Akana Akana komentáře u knih

Puklina Puklina Doris Lessing

Má to být asi pronikavá sonda do podstaty vztahů žen a mužů. Mě ale ten vrt moc hluboký nepřipadá. Nemám pocit, že bych se po přečtení Pukliny dozvěděl nebo si uvědomil něco nového. Ale možná jsem to tam jenom nenašel.

04.04.2012 3 z 5

Delfíní lidé Delfíní lidé Torsten Krol

Zdá se mi jako by román klamal tělem. Vyprávěný je velmi prostě, jako dobrodružný příběh, ale myšlenková náplň je hlubší, než by styl psaní napovídal. Stejně tak cítím trochu nepoměr mezi bizarností a brutalitou některých pasáží a jejich věcným podáním a tuším, že právě to byl záměr. Zkrátka nevím tak úplně s jistotou, jakou hru se mnou autor hrál, tím spíš, že se sám skrývá pod pseudonymem, ale hra to byla rozhodně zajímavá.

12.03.2012 4 z 5

Dějiny kolonizací Dějiny kolonizací Marc Ferro

Vyčerpávající a mnohoúhelný rozbor fenoménu, který stále ovlivňuje a dlouho ještě ovlivňovat bude dění ve světě. Je to asi moje pohodlnost, ale osobně mám radši chronologicky spořádanější výklad, i tak je to ale hodně poučné čtení. Snad jen na těch pasážích o Alžírsku se až příliš projevuje autorova národnost. Počítá v nich u čtenáře se znalostmi faktů, které se dají předpokládat u Francouzů, pro mě ale byly přinejmenším nepřehledné.

11.12.2011 4 z 5

Solný sloup Solný sloup Richard Weiner

Jedna z nejtěžších knih co jsem kdy četl. Tímhle se prokousat vyžaduje nemalé čtenářské nasazení.

26.10.2011 3 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Slátanina je zbytečně silné slovo. Není to sice literární skvost, ale hloupé to taky není. A především se to čte jedním dechem, o napětí tu není nouze. škoda jenom, že závěr jde trochu do ztracena.

15.10.2011 4 z 5