Ignis fatuus

Ignis fatuus
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/541883/bmid_ignis-fatuus.jpg 4 405 405

V zakázaném území kolem šumavské řeky Křemelná se koncem sedmdesátých let začíná probouzet k životu dávná legenda. Pohraniční stráž zde stále častěji hlásí výskyt neznámých světelných jevů. Roste podezření na možné nepřátelské plány ze strany Západu. A krajem se opět šíří odvěké pověsti o bludičkách a beztělcích. Do míst, jež byla po desetiletí nepřístupná, je vyslána vědecká výprava, která má záhadná zjevení prozkoumat. Vědci věří, že najdou rozumné vysvětlení, ale možná právě oni uprostřed šumavských slatí o rozum přijdou. Je za vším jen únava a přírodní jevy, nebo si tu s nimi opravdu něco dávného hraje na kočku a myš? Každý z nich si v duši nese minulost svou i svých předků a zdejší kraj nezapomíná. Tentokrát se bude mstít sama Šumava.... celý text

twister78
12.07.2024 5 z 5

Nářez. Neuvěřitelně propracovaná knížka, skvěle vykreslené postavy. Doporučuji si o knize zjistit co nejméně, protože pak člověk přemýšlí, který příběh bude ten hlavní. Úžasné jsou vložené články čerpající z reality. V příběhu je několik žánrových klišé, ale tak skvěle zapracovaných, že stěžovat si by byla nehoráznost. Po dočtení si říkám, že si budu muset ještě jednou zopakovat, což se mi nestává. Prosím, potřebuji další knihu od skvěle vypsané Petry a její bohaté fantazie.

Katka2382
11.07.2024 5 z 5

No prostě jako vždycky, kniha od téhle autorky vás na začátku chytí a na konci vyplivne a jeden jen kouká.
U severní zdi byl naprosto skvělý román a teď tu máme psychopříběh z mé rodné Šumavy.
Těžko říct co je pravda a co fabulace,ale jak se říká Na každém šprochu,pravdy trochu.

LaVendula
11.07.2024 5 z 5

Jsou místa v krajině, do kterých se vepsalo lidské štěstí a otiskla radost. Petra Klabouchová ale o takových místech nepíše. Její rodná Šumava je zjizvená, plná krvavých slz, přelámaných křížů a kostí, rozbitých božích muk a náhrobků a rozstřílených kostelů. Je to zjitřelá krajina, která byla svědkem příliš velké bolesti a utrpení, a to se nezapomíná. Klabouchová, dcera tohoto tajemného starobylého kraje opředeného pradávnými legendami už z dob keltské, je především fantastická vypravěčka. Ve svém novém románu Ignis Fatuus představuje svou hororovou sugestivní pohádku pro dospělé, kterou by so čtenář potřeboval dávkovat, ale nemůže- natolik je vtažen do děje o tajemných světlech z blat a hvozdů, o kruté mlze, která se přichází mstít za dávné i nedávné křivdy a především o energii, kterou člověk v paměti krajiny zanechává. Svého čtenáře Klabouchová zavádí do míst, jež byla po desetiletí nepřístupná . Právě sem je v 70.letech minulého století vyslána česko-slovenským státem takná vědecká výprava , která má prozkoumat záhadná bloudivá světla v údolí řeky Křemenné, odkud se lidé už nevrací, anebo vrací..,ale ne stejní…Vědci věří, že najdou rozumné vysvětlení, ale možná právě oni uprostřed šumavských slatí o rozum prijdou, protože si tu s nimi něco dávného a velmi, velmi zlého, hraje krutou hru na kočku a myš. Navíc, každý z nich si v duši nese minulost svou i svých předků, na kterou si zdejší kraj pamatuje a za ni se také mstí.

