Ignis fatuus

Ignis fatuus
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/543373/bmid_ignis-fatuus.png 4 403 403

Audiokniha Ignis fatuus, autorka Petra Klabouchová, čtou Klára Suchá a Aleš Procházka, režie Daniel Tůma. HOROROVÝ PŘÍBĚH Z MAGICKÉ ŠUMAVY, KDE SI ŽIVOT A SMRT PODÁVAJÍ RUCE. Na zakázaném území Šumavy, kolem řeky Křemelné, se koncem sedmdesátých let začínají probouzet pradávné legendy. Pohraničníci zde stále častěji hlásí výskyt neznámých světelných jevů. Roste podezření na možné nepřátelské plány Západu. A krajem se opět šíří odvěké pověsti o bludičkách a beztělcích. Do míst, jež byla po desetiletí nepřístupná, je vyslána vědecká expedice, která má záhadná zjevení prozkoumat. Vědci věří, že najdou rozumné vysvětlení, ale možná právě oni uprostřed šumavských slatí o rozum přijdou. Jde skutečně o přírodní úkazy, nebo si tu s nimi něco temného pohrává? Každý z nich si v duši nese minulost svou i svých předků — a zdejší kraj nezapomíná. Tentokrát se bude mstít sama Šumava.... celý text

Susan94
29.06.2024 4 z 5

Na začátku se mi moc nedařilo se do děje začíst. Jak se ale v příběhu objevily hlavní postavy v čele s Květou hltala jsem jednu stránku za druhou. Moc dobře vypracovaný děj, který upoutá a pěkně z něj mrazí. Dost mi to připomínalo Kariku. Skvělé čtení, určitě doporučuji.

Marekh
29.06.2024 5 z 5

Od autorky jsem již četl knihu ANGLICKÁ ZAHRADA a U SEVERNÍ ZDI. Knihy se mi líbily. Byl jsem zvědavý také na knihu IGNIS FATUUS, kterou můžeme zařadit do žánru horor. Kniha se mi líbila.

Autorka uvedla v Epilogu, že se jedná o pohádku pro dospělé, kterou poskládala ze starých šumavských legend, místních povídaček a tajemství. Příběhy, záhady a tragédie, kterými je kniha prokládána, jsou „skutečné“. Pocházejí ze starých zápisků farností a matrik, z ústní tradice rodáků a knih o tajemstvích Šumavy, i z černé kroniky dávné či méně dávné doby. Něco málo z toho všeho je dílem autorčiny fantazie. Jindy si autorka pomohla datem, místem či jmény, aby příběh plynul, jak má.

Děj knihy se z převážné části odehrává na přelomu 70. a 80. let 20. století.

Hlavní postavou je bioložka KVĚTA, která jde na vědeckou výpravu na Šumavu s cílem prozkoumat záhadné světelné jevy, které se v této lokalitě vyskytují. Společně s ní jdou další lidé z různých oborů. Květa má dceru PAVLÍNU.

Kniha ve mně vyvolala pocity strachu. Některé popisované události byly velmi smutné. S některými věcmi by si človek neměl zahrávat, jinak se to obrátí proti němu samotnému. Kniha obsahuje také nečekané zvraty. Byla to zajímavá četba. Líbil se mi závěr, ve kterém jsou shrnuty osudy hlavních hrdinů.

Zaujalo mě, že na ČVUT a VŠCHT fungovaly od roku 1978 až do počátku 90. let 20. století experimentální pracoviště pro vědecky podložený výzkum paranormálních jevů – Psychoenergetická laboratoř (PEL). O tomto pracovišti jsem nevěděl.

V minulosti jsem pouze jednou navštívil Šumavu, která se mi líbí. Krásná příroda, ale také tvrdý život zdejších obyvatel. Šumava je hraniční oblast s Německem, takže v minulosti pohraničníci střežili hranici.

Do knihy jsou vloženy VYŠETŘOVACÍ SPISY, které se mi líbily. Dozvěděl jsem se hodně informací o různých pověstech ze Šumavy a také z historie a další informace. Tyto spisy jsou vytištěny tučným písmem.

Kniha obsahuje PROLOG a EPILOG. Zajímavé bylo členění kapitol …KONEC, …ZAČÁTEK a KONEC…, ZAČÁTEK… a KONEC? Všechno bylo přehledné a srozumitelné.

V závěru knihy je uvedeno, že ministr životního prostředí chce zakázanou Šumavu otevřít turistům.

Kniha má pěkný obal a je pěkně graficky zpracovaná.

