666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Vražda jako krásné umění Vražda jako krásné umění Thomas de Quincey

Zajímavá knížka - vcelku bych souhlasila s výstižným komentářem, který níže napsal Kozel. První část knihy - jakýsi teoretický rozbor vraždy s doporučeními pro vraha i pro vražděného, jak vraždu přivést k úspěšnému konci tak, aby byla se stala uměleckým dílem, je napsána s notnou dávkou černého humoru, nadsázky a morbidní ironie. Druhá část knihy se zabývá velmi podrobným rozborem dvou hromadných vražd, které se staly během 14 dnů v jedné části Londýna.

13.01.2021 4 z 5

Severský bestiář Severský bestiář Andrea Lundgren

Šest, řekla bych spíše, psychologických povídek, které se odehrávají na severu Evropy a vypráví povětšinou o osamělých lidech, kteří se něčím liší od většinové společnosti, a kteří svou samotu a strachy zahánějí metamorfózou v různá zvířata. Kniha není špatná, některé příběhy mě bavily více, jiné méně.

22.11.2020 4 z 5

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

Kniha je napsána jednoduchou formou tak, aby si jí mohl přečíst opravdu každý. Kniha není žádný skvělý literární počin, přesto dávám 4 hvězdy za odvahu autorky a její rozhodnutí odhalit se, psát blog a následně napsat knihu na toto téma s tím, že kniha může pomoci lidem se stejným problémem. Myslím, že si k této knize spousta lidí najde cestu a doufejme, že hodně jednotlivců potýkajících se s alkoholismem inspiruje k boji s tímto zlem.

10.08.2020 4 z 5

Achnaton Achnaton Andreas Schramek

Kniha je taková odpočinková četba ze starého Egypta, která popisuje období vlády Amenhotepa IV. - Achnatona, v očích starých egypťanů kacířského faraona, jeho spoluvládu s jeho otcem Amenhotepem III. a později s Nefertiti, nástup monoteismu a uctívání jediného boha Atona. Autor se vydává vlastní fantazií a popisuje život ve starém Egyptě ústy Ajeho - otce Nefertiti a velmi vysoce postaveného Egypťana, který měl vždy velice blízko k faraonovi a jeho rodině. Kniha je místy velice popisná a určité části jsou na můj vkus až moc romantické.

03.07.2020 4 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Celou sérii Píseň ledu a ohně jsem četla jedním dechem. Neuvěřitelně realistické postavy, dokonalý popis jednotlivých míst jako by to ani nebyla fikce, děj plný překvapivých zvratů a neustálé napětí, jak bude sága pokračovat. Zajímalo by mě jestli se autor dostane k napsání posledního dílu, který by vůbec nemusel skončit tak, jako seriál !?

30.05.2020 5 z 5

Sokrates Sokrates Josef Toman

Tato kniha je naprostá lahůdka - úžasně napsaný životopis jednoho z nejzajímavějších a nejpokrokovějších myslitelů všech dob. Skvěle je popsán také život ve starých Athénách. Vřele doporučuji !!!

29.05.2020 5 z 5

A uzřela oslice anděla A uzřela oslice anděla Nick Cave

Tak tato kniha mě naprosto pohltila a zároveň "rozsekala" - vynikající počin. Rozhodně jsem jí nečetla naposledy.

25.05.2020 5 z 5

Nikola Šuhaj loupežník Nikola Šuhaj loupežník Ivan Olbracht (p)

Knihu jsem poslouchala na radiu Vltava jako dramatizaci a moc se mi takto zpracovaný příběh Ivana Olbrachta líbil ...

13.03.2020 4 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Skvělá kniha, skvělý film ...

17.12.2019 5 z 5

Mapa dní Mapa dní Ransom Riggs

Poněkud méně akční než předchozí díly. Přijde mi, jako by to byla příprava na další díl ...

07.10.2019 4 z 5

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Kniha se mi moc líbila - místy jsem měla pocit, jako bych tam byla s nimi ...

