Vrány

Vrány
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/539377/bmid_vrany.jpg 4 3880 3880

Dvanáctiletá Bára si na prahu puberty připadá osamělá, jenže ne tak jako její dospívající vrstevníci běžně čelící nepochopení. Ona vážně sama je. Matka ji ustavičně srovnává se starší sestrou, která dělá „všechno líp“, otec své chování k ní mění podle toho, jestli se ženský zbytek rodiny zrovna dívá, a Bářinu výtvarnému nadání doma nikdo nevěnuje pozornost přesto, že ve škole na její kresby pějí ódy. Opakovaná a dobře míněná doporučení ohledně rozvíjení dívčina talentu ze strany učitelů mají ale velmi netypický dopad… Šrámy a stíny na duši se vrší a s nimi i temnota hluboko v Bářině nitru. Jedinými jejími důvěrnicemi se stávají vrány hnízdící před okny v parku. Jaké by to vlastně bylo být vránou?... celý text

WowKokinko
14.05.2020 4 z 5

Silná kniha s drsným závěrem. Četla se dobře a text nebyl složitý, ale bohužel mi tam něco malinko chybělo na to jak je z ní každej paf :)

Mini.Baby
13.05.2020 5 z 5

Knížka se četla velice svižně a ten závěr..., to byl (ú)let

tazmania.e13
13.05.2020 5 z 5

Dokonalý. Nejlepší kniha od autorky.

Lucie2
11.05.2020 5 z 5

Tohle byla síla. Pocit bezmoci v sobě budu mit ještě dlouho. A nejhorší na tom je, že se to opravdu děje a je důležité o těchto tématech mluvit. Rozhodně to nebyla poslední kniha, kterou si od Petry Dvořákové přečtu.

bgott
11.05.2020 3 z 5

Byla to již několikátá kniha od Petry Dvořákové, ale tentokrát jsem zklamaná. Vrány jsem sice přečetla během jednoho odpoledne, příběh je napsaný velmi svižně a čte se dobře, ale asi jsem, i na základě recenzí a výrazné reklamy, čekala trochu víc. Příběh Báry a její rodiny jako téma je jistě velmi vážný a v reálném světě bohužel není neobvyklý. Ale v tomto zpracování mi přišel plochý, postavený tak, aby působil na "první signální", bez větší propracovanosti jednotlivých postav a situací. Postavy jsou v podstatě černobílé, buď dobré nebo špatné. Každému soudnému člověku musí být Báry líto a musí s ní soucítit. Již od prvních stránek jsme k tomu "tlačeni" i pojmenováním obou dcer - Baruna vs. Katuška, které používá matka. Ta dostává sice prostor, pokud byl příběh vyprávěný z jejího pohledu, ale i v tomto případě se setkáváme s jednou linií chování bez výraznější sebereflexe a pokusu o pochopení Báry nebo byť jen reálný náhled na vztahy v rodině. Otec zastává roli vykonavatele trestu z donucení a aby toho nebylo málo, tak ještě podléhá vlastní slabosti. Sestra výraznější prostor nedostává, její chování ale v podstatě nemusí nutně vybočovat ze vztahových rámců takto starých sourozenců.
Další věcí, která mi asi na příběhu vadila, byla přemíra situací, které se na Báru valily a vedly následně ke konfliktům. Myslím, že méně by v tomto případě mohlo být více, aniž by příběh utrpěl.
Zcela výjímečně tedy hodnotím výš výtvarnou stránku knihy než tu literární. Takže +1* za ilustrace.

Renatka11
11.05.2020 5 z 5

Jeden z nejsmutnějších a bohužel i nejuvěřitelnějších příběhů, jaké jsem kdy četla, přečtený na jeden zátah kolem půlnoci. Nemohla jsem se odtrhnout a jsem ráda, protože žít s touhle knížkou delší dobu by bylo asi dost psychicky náročné. I tak na ni asi budu ještě dlouho myslet. Za mě zatím nejlepší od Dvořákové.

pavla.ba
10.05.2020 4 z 5

Útlá kniha se spoustou emocí. Byla opravdu napěchovaná smutkem, od začátku do konce, kdy jste si říkali Proč? Stojí jednoznačně za přečtení, ale na můj vkus tam těch špatných skutků bylo příliš, až mi to přišlo takové moc tlačení na pilu. Kdyby se rozebíralo jen jedno téma a víc do hloubky, líbilo by se mi to víc.

marta14
10.05.2020 4 z 5

Normálně bych se do knihy asi ani nikdy nepustila, protože takové knihy nečtu, ale tohle stálo za přečtení! Je to opravdu silný příběh.

