Volání Kukačky

Volání Kukačky
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195807/bmid_volani-kukacky-W9r-195807.jpg 4 4871 4871

Vzrušující detektivní román J. K. Rowlingové, napsaný pod pseudonymem Robert Galbraith. Když se slavná modelka Lula Landryová zřítí ze svého zasněženého balkonu v londýnské čtvrti Mayfair, dojdou vyšetřovatelé rychle k závěru, že šlo o sebevraždu. Případ se zdá být uzavřen. Lulin bratr má však stále jisté pochybnosti. A najatý soukromý detektiv má za něj odhalit pravdu. Cormoran Strike je válečný veterán, který si z Afghánistánu odnesl těžké zranění, i jizvy na duši. Během řešení případu proniká do světa distingovaných bohatých mužů a krásných svůdných žen, odhaluje skryté souvislosti a sám se ocitá ve smrtelném nebezpečí. Tento napínavý kriminální román působivě líčí atmosféru velkoměstského Londýna – od ospalého poklidu ulic ve čtvrti Mayfair po zapomenuté hospůdky v East Endu a čilý ruch v Soho. Volání kukačky je vysoce ceněný debut Roberta Galbraitha, v němž se poprvé setkáváme s detektivem Cormoranem Strikem a jeho sympatickou pomocnicí Robin, na jejichž další případy se můžeme těšit už nyní.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: ekniha , Plus

The Cuckoo's Calling, 2013

Marta08
20.08.2019 4 z 5

Rowlingová psát umí, o tom není nejmenších pochyb. Příběh je celkem povedený, i když podle mě moc "jednoduchý", Cormoran i Robin jsou sympatičtí. Na můj vkus je však kniha zbytečně rozvláčná a než se něco stane, tak to trvá hrozně dlouho. I proto bylo obtížné se do knihy pořádně začíst, klidně by mohla být o 100 stran kratší a nic zásadního by se nestalo. Měla jsem dva vytipované pachatele, ale toho skutečného jsem neodhalila. Osobně preferuji větší a komplikovanější zápletky, protože lépe vtáhnou do děje. Časem si přečtu i další díl(y).

david5746
11.08.2019 3 z 5

Sice jsem viděl minulý rok seriál, ale to ani moc nevadilo, paměť už není co bývala, takže jsem si hlavně pamatoval, že je Cormoran sympaťák a Robin moc pěkná. ;)

Jedná se o Britskou detektivku ze současnosti a je to docela milý protiklad všem drsným a temným detektivkám ze severu, tady krev proudem nestříká, detailně popsané vnitřní orgány nepadají na podlahu a i přes to všechno je kniha čtivá a děj se poměrně rychle dokodrcá ke svému konci.

Cormoran je soukromý detektiv, který má zajímavou minulost, jednu nohu částečně ustřelenou ve válce, který se svojí novou sekretářkou na výpomoc vyšetřuje vraždu modelky. Vyšetřování je spíše ve stylu klasických detektivek od paní Agathy, kdy detektiv skládá střípky stop od jednotlivých účastníků a ve finále zapojí ty malé šedé buňky a všechno do sebe pěkně zacvakne.

Čtení to bylo příjemné a knihu mohu doporučit, stejně tak seriálovou podobu, ke které se určitě ještě vrátím, až budu mít předlohu kompletně za sebou.

Mike99
09.08.2019 5 z 5

Moje první kniha od Joan K.R. A musím uznat, ta dáma umí psát, velice rychle jsem zapadl do příběhu, kdy soukromý detektiv po 3 měsících od uzavření sebevraždy je požádán o přešetření policejního vyšetřování. Všechny jeho kroky mají logiku, pomalu postupuje, až získá dojem, že tomu skutečně bylo jinak. Měl jsem tip na 2 možné pachatele, výsledek mě hodně překvapil.
Soukromý detektiv Cormoran Strike je bývalý vojenský vyšetřovatel s částečně amputovanou nohou, sekretářku mu dělá výpomocná síla, která si tu práci náležitě užívá a má k ní veškeré předpoklady.
Kniha je psaná příjemnou formou, je zároveň hutná, mám rád, když se v ději objevují drobné vtípky, hlášky, Určitě si přečtu další příběh.

