adorjas adorjas komentáře u knih

Winter Winter Marissa Meyer

Dobré to bolo, dobrodružné, naozaj zvláštne a zaujímavo vykreslená hrdinka Winter, ktorú si mnohí ako klasickú Snehulienku určite nepredstavia. Samozrejme, dej ku koncu vykalkulovaný priam prehnane, aby to sedelo do príbehu, ale budiš. Na vypnutie ideálna séria!

26.02.2023 3 z 5

Cress Cress Marissa Meyer

Fajn, ale Scarlet sa mi páčila viac. Inak dobré oddychové čítanie a číta sa samo.

29.01.2023 2 z 5

Směna Směna Anna Beata Háblová

Nebolo to zlé, ale ani také, aby som z toho sadla na zadok. Rada si od autorky ešte v budúcnosti nejakú prózu prečítam.

29.01.2023 3 z 5

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

Bavila ma zatiaľ najviac zo série- určite preto lebo vlk a Scarlet, a.k.a. ako Twilight :D

29.01.2023 3 z 5

Päť výletov do pekla Päť výletov do pekla Martha Gellhorn

Nedočítala som (hoci som s prekladom problémy nemala, keďže som ju začala čítať v origináli). Ale, tu prichádza veľké ALE. Hneď v úvode sa autorka sama priznala, že tieto cesty si vybavuje len spätne, a že sa niektoré odohrali aj pred desiatkami rokov a sama si tieto spomienky skladá z denníkových záznamov, krátkych poznámok a z iných útržkov ako sú fotky či letenky a pečiatky v pase. A tu je ten môj problém- ako môže byť autentická, keď verejne priznáva, že si to ledva pamätá. Nakoľko to mohla zlyhať jej pamäť a byť spomienky a tým pádom aj jej popisy skreslené priam generalizované typu, v Číne je všetko tak a tak. Takže, tým pádom to u mňa neprešlo. Možno keby spomienky napísala skôr a hoci ich vydala neskôr, ale takto spísané tomu neverím.

11.01.2023 2 z 5

Prebuď sa, Siréna – prespievaný Ovídius Prebuď sa, Siréna – prespievaný Ovídius Nina MacLaughlin

Plne súhlasím s komentárom podo mnou, všetky príbehy po čase na jedno kopyto, vždy o tom, že nejaká žena dostala "co proto". Po treťom takom príbehu sa to začne zlievať a nepamätám si ani jednu bájku či povesť. Chápem, že autorka chcela poukázať na to, ako boli ženy vždy ošidené a prerozprávať ich príbeh aj z pohľadu ženy, že ako sa mohla asi cítiť Európa, keď ju chcel taký býk Zeus znásilniť- lebo priznajme si to úprimne, asi pri tom neochkala nadšením. Minimálne ja by som neochkala, keby za mnou utekal nabujený býk so stoporeným údom. Taká feministická verzia toho, ako to mohlo byť naozaj. Odporúčam, ale asi radšej po dávkach, alebo ako zaujímavú komparatívnu štúdiu trebárs k Ovídiovi.

11.01.2023 3 z 5

Moje deti Moje deti Elena Maróthy Šoltésová

Neviem prečo má kniha tu len 76%. Lebo klasická slovenská literatúra? Dajte jej šancu! Ako matke, to bolo srdcedrásajúce čítanie vedieť, že jej deti dopadnú ako dopadnú. Ako milovníka histórie ma naopak zaujalo to, ako empaticky a moderne pristupovala vo výchove k svojim deťom. Nám často vštepujú z histórie tie Dickensovské príbehy o sirotách a bitkách, ale Elena by sa nemusela hanbiť ani pred modernými matkami. Pekné dielo!

11.01.2023 4 z 5

Atlas literárních míst Atlas literárních míst Cris F. Oliver

Grafika pekná, ladená do modro červena. Ale ako popisuje komentár Fortuna7, ak ste knihu nečítali, nebude vedieť, o čom je reč a ani nemotivuje knihu prečítať. Síce sa hovorí o miesta, ale nie, prečo je daná kniha aj super. Neurazí, nenadchne.

11.01.2023 3 z 5

Jíme zdravě ve městě i na venkově – Příběhy kuchařů, jako jste vy Jíme zdravě ve městě i na venkově – Příběhy kuchařů, jako jste vy kolektiv autorů

Prvé 2 časti ma bavili viac, ale aj tuto si nájdem to svoje. Baví ma to, že sú to jednoduché recepty, ale zdravé, a zároveň aj lacné zo surovín, ktoré sú bežne dostupné aj v takých "vesnických" potravinách ;)

20.12.2022 3 z 5

Jíme zdravě s Fitrecepty II. Jíme zdravě s Fitrecepty II. kolektiv autorů

Opäť fajn recepty. Jednoduché, pekne nafotené, dobre vysvetlené.

