Volání Kukačky

Volání Kukačky
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195807/bmid_volani-kukacky-W9r-195807.jpg 4 4871 4871

Vzrušující detektivní román J. K. Rowlingové, napsaný pod pseudonymem Robert Galbraith. Když se slavná modelka Lula Landryová zřítí ze svého zasněženého balkonu v londýnské čtvrti Mayfair, dojdou vyšetřovatelé rychle k závěru, že šlo o sebevraždu. Případ se zdá být uzavřen. Lulin bratr má však stále jisté pochybnosti. A najatý soukromý detektiv má za něj odhalit pravdu. Cormoran Strike je válečný veterán, který si z Afghánistánu odnesl těžké zranění, i jizvy na duši. Během řešení případu proniká do světa distingovaných bohatých mužů a krásných svůdných žen, odhaluje skryté souvislosti a sám se ocitá ve smrtelném nebezpečí. Tento napínavý kriminální román působivě líčí atmosféru velkoměstského Londýna – od ospalého poklidu ulic ve čtvrti Mayfair po zapomenuté hospůdky v East Endu a čilý ruch v Soho. Volání kukačky je vysoce ceněný debut Roberta Galbraitha, v němž se poprvé setkáváme s detektivem Cormoranem Strikem a jeho sympatickou pomocnicí Robin, na jejichž další případy se můžeme těšit už nyní.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: ekniha , Plus

The Cuckoo's Calling, 2013

Mája777
30.06.2020 2 z 5

Tak jsem dočetla. Ale takto dlouho jsem detektivku asi ještě nečetla. Celých 14 dní. Jsou tam strááášně dlouhé popisné pasáže, které neposunují děj. Cormoran i Robin celkem ujdou. Jen ta kniha mohla být poloviční. No, dám šanci ještě jednomu dílu, ale určitě ne hned. A za tu zdlouhavost jen dvě hvězdy:(

Anette99
25.06.2020 3 z 5

Uff... Co na to říct... Hlavní postavy byly sympatické, líbilo se mi prostředí. Ale děj mi přišel zdlouhavý, místy nudný. Nějak jsem se nemohla začíst. Asi po dalším dílu už nesáhnu.

bee88maja
18.06.2020 3 z 5

Když vím od začátku knihy, kdo je vrah. Pak mě další čtení knihy moc nebaví, jediný důvod proč knihu pak dočtu, je otázka proč, čili motiv vraha. A když se ptám proč, je to dostatečný hnací motor, a knihu zdárně dočtu :). Za mne je to čtivá kniha, ale podle ohlasů, jsem čekala něco víc. Omlouvám se, paní Rowlingová, ale Harry Potter se Vám povedl víc :).

L.Helena
18.06.2020 3 z 5

Před pár lety jsem knihu začala číst a trápila jsem se s ní někam ke sté straně, než jsem ji odložila. Nebavila mě, přišla mi zdlouhavá, nezáživná. Obvykle mám s knihami J.K.Rowlingové problém se začíst, ať už je píše pod jakýmkoliv pseudonymem (Harryho Pottera jsem ani nezkoušela, fantasy mě nebaví). Bylo mi líto, že jsem žádnou z jejích knih nedočetla, když obecně je to jedna z nejlepších současných autorek. Zkusila jsem tedy audioknihu a docela se to dalo poslouchat. I když víc mě bavily pasáže ze soukromí Cormorana a Robin, než samotný postup vyšetřování. Knihu bych asi ani dnes nečetla s chutí, ale poslouchat ji jako zvukovou kulisu u nějaké jiné činnosti mě docela bavilo. Takže určitě si poslechnu i další díly.

Eviku-miluna
07.06.2020 3 z 5

Nepochopila jsem jednání vraha, děj se celkem vlekl.. Jinak celkem sympatické postavy Cormorana Strika a jeho sekretářky Robin. Průměrná detektivka, čekala jsem víc ????

tygřík2
26.05.2020 2 z 5

Takový pokus o novodobého Phila Marlowa či Jesseho Stona. Ale tady příběh rozmělňuje příliš mnoho slov, příliš mnoho odboček, příliš mnoho příliš podrobných informací. Při poslechu audioknihy (i přesto, že pan Oliva čte úžasně) jsem se občas přistihla, že přemýšlím, co udělám zítra k obědu:-))), a přesto jsem neztratila nit.

