Naslouchač

Naslouchač
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/543578/bmid_naslouchac.jpg 5 4459 4459

DvěTéčka
13.03.2021 5 z 5

Kniha mě zaujala hned od začátku, naprosto fascinující příběh.

Evina74
11.03.2021 5 z 5

Ač není fantasy žánr mé obvyklé četby, tahle kniha mě chytla. Napínavě napsaný příběh, sympatická hlavní hrdinka/hrdina a propracovaný fantazijní svět. Už se těším na další díl.

Gibis
08.03.2021 5 z 5

Tak jsem si podruhé přečetla Naslouchače, abych se mohla pustit do Fajy a byla přitom v obraze a rozuměla všem zvláštním a novým výrazům, protože jsem od prvního přečtení pozapomněla. Trochu jsem se bála, že napodruhé už mě to nebude tolik bavit a budu si mnohem víc všímat nedokonalostí, na které mě upozornily komentáře, které v průběhu let pročítám, a kterých jsem si napoprvé prostě nevšimla. Ale musím říct, že jsem si čtení užívala stejně jako poprvé, jediné co musím vytýkajícím přiznat jsou "oříškové" oči kapitána pětadvacítky :) Ty jsem napočítala opravdu zbytečně mockrát, ale v podstatě jsem se tomu jen usmála a nenechala si zkazit dojem. Takže vzhůru na Faju a doufám, že už se letos dočkáme stále odkládaného vydání Nasterey!

momo.kg
06.03.2021 4 z 5

Po dlouhé době zase nějaké fantasy a ještě k tomu české. Ze začátku mě to moc nechytlo, ale pak se příběh příjemně rozjel. Těším se na další četbu fantasy od této autorky.

Sss708
05.03.2021 5 z 5

Po dlouhé době jsem četla knihu od českého autora a byla jsem moc milé překvapená.

Ivet_V
04.03.2021 4 z 5

Ze začátku to byla celkem nuda a nic moc se tam nedělo. Ale posledních asi 110 stran to celé vylepšilo. Pořád se tam něco dělo a z příběhu konečně bylo cítit napětí. Samotný svět se mi líbil a obdivuji, jak autorka zvládla do příběhu zahrnout události, které se opravdu staly a dokázala tomu dát ještě nadpřirozený nádech. Líbilo se mi to přátelství, které se budovalo během celého příběhu, ale uvědomila jsem si ho pořádně až na konci.

0318
04.03.2021

Tahle kniha je prostě boží, nejdřív jsem myslela, že to bude nějaká blbost, avšak je napínavá až dokonce a promyšlená. Těším se na další díl: Nastarea.

mliko8
27.02.2021 5 z 5

Tak tohle je naprosto boží! Supr promyšlený a originální příběh plný emocí, tajemství, přátelství i nenávisti. Naslouchač se četl krásné a svižně. A pokud se vám tento první díl série tolik nelíbil, stejně vám doporučuji, abyste vyzkoušeli i ten druhý, překvapivě je minimálně dvakrát tak lepší než jednička a jestliže jste se nezamilovali už do Naslouchače, Faja určitě změní váš názor.

AndreaOn
18.02.2021 5 z 5

to bylo naprosto úžasné... už teď je mi líto, až to skončí....

plutoking
17.02.2021 5 z 5

Moc nejsem čtenář fantasy, ale tohle se mi líbilo.

Marek82
14.02.2021 2 z 5

Kniha ma spočiatku chytila, nespravodlivý svet, kde nejaká časť sveta žije tak nejak na úkor tej druhej, mi pripomínal prostredie Hunger Games. Najprv mi nevadilo vysvetľovanie pojmov, ani veľa nových cudzích slov. Treba uznať, že svet a prostredie autorka vymyslela dobre, je príťažlivý. V tomto dávam za pravdu hodnoteniam a celkovému nadšeniu z knihy. Je to skrátka fantasy/postapo svet s nápadom a tajomstvom. V čom však kniha funguje oveľa horšie, je práca s postavami a príbehom. 25 elitných vojakov, ktorým mala Ilan slúžiť, mi pripomínalo skôr nejaký spolok pestúnok a opatrovateliek, ako drsnú elitu armády. Hlavná hrdinka začala byť svojou naivnosťou, tvrdohlavosťou a celkovou ublíženosťou už skôr otravná a nesympatická. Kým scény v meste Amaria ešte ako tak fungovali, lebo prostredie Ilan naozaj neprialo a bolo nepriateľské, od momentu, kedy odišla s vojakmi, ostala zaseknutá v pozícii "otroka", ktorý ich všetkých nenávidí, pričom oni sa k nej správajú ako ku krehkému domácemu zvieratku, než ku sluhovi a otrokovi. To, že pre nich prakticky nerobí nič z toho, prečo si ju vybrali (majstrovstvo narábania s nerastom), ale pôsobí ako brzda skupiny a zdroj večných otázok a problémov, tiež prispelo k tomu, že poslednú štvrtinu knihy som už musel počúvať na vyššej rýchlosti, inak by som asi nedopočúval. To, že 25 vojakov nerozpozná 13 ročné dievča (hoci v maske a hábite), ktoré sa vydáva za chlapca, bolo rovnako nepochopiteľné, ako x-tá zmienka o "silných pažiach a orieškových očiach kapitána 25ky". O vojakoch vieme len to, akú majú farbu očí, prípadne aký pevný stisk majú, keď Ilan odniekadiaľ ťahajú a zachraňujú, no inak sa líšia len menami a pôsobia úplne neschopne. Bojová scéna bola v celej knihe prakticky jedna, nedozvedel som sa, prečo vojaci vlastne prežili, ani ako sa ubránili. Táto logika a dynamika príbehu skrátka šla bokom. Ak hľadáte príbehovú, akčnú fantasy, tak nie toto. Autorka ostala do konca zaseknutá v neprirodzene dlhých dialógoch medzi Ilan a ľubovoľným členom družiny (to je úplne jedno, ktorým, všetci sú rovnakí, len jeden ma oceľovo šedé oči a druhý orieškové), len aby stále vysvetľovala detaily svojho premysleného sveta. Ďalšou vecou, ktorá nefungovala, no súvisí opäť s prácou s postavami, bolo vykreslenie detskej postavy Ilan. Tá sa totiž už ako 5-ročná správa v podstate ako dospelý. Detskosť postavy autorka znázorňuje len nedostatkom vedomostí, naivitou, ale postava koná a hovorí ako dospelý, čo vám bude vadiť v momente, keď ste už čítali niečo, čo je naozaj písané z detskej perspektívy, ako napríklad Klub divných detí. Ak by sa tohto sveta ujal niekto, kto vie aspoň trocha pracovať s postavami a príbehom cez ich činy a charakterové vlastnosti, vzniklo by dielo, ktoré naozaj prekročí hranice našich dvoch krajín.

