Abikk Abikk komentáře u knih

Muž v domácnosti 2 Muž v domácnosti 2 Kósuke Óno

Tak definitivně pro mě tato série Muže v domácnosti není ... Né, že by to bylo blbé, manga je hezky nakreslená a pobavily mě v ní popisy situací typu "šoup, sáh, chyt, ... ", ale jak jsem zmiňovala u prvního dílu, tak nějak z toho nic nemám :o)

28.01.2024 2 z 5

Muž v domácnosti 1 Muž v domácnosti 1 Kósuke Óno

Jelikož jsem milovník komiksů, tak jsem si koupila pár manga knížek na zkoušku. Ač je mi jasný děj i humor, tak mě to vůbec nenachlo ani nepobavilo. Možná nejsem věková skupina :o) Je to nastěstí jednohubka ani ne na hodinku. Mám ještě díl druhý, jdu na něj :o)

28.01.2024 2 z 5

Václav Havel Václav Havel Eda Kriseová

Václav Havel je zajisté jednou z nejdůležitějších osobností naší historie a jeho strastiplnou cestu k prezidentské funkci velmi obdivuji a je třeba si ho vážit. Životopis je velmi mile a přátelsky napsán, protože paní Kriseová byla jeho kamarádka a mně se to právě proto líbilo. Škoda jen, že dalších takových prezidetů už asi nebude, na které bych byla tak hrdá.

27.01.2024 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

No tvl ... To bylo něco na co jen tak nezapomenu. Tak drsné poslouchání jsem dlouho neslyšela. Odporná zvěrstva odporné doby, na kterou by se nemělo zapomínat a naopak připomínat. Děkuji všem hrdinům, kteří se zasloužili o to, že v takovéto době už nemusíme žít! A hlavně paní autorce :o)

26.01.2024 5 z 5

Ukradené životy Ukradené životy Patricia Gibney

Moje druhé setkání s Lottie Parkerovou. No co k ní říct? Není mi vůbec sympatická a jako vyšetřovatelka trochu mimo vše regule. Ani doma to moc nezvládá. K příběhu dodám jen, že celkem odsýpal a zvratů bylo hodně. Jen nejsem úplně milovník obchodníků s lidským masem a orgány, takže jsem si to až tak neužila. Mám koupený třetí díl, tak dám ještě jednu šanci a uvidíme, zda se nakonec dostane mezi mé oblíbené série :o)

25.01.2024 2 z 5

Nářek drozda Nářek drozda Tim Weaver

Tak jsem si po předchozím dílu spravila chuť a konečně to byl starej dobrej Raker. Musím říct, že dějová linka s Healym mě asi ale baví nejvíc a tím mne nutí číst dál a dál. Mám ráda otevřené konce, je se pak na co těšit a zbytečně neodkládat další díl :o) Děj se mi líbil, i když opět trochu překombinovaný.

24.01.2024 3 z 5

Mrazivé tání Mrazivé tání Dana Stabenow

Tak tento díl byl nabitý vším možným, hlavně humorem a já jsem se nesmírně bavila, i když nešlo úplně o krimi jakou známe. Asi je potřeba občas trochu jinak oživit sérii a tady se to povedlo :o)

23.01.2024 4 z 5

Až mě uloží do země Až mě uloží do země Peter Robinson

U knihy jsem se trápila celý měsíc a tímto jsem konečně ukončila loňskou výzvu. Námět nebyl špatný, ale celé se to táhlo, zdlouhavé popisy všeho možného. Ani konec to nezachránil...

19.01.2024 1 z 5

Paměti česko-slovenského diplomata napříč režimy Paměti česko-slovenského diplomata napříč režimy Juraj Martoník

Nesmírně jsem si vyprávění užila. Mám k tomuto způsobu života hodně blízko a ač nás dělí pár desítek let, mnoho se toho nezměnilo. Stále se náchází lidé, co vám hází klacky pod nohy a stále se rozdávají posty za "odměnu". Moc se mi líbilo povídání jak s našim FMZV "vyčůral" a jak jedna zmiňovaná paní ředitelka málem pukla vzteky :o) Škoda, že nejdou dávat emotikony, tady bych se vyřádila :o)

18.01.2024 5 z 5

S prominutím řečeno S prominutím řečeno Michael Žantovský

Mám to tak půl na půl. Musela jsem si to dávkovat. Některé kapitoly mně hodně bavili, protože k nim mám blízko, jiné ne a nic mi neříkali. Napsáno je to velmi vtipnou formou, tak jsem se i zásmála. Nejvíc jsem si užila kapitoly o diplomacii, jeho působení jako velvyslanec v Izraeli a Londýně. Kniha určitě za přečtení stojí a každý si v ní najde to své. Tuším ale, že kniha o Havlovi bude zážitek násobně lepší :o)

