Naslouchač

Naslouchač
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/543578/bmid_naslouchac.jpg 5 4459 4459

Enolain
05.02.2021 5 z 5

Wow.. To byla teda jizda.. Kdybych mohla, tak ani nejim, nespim a jenom ctu a ctu. Pribeh pekne odsejpa, nevite co bude na dalsi strance. Vazne krasne vas to vtahne do deje. Hlavni postavy mi pekne prirostli k srdci.. A vite co je nejlepsi? Ze pribeh nekonci.. Pred chvili jsem docetla a hned jdou koupit druhy dil.. Vazne me to vtahlo.. Doporucuji vsemi 10 :)

Vé-Vé
02.02.2021 5 z 5

Prostě famózní!

sirojezkin
02.02.2021 5 z 5

Právě jsem dočetla skvělou fantasy knihu. Absolutně jsem se nemohla odtrhnout. Moc mě mrzí, že jsem si v knihovně nepůjčila hned alespoň 2 díly - teď musím vydržet, ale nevím nevím. Doporučuji všem !

pakoshka
01.02.2021 3 z 5

No prosím, já ani nečekala, že to dočtu, fantasy vůbec není můj žánr. Nebylo to vůbec špatný, začátek teda dlouhý, ale jakmile se začal budovat příběh, tak mě docela pohltil a fantazie jela.

Lehce a logicky postavený fiktivní svět na jedné straně Uralu - celou dobu jsem si představovala, že na té východní, abych na předposlední straně zjistila, že se pletu! - mi naprosto vyhovoval, no příběh mi přišel docela naivní a romantický, ale budiž. Jako můj úvod do fantasy to beru a časem si přečtu další díly.

Neřeknu
30.01.2021 odpad!

Přiznám se bez mučení,že jsem zklamán. Zklamán z pocitu,že jsem v téhle knize neobjevil to,co většina čtenářů. Hlavní hrdinka je dle mého sympatická asi jako nášlapná mina před mateřskou školkou. Ač vychována ve stresu,strachu a bázni,nebojí se protivit všem a všemu bez ohledu na následky. A slavná pětadvacítka je jako vystřižená z časopisu žena a život. Jsou krásní,záhadní a jejich tempo je vražedné. Ještě jim sehnat dálnici a máme tady nový český seriál. Ale abych jen nekritizoval. Autorčin námět na mě udělal dojem a psát taky umí,čte se lehce a děj pěkně odsejpá. Ale abych do sebe nasoukal další díl,budu si muset pořídit ze sklenitu skleněnku a pořádně ji nacpat.

HanaNov
30.01.2021 5 z 5

Tak tohle je opravdu originální, o to víc to potěší, když vezmeme v potaz, že je to české!

Svět sklenařů mě baví, i když první část knihy jsem neustále lovila ve slovníčku, co které slovo znamená. A popravdě je to opravdu zajímavá představa, když je fantaskní svět postavený na reálicích současného (v budoucnosti zničeného a nefunkčního) světa. Svou podstatou mi Naslouchač připomněl dvojici knih Eon-Eona, tak se těším, kam se děj bude ubírat.
Jsem zvědavá a napnutá, co za tím vším je, pořád přemýšlím nad tajemstvím nasterey a myslím si, že vysvětlení bude úplně jednoduché a ne tak nadpozemské, jak se to tváří. Jen doufám, že se v dalších dílech nestane z této série červená knihovna, protože vztahová linka mezi Ilan, Vargasem a Kapitánem se doslova nabízí...
Tak hurá na další díl!

Sashetka
29.01.2021 5 z 5

Tak Petra podle mě napsala něco, co by se s klidem mohlo stát světovým bestsellerem. Luxusně promyšlená a krásně napsaná scifi-fantasy oddechovka!!

