Naslouchač

Naslouchač
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/543578/bmid_naslouchac.jpg 5 4459 4459

A.books
17.04.2021 5 z 5

Už se těším na další díl

a.r.nick
17.04.2021 5 z 5

Nečekal jsem, že mě to až takhle vtáhne! Perfektně promyšlené, propracované, poutavě a lehounce odvyprávěné, mělo to hlavu a patu a přišlo mi to i dost originální. Kdyby něco takového napsala J.K. Rowlingová, tak věřím, že už je to i dávno nafilmované! :-)

mystik_7
14.04.2021 5 z 5

Asi nejoriginálnější fantasy, které jsem kdy četl. Svět ve kterém se kniha odehrává je úžasný, plný originálních nápadů a tajemství, která se nemůžete dočkat až odhalíte. Poprvé jsem to četl jedním dechem. Od té doby jsme to přečet už několikrát a nemůžu se dočkat třetího dílu.

linda_pauer
11.04.2021 3 z 5

Musím uznat, že mám z knížky takové rozporuplné pocity... Děj jako takový byl velmi dobrý - jako film by to určitě bylo super, ale nevyhovoval mi styl, jakým je to napsané. Na začátku jsem neměla tušení, která bije, skoro ničemu jsem nerozuměla, a stále čekala, až to tam bude vysvětlené. Po zhruba sto stranách se to zlepšilo, a tedy jsem měla možnost zaměřit se na děj. Ten se rozjel poměrně slušně. Dovolím si říct, že je to originální a dobře rozplánované. Vždycky se něco děje, pak chvíli ne, a pak zase něco - to mám ráda. Jako celek knihu hodnotím za velmi povedenou a pouštím se do pokračování, jelikož kniha končí celkem otevřeně.

SBH
11.04.2021 odpad!

Naslouchač je strašlivina. Do půlky knihy jsem měla v úmyslu věnovat jednu hvězdu za čtivost, která i tak byla záhadou, když vezmu v úvahu všechny ostatní složky včetně krkolomných a „papírových“ dialogů (obzvlášť konverzace faji Bojana s kapitánem Joelem byla lahůdková).
Jenže v druhé půli jsem už dočtení pojímala jako drsnokeš. Kapitánovy oříškové oči mám dosud vypálené do sítnice, psychologie postav byla k pláči (obzvlášť kapitán je neznámá identita z Marsu, nikoli skutečný muž), nějaký vývoj, no to bych chtěla moc, děj veškerý žádný, hlavní hrdinka z neutrálu přeřadila na nášlapnou minu před mateřskou školkou (díky za tip, @Neřeknu), o technické, ekonomické a sociální udržitelnosti smyšleného světa by se daly vést debaty, ovšem prakticky zůstala na nule.
Nevím, která složka textu byla nejhorší (včetně perfektně zvládnutých korektur typu: Odpověď odbil jednou větou.). Na konci ale všechno překonala všeobjímající nekonzistentnost postav. Kapitán naprosto nezvládne hysterický výstup kuchaře, aby o stránku dál jeho slovo všechny postavilo do latě; Ilan se svéhlavě vecpe do pitevny, načež ohrnuje nos nad zacházením s mrtvými, aby se jí nakonec udělalo zle od žaludku.
A já se ptám: PROČ? Proč je tato kniha označována za nejlepší českou fantasy? V tom případě je na tom česká SFF scéna opravdu hodně špatně.
Hloupé, afektované, nekonzistentní, špatně napsané. Tragédie.

janyska13
10.04.2021 5 z 5

Tohle bylo naprosto skvělé!!! Očekávání jsem měla veliká a zatím se mi naplnila.
Nechápu, že jsem se ke čtení dostala až teď. I když předtím bych si zase nedávala, že musím čekat x let na nový díl. Což budu muset stejně, ale teď si můžu rovnou přečíst Faju a brzy i Nastereu.

oblakaknih
10.04.2021 4 z 5

Naslouchače je plný Instagram, knížka je všemi opěvovaná a já jsem snad nečetla jedinou negativní recenzi. To mě malinko odrazovala od čtení, protože jsem se bála, že mě kniha zklame.

Nakonec jsem se do ní pustila a upřímně mi tento strach vydržel prvních cca 150 stran. Kniha mi připadala zdlouhavá, o ničem a já nechápala, co na ní všichni mají.