17.01.2024 3 z 5

Až najdu klíč Až najdu klíč Alex Ahndoril (p)

Přidávám se k těm, které kniha nebavila. Bylo to ukecané, nezáživné a "nová Agatha" ani náhodou. Nevím, zda dám šanci dalšímu dílu, uvidím opět dle hodnocení. Naštěstí je kniha krátká a netrpěla jsem dlouho :o)

17.01.2024 2 z 5

Když krev promluví Když krev promluví Dana Stabenow

Tři dny nám tu v kuse leje, tak jsem si řekla, že po Carterovi si pustím něco z Aljašky. Podle hodnocení jsem nečekala nic moc mrazivého a ono to mrazivé nebylo. Ale mně to vůbec nevadilo. Dozvěděla jsem se víc o Kate a jejích kořenech. Taky hodně oceňuji, že na mě autorka nevalí dramata v romantické lince Jacka a Kate typu "chci ho / nechci ho; chci jí /nechci jí". Mám ráda humor Kate a Obludu, takže hurá na další :o)

15.01.2024 4 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Další neotřelý příběh Huntera, Garcíi a zbytku útvaru ultranásilných zločinů Los Angeles. Příjemným zpestřením byla Angela, která se chovala celkem racionálně a nesnažila se na kořisti zbohatnou, jak jsem jí z počátku podezřívala a stal se z toho opět hon na zvráceného vraha. Napínavé a děsivé jako obvykle a zasloužení hodný 5*. Čeká na mě poslední dostupný díl u nás a tak si ho budu ještě chvíli šetřit, i když vím, že to nevydržím :o)

15.01.2024 5 z 5

Volodymyr Zelenskyj: Muž, který píše dějiny Volodymyr Zelenskyj: Muž, který píše dějiny Sergej Rudenko

Čekala jsem životopis Zelenského a v tomto směru mě kniha zklamala. Popisuje spíše jeho cestu k prezidentskému postu a jeho dětsví a podobně se věnovala jedna kapitola. Kniha je spíš pro ty, kdo znají nebo se chtějí dozvědět více o politice Ukrajiny. Nicméně něco jsem si z toho vzala :o)

14.01.2024 3 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm Dana Stabenow

Tento díl je dost rozvláčný, žádna akce a napětí. Za mne celkem zklamání, ale dočetla jsem. Opět se v příběhu objevilo trochu toho humoru ohledně turistů. Jak Obluda v minulém díle chyběla, v tomto nám její absenci vynahradila :o) Další díly si určitě poslechnu.

14.01.2024 2 z 5

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

Kniha nebyla špatná, konec byl za mě trochu moc překombinovaný, ale pod závěr bych se podepsala "mlýny melou pomalu, ale melou" :o) Celkově byl příběh moc dlouhý. Nicméně Servaz je Servaz!

12.01.2024 3 z 5

Jeden z nás: Příběh o Norsku Jeden z nás: Příběh o Norsku Åsne Seierstad

Škoda, že se matce nepodařilo té bestie zbavit už v lůnu, když pocítila, že by se neměl narodit. Åsne Seierstad na téměř 600 stránkách nás nechala nahlédnout do dne, který změnil Norsko tím nejbrutálnější způsobem, ale i do života masového vraha a jeho rodiny. Nejsem příznivcem knih o zrůdách, které páchají teroristické útoky a jiné podobné činy, protože to je přesně to, co chtějí ... aby se o nich psalo. Knihu jsem četla po začátku války v Izraeli a útoku na filozofické fakultě v Praze a nemohu se ubránit lehkému srovnání v selhání bezpečnostních složek. Jak v Norsku, tak i v Izraeli a prý i v Praze se dalo zabránit tomu, aby zemřelo tolik nevinných lidí. Jako vždy jsem si našla na internetu pár článků a už jeho matka věděla, že není normální.

""Psychologické zprávy uvádějí, že Wenche Behringová vnímala svého syna jako „agresivního a hyperaktivního", už když ho kojila. Když byly Andersovi čtyři roky, začala údajně mít strach ze synova násilnického chování.

„Viděla ho jako dospělého násilníka, ačkoli to byl ještě malý chlapec," napsal ve svém díle Norská tragédie Aage Borchgrevink. „Bála se, že zaútočí na lidi kolem sebe."