Sixao
11.02.2021 5 z 5

Knihu jsem si přečetla hlavně ze zvědavosti. Docela mě to bavilo, jen na konci zůstalo až moc nezodpovězených otázek kolem celé té záhady s Nastereami a nezbude než si přečíst i další díl.

Denyna
09.02.2021 5 z 5

Kniha se ke mně dostala omylem a jak běžně tento žánr nečtu, od téhle knihy jsem se nemohla odtrhnout.

HYPNOS88
08.02.2021 5 z 5

Českých knih jsem mnoho nepřečetl, ale rozhodně patří k nejlepší z českých pro mě! A také se rozhodně řadí mezi ty nejlepší fantasy světy. Úžasné, čtivé, vynikající. Přečteno prakticky hned.

Hanulenka9595
08.02.2021 5 z 5

Taková kniha skutečně nemá v Česku obdobu, wow. Klaním se před autorkou, její fantazií, inteligencí, myšlenkou.

Ctenar1202
07.02.2021 2 z 5

Na tuhle fantasy knihu jsem se těšila, protože si ji čtenáři chválí a byla mi doporučena. No a bohužel, půjdu proti proudu.

Ano, autorka vypracovala velice hezký svět. A tím to pro mě skončilo. Měla jsem přečtenou půlku knížky a pořád jsem čekala, kdy se začne tedy něco dít. Dočkala jsem se. Jeskyně, napadení, akce...no na pár stranách a pak zase nic...ach jo.

Hlavní postava dívka Ilan, která se vydávala za chlapce prožila v knize osm let života, ale rozumově zůstala stále tím malým dítětem. Přišlo mi, že jako malá, cca šestiletá byla vyspělejší než jako třináctiletá.

Pokud by mi bylo kolem dvanácti let, asi bych byla z knihy nadšená. Asi....

Do druhého dílu se pouštět nebudu.

smrčci
06.02.2021 5 z 5

Už je to rok, co jsem Naslouchače přečetla a stále na něj s láskou vzpomínám. Dokonce ho mám jako audioknihu, kterou už jsem si minimálně 3x poslechla. Dokonalý svět. Dokonalý jazyk. Dokonalá kniha.

january
06.02.2021 4 z 5

V jednu chvíli jsem byla přesvědčená, že knihu odložím. Pak jsem si řekla, že jí dám poslední šanci, a v ten moment příběh nabral takový spád, že jsem ji pro změnu těžko odkládala. Zpětně dlouhý rozjezd chápu (ačkoli kvůli němu nejsem schopná dát pět hvězd). Čtenáři se odkrývá příběh a všechny informace postupně tak, jak je zažívá hlavní hrdinka, takže než se začne něco dít, musíme si vyslechnout to, co do té doby Ilan věděla a v čem žila.

Na rozdíl od jiných jsem s Ilan problém neměla. Podle mě bylo její smýšlení jakožto omezené znalostmi, ale bystré malé dívky zvládnuto dobře. Že byla trochu "oprsklá" bylo známé od první stránky, kdy se do děje uvedla nebezpečnou výpravou mimo ghetto. Pár naivních momentů mi samozřejmě neuniklo, třeba že ji (malinký spoiler) jinak pečlivě skrývající matka nechala narůst předlouhý cop, aby nikomu při případném odhalení ani na moment neuniklo, že není chlapec.

Oceňuji taky postupné rozkrývání sklenařské historie s faktem, že svět není černobílý. Těším se na další díl.

Mikuše-Ivet
05.02.2021 2 z 5

Že začátku to vypadalo nadějně a zajímavě, ale čím dál jsem se v knize dostávala, tím vím jsem se nudila. Děj se na můj vkus táhl. Vše bylo do sebemenšího detailu popsány a co se týkalo akce, tak místy se něco dělo, ale to bylo vše. Na knihu jsem se hodně těšila, protože to byla první kniha od české autorky s tak velkým hodnocením, ale přišlo zklamání.

anndrra
05.02.2021 4 z 5

Začátkem se člověk musí trochu probojovat, což je normální, autorka musela vystavět svět, abychom se v něm vyznali a pak už to byla jenom jízda :-)