tonda3582
09.05.2020

Všechno by se dalo vyjádřit slovem zklamání. Četl jsem volání kukačky, bylo to zdlouhavé, plné zbytečných odboček do soukromí, který se samotným případem nesouvisí. Po přečtení prvního dílu, se mi dostala do rukou čtvrtá část a zjistil jsem, že vše pokračuje úplně stejně. Typicky žensky vykreslený blb Matt, kterému začínám víc a víc rozumět. Cormoran je v podstatě inteligentní neandrtálec, ve kterém se ale občas vidím, je to asi nejzajímavější postava celé série a důvod, proč sérii doposlouchám, číst to nebudu...
Díky naposlouchanému z půlky 4. dílu, už vím, jak se vyhnout zbytečným a stejně se opakujícím soukromým a pro mě idiockým hádkám blbého Matta a v soukromí ještě hloupější Robin

ashburton
03.05.2020 3 z 5

Slušný průměr, trochu zdlouhavé...

mag097
03.05.2020 4 z 5

Chvíli jsem váhala, jaké hodnocení mám knížce dát. Pokud bych ji hodnotila jako samostatnou knížku, dala bych ji asi 3*. Pokud ji mám hodnotit ale jako součást série dávám 4*. Příběh byl sice průměrný a místy se vlekl, zaujala mě ale postava Cormorana, díky které určitě sáhnu i po dalších dílech a doufám že další příběhy budou dynamičtější.

JamesCZE
29.04.2020 3 z 5

Průměrná detektivka, sinusový průběh mého zájmu - chvíli bavila, chvíli totálně nudná. Nejvíce mě mrzelo, že detektiv se se čtenářem nedělil o svůj názor na to, kdo je vrahem... Na Agathu Christie vůbec nemá...detektiv jinak celkem sympatický a jeho asistentka ještě lepší. Na můj vkus hrozně moc sprosťáren.

NiNo
29.04.2020 1 z 5

Tato kniha je jedním slovem NUDNÁ!!! Rowlingové detektivky fakt nejdou. :-/

Zuzaana
25.04.2020 3 z 5

Pro mne velmi pomalé tempo děje, nekonečné popisy odvádějící od tématu, příběh však chytlavý a detektiv neskutečný sympaťák.

wooloong
24.04.2020 3 z 5

Kdesi jsem četla, že lze tyto příběhy přirovnat ke stylu detektivek Agathy Christie. Tak to tedy ani náhodou. U Agathy jsem si vždy užívala výborně promyšlenou detektivní zápletku, velmi stručnou a výstižnou charakteristiku postav a popis prostředí, právě tak obsáhlé, aby vynikl samotný detektivní příběh. U Rowlingové se detektivní příběh ukrývá někde na dně zbytečného literárního balastu. A není to žádná sláva. Absolutně jsem nepochopila jednání vraha, a to hned v několika bodech (nechci prozrazovat), takže místo, abych byla na konci příběhu překvapena nečekaným rozuzlením, jenom jsem kroutila hlavou a nějak mi to do sebe nezapadalo. Jednu hvězdičku za postavu Cormorana Strika, jednu za jeho asistentku Robin a jednu za Londýn.

verense
23.04.2020 4 z 5

Mně se to překvapivě docela líbilo, a to jsem poměrně náročný detektivkový čtenář. Ono se Rowlingové nedá upřít, že umí psát čtivě, a i když se knize nevyhnula současná populární klišé tohoto žánru, pořád je to pěkná oddychová detektivka, která má celkem hlavu i patu. Jako začátek série dobrý.

Pine
20.04.2020 3 z 5

Bohužel, můj vkus je trochu jinde. Nápad měla Rowlingová dobrý, ale celý svůj počin zabila pomalým tempem, hluchými místy a prázdnými dialogy. Chybělo mi napětí, a to snad v případě detektivky nechci mnoho. Volání kukačky ve mně žádné emoce nezanechalo. Kniha je dle mého názoru průměrná a když si představím ten humbuk, který ji v roce 2014 provázel, připadá mi to opavdu úsměvné. Nicméně fajnovej týpek Cormoran a ufňukaná Robin mají našlápnuto ke slibné kariéře - stát se ústředními hrdiny dalších (snad již lepších) příběhů.