Marketaparketa
11.07.2024 2 z 5

Začala jsem číst knihu číst s tím, že je ze Šumavy. A velmi brzy chtěla odložit. Přečetla jsem jí nakonec celou stále čekající na něco. Oceňuji pěkně popsaná místa na Šumavě. A u zbytku jsem si několikrát řekla, že autorka musí mít skvělého dealera, co jí dodává kvalitní "matroš". Protože tolik šíleného textu střízlivý jedinec přece nemůže napsat.

MíšaS.
09.07.2024 3 z 5

Do cca půlky knihy skvělé čtení, ale pak začal děj být pořád stejný, opakovali se stejné situace a konec to, za mě, zazdil úplně.
Ráda bych dala alespoň 4*, četla jsem už horší "hororové" knihy, ale bohužel nemůžu, nevím proč, ale nemůžu.

Knižní střípky
09.07.2024 5 z 5

Geniální mix faktů, mýtů a legend z šumavských hvozdů, kde dlouho žádný civilista nesměl vstoupit, nám autorka podala natolik sugestivně, že to snad ani není možné... Krásný důkaz toho, že netřeba litrů krve, brutálních sériových vrahů, aby člověku tuhla při čtení krev v žilách.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižních střípků

kanitsuj
08.07.2024 4 z 5

Světýlka na Křemelné si v tomto případě posvítila na několik skutečných událostí i legend, které jsou s jejím tokem místopisně spjaty. Jako pravidelná návštěvnice Šumavy mám k těmto místům blízko, a proto jsem si čtení patřičně užila. Příběh má několik časových rovin a jako magnet přitáhne pozornost všech, kteří kdy okusili genia loci bývalých Sudet i zrádnost šumavských blat.

JanaPokorná
08.07.2024 1 z 5

Budu asi jedna z mála, které kniha až tolik neoslovila. Nadšené recenze mě navnadily, ale asi ji nakonec někomu daruji, nemusím ji mít v knihovničce. Téma knihy sice vychází částečně z reálných událostí, nepodařilo se mi ale do děje vžít, protože je opravdu hodně vzdálený realitě. Nepomohly mi ani odkazy na skutečně existující ústav pro výzkum paranormálních jevů, protože kapitolky imitující zprávy o jeho výzkumech byly až legrační ve své terminologii. Ale je vidět, že podobná literatura si nachází poměrně široké publikum. Zaujalo mě, že postava doktora v jednom z dialogů použila téměř přesně citaci z knihy Aleše Palána "Raději zešílet v divočině". Je to takový autorčin odkaz na dílo, které se taky zabývá Šumavou?

Ophelie
08.07.2024 5 z 5

Pecka! Při čtení jsem si vzpomněla na (moji oblíbenou) Karikovu Trhlinu. Tohle je snad o drobek ještě lepší, asi i proto, že se děj odehrává na našem území (Šumavě). Ke konci jsem byla překvapená, na kolik autorka vycházela z dochovaných pramenů. Ději nechybí napětí, mrazivá, místy strašidelná, atmosféra (od teď když uvidím mlhu, vzpomenu si na tuto knihu ;-)). Každopádně autorka prostě umí, je jedno, jaký žánr, vše zvládá na jedničku s přehledem. Řadím ji mezi oblíbené české autorky a knihu doporučuji, kudy chodím :-D

Aleš.R
08.07.2024 5 z 5

Taková šumavská Záhada Blair Witch. Ovšem výborná.

A klobouk dolů před suverenitou, s jakou autorka ve svých knihách přechází mezi žánry.

exlibris470
07.07.2024 2 z 5

Nemám nic proti tajemnu či hororu. Tohle mě ale natolik nezaujalo, že jsem nedočetl. Klabouchová psát umí, U severní zdi se mi líbilo, Prameny Vltavy už méně, toto vůbec. Čtenáře si kniha určitě našla a jistě najde. Já mezi ně nepatřím.

Roseblood
07.07.2024 5 z 5

Den po dočtení a už se pomalu vracím z tajemných šumavských koutů, kde příroda ani zem nezapomíná a kde si musíte dávat pozor, když začne padat mlha.

