666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

Tuto knihu plnou tajemství a záhad mám velmi ráda. Kontrast mezi pověrčivostí vesnického lidu a neskutečným nadáním šíleného profesora Orfanika a jeho zázračnými technickými vynálezy je zřejmý a zábavný. Tentokrát jsem si knihu dala v povedené audio verzi. Musím však přeci jenom podotknout, že v mých očích je stejně nejlepší dnes již klasická česká komedie z dílny Oldřicha Lipského a Jiřího Brdečky, které bylo toto světoznámé dílo předlohou.

06.10.2022 4 z 5

Truchlivý Bůh Truchlivý Bůh Jiří Kratochvil

Knihu jsem si vybrala na základě níže napsaného komentáře od "Corso" - byla jsem zvědavá a musím říct, že nelituji. Nevěděla jsem, co mám čekat a kniha mě překvapila, zvláště pak momenty, které jsou ve své filozofické rovině hodné k zamyšlení. Také příběh celkově mě dokázal vtáhnout, i když byl místy předvídatelný...

01.06.2022 4 z 5

Volání Cthulhu Volání Cthulhu Howard Phillips Lovecraft

Opravdu bych se chtěla podívat do Lovecraftovy hlavy, protože stvořit celý nový svět oplývající neskutečnými místy s vlastními božstvy a ostatními stvořeními, které obývají celý vesmír - Zemi nevyjímaje - celé eony, může jedině geniální mysl. Možná by se mistr H.P.L. divil, jak slavný fenomén svým mýtem Cthulhu stvořil. Anebo že by "na každém šprochu, pravdy trochu..." a Lovecraft tyto světy, jejich obyvatele a hrůzná božstva skutečně spatřil ? Každopádně atmosféra jeho do nejmenších detailů propracovaných povídek je neuvěřitelně mrazivá a hrozivá a člověk má pocit, že autor skutečně vypráví to, co viděl na vlastní oči.

20.01.2022 5 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Další nesmrtelná klasika z pera mistra psychologického románu F.M.Dostojevského. Autor má neuvěřitelné nadání pro velmi podrobný detailní popis postav, jejich povah, nastalých situací, ale i přírody a míst, kde se děj odehrává. Příběh mladého knížete Miškyna, který je až tak čistý, bezelstný a dobrý člověk, že to jeho okolí vůbec nemůže pochopit, nás opět přivádí do časů tehdejší ruské společnosti a nechá nás nahlédnout do mysli a příběhů několika postav, které pro ně nepochopitelné chování a jednání mladého knížete uvádí do rozpaků, trapných situací a nakonec až do neštěstí.

17.06.2021 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Po knize jsem sáhla pro odlehčení po poněkud náročnějším tématu a musím říci, že kniha splnila svůj účel. Děj se zbytečně nevleče a při četbě v noci po půlnoci při úplňku jsem se v jistých částech fakt bála :-) Trochu moc rychlé mi přišlo rozuzlení na konci knihy. Taky jsem našla na konci logickou chybu, které si určitě všiml každý, kdo knihu četl... Kniha o strašidelném domě a jeho duchovi mě rozhodně nezklamala.

05.04.2021 4 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Další Čapkovo drama, které je poplatné každé době. Čtení člověka přinutí přemýšlet nad nesmyslností všech válek, jakékoli agrese a násilí. Zamyslí se však také nad pokrokem a touhou poznávat. Čím víc se do knížky noříte, tím víc Vám naskakuje husí kůže z různých okolností, jako např. jak politické názory proti sobě nekompromisně postaví dva bratry. U závěrečné části mi s posledními slovy tekly slzy. Úděl matek v některých životních situacích není opravdu vůbec jednoduchý a uvědomuje si to právě zase jenom MATKA, kterou většinou ostatní berou jako samozřejmost bez ohledu na to, co vnitřně prožívá. Karel Čapek každou svou knihou dokazuje, že to byl velice citlivý a empatický člověk. Čest jeho památce !!!

28.04.2023 5 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Na tuto knihu jsem se dle doporučení moc těšila a konstatuji, že mě příběh nezklamal, ba naopak. Moje první kniha od tohoto autora se mi moc dobře četla. Historická detektivka nás zavede na konec 19.století do Vídně, kde je moderní kriminalistika teprve v plenkách. Dozvíme se spoustu velice zajímavých informací o pohřebnictví a hřbitovech, což je pro mě opravdu interesantní téma. Rozhodně si ráda přečtu i další knihy Olivera Pötzsche.

