666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Ráda se vydávám na stránkách knih do středověku a toulám se s hrdiny příběhů po celé Evropě, nejraději však po Království českém a Markrabství moravském. První kniha, jejíž ústřední postavou je Hynek Tas z Boru, se mi moc líbila. Děj se odehrává za vlády Václava IV., kdy naše země vzhledem k vyhrocující se politické situaci a bohužel také liknavého přístupu našeho krále k problémům jak v říši, tak v Zemích koruny české, neměla na růžích ustláno. Kniha nás touto drsnou dobou svižně provází a přibližuje nám nejdůležitější události, které se v tomto úseku Václavovi "vlády" udály.

02.05.2022 5 z 5

Děsivé historky Děsivé historky Michael Dahl

Jako první jsem si přečetla druhý díl této strašidelné série pro děti a mládež, abych věděla, co jsem to vůbec darovala svému synovcovi k vánocům. Velmi mě potěšilo, že se mu knihy se strašidelnou tématikou líbily a na školandě je spolu s kamarády přečetl. Nyní jsem dočetla další z těchto knížek, které obsahují krátké nenáročné "děsivé" povídky a jsou dobrým čtením, když po náročné práci nemám kapacitu na četbu něčeho těžšího. Fantazie opravdu nemá hranic a strašidelné může být vážně úplně všechno.

04.04.2022 4 z 5

Příběh Zmrda Příběh Zmrda Pan Káč

(SPOILER) Jako bych se ocitla v devadesátých létech, které se hemžily veksláky, zlodějíčky a lidmi, kteří z ničeho nic rychle zbohatli. Autor vypráví své zážitky z dob, kdy se jako teenager živil podvody, krádežemi a kuplířstvím hlavně v Plzni a Německu. Mladík pohrdá lidmi, kteří denně chodí do práce a za mizerné peníze žijí své stereotypní šedé životy. On naopak touží po vzrušení, svobodě, ale hlavně po lehce "vydělaných" penězích, které získává různými podloudnými způsoby, a také je umí velice rychle "rozfofrovat". Vyprávění se odehrává během několika měsíců a už v polovině příběhu zjišťujeme, že i tento život je velice stereotypní, plný negativních věcí jako jsou např. konfrontace s jinými delikventy, strach, podrazy apod. Chápu, že nám autor chtěl popsat, co zažil a jaké devadesátky byly z tohoto úhlu pohledu, ale jak jsem řekla, bylo to jako kolovrátek, ale to k tomu asi patří. Kniha je napsána hovorovou češtinou, která k tomuto druhu psaní sedí, ale trochu nechápu poděkování za korekturu, protože ta, jakoby vůbec nebyla provedena. Shoda přísudku s podmětem neexistuje, velká písmena u názvů často nejsou, mě a mně, s a z, často mužů místo můžu - zkrátka z tohoto hlediska text vyloženě zraňoval oči.

26.03.2022 3 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

Po přečtení ságy Rytíři z Vřesova jsem sáhla po další sérii Františka Niedla. Kniha Platnéř, jejíž děj nás přivádí do Prahy za vlády krále Václava IV., se opět četla velice dobře. Autor nám přibližuje život hlavně středních vrstev, řemeslníků a dosti podrobně nás obeznámí s prací platnéřů a jim příbuzných řemesel. Dozvídáme se také, jak fungovala radnice, cechy a jak se trestalo - z toho je člověku až ouvej. Toto vše se odehrává na pozadí příběhu hlavního hrdiny Lukáše, který je nadaným platnéřským učněm a musí se potýkat s ne příliš příznivým dosavadním životem a okolnostmi, které mu osud nachystal.

27.01.2022 5 z 5

Osvětimská ukolébavka Osvětimská ukolébavka Mario Escobar

Další příběh z osvětimského pekla, tentokrát o cikánské menšině, čtenáři přibližuje osud jedné statečné matky a její rodiny, která skončila i s dětmi a manželem v koncentračním táboře. Přes všechny hrůzy, které se plížily tímto místem smrti, se hlavní hrdinka snažila zachovat si svou důstojnost a pomáhat v rámci svých možností nejen svým blízkým, ale i ostatním dětem a matkám. Toto je moje první kniha, která byla napsaná o likvidaci cikánů za druhé světové války a byla pro mě smutným přínosem. Na tato zvěrstva by se nikdy nemělo zapomenout, lidé by si měli uvědomit, jak nenápadně se totalitní a brutální režimy dostaly k moci, a že potom byla cesta zpět velice těžká a zaplacená krví milionů nevinných lidí. Chraňme svou svobodu, přemýšlejme, co je a není přípustné !!!