Juvka
07.08.2019 3 z 5

Kniha vypráví detektivní příběh z prostředí Londýna o vraždě modelky. Knihu jsem četla docela dlouho, neboť jsme se do ní nemohla pořádně začíst. Takže vraha jsem neodhalila, o to víc jsme byla překvapená, kdo to je. Kniha se čte dobře, ale osobně mám raději větší zápletky, protože ty Vás víc zatáhnout do děje.

LisaEla
06.08.2019 5 z 5

Knížka se mi líbila, měla spád, možná bych pár stran ubrala. Také jsem ocenila, že množství postav bylo celkem omezené, takže jsem se v nich neztrácela. Takové pohodové čtení. Robin mi byla moc sympatická a Cormoran vlastně taky.

petbrab
29.07.2019 4 z 5

Možná malinko delší a závěr lehce překombinovaný, ale četlo se to hezky a rychle i přes pomalu objevované důkazy. :)

HanaNov
24.07.2019 4 z 5

Po všech těch negativních komentářích to bylo pro mě vcelku zajímavé překvapení.

Volání kukačky je anglická detektivka, která jakoby vypadla z časů Hercula Poirota a která je mezi těmi Nesby, Keplery, Deavery (atd.) úplně jiná, jakoby "obyčejnější". Nečekejte hromady zohavených mrtvol zabitých tím nejbizardnějším způsobem, místa činu s litry krve všude kolem, sbírání a analýzu důkazů na supermoderních přístrojích ani dusivou atmosféru svírajícího strachu. Jedná se o typ "vyptávací" detektivky opírající se o jednu jedinou mrtvolu zabitou vlastně úplně nudným způsobem a o všetečného detektiva, který se vyptává a neskutečně mu to pálí...
Takže sečteno a podtrženo, ze současného severského trendu tak zbyla jen hra se čtenářem (a pořádná!, protože detektiv zná vraha už v polovině knihy, ale čtenáře dál doslova vodí za nos) a klišovitá nesourodá dvojice detektiv-asistentka. Ano, detektiv Strike je takovým tím na první pohled nesympatickým morousem ztělesňujícím snad všechny možné negativní vlastnosti, kterému stejně za chvíli naprosto oddaně fandíte, a Robin, mladá, hezká, chytrá. Ehm, proč?
Co se týče stylu, tak Rowlingová je prostě vypravěčka par excellence. Byť stránek je opravdu moc, tak to příjemně utíká a moc dobře se to čte, ačkoli já osobně jsem to tak nehltala, takový spád to zase nemá. Je to detektivka, kterou v poklidu odložíte, uděláte si svoje a navečer se k ní zase s potěšením vrátíte, žádné nutkání číst nonstop dál a dál. Co ještě musím zmínit, líbil se mi přechod ve vyprávěcím čase, kdy celá kniha nám je předkládána v minulosti a jakmile dojde k odhalení vraha, vše se odehrává v přítomnosti a funguje to skvěle!!
Každopádně, byť to není detektivka, která vás chytí a nepustí, ani detektivka, o které byste přemýšleli dlouho do noci, je to příjemné zpestření a 4 * dávám zejména kvůli vypravěčskému umění (i když by neuškodilo, kdyby to bylo o něco tenčí).

Mirin1349
18.07.2019 3 z 5

Byla to příjemná změna po všech severských detektivkách, kterým obecně dávám přednost. Žádné brutality, žádné nechutnosti, prostě klasická poklidná detektivka, která tak příjemně plyne. Připadala mi malinko delší, než by bylo potřeba. Rozjezd byl opravdu pozvolný, správný spád kniha dostala až v závěrečné čtvrtině. Postava detektiva Cormorana opět splnila všechna klišé, bez kterých by se detektivky asi neobešly, tedy rozervaná komplikovaná postava na hraně s nevyřešeným osobním životem. Ale proč ne. Dělají to tak snad všichni spisovatelé a nejspíš to i v reálu k této práci tak trochu patří, ale myslím, že by bylo osvěžující, kdybychom aspoň jednou mohli sledovat někoho trochu normálního. Líbila se mi postava Robin, klidně jí mohl být věnován větší prostor. Dám šanci i pokračování, ale teď se zase těším na trochu Skandinávie.

alekis
16.07.2019 5 z 5

Poměrně rozvláčný a dost pomalu plynoucí příběh. Mnoho drobných událostí, zajímavých setkání, hodně otázek. Čím víc informací a životních příběhů lidí, pohybujících se kolem krásné mrtvé manekýnky, sesbírá životem otřískaný detektiv Cormoran Strike, tím víc to čtenáři šrotuje v hlavě: tak jak to tedy bylo doopravdy?
Když se prokoušeme k závěru, který až tak úplně nepřekvapí - vrah byl celkem nesympatický hned od začátku, i když neměl napsáno na čele, že vraždil, oddechneme si. Mladá perspektivní pomocná sekretářka Robin, kterou fascinuje detektivní práce, totiž podle všeho zůstane Cormoranovi po boku nastálo. Počítám, že společně budou tvořit správnou dvojku, a později třeba i něco víc...

