adorjas adorjas komentáře u knih

Knihomolové Knihomolové Emily Henry

Veľmi slušná žánrovka v rámci žánru. Pobaví na víkend, vyrelaxuje. Prostredie knižného priemyslu je veľmi vítané.

31.10.2023 3 z 5

Emily z Novoluní Emily z Novoluní Lucy Maud Montgomery

Ja som si myslela, že po Anne sa už znovu nezamilujem a "ej ci by sťu"! Ja som opäť zamilovaná! Emily je temná, je oveľa pestrofarebnejšia ako Anna, nie je naivka, a rozhodne vie udrieť späť ak ju niekto postaví k stene! Krásna česká jesenná obálka je ako stvorená na cozy nights s kakaom v ruke zamuchlaná pod dekou. Odporúčam!

31.10.2023 5 z 5

Dámský klub půlnočního plavání Dámský klub půlnočního plavání Faith Hogan

Videli ste už takú krásnu obálku? Nakladatelství Prostor obálkami proste valí a ja som sa pristihla, že pri týchto knihách ani nečítam anotácie a rovno sa do nich púšťam. Áno, lebo obálka!
Dámsky klub půlnočního plavání nám prináša príbeh troch žien, Jo, Elizabeth a Lucy, v malom zapadákove na západnom pobreží Írska. Nebudem prezrádzať dej, akým spôsobom sa ich príbehy prelínajú, ale témou knihy je priateľstvo a ako silné sociálne väzby dokážu pomôcť. Takto to vyzerá vynikajúco, že? ALE...
Na môj vkus bol príbeh a postavy až príliš čiernobiely. Buď sú postavy dobré a morálne, alebo sú výslovne záporáci. Nie sú to postavy zo života. Zapadákov je značne zidealizovaný a dejové linky veľmi nedotiahnuté. Nehovorím, že to bolo zlé, ale chýbala mi hĺbka. Napriek tomu zaraďujem knihu do poličky príjemnej víkendovej jednohubky.

22.09.2023 3 z 5

Velké léto Velké léto Ewald Arenz

Príjemná oddychová žánrovka, ale Staré odrudy od autora mi prirástli k srdcu viac.

03.09.2023 3 z 5

Město dívek Město dívek Elizabeth Gilbert

Slabé Gilbertová- akoby autorka chcela napísať úplne iný príbeh, rozbehla dej a postavy viacerými smermi, a akoby na konci dofučala s dychom, a rýchlo koniec uplácala, akoby z blata. Ale toto blato nedržalo. Plytké, hlúpe, zrazu je pre mňa zlatá aj Julie Caplin a jej kaviarne a spol. :D

03.09.2023 1 z 5

Leto Leto Ali Smith

Čo napísať o Lete? Funguje samostatne, ale aj v prípade, ak si dáte celé kvarteto a Leto ho práve uzatvára. Mnohovrstevnaté, občas zložité na pozornosť, dvojzmyselné, metaforické, umelecké, napechované láskou k umeniu a s vierou k ľudstvu, že snáď, snáď sa tento svet dá ešte dokopy. Nechcem úplne rozoberať postavy- v tejto časti sa objavujú z diel Jeseň a Zima, ale myslím, že sú vedľajšie v zmysle ich univerzálnosti. Skôr je to kniha (resp. celé kvarteto je) o témach ako je brexit, ekologická tematika, utečenci, ilegálni prisťahovalci, kritika vlády, premiéra, nadradenosť korporátov nad ľudské životy a hodnoty, a v tejto poslednej časti aj o covide... Toto nie je letné, pohodové čítanie, ale ak chcete niečo viac zložitého, ale i básnického, niečo, nad čím musíte premýšľať alebo ťažšie stráviť, tak to bude to pravé orechové.

10.08.2023 4 z 5

Jazyky pravdy Jazyky pravdy Salman Rushdie

Jaj, decká- nie som fanúšikom "magrealu " (Allende dávam, ale Salmonove Deti polnoci som nedočítala). Avšak, niečo mi našeptávalo, že ako osoba bude zaujímavých objektom môjho psychologickému skúmaniu. A je to tak! Tieto jeho eseje boli uff! (v dobrom slova zmysle)
Výrečné, kritické, extrovertované, občas zbytočne moralizujúce, občas spomína len tie isté diela iných autorov (očividne tých, ktorých má on sám naštudovaných), ale očividne sme aj v podobných literánych bublinách, pretože súčasných autorov, ktorých spomínal poznám a čítam aj ja (žeby sme mali podobný vkus?!). Vo svojich esejach pinduje nielen na Trumpa, autofikciu (Ferrante, Knausgard), ale rozoberá aj svoje politické názory, propaguje necenzúru, slobodu slova, prejavu i viery. Nemusíte s ním vo všetkom súhlasiť, a občas priam zveličuje (od spisovateľa magrealu ni nič iné neočakávam). Táto kniha a eseje od Zadie Smith (preložené v Inaque pred rokom či dva) sú must read, ak milujete o knihách a spisovateľoch čítať.