Malíček
28.01.2021 5 z 5

No tak ale toto mě posadilo na zadek!
Výborná fantasy kniha s neotřelým a originálním příběhem, která se skvěle četla díky četným dialogům, ale zároveň jsem se dostala bez problémů do děje díky popisným částem. Svět, který autorka vykreslila je pozoruhodný.
Jsem ohromená a opravdu ráda, že jsem po dlouhé době sáhla opět po české autorce. Kniha rozhodně nezklamala a těším se na druhý díl.

anticlovek
27.01.2021 5 z 5

Ke knize jsem se dostal nahodou a diky vesmiru za ni:) je to ctive napsane, dost originalnich napadu a hlavne zajimavy a dobre napsany svet. Proste parada!:)

Gleam
26.01.2021 4 z 5

Po dlouhé době jsem se odhodlala vzít do ruky knihu českého autora. Lépe řečeno autorky. Musím říct, že jsem nebyla zklamaná, trošičku jsem očekávala, co z toho vypadne za romanci, které moc nemusím, kniha také není určena mé věkové skupině. Nevypadlo. Kniha je sice plná "hrdinů v lesklé zbroji", trochu působí naivně, ale je to prostě příběh. A ten příběh není vůbec špatný, velmi se mi líbí slovotvorba paní autorky, i postapo téma. Kniha se dobře čte, když už se člověk trochu zorientuje. Rozhodně jdu do druhého dílu.

VeDny
25.01.2021 4 z 5

Na knížku jsem se těšila, protože jsem měla podle obálky dojem, že to bude taková ta "chladná" fantasy. Ale to byla moje chyba, poprvé v životě jsem si nepřečetla anotaci.

KAŽDOPÁDNĚ prvních x krátkých kapitol, kdy se mi do hlavy sypaly informace v každé větě, jsem doslova protrpěla. Děj v této části byl spíše jenom proto, aby se neřeklo, že čteme encyklopedii vymyšleného světa. Naštěstí se pak děj docela dynamicky rozjel a už to byla radost, autorka dokázala poměrně rychle a přehledně obsáhnout delší období, aniž by zabíhala do zbytečných detailů (35 kraťounkých kapitol, takže se nic příliš neokecávalo).

Postavy mi připadaly docela stereotypní a idealizované, žádný vývoj se nekonal. Malá Ilan se občas chovala na osm, občas na šestnáct. Bojovníci byli všichni sexy a ctnostní, o malého ze spodiny se starali jako o oko v hlavě. Prodělávali kvůli ní občas hysterické záchvaty, všichni k ní projevovali stejnou oddanost a náklonnost. Bylo to takové zvláštní, když si z takového nikde nic soustavně ucvrnkávalo 25 chlapů, kteří žili stovky let, bojovali se stvůrami, měli obrovskou politickou moc a dostávalo se jim bezmeznému obdivu...

Svět se mi ale líbil, i když byl zbytečně složitý. Zapamatovala jsem si na dobu nezbytně nutnou k přečtení asi tři cizí slova (pohár, oblečení a zbraň), jakmile se objevilo jiné, odhadovala jsem význam z kontextu, aniž bych používala slovníček na konci. Líbilo se mi, jak autorka servírovala jednu záhadu za druhou, aniž by je pořádně vysvětlila, aby to nakonec tak nějak logicky vyplynulo. Velmi nenásilné, rozhodně nikoho šroubovaně nenapínala.
Co mi ale velmi chybělo, byla mapa. Jak se na začátku sypaly všechny informace najednou, nabyla jsem dojmu, že se Nížiny rozléhaly na východ od pohoří, což mi pak trochu zkomplikovalo pochopení scény nad Paříží. Navíc se nedalo sledovat, jak daleko jsou od rodného města, jak daleko je jedno velmi nebezpečné místo, jak moc na severu to třeba je a tak.

Ve výsledku jdu na druhý díl. Trochu se obávám, že bude pokračovat opečovávání Ilan všemi statnými mužskými v okolí, na druhou stranu je to pro cílovku fajn čtení, takže budu předstírat, že jsem teen a vrátím se pěkně do mládí.

Nicole_picole
22.01.2021 5 z 5

Velká pecka, co Vás strhne.

