.

Anett525
12.01.2021 4 z 5

Ačkoliv už nejsem nejmladší, miluji fantasy a tato kniha mne nezklamala. Od začátku mě vtáhla a nepustila. Takže nejde jinak,než se vrhnout hned na další díl. 5*

Netti
11.01.2021 5 z 5

Krásná pohádka pro dospělé. Knihu jsem si opravdu užila a přečetla jedním dechem.

marianna7090
09.01.2021 5 z 5

PA-RÁ-DA.
Mala som teraz obdobie, akobysomto... "horších" kníh (?) a nutne som potrebovala nejaké oživenie, ktoré budem hltať dňom i nocou. A presne som vedela, že keď stiahnem po niečom od Sarah tak ma nečaká sklamanie.
Naozaj nerozumiem prečo som si túto skvelú sériu celé roky odopierala a nechala na ňu v poličke padať prach. Nuž taká som a radšej siahnem po niečom čo už podľa recenzií nie je dobrá kniha či má nejaké chyby, akoby som mala siahnuť po skvelom bestsellery, ktorý ma pár rokov čakal v knižnici.
Na dvore z tŕňov a ruží je extrémne skvelá kniha pre každého milovníka férskeho sveta a odporúčam ju každému kto miluje fantasy.

Knihom_olka_
09.01.2021 4 z 5

Kniha je čtivá a celkově skvělá, je napsána na motivy Krásky a zvířete. Děj je propracovaný a zkrátka dokonalý. Celá kniha mě hrozně překvapila. Už se těším na další díl, ale mám pocit, že se vše odehrálo v prvním, navíc anotace neřekla v podstatě nic nového. Doufám, že se mi druhý díl bude líbit.

_Bára_
07.01.2021 3 z 5

Tahle knížka pro mě byla milé překvapení. Četla jsem více knížek s tématikou Krásky a zvíře, a můžu říct že patří mezi ty top (za mě bylo o trochu lepší Temné a osamělé prokletí, ale dvůr je hned za ním)
Začátek knížky na mě byl lehce pomalejší a tak trochu mi bylo jasný, že spolu nakonec skončí, ale já jsem tak nějak pořád trochu víc fandila Rhysandovi. Celkově na mě byl Tamlin až moc dokonalej. Prostě se mi k Feyre moc nehodí. Doufám, že v dalších dílech si Feyra uvědomí, že Rhys je pro ni lepší partie. Jakmile došlo na konec knížky, nemohla jsem přestat. A jak jsem pořád čekala na její odpověď na hádanku, málem jsem si vytrhala všechny vlasy, protože byla vážně jednoduchá. Feyra bude patřit asi mezi jednu z mých úplně nejoblíbenějších postav (i když dává zatím přednost Tamovi), protože to je i přes nedostatky strašně silná postava a jen tak se nevzdá. Jsem zvědavá jak budou vypadat ostatní díly, zatím jsem dost spokojená.

vladka16
06.01.2021 5 z 5

Taková napínavější pohádka - no myslela jsem si to. Ale pak nastalo čtení do ranních hodin, přes den utíkání k četbě na úkor jiných věcí , úplně jsem se v příběhu ztratila. Tak že záchrana je další díl.

Beruš09
04.01.2021 5 z 5

Autorka mě dokázala vtáhnout do děje už jenom jejím popisem. Nádherně popisuje pocity, prostředí a vzhled postav. Za mě ÚŽÁSNÉ!

hanavka
02.01.2021 4 z 5

(SPOILER) Takové pohádky já tuuuuze ráda :)
Objektivně viděno, zápletka čistě pohádková a stokrát vykradená. Do toho přidejme kromě Krásky a zvířete něco z Narnie, něco ze Zimní královny, baziliška z HP, trošku Hunger Games, hádanku formulujme úsměvně primitivní, až se glum za břicho popadá... JENŽE tenhle zatracený kotlík :) funguje tak skvěle, až stejně sedíte na zadku a čtete a čtete a říkáte si, že na té pohádce prostě něco je. Bláhově věříte, že tam někde venku je onen lepší svět, kde můžete tančit bosky na louce, pít jarní víno, koupat se ve světle hvězd a koukat na bludičky. Že šíření temnoty můžete zastavit, ačkoliv vás to stojí vaší lidskou duši. A že tu bolest z vás nějaká ctihodná, dlouhovlasá blond víla se smaragdovýma očima a tělem poloboha dočista vymítí.
Protože se ale o té víle dozvíme na můj vkus příliš málo, tak pátou hvězdičku si vyšetřím, doufejme, na další díl.