Leona333
12.04.2020 3 z 5

Nechci paní Rowlingové nijak křivdit, nebo ubírat na jejím spisovatelském talentu, ale když porovnám knížky s Harrym Potterem, které jsou původně určeny pro děti a mládež..., s touto detektivkou pro dospělé? Tak musím zkonstatovat, že v dětské fantasy literatuře bylo více napětí, dramatických zvratů, i nečekaných rozuzlení, než v tomto detektivním příběhu.
Za sebe knihu hodnotím na jakýsi průměr.

ComicGuy899
10.04.2020 4 z 5

Prezentačná ukážka toho ako si rozpísať ďalšiu zaujímavú sériu po dopísaní svojho najväčšieho bestselleru.

Bol som obrovským fanúšikom Harryho Pottera dokým som z neho pred pár rokmi nevyrástol.
Od tej doby sa snažím nájsť niečo, čo by ma podobne k sebe dokázalo pripútať. Bol som prekvapený, keď som zistil, že to bola opäť paní Rowlingová, ktorá to dokázala.
Kniha Volanie Kukučky presne ukazuje, že nevadí keď autor strieda žánre ako vodu v ostrekovači, keď sa v tom vie pohybovať. Pokiaľ ste si od Joanne už niečo načítali viete, čo máte približne čakať.

Do detailu opísané okolnosti a hlavne veľa postáv.

Kniha je napísaná veľmi jednoduchým a pre všetkých ľudí ľahko pochopiteľným štýlom a až na dĺžku knihy vám v jej prečítaní v podstate nič neprekáža.
Je tu samozrejme aj zopár chýb ako spomenuté množstvo postáv.

Je vidieť, že sa pani autorka vlastne nevedela tak trochu rozhodnúť, čo vlastne chce a tak si zobrala z každého rožku trošku. Vo výsledku je to solídna detektívka, ktorá vás k sebe pripúta a nepustí. Budete prekvapený ako je schopná "Joe" opísať zaľudnený Londýn ako neskutočné temné miesto v porovnaní s jej rozprávkovým Harry Potterom. Hlavná postava je vlastne veľmi neatraktívna, ale tu sa presne ukazuje spisovateľský um J. K. Rowlingovej, ktorým si dokázala podmaniť celý svet - premeniť niečo priemerné, nevýrazné a neatraktívne na extrémne sympatické.

Aby som to zhrnul prvý diel z detektívnej sérii o Cormoranovi Strikeovi nie je nejak moc výnimočnou detektívkou, neovplývajúcou veľkou unikátnosťou, no za to je napísaná poctivo a dopodrobna. Kniha ako celok má mnoho múch, z ktorých sa pani spisovateľka dokázala poučiť a zbytok série už len vyšperkovala. J. K. Rowlingovej sa dokonca podarilo aj menšie prvenstvo - napísať ďalšiu úspešnú (a pritom totálne inú) knižnú sériu.

Ak by som tento príbeh čítal pred Harry Potterom asi by som ním bol ešte viac posadnutejší...

cornetka
10.04.2020 3 z 5

Mám za sebou první příběh soukromého detektiva Cormorana Strika, ve kterém vyšetřuje smrt známe modelky Luly. Z mého pohledu se děj vlekl hrozně pomalu, jen samé vyšetřování a nikde ani náznak, že už je někomu na stopě, žádná akce během vyšetřování, žádný adrenalin a napětí. Až posledních cca 100 stran mě opravdu chytlo, když už se příběh pomalu uzavíral a Cormoran odkrýval karty.

Alma-Nacida
08.04.2020 3 z 5

Začnu klady, kterými jsou hlavně překvapivé rozuzlení a poměrně velká řemeslná obratnost - aby ne, materiálu na vypsání se bylo dost a dost. :)
Krásy ubírá hlavní zápor, a tím je ukecanost. To bude asi autorčina osobitost (it's what I do, reader), protože mi to vadilo i v opusu s Harrym. Já zkrátka nepotřebuji vědět, co má která postava přesně na sobě, ani jestli se jí vlní vlasy, když otočí hlavu doprava. Před dalším dílem si oddychnu u něčeho akčnějšího. :)

Natali.159
02.04.2020 3 z 5

Zajímavý příběh, nicméně občas a zbytečně dopodrobna popisováno okolí příběhu.