27.12.2021 4 z 5

Nad rovinou Nad rovinou Marie Stryjová

Poslouchala jsem na radiu Vltava v sugestivním podání Jany Frankové Doležalové. Smutné a drsné příběhy volyňských Čechů z válečného a poválečného období autorka vypráví jako vzpomínky na své nelehké dětství. Velice procítěně vypráví různé zážitky a události, které se jí zapsaly navždy do paměti. Při poslechu jsem měla neodbytný pocit, jak si ničeho nevážíme a náš život, kdy většinou řešíme, co si koupit, kam jet na dovolenou apod., bereme až moc samozřejmě.

08.10.2021 4 z 5

Království meče Království meče František Niedl

Pokračování ságy jsem si opět užívala, některé dějové linky mě dost překvapily. Znovu jsem se ocitla ve středověké Evropě plné politických pletich a bojů o moc. Jde vidět, že některé věci, jako například politika, se opravdu nikdy nezmění. Děj měl spád a hltala jsem zase každou stránku. Drobné chyby v ději jsem samozřejmě také zaznamenala - Fratello na dvou místech zároveň nebo odchod Wolframa do Svaté země místo ve 12-ti letech v 6-ti, ale nad tím přimhouřím oko :-)

05.05.2021 5 z 5

Kat lidumil Kat lidumil Jiří Hanibal

Jsem ráda, že jsem sáhla po této biografické knize o významné osobnosti působící v Chebu, kde jsem se narodila. Příběh Karla Hussa je čtivě napsán a hlavní postava velmi rychle získává sympatie čtenáře nejen pro svou mírnou povahu, učenlivost, pokoru a houževnatost, ale také pro odhodlání, zásadovost a životní postoj jako takový. Je opravdu na pováženou, že taková osobnost jako byl dědičný kat Karel Huss, který oplýval všestranným nadáním, se "díky" společenským předsudkům nemohl vzdělávat ve školách a rozvíjet tak hlavně svůj obrovský léčitelský talent, který často předčil znalosti kdejakého doktora - kdo ví, kam až by to dotáhl tento obdivuhodný vzdělanec - samouk, kdyby mohl studovat. Také jeho další činnosti jako sběratelství, mineralogie, sepisování zdobné kroniky Chebska a okolí, psaní o pověrách, mají dodnes velkou historickou a výpovědní hodnotu.

13.11.2023 5 z 5

Zlověsti Zlověsti Pavel Skořepa

Po přečtení krátkých hororů Jedno sto skořápek, jsem sáhla po autorově prvotině Zlověsti. Hororově laděné povídky se dobře četly nejenom pro jejich pestrost, ale také pro osobitý autorův styl, který mi hlavně na začátku učaroval. Později jsem zaznamenala trochu kostrbatosti a opakování podobných nebo dokonce stejných slov v jedné větě - to mě trochu tahalo za uši, naštěstí se to nedělo příliš často. Jednotlivé povídky jsou různorodé, ať už okultní, mystické, hororové až snové, a každá má něco do sebe, i když se v nich možná zbytečně často pije a kouří. Co se týče poezie souhlasím s Romanem Tilcerem a částečně s Tetanuraeem. Většina básní mi přijde spíše jako básně v próze a až na výjimky jsou velice rozvleklé s nahodilým rýmem, ale to je samozřejmě věc vkusu. Nejvíce se mi líbila báseň Zlomená křídla, která je přesný opak. Pavel Skořepa je začínající spisovatel a musí se mu přiznat jistá invence. Věřím, že nás od něj v budoucnu čekají další dobré a ještě propracovanější knihy.

24.07.2023 4 z 5

Apokryfy Apokryfy Karel Čapek

Karel Čapek jako autor dokáže člověka vždy zaujmout a svou knihou, ať už je to román, divadelní hra, povídka nebo pohádka, čtenáře potěšit. Stejně tak je tomu v případě jeho apokryfů, kdy nás zavede do různých období historie a vtipným způsobem - většinou formou rozhovoru postav - vykreslí fragment známých událostí s vtipem sobě vlastním.

14.10.2022 5 z 5

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Strašidelná, ne však hororová, povídka se četla sama. Nenudila jsem se a byla jsem zvědavá, jak to dopadne. Oproti ostatním čtenářům se mi zakončení, kdy si člověk sám může vybrat, KDO, líbilo.

25.09.2022 4 z 5

Epos o Gilgamešovi Epos o Gilgamešovi neznámý - neuveden

Mám ve velké úctě veškeré památky a umění dávné minulosti, a proto také Epos o Gilgamešovi jsem si přečetla hned 2x a snažila jsem se ponořit do vod daleké historie a prožít si tento hrdinský příběh o statečnosti, odhodlání a přátelství spolu s hlavním rekem. Zajímavé je, že stejně jako u mnoha dalších dochovaných prastarých textů z různých částí světa, zde nacházíme stejné události, které jsou součástí starého zákona v Bibli.