Monas123
30.12.2020 5 z 5

Mám ráda jiné úhly pohledu na již známé příběhy. Tahle série mě naprosto pohltila. Všechny postavy jsou dobře propracované. Jen škoda, že si vždycky vyberu nedopsanou sérii :-) Jestli se vám líbila série trůnu, tak vřele doporučuji i tuto. Myslím, že je ještě lepší.

Wisha
29.12.2020 5 z 5

Tak jo, oficiálně se vám všem přiznám, že absolutně netuším, jak se může najít někdo, komu se nelíbila. Jsem plná dojmů a vážně, vážně jsem nadšená. Jen ta hádanka byla až směšně jednoduchá, sotva jsem její znění dočetla, okamžitě mě blikla do očí odpověď, a Feyre si dala sakra na čas, než na ni kápla :-) Ale tak to možná mělo být. Nádhera. Absolutně neváhám a dávám pět hvězdiček, protože těch emocí...Jsem přehlcená!!!

lucye007
22.12.2020 4 z 5

Bála jsem se do knihy začíst, protože jsou na ní vesměs hodně velké kritiky. Ale byla jsem zvědavá. Mě tenhle příběh nadchl, hlavní hrdinka mi sedla, svět v něm taky. Prostě co čtenář, to názor. Pokud o ní přemýšlíte, dejte ji šanci a utvořte si na ní názor sami. Za mě skvělá.

Nikidree
21.12.2020 5 z 5

Po sérii Skleněný trůn jsem musela přečíst i toto. Autorka mi velmi sedla stylem psaní a to, co předvedla v ST bylo jednoduše WOW!.
Dvůr trnů mě také oslovil, velmi dobře se četl a stejně jako Aeilin tak i Freya má své mouchy. Nemyslím to špatně, je to holý fakt. Feyra se občas mohla zachovat jinak, lépe. Avšak přeci jen její životní cesta, nebyla, není a zřejmě ani nebude jednoduchá.
Osobně mě trochu mrzí její odevzdanost. Přišlo mi, že spoustu věcí velmi brzy vzdala, místo aby zkusila cokoliv vymyslet. Ale to je věc názoru.
Rozhodně jdu do dalších dílů, jelikož mi styl psaní velmi sedí, popichování s Licienem je zábavné a jsem velmi zvědavá, co vyleze z Rhyse.

Mandal
20.12.2020 2 z 5

Knížka mi ze začátku připadala docela dobrá. Postupem času jsem však zjistila, že je to spíš remake Krásky a Zvířete. Kdyby tam nebylo tolik podobností myslím, že by mě kniha velmi bavila, ale takto mě moc nezaujala. I ten konec byl velmi předvídatelný. Kniha je takový průměr a na to hodnocení co má jsem čekala víc.

Fazulajda
18.12.2020 4 z 5

Kupodivu mě akce v poslední asi třetině knihy nebavila ani zdaleka tolik, jako začátek. Byl sice pomalejší, ale o to lepší. Bavilo mě pozorovat, jak si Feyre postupně zvyká na nový život a buduje vztahy s ostatními. Autorčin styl psaní mi sice příliš nevyhovuje, ale můj požitek z knihy to neovlivnilo.

Lucynell
14.12.2020 4 z 5

Knihu jsem přečetla velmi rychle, ze začátku byla kniha pomalá, zbytečně zdlouhavá, ale velmi mě bavil příběh, když se přesunul do vílího světa. Feyre, Tamlin i Lucien byly sympatické postavy, ale Rhysanda jsem měla taky od začátku svým způsobem taky ráda.