02.02.2023 5 z 5

Obratník Raka Obratník Raka Henry Miller

Autobiografická kniha Henryho Millera, byla ve své době hodnocena jako skandální a pornografické dílo. Dnes, když jí člověk čte, zdaleka takové pocity nemá. Jde o příběh mladíka, žijícího bohémským životem, líčící jeho nejenom erotické zážitky, ale také pocity a vnímání světa. Jeho život je určitě extravagantní, někdo by mu ho mohl i závidět. Autor se neomezuje na spisovný jazyk a sahá k hovorové mluvě a často používá i vulgární slova, což však vzhledem k tomu, jak je dílo koncipováno, není na škodu.

29.12.2022 4 z 5

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Tato vynikající hororově laděná pohádka byla mou oblíbenou již od útlého dětství. Její animované zpracování z roku 1977 v režii Karla Zemana na mě velice silně zapůsobilo a mám ho ráda dodnes, o čemž svědčí také jedno z mých tetování :-) Tentokrát jsem poslouchala jako dramatizaci v rámci Strašidelného léta na Českém Rozhlasu Dvojce.

22.09.2021 5 z 5

Zápisky z blázince Zápisky z blázince Miroslav Macháček

Tak toto byla hodně mrazivé čtení z deníku Miroslava Macháčka, kterého režim dostal až do Bohnic a k pokusu o sebevraždu. Pro tak vnímavého a citlivého člověka muselo být skutečně ubíjející žít ve světě, kde Váš život ovlivňují funkcionáři a Vy nemáte šanci nic změnit, kde jsou okolo Vás pod maskou přátelství téměř samí pokrytci a lháři, kteří ze strachu o vlastní budoucnost jednají slabošsky a podle diktátu. Velice zajímavý poslech na radiu Vltava.

06.09.2021 5 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Autor bravurně přiblíží vědní obor genetika laikům a stejně tak život lidí postižených achondroplázií. Pro mě velice zajímavá kniha, která jak svým obsahem, tak hořkou cyničností hlavní postavy, dokázala zcela zaujmout mou pozornost. Velmi rychle jsem si zvykla na autorův styl psaní a během poslechu na českém rozhlasu znovu pochopila, že nesnáze, kterými se zaobírají "normální lidé", často žádné problémy vůbec nejsou. Celkově se tak snažím přistupovat i ke svému životu a vždy, když se něco nepříjemného stane, si snažím říct, že se stávají mnohem horší věci. Tímto děkuji za vynikající přednes Igoru Barešovi, který knize dodal další velké plus.

29.12.2022 5 z 5

Konkláve Konkláve Robert Harris

Mám ráda literární práci Roberta Harrise - jeho knihy řeší pro mě zajímavá témata a mají spád. Ani v případě Konkláve tomu nebylo jinak. Fiktivní příběh plný zvratů a překvapení nás provede Vatikánem, seznámí nás s hierarchií a pravidly v katolické církvi, a poučí nás o tom, jak probíhá volba hlavy církve. Na pozadí děje autor naráží rovněž na neřesti církevních hodnostářů a připomíná, že to jsou pořád jenom lidé, z nichž většina také v různém rozsahu hřeší. Kniha se mi dobře četla a byla napínavá, akorát ten konec mě trochu zaskočil.

09.12.2021 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Zajímavá vidina nedaleké budoucnosti, kde by měl člověk být šťastný a žít v dostatku, zbaven nemocí, chudoby a jiných negativ z dob smrtelnosti. Brzy však zjistíme, že i v této dokonalé společnosti jsou i nadále jedinci toužící po přepychu a moci, kteří se neštítí k dosažení svých cílů použít "staré" metody jako vydírání, vyhrožování a vraždění. Příběh má spád a skvělou myšlenku, děj se často překvapivě zvrátí, což knize dodává na čtivosti.