Zbytek knihy mě ale velmi mile překvapil, bavila mě každá stránka a já se teď těším na další díl!

Námět knihy je velmi zajímavý a originální. Líbí se mi, že se v knize nějakým způsobem setkává budoucnost s minulostí.

Hlavní hrdinka je prostě skvělá. Hrozně se mi líbí její osobnost, její statečnost a odvaha. Moc jsem si oblíbila i některé vedlejší postavy, přestože by pro ně mohl být v knize větší prostor.

Po té začáteční krizi jsem se do knížky naplno začetla a četla se skvěle. Sedl mi styl psaní, ale hlavně moc obdivuji originální jazyk a slovníček se slovy.

Konec knížky se mi moc líbil, ale přišel moc brzy.

Kniha se rozhodně nezařadila mezi mé nejoblíbenější, ale v sérii budu určitě pokračovat.

tatjana1737
09.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Do čtení se mi vůbec nechtělo, protože jsem ho dostala jako zadání. (@SBH: Může se vůbec mluvit o klubu? Jaké je první pravidlo klubu??!) Ale protože jsem dítko submisivní vychovávané v tom, že úkoly se musí plnit, i když se člověku nechce, tak jsem se včera pustila do čtení e-knihy. Proto mě až před chvílí dojalo, když jsem zjistila, že na konci knihy je slovníček používaných pojmů. Mít v ruce knihu fyzickou, zjistím to ihned, u e-knihy se listuje blbě. Škoda, mohlo mi to mnohdy ušetřit přemýšlení, o čem je zrovna řeč.

Předně musím napsat, že jsem vůbec netušila, do čeho jdu. Ba naopak jsem knihu ve své hlavně zaměnila za "Předčítače" a děsila se toho, že budu číst o té nacistce, co ji hrála Kate Winslet. Už vůbec jsem netušila, že je kolem titulu takové haló a jen diskuse zde na DK k prvnímu dílu je plná vášní. Ale možná dobře, že jsem do čtení šla s čistým štítem, protože pak bych byla dopředu ovlivněná a měla očekávání.

Když jsem začala knihu číst, moc se mi to nelíbilo. Jistá bezútěšnost, neustálé opakování tělesných deformací (s důrazem na reprodukční orgány a schopnost plodit), špatné pochopení pojmů, které byly vysvětleny při dalším čtení (sklenáři / sklenaři), kupa různých výrazů, k nimž jsem musela namáhavě přiřazovat obsah. Přestože jsem ale přečetla poměrně krátký úsek, Naslouchač ve mně vyvolal nějakou podvědomou reakci, takže se mi zdál sen knihou inspirovaný. A to se mi stává opravdu málokdy. (Mám v živé paměti až horečnaté sny při čtení Písně ledu a ohně na VŠ.)

Dnes jsem knihu dočetla a chci se začíst do dalšího dílu, protože hra je rozehraná docela slušně. Jediné, co mi nesedí, a to mi vadilo od samotného začátku, jsou kulisy postapokalyptického světa. Kdyby to byl nějaký svět smyšlený, přijímala bych ho lépe. Těžko říct, co mi na tom tak vadí, ale je to tak. Naslouchač je vlastně úplně obyčejným příběhem, ale líbí se mi jeho kulisy a nastíněné záhady, ať už jde o samotný sklenit nebo ty potvory, kterým nemohu přijít na jméno (podívala jsem se do slovníčku: nasterey). (Myšlenka štítu, který chrání před zlem zvenku a který je tvořen vlastně věžemi, mi silně evokoval jeden z dílů série Meče pravdy Terryho Goodkinda, kde vystupovaly chiméry.) Nu a pak samozřejmě osoba ústřední postavy, jíž matka už krátce po porodu předvídala velkou budoucnost, ale tentokrát zřejmě nešlo jen o obligátní marnivost čerstvé rodičky.

Uznávám, že zápletka dívky maskované za chlapce či a priori nepřátel, z nich se stávají přátelé, zní docela otřepaně. (Už jen to praktické domýšlení maskování pohlaví hlavní hrdinky, která je sice kryta maskou a oblečením, ale při všem tom putování by si všichni asi všimli, že čůrá na bobečku?) Ale zákonitosti světa kolem Duvalského pohoří, sklenit, tajemná místa a podivné bytosti - to všechno mě zaujalo. Celou dobu jsem čekala, kdy dojde k odhalení hlavní hrdinky a rozjede se milostná linka s kapitánem, popřípadě kdy umře Vargas (ti sympatičtí beta samci většinou zařvou mezi prvními), a ono nic. Naslouchače proto beru jako úvod a jsem zvědavá, jak se s tím vším autorka popasuje dál a kde je vlastně pointa.