Sajmonik
09.05.2020 5 z 5

Tohle jsem vůbec nečekala, fakt pecka.

karolina0481
09.05.2020 5 z 5

Moc hezky napsáno, přečteno během jednoho volného odpoledne jedním dechem. Doporučuji, téma palčivé, přesto velmi aktuální..

Boboking
08.05.2020 5 z 5

Mám obavy číst knihy, které všichni vychvalují (moc od nich čekám). Ale Vrány od Petra Dvorakova mne dostaly Kniha, co se nedá odložit z rukou ... Pořádné psycho!

Barča 008
07.05.2020 5 z 5

Tohle byl fakt masakr! Bulela jsem u toho jako želva.

perpe2a
07.05.2020 4 z 5

Drsné, ponuré, psychologické. 12 letá dívka hledá sama sebe, plácá se v tom, je psychicky nevyrovnaná.. Příběh je velmi silný a depresivní.

Kittywu
06.05.2020 5 z 5

Syrové, smutné a bohužel nelze říci, že to je realitě vzdálené.

snowpinkee
05.05.2020 5 z 5

Vcelku dlouho mi trvalo, než jsem se z této knihy vzpamatovala.

Tohle je top trop příběh. Autorce jsem věřila všechno do poslední věty. Linka matky Báry a Kačenky byla tak uvěřitelná, že jsem měla špatný pocit z toho, že tohle se opravdu děje a mnohdy tak blízko kolem nás.

Kniha je neskutečně ponurá. Pokud hledáte něco nad čím si odpočinete, tak asi Vrány úplně nebudou tou pravou volbou. tohle si nechejte na takový čas nečas. V tu chvíli asi plně poslouží. Určitě se ke knize chci vrátit.

Ver1982
04.05.2020 3 z 5

Smutný až depresivní příběh. Kniha mě bohužel moc nezaujala.

Sabča92
04.05.2020 5 z 5

Vrány jsou psychologickou novelou s temnou atmosférou, která ve vás zanechá mnoho pocitů. Dvořáková zde rozehrává příběh hysterické matky, podivínského otce, lehce divoké ale hlavně umělecky nadané Báry. Poslední hlavní postavou zde zůstává charakter Katky, sestry Báry, té hodné holčičky, která je ve skutečnosti povrchní a čtenáři na ni rozhodně brzy zapomenout.
Osobně musím říct, že jsem ráda za tento kratší rozsah, protože s rostoucím objemem by byl výsledek naprosto devastující. I nyní, několik hodin po dočtení knihy mám šílený pocit bezmoci a smutku. Srdce mám rozedrané na kousky a na duši splín.
Kniha je vyprávěna dvěma úhly pohledů - matky a Báry. Právě díky tomuto skvělému střídavému vyprávění máme možnost vidět příběh z obou stran. Závěr mě naprosto zdevastoval, ale musím se přiznat, že jsem něco podobného čekala od samého začátku.

Katka2382
04.05.2020 5 z 5

Přečetla jsem Vrány za jedno odpůldne.Je to silný a smutný příběh.Mě osobně to dalo hodně,víc se zamýšlím nad tím co a proč děti dělají.

Gugu
02.05.2020 5 z 5

Kniha přečtená za jeden den, smutná od začátku do konce. Velmi mi sedí styl vyprávění Petry Dvořákové. VRÁNY jsem četla po Chirurgovi a Dědině, dávám plný počet. Dvořáková umí zaujmout, knížku neodložíte, dokud nedočtete, ačkoliv Vás bude z příběhu mrazit.

RADOST
02.05.2020 5 z 5

Bára a Katuška. Baruna a Katuška. Panovačnost, omezenost, nedostatek empatie i lásky. Domov? Šťastné dětství?
Velmi silný příběh. Skvělé, paní Petro Dvořáková!