1alena1 1alena1 komentáře u knih

Když syn píše líp než máma Když syn píše líp než máma Irena Fuchsová

Velice krátké povídky, které mě opravdu báječně pobavily. Doporučuji na zlepšení nálady v čekárnách, ve vlaku, autobuse apod.

17.02.2016 5 z 5

Příchozí Příchozí Tereza Günterová

Zajímavé příběhy několika uprchlíků, kniha vznikla za pomoci Poradny pro uprchlíky a Centra pro otázky migrace. Nutno podotknout, že vyšla v roce 2005, takže to není čtení o úplně nových problémech, které nyní trápí snad všechny normální lidi v Evropě. Ale vzhledem k tomu, že je to v dnešních dnech hodně aktuální téma, tak jsem si to přečetla s chutí. Zajímavé je v této miniknížce psaní o přistěhovalcích, kteří jsou i vzdělanejší a pracovitější než mnozí Češi kolem nás a přes všechno se dostali díky rasismu a xenofobii do velkých problémů. Je to složité. Dostala jsem se ke knížce zcela náhodou, ale díky tomu, co se hrne na Evropu, mě to zaujalo.

15.02.2016 4 z 5

O dcerách a milenkách O dcerách a milenkách Hana Lasicová

Knížka se mi místy moc líbila, ale místy mě nudila, takové nahoru dolů, závěr pro mě překvapivý - nečekaný. Nerada bych mladé spisovatelce ublížila, myslím, že je šikovná a určitě si od ní ještě něco přečtu.

29.01.2016 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Kniha není špatná, ale takové výkřiky jako "kniha roku" apod. tomuto dílu nepřísluší. Myslím si, že je téma zajímavé a dovedu si představit udělat podle knihy dost dobrý a napínavý film, který by se dal dobrým režisérem natočit i lépe než tato předloha. Většinou bývá kniha lepší než film, ale je pár filmů, které předčí literární předlohu a tady si to dovedu představit.

08.01.2016 4 z 5

Život, net a seznamka, aneb deníček šíleného chlapa Život, net a seznamka, aneb deníček šíleného chlapa Roman Procházka

Neustále mě překvapuje naivita (či snad přímo blbost) některých lidí, kteří se nechají napálit svými protějšky, když hledají partnery za každou cenu. Čtivé, měl by si to přečíst každý zoufalec, který hledá bez přemýšlení partnera jen proto, aby nebyl sám. Ale někdy je samota vítězství.

02.01.2016 3 z 5

Pravá láska Pravá láska Barbora Hrůzová

Česká detektivka s českým prostředím a naší národní povahou - závist, touha po prachách za každou cenu atd. Žádný mimořádný zázrak, ale dobře čtivá česká knížka.

02.01.2016 4 z 5

Nanebevzetí Karla Kryla Nanebevzetí Karla Kryla Miloš Čermák

Karel Kryl mě nikdy nepřestane něčím překvapovat, klobouk dolů.

29.12.2015 5 z 5

Co to bude? Co to bude? Táňa Keleová-Vasilková

Spisovatelka nepřekvapila ani nezklamala a napsala nám další příběh o osudech jedné šikovné ženy, která má ve svém žití střídavě smůlu a ošklivé zážitky a pak zase trochu toho potřebného štěstí a závěr dobře dopadne. Takže kéž by to tak bylo i v samotném životě.

25.11.2015 4 z 5

Hlas pro vraha Hlas pro vraha Olina Táborská

Knížku jsem si koupila tak trochu náhodou a dnes jsem šťastná, že ji mám. Jsem jen o málo mladší než spisovatelka a proto si moc dobře pamatuji..... Doba popsána velice věrohodně, ještě teď mi jde mráz po zádech při pomyšlení, že jsou i dnes lidi, kteří by se chtěli vrátit do období před rok 89!!! Je to příběh života jedné ženy od narození po současnost, který opravdu nebyl nudný a ve kterém je tak realisticky popsaná doba, že jsem si v průběhu čtení vzpomínala na různé konkrétní zážitky velmi podobné, které prožívala hrdinka, ta bezmoc.
I slzy byly, díky za tuto knížku.

18.11.2015 5 z 5

Půlkacíř Půlkacíř Karel Kryl

Souhlasím s větou, že Karel Kryl viděl dál, než ostatní a v tom je jeho velikost (i když byl vzrůstem velmi malý). Škoda, že mu nikdo nenaslouchal a každý ve své zaslepenosti a důležitosti nevnímal signály, které Karel Kryl vysílal a upozorňoval na to, jak se spousta věcí vyvíjí nedobrým směrem. Škoda, velká škoda, že už není mezi námi, ráda bych znala jeho názory na celou dobu po revoluci, moc jsem mu věřila a musím potvrdit, že on se opravdu nemýlil - více Karlů Krylů by bylo třeba mezi námi.