Eillen
10.07.2019 5 z 5

Knihu jsem otevřela dnes ráno a večer jsem ji dočetla. A to i přesto, že jsem měla její anglickou verzi. Od příběhu se nedalo odtrhnout a doslova se četla jedním dechem. Většinou u detektivních příběhů odhalím pachatele, ale tentokrát jsem do rozuzlení netušila.
Rozhodně si nenechám ujít další díly. Jen váhám, zda si je dám znovu v originále, nebo si ulehčím čtení překladem.

tabaluga
05.07.2019 4 z 5

Kniha mi přišla hodně rozvlacna, dokázala bych si představit, že je o polovinu kratší. Na druhou stranu jsem až do konce nevedela, kdo je vrah a tudíž se druhá polovina knihy nedala vůbec odložit...kniha byla psána krásným větveným jazykem, je vidět,že knihu psal opravdu zkušený spisovatel..ale jestli se premluvim ještě k dalším dílům, to je ve hvězdách, protože ve mně žádný "wow" efekt nezanechala i když hlavní akteri Strike a Robin byli sympatičtí..

mystar
03.07.2019 4 z 5

Zajimavy a barvity detektivni pribeh z prostredi Londyna s pomalejsim zacatkem. Zamilovala jsem si Strika a Robin. Ctive a napinave.

martineden
09.06.2019 5 z 5

Cormoran mě baví! A líbí se mi i prostředí Londýna, kde se děj odehrává. Těším se na další díl!

tereza1198
23.05.2019 4 z 5

Trochu pomalejší rozjezd, ale pak se mi to velmi líbilo. Takový starší typ detektivky, kde všetečný chlápek chodí a moc se vyptává. Postava Strika mi přišla trochu moc složitá - slavný otec, nespořádaná rodina, psycho ex snoubenka a ještě je po amputaci. Na jednoho chlapa docela síla. Jdu mrknout na seriál.

Poznámka: Seriál C.B. Strike má tři série. První série Volání kukačky má tři hodinové díly. Cormoran je tam větší hezoun než v knížce (herec Tom Burke) a má protézu na druhé noze. Robin je skvělá. Trochu okleštěné oproti knize, ale moc pěkné.

Susan94
21.05.2019 2 z 5

Na můj vkus příliš dlouhé a nezajímavé. Suchý anglický styl, prostě nic pro mě. Zajímavá mi přišla pouze Robin a části s ní se mi prostě četly dobře.

kusma
30.04.2019 3 z 5

Kniha je pomalá, ale velmi čtivá. Autorka prostě opravdu umí psát. Jen mi tam nějak chybělo napětí, kdo je vrah... Chtěla jsem to dočíst, hlavní hrdina je určitě zajímavá postava, ale prostě jsem knihu v klidu odkládala a klidně ji nechala i chvilku ležet.

Zuzikuk
25.04.2019 4 z 5

Skvělá a napínavá kniha, až do posledních stránek jsem netušila kdo je vrah;-)

Whitecat
14.04.2019 2 z 5

Už jsem četla lepší detektivky, ale rozhodně jsem to ocenila víc než Harryho Lotra.

tynucha
11.04.2019 5 z 5

Parádní detektivka, nakonec jsem poslechla celou sérii a všechny tři romány skvělé. Trochu náročnější je množství postav a jejich jména, vlastně až v půlce knihy jsem bezpečně rozeznávala podle jména kdo je kdo.

RHorse
11.04.2019 5 z 5

Ano! Potvrdilo se mi, co jsem teda věděla už dávno, Rowlingová je prostě paní spisovatelka. Naučila mě číst v podání Harryho Pottera a v tomto díle ukázala, že umí i tvorbu pro dospělé (mimochodem si myslím, že HP je rovněž pro dospělé). Jen nevím, proč mi tak dlouho trvalo, než jsem se k jejím detektivkám dostala... no nic, až padne čtenářská výzva, jde se na další.