20.12.2022 4 z 5

Podzemie Podzemie Robert Macfarlane

Ak chcete čítať nevšednú poetickú knihu, tak smelo do tej. Ja som na tento typ poetiky úplne náladu nemala, napriek tomu uznávam jej krásu.

09.12.2022 4 z 5

Štvrtkový klub detektívov Štvrtkový klub detektívov Richard Osman

Neurazí, nenadchne. Ale o živých, akčných starčekoch si vždy rada prečítam. Na môj vkus to bolo na detektívku prekombinované neuvariteľne, ale taká jednohubka na víkend OK. P.s. Na ďalšie časti od autora už ale zvedavá nie som.

09.12.2022 3 z 5

Medzi Slovákmi Medzi Slovákmi Martin Šimečka

Bavilo, nesúhlasím so všetkým, ale hodnotové názory podobné.

08.12.2022 4 z 5

Ženská na 1000° Ženská na 1000° Hallgrímur Helgason

Mňa nebavil ani 100 ročný starček, taký ten blahosklonný tón a k tomu hrubočizná kniha, kde mám pocit, že sa opakujú milenci a témy. Nehovorím, že je nevaklitná kniha, skôr to nie je čítanie pre mňa (a to mám inak svojské staré panie v knihách veľmi rada).

23.10.2022 1 z 5

Anděl Esmeralda Anděl Esmeralda Don DeLillo

Paranoidný nádych poviedok, najviac ma zaujala hneď prvá v poradí, ale celkovo ma atmosféra jeho poviedok nechytila. Ktovie, aké by to mohlo byť v origináli, keďže v doslove sa píše, že sa autor rád hraje s jazykom a posúva jeho hranice.

23.10.2022 3 z 5

Cukrfree - Kuchařka pro malé i velké Cukrfree - Kuchařka pro malé i velké Janina Černá

Ani jeden recept som si nevyhliadla a to som celkom skúšala cukrfree recepty napríklad z IG účtu Janiny.

21.10.2022 1 z 5

Nahý chlieb Nahý chlieb Muhammad Šukrí

Surové, sugestívne, prudko čitateľné a napriek tomu drsne smutné.

03.10.2022 4 z 5

1947 1947 Elisabeth Åsbrink

Na 1947 som sa tešila veľmi dlho, potom som počula od jednej osoby, ktorej čitateľský vkus si veľmi cením, rozporuplné reakcie na túto knihu a tak som ju nechala dozrievať v knižnici a veruže som mala po nej siahnuť skôr a kašľať na vkus dotyčnej! 1947, 2 roky po vojne, hoci jej následky ešte stále plynú. Mnoho miest, mnoho ľudí a vidíte tú nepredstaviteľnú prepojenosť a súvislosti. Kým v NY začínajú zakladať OSN, tak v Európe riešia procesy s nacistami, Británia, USA a ďalšie mocnosti okrem židovskej otázky riešia začínajúcu železnú oponu, do toho si Simone de Beauvoir nachádza milenca a ešte nejaký farmár vidí prvýkrát lietajúce taniere, tzv. UFO. Dajme tam ešte utekajúcich zločincov do Južnej Ameriky (kto vie koľko mojich juhoamerických známych má nacistických prededkov, ktorí tam utiekli) a aj Orwella, ktorý v lete 1947 žije so svojím malým synom na ostrove, kde každý deň chodí zbierať vajíčka od svojich sliepok. Oh, a aby som nezabudla! Začína písať svoj najznámejší román... V knihe je všetko a predsa tak málo, pretože napísať celú ľudskú pavučinu vzťahov, udalostí, ľudí je priam nemožné. Ja som bola uveličená, opäť premýšľam nad dejinami inak a ďakujem autorke i Absyntu za sprostredkovanie tohto zážitku! Ak by som bola nejednoznačná, tak vám knihu jednoznačne odporúčam!

03.10.2022 4 z 5

Děti půlnoci Děti půlnoci Salman Rushdie

Kniha, ktorá ma vrhla do čitateľskej krízy. Síce som chápala metafory, hrátky autora s čitateľom, chápala som všetko a oceňujem jazyk. Ale mňa to strašne veľmi nechytilo...

03.10.2022 1 z 5

Prázdné domy - Praha Prázdné domy - Praha Radomír Kočí

Prázdne domy v Čechách ma bavili trošku viac.

03.10.2022 3 z 5