03.11.2015 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Báječná knížka, kterou jsem četla ve stejné době jako knížku na podobné téma Vyhnání Gerty S. od Kateřiny Tučkové. Zajímavé si přečíst o podobném problému a o stejné době v naší historii z úplně jiného úhlu a jinýma očima. Obě knížky moc doporučuji, stojí za přečtení, abychom si více vážili toho, jak se dnes máme a přesto tolik lidí je zbytečně nespokojených.

30.10.2015 5 z 5

Kiosek na pláži Kiosek na pláži Felix Boom (p)

Velice zajímavý osud hlavního hrdiny. Prolíná se zde příběh, který až připomíná červenou knihovnu s popisem tvrdé reality totalitního režimu u nás. Nejsem už úplně nejmladší, takže si dobu velice dobře pamatuji a jde mi mráz po zádech, když si na to vzpomenu, co se každému mohlo přihodit, když byl v nesprávnou dobu na nesprávném místě a nebo když se někomu zcela náhodně znelíbil. Hrůzné je, že spousta hajzlů, která škodila a strašně lidem ublížila, si užívá vesele dál a bylo jim to umožněno. Prostě to ještě nějakou dobu bude trvat, než se křivdy spraví. Knížka opravdu stojí za přečtení a za popřemýšlení .

29.10.2015 5 z 5

Ten sen Ten sen Martina Formanová

Příjemné čtení na dovolenou, žádný zázrak, ale ani propadák. Líbily se mi pasáže z minulosti, kdo pamatuje, tak musí uznat, že celkem věrně popsaný neradostný život v "totáči", už méně pravdivý mi připadal příběh z doby mimo republiku, ale .......... proč ne?

30.09.2015 4 z 5

Čekala jsem dlouho! Čekala jsem dlouho! Danka Šárková

Prima čtení na dovolenou, příběh ze života o různých pohledech žen tří generací k manželství i k mateřství. Spisovatelka mě zaujala, budu se snažit přečíst i její další knížky.

30.09.2015 5 z 5

Cesta k mým matkám Cesta k mým matkám Edith Holá

Velice si vážím toho, že Edith Holá byla schopná nám sdělit svůj životní příběh, který opravdu nebyl jednoduchý. Popsané tak, jak jen to může popsat jen ten, kdo si situace prožil na vlastní kůži, já bych se svojí kůží na trh takto neuměla jít, proto jsem ráda, že tato knížka spatřila světlo světa - obdiv a úcta k autorce. Doporučuji k přečtení.

09.09.2015 5 z 5

Kočka na lovu Kočka na lovu Alexander Stainforth (p)

Knížka dobrá pro jízdu busem, při čekání v čekárnách doktorů a podobném ukrácení dlouhé chvíle. Tenká a nenáročná, lze uložit do kabelky.

31.08.2015 3 z 5

Otrokyně sadistů: Marně jsem volala o pomoc - nikdo mi nevěřil Otrokyně sadistů: Marně jsem volala o pomoc - nikdo mi nevěřil Silvia K.

Zajímavé čtení, je dobře z příběhu zřejmé, že jsme každý úplně jiný. Někdo se po špatné zkušenosti poučí a začne úplně znovu a jinak - "lépe" a někdo jde nepoučitelně problémům stále naproti. Je lehké odsoudit, když člověk neprožije nic špatného a vyrůstá v klasické rodině. Nikdy neodsuzuji nikoho za jeho chování, když nemám jeho špatnou zkušenost, To, že já bych se chovala úplně jinak neznamená, že se kolem nás nic špatného neděje. Opravdu nezávidím prožité hrůzy Silvie, kéž je každý, kdo páchá násilí na člověku po zásluze potrestán.

31.08.2015 4 z 5

Zpátky ve hře Zpátky ve hře Michal Viewegh

Přeji panu Vieweghovi opravdu upřímně hodně zdraví a štěstí v životě. Ale bohužel jeho ufňukanost mi v povídkách už byla až protivná. Chápu, že se mu změnil život ze dne na den, nečekaně a bez varování, ale mně třeba také a musela jsem se k tomu postavit. Chápala jsem to ještě v jeho první knize po vážné "zdravotní nehodě", ale nemůže takhle pokračovat, to by už mohlo omrzet i jeho velké fanoušky.

17.08.2015 2 z 5

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Perfektně detailně popsaný den života jedné rodiny, i já jsem ze třech dětí a chvílemi jsem si připadala, že Petra Soukupová čerpala od nás. Nic světoborného se za celý den nestalo, ale domyslíme si z těch zcela banálních situací a dialogů úplně všechno o tom, jak to v životě všech účastníků vypadá. Velmi čtivé a uvěřitelné. Doporučuji k přečtení.

08.08.2015 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Velmi dobře popsané období, které bych opravdu nechtěla zažít - ani na straně českých ani na straně německých obyvatel. Zlá doba a my jen na všechno nadáváme a nevážíme si toho, že si dnes můžeme dělat, co je nám libo !!!!
Obdivuji mládí spisovatelky, obdivuji, že se dala na tak těžké a složité téma, ale zhostila se úkolu velmi dobře.

04.08.2015 5 z 5