05.10.2019 5 z 5

Bazén a další povídky Bazén a další povídky * antologie

Kapesní antologie strašidelných, sci-fi a fantasy povídek mě potěšila. Každá povídka je z jiného soudku, nic náročného, příjemná oddychová knížečka.
Pavel MAREŠ - Bazén
Miro ŠVERCEL - Perúnova sekera
Tereza KADEČKOVÁ - Trable začínají na úřadu
Ladislav ZELINKA - Neuvěřitelný příběh
Tomáš KRATOCHVÍL - Bosonohý Xypolytos
Pavel JORDÁN - Studna
Tomáš HEVEROCH - Vzkříšení obchodního cestujícího.
Ráda čtu počiny současných českých a slovenských autorů, kteří svou literární dráhu většinou teprve začínají. Je fajn sledovat, jak se postupně rozvíjí jejich spisovatelská invence.

09.01.2024 4 z 5

Mumie auf Reisen / Mumie na cestách Mumie auf Reisen / Mumie na cestách J. H. Krchovský (p)

Další Krchovský do sbírky - a jak jinak než zase skvělé ! Knížka je útlá dvojjazyčná (česko-německá) sonda do tvorby Jiřího Háska. Sám epos Mumie na cestách je černý "záhrobní" humor, pro autora tak typický. Taktéž další básně se nesou na křídlech našeho mrzkého života, sexuální touhy, opojení alkoholem a čekáním na smrt.

30.01.2021 5 z 5

Duchovní harmonie Duchovní harmonie Šríla Bhakti Rakšak Šrídhar Dév-Gósvámí Mahárádž

Útlá knížečka, ve které guru stručně vysvětluje, jak dosáhnout duchovní harmonie, lásky a nesmrtelnosti. Zabývá se životem člověka, který by měl směřovat hlavně k duchovní cestě a prozření, naopak by neměl být hromaděním věcí, požitkářstvím a duchovním úpadkem. Takže pozor na to, jak žijete lidi - může se Vám snadno stát, že se v příštím životě narodíte jako červ místo, abyste se stali součástí Absolutna ...

17.01.2021 3 z 5

Ze života českých poustevníků Ze života českých poustevníků Vratislav Václav Tomek

Útlá knížka o životě některých českých poustevníků. Kniha je provázena povedenými ilustracemi. Mám ráda knihy, které souvisí s historií - zvláště tou českou. Tyto legendy shromáždil při své práci rektor české univerzity Václav Vladivoj Tomek, který byl mimo jiné blízkým spolupracovníkem Františka Palackého.

07.01.2021 4 z 5

Jakoby - Als ob Jakoby - Als ob J. H. Krchovský (p)

Velmi útlá dvojjazyčná knížečka Krchovského próz z 80. let. Je to místy spíše poezie v próze v typickém autorově stylu. Témata jsou obdobná jako u jeho básní tj. smrt, zoufalství, samota, strach, sexuální touha, alkohol, a s nimi spojené pocity, které často popisuje s notnou dávkou černého humoru. Zkrátka Krchovský "jak se patří". Jsem velká obdivovatelka díla Jiřího Háska a patří mezi mé nejoblíbenější české autory - básníky.

28.12.2020 5 z 5

Půlminutové horory Půlminutové horory * antologie

Knížečka spíše pro děti a mládež, kterou člověk může číst v době, kdy nemá moc času a ani energie na něco těžšího. Hororové příběhy jsou opravdu kratičké, takže knihu přečtete za chvíli. Kniha je hezky a vtipně provedená.

18.12.2020 3 z 5

Klub sebevrahů (3 povídky) Klub sebevrahů (3 povídky) Robert Louis Stevenson

Mně se tyto tři propojené příběhy moc líbily a knížečka se mi dobře četla. Líbily se mi zápletky a byla jsem zvědavá, jak to dopadne ...

01.09.2020 4 z 5

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

30.05.2020 5 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Kniha se mi dostala do rukou v roce 2012 a moc se mi líbila. Pěkně popsané staré i nové časy, dobře se četla. Líbí se mi také velmi povedené filmové zpracování v režii Ondřeje Havelky z roku 2018.

30.04.2020 4 z 5