Gordonlord
20.01.2021 3 z 5

Dívčí, naivní, dětský a jemný pohled na moderní fantasy.

Autorka se rozhodla vynechat elfy a trpaslíky a vytvořit si vlastní, originální mytologii. Tu vytvořila z naprosto neoriginálního základu, stávajícího se z lidiček na dně společenského žebříčku, kteří umí dobře vyrábět zbraně ze suroviny zvané "sklenit". Originalita pro mě neznamená nic, tak mě ani nemrzí, že zde je taková polovičatá.

Příběh sleduje malé děvče, které umí sklenit zpracovávat mistrným způsobem, kterak putuje světem s legendárními mocnými bojovníky, známými jako "Pětadvacítka".

Problém je v tom, že je to celé hrozně "maminkovské". Ještě snad nikdy jsem neviděl takhle směšně napsané mužské postavy. Chovají se afektovaně mateřsky, žensky starostlivým způsobem a neustále řeší city. O to horší to je, že tímhle způsobem zde jednají právě oni legendární bojovníci. A pak už ani nepřekvapí, že v celé knize se ani jednou nebojuje.

Zato se celý vesmír a úplně všechno v něm naprosto neustále točí pořád jen kolem hlavní hrdinky, což vyzní přímo blbě a šroubovaně.

Všechno začíná úvodní nalejvárnou, která nás seznámí se světem, jeho mytologií a fungováním. Vzhledem k tomu, že si žádnou z vědomostí nemohu asociovat s ničím poutavým, co by na mne autorka stihla do té doby vychrlit, je nápad vypálit hromadu strohých faktů na čtenáře hned zkraje, ryze nešťastný.

Ale dál už je to mnohem lepší.

Částečně originální svět "Naslouchačů" je vymyšlen tak akorát, aby skýtal dostatečné množství poutavých mystérií a zároveň nahrával na zajímavé zápletky a dějové zvraty.

Autorka navíc píše výborným stylem - naprosto jasně, přehledně, k věci. Nezatěžuje se slovíčkařením, matením čtenáře, žádnými nafouklými popisy (až na ten začátek) a hlavně se snaží čtenáře bavit, takže na každé stránce se stane něco zajímavého, ať už ve výstavbě charakterů nebo v ději samotném.

Nikdy se neztrácíte v tom, co kdo a komu říká, kde zrovna hrdinové jsou, nebo proč někam jedou, či proč něco dělají. Dialogy jsou postavené dobře a člověk nemá šanci kroutit hlavou nad nesmyslným chováním nebo nad nelogickou přímou řečí postav, kteréžto neduhy jsou naprosto běžné i u větších a známějších fantasy eposů.

Takže styl má Petra výborný a nápady také hýří a nešetří s nimi.

Kdykoliv, když jsem začínal nabývat dojmu, že se už už začnu nudit, tak Petra dupla na plyn a vrazila tam další zajímavou pasáž, zvrat, nebo zajímavý vývoj událostí.

Rovněž celková atmosféra knihy je i přes mé výtky dívčím způsobem milá a lákavá, s určitým patosem originálního pocitu.

Škoda jen, že je kniha postavena seriálovým stylem. Nečekejte tedy žádný logický dějový oblouk a vyvrcholení. Kniha prostě skončí na půli cesty a druhý díl je povinnost.

Limonadovyjoe
19.01.2021 4 z 5

Pustit se do téhle knihy byl pro mě krok mimo komfortní zónu..ale, že se sakra povedl! Kniha je výborná. I přes pomalejší rozjezd a mnoho cizích slov se děj krásně rozjížděl a autorka nám představila velice zajímavý svět. Kniha se čte velice lehce a celý příběh Illan a pětadvacítky mě bavil. Vlastně celá pětadvacítka včetně kapitána mi svým přátelským až rodičovským přístupem byla velice sympatická. Třešničkou na dortu a nejlepší částí knihy bylo zakomponování Djatlovovovy expedice a jejího zmizení. Geniální.
Dávám zatím čtyři hvězdičky protože tuším, že první díl byl pouze představením světa sklenařů a věřím, že další díly budou ještě o kousek lepší.