Miluju různé pověsti, pověry, povídačky a legendy o tajemných místech. Také miluju folkhorror a tady jsem od všeho dostala pořádný ranec.
Neskutečně jsem se bavila a bála a bylo mi i tak krásně teskno, smutno.
Smekám před neskutečným darem vyprávění, kterým paní autorka vládne, ten příběh se mi zavrtal pod kůži a zatím pořád nechce odejít.
Postavy jsem si oblíbila, i ty záporné a fascinovalo mě postupné odhalování i twisty ke konci, kde jsem fascinovaně koukala, cože se to právě stalo.
Bylo skvělé jak mě některé pasáže dokázaly pořádně vyděsit. Hledala jsem si fotky, jak to u Křemelné vypadá a koukala na videa s brkoslavy, abych si při čtení uměla vybavit zvuky, které vydávají. Nejdříve jsem nevěděla jak takový ptáček vypadá a myslela jsem že bude třeba malý černý a oni milí brkoslavové jsou moc krásní a světloučcí.

Nejvíc jsem si samozřejmě zamilovala Květu a Jacka a držela jim palce, aby to s nimi dobře dopadlo ale jestli se jim povedlo najít cestu z tajemných míst, kde se čas zastaví nebo jde zpátky, kde se prolíná prostor a mrtví opět kráčejí mezi živými, to už si musíte přečíst sami.
Další z postav na kterou nezapomenu a která se mě hluboce dotkla svým příběhem je děda Šinágl, milující svůj domov tak, že ho nikdy nechtěl opustit. Pořád mám před očima jeho jabloňový sad a mlha se začíná zase pomalinku vařit.

“Mrtví odtud odejít nechtějí, živí nemůžou. Kdo je kdo, neví nikdo z nich.

Monika456
06.07.2024 5 z 5

Moje první kniha od této autorky a velké nadšení. Perfektní - napínavý příběh, který okamžitě vtáhne do děje a nepustí vás. Přečetla jsem za 2 dny, nedalo se to odložit a venku je přes 30 stupňů a mě ještě teď mrazí :-) Moc doporučuji a určitě se pustím do dalších knih autorky.

Lukáš987
05.07.2024 5 z 5

Ignis fatuus - Světýlka z blat rozhodně není pohádka se statečnou Hančí co se občas objeví v televizi nýbrž Šumavským hororovým příběhem v období kopečkářů a jehličkových maskáčů s historickými vsuvkami a legendami - ty má autorka precizně zmáknuté. Žádná tma na světě není jako ta lesní. Příběh se vám dere pod kůži jako Šumavská nepropustná mlha. Šumavu mám co by kamenem dohodil a jednou doběhl. Dokonce i Strakonice jsou v knize zmíněné (to potěší) . Zmaten a tápající ve tmě a dost dobře jsem se ocitl mezi členy výpravy, tak mě ta kniha vtáhla. Autorka si hraje s vaší myslí a pěkně ji rozebírá kousek po kousku a nedá vám oddychnout. Čekal jsem vše, ale tohle, tohle mi udělalo čáru přes rozpočet, protože doprd... to co nám autorka servíruje je parádní čtení a ta temnota,mlha a světýlka vás prostě pohltí... Možná má autorka smlouvu s Ďáblem, možná má v garáži zaparkovaný stroj času, protože ten styl, kterým je kniha psaná je famózní.

Ookmalej
05.07.2024 4 z 5

Knihy od Hostu mě nikdy nezklamou. Pro ty, které baví romány jako např. Odbočka v lesích, je to ideální volba. Miluju mysteriózní thrillery inspirované skutečnými reáliemi.
Z příběhu odkapává bezútěšnost šumavské lezavé zimy i železobetonovost minulého režimu. Člověk při čtení cítí, jak se mu utahuje kolem kotníku pomyslná smyčka z ostnatého drátu.
Konec je přesně tak do ztracena, jak by v mysteriózním žánru měl být. Musím říct, že mě autorka velmi navnadila k návštěvě okolí Křemelné. Ale počkám až na říjen, aby to mělo tu správnou atmošku.