Matku psychologogové označili jako osobu s extrémně složitou výchovou a jako hraniční osobnost trpící silnou, ač jen částečně viditelnou depresí, která do svého syna promítá své primitivní agresivní a sexuální fantazi.""

Je možné, že za jeho chování a následné události mohl přece jenom nezájem rodičů o něj nebo se prostě už narodil jako bestie?

10.01.2024 5 z 5

Kníhkupec z Kábulu Kníhkupec z Kábulu Åsne Seierstad

Zajímavý příběh jedné rodiny v Afghánistánu. Nic překvapivého pro ty, co už nějaké takové knihy mají za sebou. Líbila se mi a určitě stojí za přečtení.
Pro zajímavost a k zamyšlení - výňatek z iLiteratura.cz:
Když kniha v roce 2002 vyšla, vzbudila jednohlasné nadšení a ovace. Jediný z kritiků se nepozastavil nad otázkami, které si položí každý pozornější čtenář. Tyto otázky vzbudil až samotný knihkupec, občanským jménem Shah Muhammad Rais, když v roce 2003 přijel do Norska. Rais obvinil autorku, že v knize podala lživý obraz jeho rodiny a zneužila jeho pohostinnosti, a dokonce se rozhodl, že ji zažaluje. Když o několik měsíců později vyšel Knihkupec v Kábulu v afghánském překladu, Rais prohlásil, že život celé jeho rodiny je ohrožen, protože jisté pasáže knihy by v jeho rodné zemi mohly vyvolat pobouření a touhu po pomstě. Rais se proto rozhodl odjet do Norska, kde chtěl napsat svou verzi Knihkupce v Kábulu. V tomto záměru mu však zabránilo norské ministerstvo zahraničí, které mu neudělilo turistické vízum s odůvodněním, že by Rais zažádal v Norsku o azyl. Přístup norských úřadů vzbudil pobouření a poprvé se začalo spekulovat o pravdivosti knihy. V tomto bodě celá aféra kolem knihy prozatím končí, Raisovi nebylo opětovně uděleno vízum a záležitost utichla.

Vraťme se však k oněm sporným otázkám. Nejproblematičtějším aspektem knihy je postava samotné novinářky. Kromě předmluvy a závěru se Seierstadová zcela upozaďuje, nevyjadřuje své názory, ani dění nijak nekomentuje. Kniha ale přesto nepůsobí jako autentický záznam zážitků, přítomnost novinářky je citelným filtrem, přes který jsou všechny události vyprávěny. Tento filtr je však velmi neprůhledný. Kniha neukazuje jasně, zda se Seierstadová zapojila do chodu rodiny, či byla pouhým pozorovatelem. V předmluvě autorka sice píše, že žila a spala v jedné místnosti s ženami. Na druhou stranu je z textu patrné, že měla přístup i do světa mužů, kam je afghánským ženám vstup zakázán. V knize nenajdeme ani zmínku o tom, jak afghánské ženy Seierstadovou přijaly. Braly ji jako přítelkyni, nebo sokyni? Měly k ní důvěru? Měly vůbec důvod se jí svěřovat? Za stejně zásadní považuji otázku, jak Seierstadová s ženami i muži komunikovala. V textu se nikde nedozvíme, zda znala místní jazyk, nebo měla tlumočníka. Z tohoto důvodu je velmi těžké posoudit, do jaké míry jsou přímé řeči postav autentické.

09.01.2024 4 z 5

Audiokniha
Uuuuffff, tak to byla obdivuhodná zpověď. Smekám, že šel takto s kůží na trh, kdy vlastně mohl ještě očekávat nějaké nabídky na natáčení a zavřít si tím dveře šoubyznysu. Ve třetině knihy jsem si říkala, že ho nahoře má někdo hodně rád, jinak by už snad musel být tak 3x mrtev. Opravdu přkvapivé, že se Matthew dožil tolika let po konzumaci všech těch opiátů, alkoholu a cigaret. Smutný život a konec jedné legendy. Dost mne překvapily ty částky za jednu epizodu Přátel, která má kolem 20 minut. Vůbec si nedokážu přestavit, co s tolika penězma ... Jo vlastně fetovat, chlastat a š***t :o) I přes smutný příběh, je kniha vtipná a bavila mne.

08.01.2024 5 z 5

Černé zlato Černé zlato Dana Stabenow

Nebylo to úplně napínavé, prostředí mi tak nesedělo, ale zato to bylo velmi vtipné. Kate se mi líbí a teším se na další :o)

05.01.2024 4 z 5