Nebýt závěru poslední kapitoly, klidně bych knihu zakončila přechodem skáry s tím, že to, co následovalo, by zahajovalo dvojku.

Na knize bych dokázala najít kupu chyb, ale styl vyprávění i příběh mě nakonec zaháčkovaly, takže mé zlé kritické já mlčí. A už to je známka úspěchu. (Narazila jsem na recenzi K. Pomykalové na webu fantasyknihy.multiuniversum a souhlasím s jejím shrnutím, výtkami i hodnocením.) Jen nevím, nevím, zda se kouzlo bude opakovat i v postapokalyptické Evropě aka Nížinách. Sama jsem založením více spíše na fantasy než na sci-fi, obávám se ztráty toho nedefinovatelného cosi, co mě u prvního dílu tak zaujalo. Každopádně ale dávám šanci pokračování ;-). Zatím tedy hvězda dolů, protože nevím, jak se vše vyvrbí.

P.S.: Nesnáším označení "postapo", protože mi to připomíná slovo gestapo.

alena0601
06.04.2021 4 z 5

Chvilku mi ležela v knihovně, než jsem se k ní dokousala přes jiné a říkám si, proč jsem ji tam sakra nechala tak dlouho ležet? Velmi dobrá fantasy od české autorky moc hezké dílo, ač ho trochu degraduje ta obálka, ale těším se na pokračování.

Monique66
04.04.2021 5 z 5

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout, přečetla jsem ji za pár dní. Příběh byl skvělý a ihned se chci pustit do dalšího dílu, jelikož jsem ten první skončila asi s více otázkami než na začátku. Také jsem žasla nad tím, jak někdo může vymyslet tolik nových věcí a vytvořit z toho příběh. Doporučuju! Jen mě mrzí, že je tady uvedeno, že je kniha pro děti a mládež... Jsem dospělá a vůbec bych takto knihu neoznačila, i když hlavní postava je nezletilá.

1bublina
04.04.2021 5 z 5

Skvělé. Na začátku mě trochu rozčilovalo množství vymyšlených slov, ale postupně jsem se je naučila. Bylo pro mě těžší se dívat dozadu do slovníčku, protože jsem četla e-knihu.
(mini spoiler)
Jakmile Ilan odešla s pětadvacítkou, tak už to byla jízda. Opravdu jsem se nemohla odtrhnout a četla jsem i v práci místo pauzy na oběd. Těším se na druhý díl. Podle komentářů je ještě lepší než ten první.
ČV 2021 - 9. Kniha, kterou jste objevili díky Databázi knih.

Rolada88
04.04.2021 4 z 5

Nebudu dávat plný počet hvězdiček četl jsem lepší. Ale na druhou stranu z českých fantasy jedna z těch lepších

Loriss
03.04.2021 5 z 5

Obal prodává a v případě Naslouchače to platilo beze zbytku, ke čtení mě nejdříve nalákala opravdu nádherná obálka.. Ale pak už to byla láska na první přečtení. Nejdříve jsem ani nemohla uvěřit, že to napsala česká autorka. Z žánru fantasy už jsem přečetla kde co, ale s tak originálním a zajímavým světem a postavami jsme se už dlouho nesetkala.
Příběh Ďatlovovy výpravy je už dlouho má oblíbená horror story, jeho zapracování do děje mě tudíž nadchlo a atmosféricky to bylo opravdu výborně zpracované.
Jistě není vše dokonalé, i v Naslouchači se najdou mouchy, víceméně už vše bylo řečeno níže. Ano, časté popisy barvy očí Kapitána mi přišly nadbytečné, zvlášť proto že v Naslouchači zatím není ani náznak romantické linky (kéž by to tak zůstalo). Stejně tak Ilan se z pozice pokorné otrokyně celkem rychle oklepala a zfrackovatěla. Z Pětadvacítky většina postav je jen do počtu a není čas na bližší prozkoumání charakterů.
Ale jsou to detaily, Naslouchač měl pro mě prostě to kouzlo, vtáhl mě do děje a nenechal mě vydechnout, dokud jsem neměla dočteno. Těším se na třetí díl a děkuji autorce za tuhle skvělou sérii.