Svoja
03.07.2024 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, autorka umí vtáhnout čtenáře do děje. Hororové knihy nečtu, ale od Petry Klabouchové jsem přečetla knihu Prameny Vltavy a
U severní zdi, obě se mi moc líbily, tak jsem zkusila i její tuto zatím poslední knihu a vůbec nelituji. Nemohla jsem se od čtení odtrhnout. K této knize se vrátím ještě jednou k druhému přečtení na podzim v období sychravého, lezavého počasí. Nejen kvůli autentičnosti děje knihy, ale možná mi při prvním čtení knihy unikly i nějaké drobné souvislosti.

Tereziee
02.07.2024 5 z 5

Moje první setkání s Petrou Klabouchovou dopadlo na jedničku s hvězdičkou a ještě k tomu dvakrát podtrženou!

Ignis fatuus je za mě jedna z nejlepších knih, co jsem minimálně letos měla možnost přečíst. Jestli milujete Karikovu Trhlinu, tak tohle musíte prostě číst. Příběh je skvěle vystavěný a všechny postavy jsou velice dobře vykreslené. Děj ubíhá pod rukama rychlostí blesku a musím říct, že jsem často měla husí kůži.

Doplnění knihy o vyšetřovací spisy dodáva knize ten správný šmrnc a atmosféru.

JelenSoboLos
01.07.2024 4 z 5

Dobře vystavěný příběh, pěkná čeština, vcelku fungující logika děje, české prostředí i reálie (a ireálie) - kniha se bude líbit a myslím, že zaslouženě.
Jako bonbonek kvalitní redakční práce - žádné překlepy či "chybky". Kdy naposledy se mi to poštěstilo?

Jane2016
01.07.2024 5 z 5

Hororový příběh z magické Šumavy. Ignis fatuus, kniha, která posledních pár dní rezonuje sociálními sítěmi. Kniha, která mě samozřejmě nemohla v žádném případě minout!

Horory čtu výjimečně, každopádně tato kniha mě natolik zaujala svou anotací, že jsem se rozhodla ji přečíst. A ještě, že jsem tak udělala. Autorka nám totiž naservírovala dechberoucí a fantasticky zpracovaný příběh. Nejednou jsem během čtení měla husí kůži a otáčela jsem stránku za stránkou, jen abych se dozvěděla, jak celý příběh skončí.

Kniha je doplněna vyšetřovacími spisy. Ty vyprávějí o pověstech či významných milnících historie z prostředí Šumavy. A ano, věřím, že by se některý z Vás zeptal, je tu i Pohádka, původně Christlhof. Místo, kde údajně vraždil Ivan Roubal. Ale také zde najdete pověry o beztělcích, hřbitov, který inspiroval K. J Erbena a mnoho dalšího.

Sečteno podtrženo, kniha je perfektní. Autorka Petra Klabouchová se příběhu opravdu zhostila se vší parádou a já Vám knihu doporučuji všemi deseti.

Ignis Fatuus se rozhodně ocitne mezi mými TOP knihami za tento rok.

Lionela86
30.06.2024 5 z 5

Jo! Obsahově mi to připomnělo Karikovu Trhlinu i Karolové Odbočku v lesích. Děsivý příběh. Krásná čeština. Zajímavá forma. Nevím, jak moc je paní Klabouchová nakloněna šumavskému turismu, ale jestli šlo v jedné z řad i o odpuzení potencionálních návštěvníků této oblasti, tak v mém případě se povedlo: ani Tribeč, ani Beskydy - a teď už ani Šumava :-D Každopádně další autorčiny knížky si rozhodně přečtu ;-)