06.08.2023 4 z 5

Atlas: Príbeh tatka Slaného Atlas: Príbeh tatka Slaného Lucinda Riley

3,5* za mňa. Ako som naznačila v prvej časti, tušila som ako sa postava Atlasa podpíše v histórii všetkých sestier, a pri niektorých častiach som to videla viac, pri niektorých menej. Napriek tomu, po prečítaní všetkých ôsmych častí hodnotím ako kvalitné oddychové dielo, ktoré mi príjemným spôsobom spestrilo posledné dva mesiace, aj keď som neustále pindovala na logické nezmyselnosti. P.s. Denník Atlasa z detstva ma pobavil- chcela by som vidieť, či takto píše 8 ročné (aj keď inteligentné) dieťa, pretože medzi písaním dieťaťa a dospelého Atlasa neboli žiadne rozdielnosti- a sama píšem denník od 11, takže viem, že sa to odrazí na mentalite, aj na spôsobe písania :D

20.07.2023 3 z 5

Búrková sestra Búrková sestra Lucinda Riley

"Oddychofka" - Nórsko zaujalo, keďže som sama bola v Bergene a tiež som videla Griegovu chajdu, kde tvoril. Ale osobne ma viac bavila súčasná linka.

04.06.2023 3 z 5

Eben Eben Ryszard Kapuściński

Ak nejakú knihu od Kapuscinskeho tak prosím túto. Prevedie vás cez rôzne africké štáty, prisahám aj cez také, o ktorých ste nikdy v živote nepočuli a vy si uvedomíte, že o tomto kontinente i svetadiely ste vedeli veľké nič!

22.05.2023 4 z 5

Zlatá horúčka Zlatá horúčka Tomáš Forró

"Myseľ otrávená chronickou chudobou a nedostatkom je v zajatí napĺňania okamžitých potrieb tu a teraz. Nezaoberá sa riešením vzidelenejšej budúcnosti."

Forró písať vie, a vie žiť aj poriadne nebezpečne - dokázal mi to už aj vo svojej knihe Donbas a v knihe Zlatá horúčka nezaostáva. Smutné súčasné dejiny Venezuely pre mňa naozaj ukazujú, kam až môže viesť zánik a kolaps spoločnosti.

13.05.2023 4 z 5

Ženy, ktoré behali s vlkmi Ženy, ktoré behali s vlkmi Clarissa Pinkola Estés

Moja prvá jungiánska kniha, ktorá rozhodne nie je iba o psychoanalýze. Je to o chytení rôznych príbehov a ich interpretácií, ktoré by doviedli ženskú dušu ku slobode, aby nebola traumatizovná, utláčaná, atď. Mne tie príbehy prišli univerzálne v tom, že kľudne by sa ich dalo použiť aj na mužov, nielen nutne na ženské duše. A teda, nebolo to zlé, ale vždy je to interpretácia jednej osoby, ktorá (aj keď možno nevedomky), ale ešte tam dáva svoju osobnú skúsenosť, ktorú zažila, akokoľvek sa od toho bude snažiť odosobniť. Takže, beriem ako náhľad jednej osoby/psychoterapeutky/psychoanalytičky a ak jej interpretácie ľuďom pomáhajú a skrze tieto archetypálne príbehy si dokážu pomôcť vo svojom živote, tak budiš.

10.05.2023 3 z 5

Tři měsíce v Barceloně Tři měsíce v Barceloně Adam Gebrian

Fajn počin- a asi prvýkrát taký počin, aby som mala vôbec chuť ísť do Barcelony. A po tejto knihe mám. Dokonca si namýšľam, že by som si na to trúfla aj s dieťaťom! ;)

13.04.2023 3 z 5

Klára a Slunce Klára a Slunce Kazuo Ishiguro

Prvá tohtoročná za mnou... Čo povedať? Ishiguro nebude môj autor (mala som to s ním rovnako už pri Neopustej me a aj pri Soumrak dne). Kvalita písania super, téma blízkej budúcnosti, elitárstva, genetických modifikácií, robotky a jej vedomia a preciťovania takisto krásna, kopa námetov na premýšľanie, a čítanie ako po masle - tón knihy vám nedovolí knihu pustiť z rúk. Avšak, ako hovorím ku mne to nepreniklo a Ishigura predávam väčším milovníkom odo mňa. Povedzte mi, že nie som jediná, ktorú kniha nezasiahla.

29.01.2023 3 z 5

Jíme zdravě s Fitrecepty - 120 zdravých a chutných receptů pro celou rodinu Jíme zdravě s Fitrecepty - 120 zdravých a chutných receptů pro celou rodinu kolektiv autorů

Za mňa super recepty, inšpirovala som sa!