25.08.2021 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Opětovně přečteno, tentokrát vydání Vyšehradu z roku 2016 s krásnými ilustracemi Jaroslava Šerých. K tomuto příběhu v podání Viktora Dyka se ráda vracím, protože se jím táhne taková pomalá všudypřítomná ponurost a smutek. Líbí se mi, jak je novela napsaná, přesně tento styl k tomuto příběhu sedí a přidává mu na výjimečnosti.

03.08.2021

Nový epochální výlet pana Broučka - tentokrát do patnáctého století Nový epochální výlet pana Broučka - tentokrát do patnáctého století Svatopluk Čech

Satirický počin Svatopluka Čecha mi vykouzlil úsměv na rtech a místy i vehnal slzy smíchu do očí. Ráda jsem doprovázela pana Broučka na jeho výletě do 15.století a prožívala s ním všechny situace, do kterých se dostal. Kniha je kritikou maloměšťácké společnosti na konci 19.století s její omezeností, nabubřelostí, tupostí a způsobem života.

05.05.2021

Canterburské povídky (převyprávění) Canterburské povídky (převyprávění) Eleanor Farjeon

Měla jsem možnost si část tohoto anglického středověkého díla vyslechnout v audio verzi a nelituji. Veršované příběhy vyprávěné pro zpříjemnění pouti do Canterbury různými postavami jako je například student, šafář, mlynář, lodník, statkář nebo počestná žena, jsou různorodé příhody o lidské pošetilosti, vychytralosti, životních útrapách i radostech rozličných lidí všech vrstev staré Anglie, které příhodně vystihují společnost, vztahy a mravy té doby.

02.09.2023 4 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

(SPOILER) No to byla zase brutální jízda! Opět velmi nápadité, až si říkám, že je dobře, že se Carter rozhodl ze své morbidní zvrácenosti vypsat na stránkách svých šílených knih, než aby jí, nedej Bože, dával průchod v praxi :-) Někdy mě taky napadá, aby se tyto knihy nestaly nechtěným návodem pro nějakého psychicky labilního jedince. Tentokrát jsem vraha tipla téměř hned, kdy se o něm v knize dozvídáme. Každopádně se těším na další Carterovu "hnusolahůdku".

07.08.2023 5 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Přiznám se, že na gymnáziu jsem tuto knihu obešla, protože se mi zkrátka do válečné tématiky vůbec nechtělo. Nyní si s odstupem času k takovýmto knihám sem tam nacházím cestu a většinou toho nelituji, i když téma je vážné a smutné, tak historie teprve nedávná přináší intenzivnější dojmy. Toto autobiografické dílo Josepha Hellera je kritikou válek jako takových a je doslova prošpikované absurditou, která je v knize okořeněna značnou dávkou humoru, který má ovšem velmi trpkou příchuť . Hlavním tématem totiž zůstává ztráta iluzí, strach o vlastní kůži a zmar lidských životů ve jménu "čeho, že vůbec ?". Poslouchala jsem na Českém rozhlasu ve skvělém podání Vasila Fridricha.

01.06.2023 5 z 5

Utrpení knížete Sternenhocha Utrpení knížete Sternenhocha Ladislav Klíma

Nedivím se, že tuto Klímovu sonátu na šílenství, perverzi, hnus, ale také na maniackou, bezpodmínečnou lásku, nezkousne každý - domnívám se, že je to literatura pro vskutku otrlé čtenáře, kteří by měli mít také pochopení pro autorova mimořádného filosofického génia, který se nebojí zajít daleko za hranice morálky a všednosti, přímo do chřtánu zvrhlosti obnažené až na kost. Kniha ve mně vyvolává změť protichůdných pocitů jako jsou obdiv, lítost, napětí, zhnusení, ale také pochopení, protože, kdo z nás může vědět, kde se sám v budoucnosti ocitne, ať už v reálu a nebo na mentální úrovni?

13.05.2023

Zlovolné bytosti Zlovolné bytosti Nelly Černohorská

Autorčin rozhodně zdařilý knižní debut. Hororová novela je napsaná velice poutavě a čtenáře doslova vcucne do svérázného děje, jenž se s člověkem nemazlí, aby ho na konci vyplivla s otevřenou pusou - zkrátka pro mě fakt dobré. Také balady se mi moc líbily a myslím, že by je ocenil i podobnou tvorbou proslulý K.J.Erben.

24.08.2022 5 z 5