Citáty:

Šumava nezapomíná a neodpouští.

lencin
29.06.2024 3 z 5

Nevím, jsem trochu rozpačitá. Předchozí knihy byly vynikající. Tato se mi líbila, hlavně první polovina. Pak mi to začalo připadat příliš komplikované a překombinované.

lydie7986
25.06.2024 4 z 5

Moc jsem se na tuto knížku těšila a hned, co vyšla, jsem si ji musela koupit. Očekávání však bohužel předčilo realitu. Není to špatné, fantastická práce s jazykem, jak to autorka umí. A první půlka byla dějově skvělá. Pak jsem se ale asi ztratila v mlze a už jen čekala, jestli to přijde z leva nebo z prava. Na mě příliš mnoho krve a zvratků, s prominutím. Mimochodem, když k někomu dolezete po kolenou, zkuste si pozvracet boty ;-)

eva3992
23.06.2024 5 z 5

Šumava a její tajemství, dávné legendy i strachy. Na zakázaném území se vyskytují neznámé světelné jevy. Aby se mohly blíže prozkoumat, je do míst, kam již dlouho nikdo nevkročil, vyslána expedice vědců. Budou mít světla rozumné vysvětlení, nebo vědci přijdou o rozum? V lese je něco, co si s nimi pěkně pohrává…

Jelikož mám autorčiny knihy moc ráda, bylo mi jasné, že Ignis Fatuus bude sázka na jistotu. A nespletla jsem se. Ač jiný žánr, je z knihy cítit autorčin skvělý styl. Její čeština je nádherná. Miluji její krásné věty (ano, i v hororu jsou věty krásné ), miluji to, jak dokáže vytvořit atmosféru i to, jak dokáže na čtenáře přenést emoce.

Prožívala jsem každičkou stránku, byla jsem napnutá, chvílemi jsem ani nedutala, mozek pracoval na plné obrátky, aby si rozmyslel, zda čte skutečný příběh nebo jen vymyšlené báchorky. Kniha si zahraje s vaší psychikou. Celý příběh je skvěle promyšlený a propracovaný. Určitá odhalení přijdou vždy v ten pravý čas, aby to mělo ten správný „wau“ efekt. Bavily mě skutečné legendy, které se předávají mezi lidmi dlouhá léta. Bavilo mě i to, co mělo historicky doložený základ a bavilo mě i to, co si autorka vymyslela. Skvěle to k sobě pasovalo a vytvořilo úžasný, tajemný a temný celek.

A musím zmínit i nádhernou obálku a celkově grafickou úpravu. Prostě krásná knížka.

Celý příběh na mě zapůsobil tak, že v mlze už ven rozhodně nepůjdu a světlušky také nebudou má oblíbená zvířátka….

vnimatkrasu
21.06.2024 4 z 5

IGNIS má nejblíž k zemitější, komunističtější a méně do sci-fi střihnuté verzi ANIHILACE od Jeffa VanderMeera. Respektive, má k ní rozhodně kratší cestu než k SEVERNÍ ZDI.

Není sporu, že autorka senzačně píše. Popisy jsou plastické, ale přitom rozsahově akurátní. Nebojí se silně explicitních scén (oči! ruka s hodinkami!), nádherně se baví balancováním na hraně šílenství. Nejmacatější pasáž - tedy pinožení v lese - má silnou filmovou atmosféru. Sám sebe jsem přistihnul, že drsňačka Gama má v mé hlavě stejně ohnutý ret jako Michelle Rodriguez. A aby bylo jasno, Michelle Rodriguez já můžu.

Jediné, co mě mrzí, je, že hororová pasáž vyloží velmi záhy všechny důležité karty. Děsně bych prahnul po troše klidu při práci. Aby vědci chvíli páchali své profese, dumali, zda nemají světla skutečně racionální vysvětlení, a napětí tím paradoxně houstlo. IGNIS FATUUS je místo toho boj o život od prvního vpádu. A možná mi proto část v lese přišla kapičku delší.

1alena1
20.06.2024 5 z 5

Nejsem čtenář a obdivovatel hororů, ale jsem čtenář a obdivovatel Petry Klabouchové. Baví mě autorky jazyk a pro mě příjemná čeština. Stále u mě vede od spisovatelky kniha U severní zdi, která pro mě byla knihou roku 2023.
Ale tajemnost Šumavy vybízí k podobným dílům. Je dobře, že všechny pověsti a povídání, která se po generacích předávají jsou zpracována v jednom díle.

zimolka
19.06.2024 5 z 5

Myslím si, že se autorka s tématem poprala velmi dobře. Jsem opět ráda, že jsem si knihu přečetla.
"Tady neplatilo nic z našich fyzikálních zákonů. Každého boha prý jednou zabije čas , jenže tady se čas zastavil a zabil všechny bohy najednou.,,
Příběh chytne a nepustí. Na Šumavě jsem nebyla a nevím jestli se tam vydat ,co kdybych tam přeci jen narazila na nějaká světýlka.

tittanie
14.06.2024

Nevím, co napsat. Mám takové rozporuplné pocity. Možná až je vstřebám to bude lepší. Od autorky jsem četla U severní zdi a to mě tenkrát dostalo.
Protože jsem na Šumavě několikrát byla a něco o ní četla, tak jsem některá místa, osoby nebo příběhy znala. Jsem ráda, že byl příběh ke konci dovysvětlen prostřednictvím zápisů.