AlexandraBane
17.01.2021 5 z 5

Ze začátku se mi to táhlo, ale rozumím tomu, že nás autorka nejdřív chtěla seznámit se světem, který vypracovala. Pak mě kniha pohltila a já se od ní nemohla odtrhnout. Zotročené obyvatelstvo, velmi nápadité a originální prostředí.

jarynek
17.01.2021 3 z 5

Tady jsem byl při čtení hodně rozpolcen. Prostředí, do něhož byl děj zasazen, se mi hodně líbilo. Po katastrofě rozdělený svět, vzácný materiál, s nímž je schopen správně nakládat jen jeden národ, a přitom je tento národ utlačován, tajemné nestvůry, výjimečná 25 dlouhověkých mužů, atd. I nápad s využitím odkazu na Djatlovovu výpravu byl fajn. Ale tak, jak autorka zvládla prostředí (i když ten popis mohl být zasazen více do děje, než aby to bylo stylem hlavní hrdinka se zeptá a vždy jí někdo vše rád či nerad vysvětlí), tak mne neoslovila práce s postavami. Mnohdy mi jejich chování přišlo nepravděpodobné. Především hlavní hrdinka mi při čtení postupně vadila čím dál více. Chvíli se v neznámém či nepřátelském prostředí bojí tak, že se ani pohnout nemůže, aby za několik stránek neohroženě hovořila s vůdcem pětadvacítky, kterého považuje za nepřítele. Kromě toho ačkoliv třináctiletá, nevzdělaná a seznamující se s mnoha zcela novými věcmi zaujímá postoje, které mi k jejímu věku a zkušenostem přišly nepravděpodobné. Asi bych jako mladší hodnotil lépe, ale takto to mé očekávání zcela nenaplnilo. I přesto se těším, kam v dalším díle bude vyprávění pokračovat jaké nové prostředí má autorka připraveno a zda dojde k objasnění některých záhad.

withoutchild
15.01.2021 3 z 5

Nemám moc rád knížky psané "ich formou", protože mám pocit, že mě to nutí se do hlavní postavy vcítit, a tady mi to vůbec nešlo. Hlavní hrdinka mi nijak zvlášť k srdci nepřirostla. Co ale považuju za zbytečnost, tak ten přehršel nových slov, která si autorka vymyslela. Byl bych se spokojil se štítem, věží nebo silovým polem, než abych co chvíli listoval slovníkem pojmů a hledal, co je to sakra nějaká fereastra.

Anchie
15.01.2021 4 z 5

Retea - Turnul - Skára - Fereastra - Nasterea - všechno to ve mě rezonuje i několik dní po přečtení :-)

Terkishead
11.01.2021 5 z 5

Protože jsem četla na doporučení a dopředu jsem nestudovala o čem kniha bude, málem jsem po první kapitole odložila. Ale to by byla chyba! Fantasy není zrovna moje srdcovka, a i když jsem se tedy do čtení vrhla jako úplný amatér tohoto žánru, na prvních pár stránkách mě knížka pohltila a už nepustila. Ani jednou jsem se nepřistihla, že bych musela hodnotit sloh. Prostě to vůbec nebyl příběh který někdo napsal. Byl to zkrátka příběh, který se mi odehrával před očima a já ho doslova hltala. Jediné co mi tak trochu uniklo, byla zápletka. O co tam u všech všudy vlastně šlo? A tak jsem napnutá i po přečtení knihy a doufám, že odpověď objevím v pokračování, na které se upřímně těším.

rumova_kulicka
11.01.2021 4 z 5

Z pohledu člověka, který se tomuto žánru vyhýbal a knihu přečetl na doporučení, musím říct, že mě bavila a to tak, že si určitě brzo přečtu další díl(y). Začátkem je nutno se prokousat, aby člověk pochopil, jak ten svět funguje a co je co, ale pak už to má spád. Takže za mě doporučuji :-)