11.08.2022 4 z 5

Souboj kouzelníků Souboj kouzelníků Christian Jacq

(SPOILER) Poslední díl spíše pohádkové série ze starého Egypta skončil dle očekávání vítězstvím dobra nad zlem. Vyprávění ubíhá stejně rychle a svižně jako v předchozích dílech, ale žádné zvláštní zvraty nebo překvapení se nekonají. Opět se pořád dokola vyskytují zmínky o tom, co se už stalo, a neustále jsou používaná slovní spojení pro tuto dobu absurdní jako např. generální štáb, teroristi apod. Oceňuji, že alespoň v posledním díle je jedna z hlavních bohyň egyptského panteonu nazývána správným jménem a sice Eset, a ne Iset. Korektura je však nadále opravdu na pováženou. Pro četbu této série jsem zvolila správný čas, protože jsem zavalená prací, a tento nenáročný příběh nevyžadoval nijak zvlášť velké soustředění.

17.03.2022 3 z 5

Chytrý Matěj Chytrý Matěj Gyula Illyés

Tuto knihu jsem dostala jako malá pod stromeček od mojí babičky a tento dárek mi udělal, jakožto malé čtenářce, velkou radost. Kniha velkého formátu se spoustou pěkných ilustrací dětského čtenáře seznámí s tradičními maďarskými pohádkami. Mně se moc líbila a jako malá jsem jí četla několikrát.

13.03.2022 5 z 5

Sodoma Sodoma Jiří Karásek ze Lvovic

Autor patří k mým oblíbeným básníkům a nedivím se, že ve své době působila jeho umělecká tvorba na společnost až šokujícím dojmem. Autor totiž není pisálek nějakých naivních veršíků, ale naopak svým ponuře laděným básnickým mistrovstvím odkrývá témata erotická a existencionální, která jsou prodchnutá pocity marnosti a skepse. Sbírka Sodoma byla zpočátku cenzurou zakázána.

"My vzkřísíme svou touhu pro ty dny,
by žáry dávných vášní v ní se třásly.
Své hlavy zase naplníme sny,
jak olejem své svítilny, jež zhasly.

Budeme z číší dnů svých pít
uprostřed přátel, básníkův a heter.
Budeme o své lásce hovořit,
jež věčnější jest nežli věčný éter."

01.03.2022 5 z 5

Einstein: Kvantové salto Einstein: Kvantové salto Jordi Bayarri

Další povedený komiks pro děti a mládež, který jim stručnou a zábavnou formou blíže představuje tentokrát Alberta Einsteina, jeho život, práci a objevy, které přinesly nové a převratné věci na fyzikálním poli. V knížce se seznámíme také s dalšími významnými vědci, kteří Albertovi zásadně zasáhli do jeho profesního života.

06.02.2022 5 z 5

Cipísek Cipísek Václav Čtvrtek (p)

Také příběhy malého Cipíska, který svým důvtipem a chytrostí nezapře své rodiče, jsou vtipné a roztomilé. Václav Čtvrtek měl velký dar psát skvělé příběhy a pohádky pro děti, mám jeho knihy moc ráda.

31.01.2022 5 z 5

Šťastné a hrůzostrašné: Antologie štědrovečerních hororů Šťastné a hrůzostrašné: Antologie štědrovečerních hororů * antologie

Velmi příjemná duchařská vánoční antologie, která mi rozhodně zpříjemnila sváteční noci a dokázala mě zaujmout. Povídky nebyly až tak hrůzostrašné, jak předesílá název knihy, ale místy napínavé a strašidelné určitě ano.

27.12.2021 4 z 5

Po nás ať přijde potopa! Po nás ať přijde potopa! František Gellner

Gellner patří k mým českým oblíbencům básnického ducha. S jeho verši se povětšinou ztotožňuji a v mém srdci rozechvívá tu správnou strunu - ne jinak je tomu u jeho první básnické sbírky "Po nás ať přijde potopa".

"Naděje lhavé duši otrávily
a zoufalství se vrhlo na sousto.
Jsem z těch, kterým svět podlamuje síly
a již se zříci ho přec nejsou s to.

Mé srdce divě životu se rouhá,
mé srdce divě život miluje.
Přes mrtvoly snů bolestná má touha
za novou fikcí v běh mne bičuje."

24.11.2021 5 z 5

Nadechnout se Nadechnout se George Orwell (p)

V mých očích tak trochu jiný Orwell. Ve svém společenském románu Nadechnout se autor v nostalgických vzpomínkách líčí starý svět před druhou světovou válkou a nástup nového dravého řádu, před kterým již nelze nikam uniknout. Také zde, jako vždy, Orwell dosti přesně odhadl, kam povedou další kroky civilizace a k čemu bude směřovat nový moderní svět. Poslouchala jsem na radiu VLTAVA v podání Petra Kubese.

24.09.2021 4 z 5