TinaFr
13.06.2024 2 z 5

(SPOILER) Já mám pocit, že jsem asi četla jinou knihu, než ostatní. Autorka píše skvěle, výborně vtáhne člověka do děje. A ze začátku jsem byla nadšená. Ale někde zhruba kolem poloviny jsem začala mít pocit, že už je to pořád to samé dokola - začaly se opakovat pořád ty stejné motivy proložené nějakým zvratem.
Osobně se mi zdá, že obzvlášť poslední třetina knihy je hrozně překombinovaná. Mrzí mě to, protože kniha je napsaná opravdu dobře, ale děj mi zkrátka přijde strašně splácaný. Jako kdyby měla autorka snahu za každou cenu co nejvíc čtenáře vystrašit a šokovat. Což se, za mě, ale nepovedlo.

petrarka72
13.06.2024 5 z 5

Autorka mě baví čím dál víc. Anglická zahrada, Severní zeď a IF jsou trojlístek nepřekonatelných žánrovek - ovšem žánrovek s nadstavbou. Jsem vyděšená, že padám z postele při zapraskání parkety pod nohou... proboha, koho, když nikdo není doma? a kdo rozsvítil dvě baterky za oknem? a co šeptá ta mlha, co se plazí ze tmy...? - Je to náhoda, ale z dětství vím, že nejtemnější noci jsou skutečně na Šumavě...

lalela
12.06.2024 5 z 5

Světýlka, která ještě nikdo nechytil, ale objevují se na Šumavě stále od věku věků, vyprávějí se o nich legendy a tak je pojeďme zkoumat. Vybereme pár lidí, pošleme je na Šumavu do vojenského prostoru, kam nikdo nesmí a teď si tady s tím poraďte. Nemohla jsem se odtrhnout. Autorka dokáže napsat tak moc čtivé knížky. Šumavu neznám, ale jednou bych se do těch všech míst z knížek chtěla podívat. Jen nepotkat světýlka....

rottwy
11.06.2024 5 z 5

Těch pár dní s touhle knihou byl nezapomenutelný zážitek. Úžasně napsané, už teď se nemůžu dočkat, až se zase s autorkou v nějakém dalším příběhu na Šumavu vrátím.
,,Všechno jednou zmizí. Jen ty šumavské kopce kolem ne. Trochu se změní, a přece stále stejné. A budou si pamatovat. Ještě dlouho po nás. Bez našich jmen a tváří, bez všeho toho pachtění, budou si pamatovat. Mne i tebe. Všechny ty, co za pár stříbrných Šumavu zradili, zjizvili, rvali na kusy. Každého hajzla i dobrou duši. Prošli jsme tudy a tady zůstaneme. Na věky věků."

eDex
10.06.2024 5 z 5

Na tuto knihu jsem se těšila a .... jedním slovem, páni! Výborné to bylo!
Skvěle napsané, napínavé a plné zvratů.
Autorka píše zkušenou rukou a umí v každé poloze. A jak!
Ať napíše paní autorka cokoliv, vždy si to ráda přečtu.

jitka7326
08.06.2024 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Doktor na koni byl skutečná postava MUDr.Kostroucha.

tereez
08.06.2024 5 z 5

Fuha, příběh chytne a nepustí, je plný zvratů, jedinou vadou na kráse jsou ty 2-3 chybky, které v textu utekly korektuře. Některý děj vám bude možná povědomý, ostatně na konci je to i přiznáno, ale vůbec to není na škodu, jde spíš o méně známé události.
Předchozí knížka autorky byla taky čtivá a zajímavá, takže minimálně u mě se tímto zařadila mezi Hanišovou, Soukupovou, Tučkovou a spol., jejichž jména jsou synonymy skvělého čtenářského zážitku.

meliclu
05.06.2024 5 z 5

Skvělá knížka. Marně přemýšlím, kdo ze současných českých autorů je podobně komplexní, aby takovýmhle způsobem dokázal pracovat s jazykem, budoval napětí a zároveň si povodil čtenáře jedním wtf zvratem za druhým. Knížka, kterou si chcete přečíst a u který se budete občas smát a většinu času bát (minimálně pokud jste poseroutci jako já).