Bob1982
03.04.2021 5 z 5

Skvělé.

Ganie
01.04.2021 5 z 5

Skvěle zapojená skutečná "nevyřešená" záhada několika průzkumníků, kteří zahynuli v horách. Celé to tím bylo takové skutečnější.

Ailee
24.03.2021 5 z 5

Stejně jako napoprvé byl příběh skvělý. Není to tak, že byste nemohli dýchat napětím. To ne, ale ten svět je tak jiný, a přesto pořád náš. Neodehrává se někde jinde, ale tady na Zemi. Tím to celé dostává jakýsi nádech skutečnosti. Je nápaditý, rozmanitý, pestrý a hlavně neuvěřitelně tajuplný a plná záhadného nebezpečí.

Bakana
24.03.2021 4 z 5

Autorka dokázala v budoucnosti stvořit svět, který je vlastně shodný se středověkem. A ještě tu máme nějaké ty superschopnosti a také bytosti, které se zdají být nadpřirozené. Konstrukce světa je pečlivě vytvořená a uvěřitelná včetně národa sklenařů, takže za toto vše klobouk dolů.
Za co strhávám hvězdičku je to až nepřirozené soustředění ostatních na hlavní postavu. Chápu, je to vypravěčka, každý z nás je vlastně středobodem svého vlastního vesmíru... jenže... tady mi to přišlo moc i na knihu pro děti a mládež. Poslední scéna to potvrdila. Pardon, ale aby se 25 dospělých chlapů shluklo okolo děcka, ještě z pro ně podřadného národa, a prosili ho o přátelství? To mi přijde už hodně přitažené za vlasy!
Naštěstí tento dost otravný rys v knize moc netrčí a příběh je zajímavý, takže až se dostanu k dalšímu dílu, určitě si ho přečtu.

Libris_Na_Ex
22.03.2021 5 z 5

I po pěti letech jsem knize úplně propadla.
Příběh vyprávěný z pohledu třináctileté zvědavé Ilan je strašně kouzelný, fascinující, zároveň krutý a na některých místech i děsivý. Pocitů se mi při čtení vystřídalo mnoho a nemohla jsem se odtrhnout.
Svět, který nám tu autorka představuje je komplexní propracovaný a baví mě, že to není jenom prostě prostě-jsou-to-kouzla-a-víc-to-neřeš, ale pohlíží na něj až vědecky.
Naslouchač je kniha, která má potenciál zaujmout širokou škálu čtenářů a já doufám, že se k ní dostane co nejvíc lidí.

stanislava7096
15.03.2021 5 z 5

Líbí se mi, jak jsem si v padesáti přečetla knihu se štítkem "pro děti a mládež" a jsem z ní tak nadšená, že už jsem si musela předobjednat třetí díl, který vyjde až 29. 4. 2021. Nemohu se dočkat, až se vrátím za Skáru a doufám, že třeba jen na chvíli zaslechnu Reteu nebo píseň Duvalů. Mám ráda fantasy a příběhy z jiných světů. A tenhle svět má autorka skvěle promyšlený. Příběh se mi čte jedním dechem a vtahuje mě do sebe. Když se běží o život, běžím taky ... a ta úleva, když přijde záchrana, je téměř reálná. Děkuji, paní Stehlíková.

kyticka152
14.03.2021 4 z 5

Z knihy jsem opravdu nadšená! Co mě trochu mrzí je, jak mě prvních 100 stránek moc nebavilo. Chápu, že bylo důležité vysvětit, jak celý svět funguje, ale těmito stránkami jsem se dlouho prokousávala. Potom se příběh konečně začal pořádně rozjíždět a já jsem četla jedním dechem. Kniha mi připadá geniálně vymyšlená a postupný vývin příběhu, včetně úplného vyústění se mi moc líbilo. Také jsem hodně ocenila, že spisovatelka vystavěla jednu ze zápletek na skutečném příběhu z naší doby. Těším se na další díl a doufám, že z něj budu aspoň z poloviny tak nadšená jako z Naslouchače. DOPORUČUJI K PŘEČTENÍ!!!