20.12.2022 4 z 5

S láskou o dětském spánku S láskou o dětském spánku Lenka Medvecová Tinková

Tak táto poteší každého rodiča, ktorému okolie tvrdí, že to robí s baby na pixlu. Autorka vás ukľudní, taká dobrá domáca psychoterapia. Odporúčam!

09.12.2022 4 z 5

Diabolský plod Diabolský plod Tom Hillenbrand

Súhlasím s komentárom podo mnou od Iskrizka. Nápad fajn, popis Luxemburgu taký, že som si ho živo a reálne vedela predstaviť. Neustála chuť na jedlo pri čítaní. Ale tie postavy a celkovo ich konanie a motivácie, tak sterilné a zápletka vyfabulovaná, až som si hovorila, že pán Hillenbrand by mohol ísť na kurz tvorivého písania Rowlingovej/Galbraitha.

Inak, veľmi nekvalitný bol preklad- kostrbaté vety, predpokladám, že preložené z nemčiny vôbec nesedeli do rytmiky slovenského jazyka. A tak isto, neviem, aký korektov prechádzal text, ale boli tam chyby. Smutné, smutné.

23.10.2022 2 z 5

Šachinšach Šachinšach Ryszard Kapuściński

Keď som Šachinšach otvárala ani som netušila, že čítanie tejto knihy bude také aktuálne Irán, 20.storočie, šachovci Pahlavíovci, snaha podobať sa na západ (napríklad objednanie lodí a tovaru, aby milý šach zistil, že nemá ani prístavy), ropa, veľká voľnosť šachových ľudí, SAVAK a prenasledovanie, k tomu bujnejúci hnev a vzdor ľudu, aby to nakoniec skončilo revolúciou, ktorá dopadla ako dopadla. Túto knihu si musíte prečítať, aby ste si uvedomili, že v drahom perzskom Iráne nebolo všetko v poriadku ani pred revolúciou. O to viac ma potom mrzí, keď niektorí ľudia zdieľajú v súčasnosti dobové fotky, spred 1979, ako mali ženy voľnosť a všetko, tak ani nie! Ku knihe ešte pri počítajte skvelé Kapusconskeho úvahy o totalite, vzniku revolúcie a máte malý knižný skvost. Odporúčam!

21.10.2022 5 z 5

Všechno je možné Všechno je možné Elizabeth Strout

Stroutovú môžem, ale po Olive a Amy a Isabelle, bolo pre mňa toto druhé pokračovanie (1. časť sa volá Jmenuji se Lucy Barton), dosť rozpačité. Podobný minipoviedky sme už práve videli u Olive a z nejakého dôvodu ma tam zasiahli viac! Možno to bude len tým, že u Olive som sa s podobným konceptom od autorky stretla prvýkrát, a ak by som bola čítala najprv Lucy/Všechno je možné, tak mi naopak Olive príde už taká opakovacia. Ktovie?! Tu mi však prišli jednotlivé postavičky, také viac traumatizované ako to bolo pri postavách v Olive.

06.09.2022 3 z 5

Batole Batole Lenka Medvecová Tinková

Citácie:
1. Môžeme sa sústrediť na poznanie toho, prečo to má dieťa inak, ako to môže súvisieť s jeho vývojom, vekom, povahou a prostredím a ako by sme mu mohli pomôcť prekonať výzvy, ktorými aktuálne jeho spánok či zaspávanie sprevádzajú.
2. Niekedy mám pocit, že na nich hľadáme len to, čo ešte nevedia a nezvládnu.
3. Vývoj neurýchlime, niektorým deťom trvá cesta k celnonočnému spánku dlhšie ako ostatným.
4. Často si berieme negatívne emócie svojich detí osobne, Niektorí rodičia to berú ako vlastné zlyhanie, iní ako bezmocnosť, ďalší sú vystrašní alebo naopak to v nich spúšťa vnútornú agresiu. Mnoho z nás vyrastalo v domnienke, že len keď budeme prejavovať pozitívne emócie a správať sa podľa očakávania iných, len vtedy budeme milovanými.
5. Rozčuľujúce sa dieťa nie je dôkazom neschopnosti rodičov, je to proste len rozčuľujúce dieťa.
6. Situácie sú rôzne. Nie je lepšie či horšie, sú len rôzne.
7. Za 10,15,20 rokov si samozavní radci ani nespomenú, do čoho vás tlačili alebo odsudzovali.
8. Nielen deti potrebujú svoju "obec", akými sú ďalšie deti či dospelí, s ktorými sa učia, delia sa o povinnosti a myšlienky. Takisto matky to veľmi potrebujú. Byť v kruhu iných žien, ktoré majú podobné rodičovské ciele a hodnoty.

30.08.2022 5 z 5